Sport | Ishockey |
---|---|
Arrangør (er) | FFHG |
Udgaver | 28. th |
Steder) | Frankrig |
Dateret | 3. oktober 2020 - 31. januar 2021 |
Deltagere | 52 |
Officiel hjemmeside | FFHG officielle hjemmeside |
Titelindehaver | Gotiske Amiens |
---|---|
Mere med titlen | Rouen Dragons (6) |
Den Coupe de France i 2021 af ishockey er den otteogtyvende udgave af konkurrencen arrangeret af franske sammenslutning af ishockey . Finalen spilles den 31. januar 2021 på AccorHotels Arena i Paris .
Coupe de France spilles i form af en knockout-konkurrence, hvor hvert møde bestemmer en vinder. Hvis der er stemmelighed i slutningen af regulering tid, er en ti-minutters overtid periode spillet, om nødvendigt efterfulgt af en straf shoot-out . Hvert møde bestemmes ved lodtrækning. Alle Synerglace Ligue Magnus, Division 1 og Division 2 klubber skal deltage.
Tidsplanen for cupen er som følger:
3. oktober 2020 | Limoges ( D3 ) |
2-26 ( 0-10 , 1-9 , 1-7 ) |
Brest ( D1 ) | Skøjtebane af Casseaux 270 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - - - - - - - Rivoire (C. Duché) - 26 min 57 s - - - - - - - - - - - Nebus (motorhjelm) - 56 min 29 s - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 0-8 0-9 0-10 0-11 0-12 1-12 1-13 1-14 1-15 1- 16 1-17 1-18 1-19 1-20 1-21 1-22 1-23 2-23 2-24 2-25 2-26 |
Motreff ( Jacquier ) - 3 min 37 s Denis (Bernier, Tremblay) - 4 min 40 s Bernier (Denis, Favarin ) - 6 min 55 s G. Avenel (Balaz) - 7 min 57 s Dīķis (Motreff, Thos) - 12 min 4 s Ruckay (Balaz, Gréverend) - 13 min 15 s Bernier (Tremblay) - 13 min 34 s Ručkay (G. Avenel) - 14 min 47 s Thos (Motreff, Jacquier) - 16 min 25 s Balaz (G. Avenel ), Neau) - 19 min 28 s Tremblay (Denis, Bernier) - 21 min 49 s Ručkay (Balaz, Gréverend) - 26 min 15 s - Tremblay (Denis, Bernier) - 27 min 17 s Cannizzo (Dīķis, G. Avenel ) - 30 min 23 s Thos (Motreff, Jacquier) - 34 min 10 s Jacquier (Motreff) - 35 min 11 s J. Avenel - 35 min 53 s Tremblay (Bernier) - 36 min 26 s Ručkay (Gréverend, G. Avenel ) - 38 min 15 s Ručkay (Balaz, Tremblay) - 41 min 31 s G. Avenel (Ručkay) - 50 min Denis (Gréverend, Favarin) - 54 min 20 s ( SN ) Ručkay - 56 min 23 s - Denis (Tremblay , Bernier) - 56 min 46 s Denis (Treamblay, Gaubert) - 59 min 34 s Denis (Tremblay, J. Avenel) - 59 min 51 s |
Bedømmelse: Guillaume Gardiol Linesmen : Florian Tocqueville og Johan Fauvel |
|
Corallo (50 min 46 s) Pradeau (9 min 14 s) |
Værger | Neau (20 min) Gaubert (40 min) |
||
2 min | Straffe | 0 min | ||
3. oktober 2020 | Caen ( D1 ) |
2-4 ( 1-2 , 1-1 , 0-1 ) |
Cholet ( D1 ) |
Skøjtebane Caen la Mer |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- Prosvic ( Cerkovnik , Alvarez) - 12 min 26 s ( SN ) - - Lavonen (Leucht, Menard) - 27 min 43 s - |
0-1 1-1 1-2 1-3 2-3 2-4 |
Côté (Besson, Frécon ) - 3 min 32 s - Doyle (Côté) - 15 min 35 s ( SN ) Frécon (Borovsky) - 25 min 52 s ( IN ) - Luedtke (Gibert, Salerno) - 59 min 22 s ( CV ) |
Bedømmelse: Tom Leonard Linesmen : Romain Honoré og Adrien Ernecq |
|
Quemener | Værger | Depanian | ||
6 min | Straffe | 6 min | ||
3. oktober 2020 | Poitiers ( D2 ) |
2-10 ( 1-4 , 1-3 , 0-3 ) |
Nantes ( D1 ) |
Poitiers kommunale skøjtebane 298 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - Tartari (Lemaitre, Le Chapelain) - 18 min 55 s - M. Lamothe (Tartari, Lemaitre) - 27 min 22 s - - - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 1-4 1-5 2-5 2-6 2-7 2-8 2-9 2-10 |
Brenton (McCloy, André ) - 3 min 27 s Brenton (McCloy, André) - 5 min 13 s Jouanny (Prokop, Ardouin) - 12 min 13 s Brenton (McCloy, Custosse ) - 17 min 15 s - Bergeron (Auger, Genest ) - 24 min 23 s - Genest - 27 min 54 s Brenton (McCloy) - 37 min 51 s André (Bergeron, Carrier) - 43 min 4 s Schmitt (Ardouin, Goncalves) - 44 min 14 s McCloy (Brenton, Dufournet) - 51 min. 41 s ( SN ) |
Dommer: Raphaël Rohwedder Linesmen : Jérémy Metais og Clément Goncalves |
|
Gobbo | Værger | Leclerc (20 min) Lapointe (40 min) |
||
20 minutter | Straffe | 4 min | ||
3. oktober 2020 | La Roche-sur-Yon ( D3 ) |
3-8 ( 0-6 , 3-0 , 0-2 ) |
Ture ( D1 ) | Arago Complex 750 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - Rajnoha (Farkašovský, Lalanne) - 33 min 21 s ( SN ) Rajnoha - 37 min 13 s ( IN ) Nimer (Manon) - 38 min 5 s - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 1-7 2-7 3-7 3-8 |
Torres ( Birolini , metais) - 2 min 44 s Campbell (Bushbacher, Bourgaut ) - 4 min 31 s ( SN ) metais - 17 min 24 s ( SN ) Torres (Crosnier) - 18 min 13 s Vepsäläinen (Birolini, Maltas) - 19 min 23 s Birolini (Vepsäläinen, Bourgaut) - 20 min - - - Bushbacher (Beveridge, Campbell) - 49 min 41 s Metais (Vepsäläinen, Mäkelä) - 50 min 15 s ( SN ) |
Dommer: Frédéric Le Berre Linjemænd : Pierre Tronet og David Haspot |
|
Fox (20 min) sang (40 min) |
Værger | Springvand ( 38:05 ) Blažek (21:55) |
||
16 minutter | Straffe | 12 minutter | ||
Boulogne-Billancourt ( D3 ) | - | Évry-Viry ( D2 ) |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
3. oktober 2020 | Courbevoie ( D2 ) |
1-7 ( 1-1 , 0-3 , 0-3 ) |
Neuilly-sur-Marne ( D1 ) |
Kommunal skøjtebane for Neuilly-sur-Marne 93 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- Forsigtig (Salt, Domalain) - 18 min 59 s - - - - - - |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 |
Boudreau (McSween, Ayotte) - 14 min 47 s ( SN ) - Joannette ( Aubé , Lallemand) - 28 min 11 s Valier (Auvitu, Joannette) - 30 min 1 s Joannette (Lallemand, Belharfi) - 31 min 6 s Ayotte ( McSween Marks) - 41 min 6 s ( 2 SN ) Boudreau (Marks) - 48 min 49 s ( SN ) Ayotte (Boudreau, Baldris Valls) - 58 min 2 s |
Bedømmelse: Sébastien Levasseur Linjemænd: Anne-Sophie Boniface og Thomas Simon |
|
Nikolić | Værger | Dupuis (40 min) Gilbert (20 min) |
||
12 minutter | Straffe | 26 min | ||
7. oktober 2020 | Dammarie-lès-Lys ( D3 ) |
1-9 ( 0-0 , 0-4 , 1-5 ) |
Meudon ( D2 ) |
Skøjtebane fra Cartonnerie 94 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - - - - Boulet - 53 min 10 s |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 0-8 0-9 1-9 |
Sebag (Jarry, Rabelle) - 23 min 26 s ( SN ) V. Mathieu (T. Mathieu, Ferré) - 24 min 19 s V. Mathieu (Metsola, Guimbard) - 25 min 46 s ( SN ) sebag (Mony, Vinals ) - 33 min 20 s ( SN ) Guimbard (Sebag, Mony) - 40 min 48 s Guimbard (Sebag, Metsola) - 41 min 18 s ( SN ) Jeanjean (V. Mathieu) - 50 min 40 s Mony (Metsola) - 51 min 18 s T. Mathieu - 52 min 55 s - |
Bedømmelse: Stéphane Peronnin Linesmen : Nicolas Messier og Antoine Debucquet |
|
Roullier (40 min) Joubert (20 min) |
Værger | Harald (45:37) Hervé (14:23) |
||
18 min | Straffe | 18 min | ||
3. oktober 2020 | Asnières-sur-Seine ( D3 ) | - | Franske flyers ( D2 ) |
Courtilles skøjtebane |
3. oktober 2020 | Reims ( D2 ) |
6-3 ( 0-1 , 1-1 , 5-1 ) |
Valenciennes ( D2 ) |
Albert 1er skøjtebane 150 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - Bernad (Rouillard, David) - 36 min 43 s - Bernad (Rouillard, Lohou) - 46 min 25 s Leroy (Coustenoble, Prat) - 47 min 43 s Bernad (David, Lafrance) - 55 min 11 s ( IN ) Brouillette (Lafrance, Lohou) - 56 min 53 s Lathuillière (Bernad, Lafrance) - 59 min 50 s ( IN + CV ) |
0-1 0-2 1-21-3 2-3 3-3 4-3 5-3 6-3 |
Sadoine (Zib, Kļaviņš) - 5 min 28 s ( SN ) Houque (Cornu, Kļaviņš) - 33 min 27 s - Kļaviņš (Houque, Cameron) - 42 min 14 s ( 2 SN ) - - - - - |
Bedømmelse: Romain Herrault Linesmen : Louis Bachetti og Jérémie Collin |
|
Charton | Værger | Brassart | ||
46 min | Straffe | 34 minutter | ||
14. oktober 2020 | Wasquehal ( D2 ) |
0-12 ( 0-5 , 0-5 , 0-2 ) |
Dunkerque ( D1 ) |
Michel-Raffoux skøjtebane |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - - - - - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 0-8 0-9 0-10 0-11 0-12 |
Budínský (Herrera-Mione) - 30 s Budínský (Lawrence) - 4 min 28 s Herrera-Mione (Budínský, Lawrence) - 6 min 46 s C. Thomas (Mykitiuk) - 6 min 55 s Mikušovič (C. Thomas, M. Thomas) - 7 min 26 s Poirier ( Laine , Parisot) - 22 min 37 s C. Thomas (Budínský) - 24 min 54 s Martin (Siegfriedt) - 27 min 22 s ( IN ) Martin (Parisot) - 31 min 28 s Mykitiuk (Mikušovič, Uld) - 37 min 6 s Mykitiuk (Budínský) - 56 min 7 s ( SN ) Lawrence (Budínský, Herrera-Mione) - 58 min 58 s |
Bedømmelse: Alexandre Hauchart Linesmen : Aurélien Smeeckaert og Cyril Debuche |
|
Binanzer | Værger | Duquenne (20 min) Vazzaz (40 min) |
||
6 min | Straffe | 8 minutter | ||
13. oktober 2020 | Strasbourg ( D1 ) |
0-3 ( 0-0 , 0-2 , 0-1 ) |
Épinal ( D1 ) |
Isbjergbane 214 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - |
0-1 0-2 0-3 |
Altidor (Rapenne, Debenedet) - 33 min 41 s ( SN ) Fujerik (Rudzan) - 38 min 52 s Fujerik (Pernot, Rapenne) - 49 min 34 s |
Dommer: Jimmy Bergamelli Linesmen : Sueva Torribio-Rousselin og Justin Chouleur |
|
Hiadlovský | Værger | Korochoune | ||
16 minutter | Straffe | 6 min | ||
3. oktober 2020 | Metz ( D3 ) |
1-13 ( 1-2 , 0-8 , 0-3 ) |
Colmar ( D2 ) | Isarena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- Zeliska (Leheron, Benchabane) - 14 min 46 s - - - - - - - - - - - - - - |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10 1-11 1-12 1-13 |
Beckmann - 10 min 42 s - Maricato (Mathieu, Burgert) - 16 min 47 s E. Orme-Lynch (Essipov) - 22 min 19 s Delatour (Allard, Vix) - 23 min 44 s Mathieu (Burgert, Beckmann) - 24 min 3 s Benzaid (Hermant, Mezentzeff) - 24 min 57 s Benzaid (Prokop, Perrenoud) - 27 min 29 s ( 2 SN ) Prokop (Burgert, Mathieu) - 30 min 26 s ( SN ) M. Orme-Lynch (E Orme-Lynch, Allard) - 36 min 26 s Prokop (Burgert, Mathieu) - 39 min 11 s Delatour (Maricato, Vix) - 52 min 26 s Turlure (Burgert) - 52 min 56 s Delatour (Bourdages) - 58 min 39 s |
Bedømmelse : Sébasiten Geoffroy Linesmen : Laura Peronnin og Louis Fleury |
|
Fra Preval (36 min 11 s) Condevaux (23 min 49 s) |
Værger | Tømrer (40 min) Eriksson (20 min) |
||
32 minutter | Straffe | 4 min | ||
3. oktober 2020 | Dijon ( D3 ) |
7-5 ( 3-0 , 2-2 , 2-3 ) |
Amneville ( D2 ) |
Trimolet rink 418 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Neuwirth ( Vrtek , Blandin) - 1 min 52 s ( SN ) Rossetti (Bailly) - 2 min 13 s Valtat (Lacroix, Mahier ) - 15 min 1 s ( SN ) Vrtek - 32 min 44 s - Valtat (Blandin, Lacroix) - 36 min 27 s - - Mahier (Bais, Lacroix) - 47 min 23 s ( 2 SN ) - - Vlad - 59 min 45 s ( CV ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 5-1 5-2 5-3 6-3 6-4 6-5 7-5 |
- - - - Dutkovič (Durand, Joerger) - 35 min 52 s - Durand (Goux) - 39 min 28 s ( SN ) Lorenzini (T. Mercier) - 45 min 7 s ( SN ) - Vogt - 49 min 15 s ( IN ) Stroppolo (Joerger) - 54 min 21 s - |
Bedømmelse: Cédric Turbert Linesmen : Christophe Moncozet og Charles Baudoin |
|
Høflighed | Værger | Boško | ||
24 min | Straffe | 75 minutter | ||
3. oktober 2020 | Avignon ( D3 ) |
2-7 ( 0-3 , 0-3 , 2-1 ) |
Valencia ( D2 ) | Avignon skøjtebane 353 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - - Cassan (Richard, Torres) - 53 min 55 s Henry (Rolland, Torres) - 59 min 20 s |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 1-7 2-7 |
N. Sahagun (J. Sahagun, Rodriguez) - 1 min 42 s Bidoli (An. Pelisse) - 6 min 41 s Bidoli (An. Pelisse, Cabaré) - 11 min 54 s Dlabaja (Clément, Raška) - 23 min 18 s ( SN ) An. Pelisse (Bidoli, N. Sahagun) - 35 min 49 s Raška (Dlabaja, Dlouhý) - 36 min 56 s Raška (Joffre, Mattrel) - 51 min 56 s ( SN ) - - |
Bedømmelse: Bastien Germaneaud Linesmen : Benjamin Aumraire og Yohann Creux-Beaugirard |
|
Durbin ( 6:41 ) Guimonneau (53:19) |
Værger | Gautero (40 min) Ledoux (20 min) |
||
57 minutter | Straffe | 44 minutter | ||
3. oktober 2020 | Roanne ( D2 ) |
7-2 ( 3-0 , 1-2 , 3-0 ) |
Villard-de-Lans ( D2 ) | Fontalon skøjtebane 349 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Morin (Talbot) - 2 min 22 s Ouimet (Tardif, Houde) - 8 min 19 s Houde (Ouimet, Tardif) - 10 min 43 s - Ļeščovs (Touveron) - 29 min 50 s - Ļeščovs (Talbot, Ravanel) - 45 min 48 s ( SN ) sent (Houde, Ouimet) - 56 min 38 s Houde (Ouimet, Tardif) - 58 min 52 s |
1-0 2-0 3-0 3-1 4-1 4-2 5-2 6-2 7-2 |
- - - Cointe (Barin, Florian) - 23 min 6 s - Raveaud (Scolari, Cruchandeau ) - 31 min 26 s ( SN ) - - - |
Bedømmelse: Quentin Ugolini Linesmen: Vincent Zede og Damien Icard |
|
32 minutter | Straffe | 24 min | ||
3. oktober 2020 | Annecy ( D2 ) |
1-5 ( 0-3 , 1-1 , 0-1 ) |
Chambery ( D1 ) | Jean Régis Complex 590 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - Arnaud (D'Orazio, Papa ) - 33 min 52 s - - |
0-1 0-2 0-3 1-3 1-4 1-5 |
Delmas (Protčenko, Dechelle) - 4 min 5 s Dubé (Reboh, Chevrier) - 13 min 23 s Janeček (Dubé, Quattrone) - 17 min 26 s - Sautereau (Reboh, Crivello) - 38 min 58 s Sautereau - 40 min 55 s |
Bedømmelse: Jimmy Bergamelli Linesmen : Alexia Cheyroux og Thiefen Biot |
|
Pawelek | Værger | Rigere | ||
8 minutter | Straffe | 8 minutter | ||
3. oktober 2020 | Mont-Blanc ( D1 ) |
10-1 ( 2-1 , 5-0 , 3-0 ) |
Clermont-Ferrand ( D1 ) |
Saint-Gervais skøjtebane |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Léger (Gignac, Bícha) - 4 min 11 s Devouassoux (Chatellard, Coulon) - 15 min 27 s - Croz (Ames) - 24 min 54 s Gignac - 28 min 43 s Guer (Soldán, Lebey ) - 29 min 10 s Coulon (Gignac, Croz) - 36 min 6 s Lebey (Bícha, V. Cocar) - 37 min 58 s Gignac (Bícha, Léger) - 40 min 24 s Léger (Bícha, Puzič) - 43 min 55 s ( SN ) V. Cocar (Light, BICHA) - 58 min 47 s ( 2 SN ) |
1-0 2-0 2-1 3-1 4-1 5-1 6-1 7-1 8-1 9-1 10-1 |
- - Vialatte - 18 min. 34 s - - - - - - - - |
Bedømmelse: Didier Drif Linesmen : Alexandre Donat-Magnin og Gwilherm Margry |
|
Goy | Værger | Forening | ||
12 minutter | Straffe | 16 minutter | ||
20. oktober 2020 | Morzine-Avoriaz ( D2 ) |
7-3 ( 4-0 , 1-2 , 2-1 ) |
Courchevel-Méribel-Pralognan ( D2 ) | Škoda Arena 349 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Masson ( Besson , Dutruel) - 1 min 46 s ( SN ) Nolan (Marcinek, Schmidbauer) - 2 min 30 s Ross (Besson) - 10 min 2 s Delale (Orset, Ragot) - 12 min 53 s - - Marcinek (Schmidbauer , Gouttry) - 34 min 21 s Hatcher (Delale) - 45 min 17 s - Besson (Dutruel) - 48 min 40 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 4-2 5-2 6-2 6-3 7-3 |
- - - - T. Charlet (R. Charlet) - 32 min 37 s MacLean (Kalinovic, Malec) - 33 min 58 s ( SN ) - - WAGRET (MacLean, Kalinovic) - 48 min 33 s ( SN ) - |
Dommer: Damien Icard Linesmen : Olivier Salicio og Florian Baudry |
|
Mugnier | Værger | Kůdela | ||
8 minutter | Straffe | 18 min | ||
3. oktober 2020 | Nimes ( D3 ) |
1-17 ( 0-6 , 0-5 , 1-6 ) |
Marseille ( D1 ) | Nîmes skøjtebane 200 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - - - - - - - - - - Monpioux (Ricci) - 50 min 1 s - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 0-8 0-9 0-10 0-11 0-12 0-13 0-14 0-15 1-15 1- 16 1-17 |
Deshaies (B. Villiot) - 6 min 59 s ( SN ) G. Villiot (Villain, Dmitritchev) - 12 min 54 s ( SN ) Coomes - 14 min 12 s Morillon (Nalliod-Izacard) - 14 min 36 s Makarov (Villain ) - 15 min 51 s ( SN ) Nalliod-Izacard (B. Villiot, Cerdà) - 16 min 3 s Nalliod-Izacard (B. Villiot) - 27 min 33 s ( IN ) Makarov (Raby) - 29 min 6 s Fondadouze (Coomes) - 29 min 18 s Deshaies (Coomes) - 32 min 56 s ( SN ) Coomes (Fondadouze) - 38 min 18 s Coomes (Maslovskis) - 40 min 47 s Dmitritchev (Makarov) - 44 min 58 s Makarov (Lloyd ) - 47 min 56 s Nalliod-Izacard (B. Villiot) - 49 min 12 s ( SN ) - Makarov (Dmitritchev, Lloyd) - 53 min 14 s ( IN ) Brooks (Cerdà) - 59 min 26 s |
Bedømmelse: Adrian Popa Linesmen: Matthias Aman og Nicolas Constantineau |
|
Verleye (39:32) Jaouen ( 20:28 ) |
Værger | Vorva (29 min 6 s) Niclot (30 min 54 s) |
||
12 minutter | Straffe | 22 min | ||
3. oktober 2020 | Toulouse-Blagnac ( D2 ) | - | Montpellier ( D1 ) |
Jacques-Raynaud skøjtebane |
21. oktober 2020 | Neuilly-sur-Marne ( D1 ) |
2-5 ( 1-0 , 1-3 , 0-2 ) |
Cergy-Pontoise ( SLM ) |
Neuilly-sur-Marne kommunale skøjtebane 90 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Valier ( Aubé , Joannette) - 6 min 17 s - - Boudreau (Ayotte, Mowrey) - 36 min 39 s - - - |
1-0 1-1 1-2 2-2 2-3 2-4 2-5 |
- McCormick (Lubin, Dorey ) - 26 min 29 s Kluuskeri (Pelamo, Sammalmaa) - 28 min 20 s ( 2 SN ) - Dorey ( Da Costa , Lorcher) - 37 min 21 s Franck (McCormick, Lubin) - 46 min 9 s Hordelalay (Pelamo) - 51 min. 39 s |
Bedømmelse: Adrien Ernecq Linesmen : Anne-Sophie Boniface og Jérémy Métais |
|
Dupuis | Værger | Ylönen | ||
10 min | Straffe | 4 min | ||
Meudon ( D2 ) | - | Asnières-sur-Seine ( D3 ) eller fransk flyvning ( D2 ) |
Évry-Viry ( D2 ) | - | Brest ( D1 ) |
18. december 2020 | Rouen ( SLM ) |
1-2 ( 1-0 , 0-1 , 0-1 ) |
Amiens ( SLM ) |
Lacroix Island 0 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Vigners - 5 min 7 s ( IN ) - - |
1-0 1-1 1-2 |
- Baazzi (Ševčenko, G. Leclerc ) - 36 min 35 s Boivin (West) - 47 min 21 s ( SN ) |
Bedømmelse: Nicolas Cregut og Pierre Dehaen Linesmen : Jérémie Douchy og Joffrey Yssembourg |
|
Pintarič | Værger | Buysse | ||
6 min | Straffe | 10 min | ||
20. oktober 2020 | Reims ( D2 ) |
1-2 ( 0-1 , 1-0 , 0-1 ) |
Dunkerque ( D1 ) |
Albert 1er skøjtebane 320 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- Martial (Brouillette, Lafrance) - 34 min 6 s ( SN ) - |
0-1 1-1 1-2 |
Mykitiuk (Lawrence) - 5 min 34 s - C. Thomas ( Budínský , Mi. Poirier) - 52 min 33 s |
Bedømmelse: Sébastien Levasseur Linesmen : Jérémie Collin og Aurélien Smeeckaert |
|
Charton | Værger | Vazzaz | ||
49 minutter | Straffe | 37 min | ||
20. oktober 2020 | Épinal ( D1 ) |
0-4 ( 0-1 , 0-0 , 0-3 ) |
Mulhouse ( SLM ) |
Poissompré skøjtebane 1.100 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 |
Crête (Mugnier) - 8 min 55 s Loizeau (Marcotte, Hecquefeuille ) - 40 min 9 s Downey (Loizeau) - 43 min 53 s ( SN ) Salve (Allard) - 58 min 53 s ( IN + CV ) |
Bedømmelse: Alexandre Hauchart Linesmen : Jason Thorrignac og Sueva Torribio-Rousselin |
|
Korochoune | Værger | Sommerfugl | ||
37 min | Straffe | 35 minutter | ||
Dijon ( D3 ) | - | Colmar ( D2 ) |
Morzine-Avoriaz ( D2 ) | - | Chamonix ( SLM ) |
20. oktober 2020 | Mont-Blanc ( D1 ) |
1-11 ( 0-5 , 0-4 , 1-2 ) |
Grenoble ( SLM ) |
Megève sportscenter 505 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - - - - - Daita (Soldán, Croz) - 46 min 28 s - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 0-7 0-8 0-9 0-10 1-10 1-11 |
Hardy ( Valier ) - 1 min 22 s Champagne ( Kearney ) - 6 min 6 s Munoz - 6 min 17 s Valier ( Legault , Fabre) - 11 min 1 s Munoz (Legault, Hardy) - 15 min 28 s ( SN ) Dair ( Sauvé ) - 31 min 13 s Valier - 32 min Dair (Munoz) - 33 min 52 s Kearney (Aleardi, Champagne) - 35 min 48 s Legault (Fabre) - 41 min 26 s - Aleardi (Champagne) - 57 min 8 s |
Bedømmelse: Jérémy Rauline Linesmen : Alexandre Donat-Magnin og Vincent Zede |
|
Dugat | Værger | Raibon | ||
8 minutter | Straffe | 4 min | ||
20. oktober 2020 | Roanne ( D2 ) |
5-1 ( 0-0 , 3-0 , 2-1 ) |
Chambery ( D1 ) |
Fontalon skøjtebane 250 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Talbot (Ļeščovs) - 25 min 39 s ( 2 SN ) Touveron (Ļeščovs) - 29 min 36 s Haaser - 32 min 58 s Houde (Robidas) - 47 min 53 s Haaser - 49 min 8 s - |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 5-1 |
- - - - - Protčenko (Janeček, Janda) - 55 min 28 s ( SN ) |
Bedømmelse: Didier Drif Linesmen : Yohann Creux-Beaugirard og Gildas Fontaine |
|
Catelin | Værger | Gør det | ||
10 min | Straffe | 8 minutter | ||
Marseille ( D1 ) | - | Toulouse-Blagnac ( D2 ) eller Montpellier ( D1 ) |
20. oktober 2020 | Gap ( SLM ) |
4-5 ( Fus ) ( 2-0 , 0-2 , 2-2 , 0-0 , 0-1 ) |
Briançon ( SLM ) |
Alp'Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Goličič (Mosey, Correia ) - 10 min 51 s ( 2 SN ) Goličič ( Langlais , Thillet ) - 19 min 39 s ( SN ) - - - Gutierrez (Correia, Mosey) - 55 min 1 s R. Faure (Goličič, Guertin ) - 57 min 2 s - - |
1-0 2-0 2-1 2-2 2-3 3-3 4-3 4-4 4-5 |
- - Colomban (Plouffe, Sedlak) - 28 min 6 s Sodja (Rutherford, Tomko) - 31 min 28 s ( SN ) Markkula (Rutherford) - 47 min 21 s - - Nättinen (Markkula) - 59 min 58 s ( SN + CV ) Grahut - 65 min ( TF ) |
Bedømmelse: Geoffrey Barcelo og Benjamin Scolari Linesmen: Gwilherm Margry og Nicolas Constantineau |
|
Junca | Værger | Munson | ||
18 min | Straffe | 12 minutter | ||
21. oktober 2020 | Valencia ( D2 ) |
0-6 ( 0-1 , 0-2 , 0-3 ) |
Nice ( SLM ) |
Polygon 250 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 |
Knotek (Guillemain Pascal) - 18 min 19 s Kopta (Čepon) - 34 min 16 s Sutor (Guillemain, Popelka) - 39 min 34 s Hrehorčák (Guillemain, Knotek) - 48 min 35 s Pascal (Heizer) - 53 min 20 s Guillemain (Knotek, Hrehorčák) - 57 min. 47 s |
Bedømmelse: Nicolas Barbez Linesmen : Eric Briolat og Quentin Ugolini |
|
Gautero | Værger | Barriere (53 min 20 s) Rulle (6 min 40 s) |
||
4 min | Straffe | 8 minutter | ||
20. oktober 2020 | Ture ( D1 ) |
3-6 ( 0-4 , 1-1 , 2-1 ) |
Bordeaux ( SLM ) |
Ture skøjtebane 560 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - Bourgaut (Vepsäläinen, Koski) - 29 min 23 s - Torres (Campbell, Beveridge) - 48 min 44 s ( SN ) Beveridge (Maltas, Garrido) - 57 min 28 s |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 1-5 1-6 2-6 3-6 |
Skinnars ( Labelle , Paquin ) - 18 s Lévèsque (Gallet, Bélisle) - 4 min 50 s Mulle (Poudrier, Lévesque) - 10 min 1 s Labelle (Skinnars, Johnston) - 14 min 34 s Skinnars ( Moisand , Labelle) - 28 min 12 s - Poudrier (Mulle, Ferrara) - 41 min 42 s - - |
Dommer: Savice Fabre Linesmen : Jérémie Douchy og Maxime Laboulais |
|
Blažek (14:34) Springvand (45:26) |
Værger | Fouquerel (40 min) Richard (20 min) |
||
43 min | Straffe | 31 min | ||
20. oktober 2020 | Cholet ( D1 ) |
2-4 ( 1-2 , 0-1 , 1-1 ) |
Vinklet ( SLM ) |
Glisséo sportskompleks 380 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
- Salerno (Tait, Frécon ) - 15 min 13 s - - - Tait (Smith, Côté) - 41 min 29 s |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 2-4 |
Decock ( Arrossamena , Boscq) - 2 min 54 s - Poudrier ( Gauthier , Arrosamena) - 18 min 2 s ( SN ) Tarantino (Carry, Neyens) - 31 min 55 s Decock (Arrossamena, Poudrier) - 40 min 19 s - |
Bedømmelse: Jimmy Bergamelli Linjemænd : Johan Fauvel og Guillaume Barthe |
|
Depanian | Værger | Bertein | ||
8 minutter | Straffe | 10 min | ||
Nantes ( D1 ) | - | Angers ( SLM ) |
Under et møde organiseret den 5. marts 2021 blev det franske forbund og klubberne enige om at stoppe Coupe de France. En del af klubberne, der ikke var i stand til at træne, og hvis mesterskab allerede var stoppet, var stadig i strid, blev det umuligt at være i stand til at spille de resterende kampe inden den 30. april 2021, hvor sportssæsonen sluttede.
Første runde | 16. runde |
16. runde |
Kvart- finaler |
semi- finaler |
Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|
Magnus League 12 klubber |
Fritaget | 12 | ||||
Division 1 14 klubber |
14 | |||||
Division 2 17 klubber |
17 | |||||
Division 3 9 klubber |
9 | |||||
Total | 40 | 32 | 16 | 8 | 4 | 2 |