Alessandra carbonaro

Alessandra carbonaro
Funktioner
Italiensk stedfortræder
På kontoret siden 23. marts 2018
Valgkreds Emilia Romagna
Lovgivende XVIII th
Politisk gruppe 5-stjernet bevægelse
Biografi
Fødselsdato 6. september 1986
Fødselssted Reggio Calabria
Nationalitet Italiensk
Politisk parti 5-stjernet bevægelse

Alessandra Carbonaro , født den6. september 1986i Reggio Calabria ( Italien ), er en italiensk politiker .

Biografi

Alessandra Carbonaro blev født den 6. september 1986 i Reggio Calabria.

Hun blev valgt ved parlamentsvalget i 2018 til proportional repræsentation .

Referencer

  1. (It) "  XVIII Legislatura -  " , på www.camera.it (adgang til 26. september 2020 ) .
  2. (It) "  Elezioni politiche 2018, tutti gli eletti alla Camera per Bologna  " , på BolognaToday (adgang til 26. september 2020 ) .

eksterne links