Roland Bertin
Roland Bertin
Roland Bertin , født i Paris den16. november 1930, er en fransk skuespiller , æresmedlem af Comédie-Française . Han er en af grundlæggerne af Centre dramatique de Bourgogne .
Biografi
Han er beslægtet med Charles Bertin, men ikke med Pierre Bertin .
I 1955 deltog han i grundlæggelsen af Théâtre de Bourgogne sammen med Jacques Fornier . Han forbliver 9 år i troppen. Derefter spiller han under ledelse af Roger Planchon , Jorge Lavelli , Patrice Chéreau , Luca Ronconi , Claude Régy ...
I 1982 sluttede han sig til Comédie-Française og blev medlem fra 1983 til 2001 . Der spiller han et stort repertoire af forskellige stykker: Mother Courage og hendes børn af Bertolt Brecht , Dom Juan af Molière , Le Balcon af Jean Genet , Les Estivants af Maxime Gorki ... eller endda Elle est là af Nathalie Sarraute . Siden 2002 har han været æresassistent.
For nylig spillede han med Dominique Pitoiset i The Tempest af Shakespeare , med Yves Beaunesne i Onkel Vanya af Anton Chekhov og prinsesse Maleine af Maurice Maeterlinck .
I biograf og tv spiller han under ledelse af Jean-Jacques Beineix i Diva , af Patrice Chéreau i L'Homme woundé ; han spiller "Ragueneau" for Rappeneau i Cyrano de Bergerac ...
I løbet af sin karriere modtog han adskillige æresudmærkelser: Knight of the Legion of Honor , of the National Order of Merit og Commander of the Order of Arts and Letters .
I 2007 spillede Roland Bertin i L'Ignorant et le Fou af Thomas Bernhard i Théâtre de l'Athénée-Louis-Jouvet .
Det 16. januar 2008, blev han indlagt på Pontchaillou hospitalet i Rennes efter et ubehag efter 45 minutters opførelse af Shakespeares tragedie, Coriolanus.
Filmografi
Biograf
Television
Teater
-
1955 - 1963 : Théâtre de Bourgogne , instrueret af Jacques Fornier :
-
1964 : Les Rustres af Carlo Goldoni , instrueret af André Steiger , Théâtre de Bourgogne
-
1964 : L'État de belejring af Albert Camus , instrueret af Roland Monod , Festival de Chalon-sur-Saône , Théâtre de Bourgogne
-
1965 : Yvonne, prinsesse af Bourgogne af Witold Gombrowicz , instrueret af Jorge Lavelli , Venedigs festival , Odéon-Théâtre de France , Théâtre de Bourgogne
-
1966 : Les Violettes af Georges Schehadé , instrueret af Roland Monod , Festival de Chalon-sur-Saône , Théâtre de Bourgogne
-
1966 : Le Cosmonaute agricole af René de Obaldia , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre de Lutèce , Théâtre de Bourgogne
-
1966 : Il (Godot) ankom af Milos Bulatovic , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre de l'Atelier Geneva
-
1967 : triumf Sensibility af Goethe , instrueret af Jorge Lavelli , Festival d'Avignon Odéon-Théâtre de France
-
1967 : The Day of a Dreamer af Copi , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre de Lutèce
-
1968 : Soldaterne fra Jakob Michael Reinhold Lenz , instrueret af Patrice Chéreau , Théâtre de Chaillot
-
1968 : Prisen på oprøret på det sorte marked af Dimítris Dimitriádis , instrueret af Patrice Chéreau , Théâtre de la Commune , Théâtre du Gymnase , Théâtre de la Cité de Villeurbanne
-
1969 : Prisen på oprøret på det sorte marked af Dimítris Dimitriádis , instrueret af Patrice Chéreau , Comédie de Saint-Étienne
-
1969 : Orden af Girolamo Arrigo , instrueret af Jorge Lavelli , Festival d'Avignon
-
1970 : Orden af Girolamo Arrigo , instrueret af Jorge Lavelli , Tréteaux de France
-
1970 : Tidligt om morgenen af Edward Bond , instrueret af Georges Wilson , Festival d'Avignon , TNP Théâtre de Chaillot
-
1970 : Operette af Witold Gombrowicz , instrueret af Jacques Rosner , TNP Théâtre de Chaillot
-
1971 : Min cello for en hest af Victor Haïm , instrueret af André-Louis Perinetti , Festival d'Avignon
-
1972 : Le Massacre à Paris af Christopher Marlowe , instrueret af Patrice Chéreau , TNP Villeurbanne
-
1972 : La Langue au chat af Roger Planchon , instrueret af forfatteren og Gilles Chavassieux , Théâtre du Gymnase , Maison de la Culture de Reims , TNP Villeurbanne , Théâtre de Nice
-
1973 : Toller af Tankred Dorst , instrueret af Patrice Chéreau , TNP Villeurbanne
-
1973 : Overbord af Michel Vinaver , instrueret af Roger Planchon , TNP Villeurbanne
-
1973 : La Dispute de Marivaux , instrueret af Patrice Chéreau , Théâtre de la Gaîté-Lyrique Autumn Festival i Paris
-
1974 : Toller af Tankred Dorst , instrueret af Patrice Chéreau , Théâtre national de l'Odéon
-
1975 : La Mouette af Anton Tchekhov , instrueret af Lucian Pintilie , Théâtre de la Ville
-
1975 : Kennedys børn af Robert Patrick , instrueret af Antoine Bourseiller , Théâtre Récamier
-
1976 : Kennedy's Children af Robert Patrick , instrueret af Antoine Bourseiller , Théâtre de Nice
-
1976 : Lulu af Frank Wedekind , instrueret af Claude Régy , Théâtre de l'Athénée
-
1978 : Bekymringer fra Monsieur Delumeau af Antoine Gallien , instrueret af Henri Ronse , Petit Odéon
-
1979 : Med eller uden træer af Jeannine Worms , instrueret af Yves Bureau , Théâtre de l'Athénée
-
1980 : Elle est là af Nathalie Sarraute , instrueret af Claude Régy , Théâtre d'Orsay
-
1980 : Winter's Tale af William Shakespeare , instrueret af Jorge Lavelli , Avignon Festival , City Theatre
-
1981 : Peer Gynt af Henrik Ibsen , instrueret af Patrice Chéreau , TNP Villeurbanne , Théâtre de la Ville
-
1982 : Les Corbeaux af Henry Becque , instrueret af Jean-Pierre Vincent , Comédie-Française
-
1982 : Intermezzo af Jean Giraudoux , instrueret af Jacques Sereys , Comédie-Française
-
1983 : Les Estivants af Maxime Gorki , instrueret af Jacques Lassalle , Comédie-Française
-
1983 : Marie Stuart af Friedrich von Schiller , instrueret af Bernard Sobel , Comédie-Française Festival d'Avignon , Théâtre de Gennevilliers
-
1984 : Les Corbeaux af Henry Becque , instrueret af Jean-Pierre Vincent , Comédie-Française
-
1984 : Ivanov af Anton Tchekhov , instrueret af Claude Régy , Comédie-Française
-
1984 : Bérénice de Racine , instrueret af Klaus Michael Grüber , Comédie-Française : Arsace ( 77 gange, 1984-1985 )
-
1985 : Quartett af Heiner Müller , instrueret af Patrice Chéreau , Théâtre Nanterre-Amandiers : Valmont
-
1985 : Le Balcon af Jean Genet , instrueret af Georges Lavaudant , Comédie-Française
-
1986 : Le Bourgeois gentilhomme af Molière , instrueret af Jean-Luc Boutté , Comédie-Française
-
1987 : Pulver i øjnene af Eugène Labiche , instrueret af Pierre Mondy , Comédie-Française
-
1987 : Turcaret af Alain-René Lesage , instrueret af Yves Gasc , Comédie-Française
-
1988 : Les Femmes savantes af Molière , instrueret af Catherine Hiegel , Comédie-Française
-
1988 : Slut på spil ved Samuel Beckett , instrueret af Gildas Bourdet , Comédie-Française
-
1989 : La Veillée af Lars Norén , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre national de la Colline
-
1989 : Comme il vous plaira af William Shakespeare , instrueret af Lluis Pasqual , Comédie-Française
-
1989 : La Vie de Galilée af Bertolt Brecht , instrueret af Antoine Vitez , Comédie-Française
-
1989 : Michelet ou le Don des larmes efter Jules Michelet , instrueret af Simone Benmussa , Comédie-Française ved Petit Odéon
-
1990 : Barberen i Sevilla af Beaumarchais , instrueret af Jean-Luc Boutté , Comédie-Française
-
1991 : Tragedien om kong Christophe af Aimé Césaire , instrueret af Idrissa Ouedraogo , Comédie-Française
-
1991 : Kongen har det sjovt af Victor Hugo , instrueret af Jean-Luc Boutté , Comédie-Française
-
1992 : For Serge Rezvani at læse Frankrigs kultur Comédie-Française Avignon Festival
-
1993 : Garb og omgivelser ved Don Juan d ' Odön von Horvath , læsning af Frankrigs kultur Comédie-Française Avignon Festival
-
1993 : La Ballade de la jail Læsning af Oscar Wilde , læsning af Festival d'Avignon , kunstnerisk ledelse Claude Santelli
-
1993 : Elle est là / Le Silence af Nathalie Sarraute , instrueret af Jacques Lassalle , Comédie-Française Théâtre du Vieux-Colombier
-
1993 : Dom Juan de Molière , instrueret af Jacques Lassalle , Festival d'Avignon Comédie-Française
-
1993 : Stor frygt og elendighed for det tredje rige af Bertolt Brecht , instrueret af André Steiger , l'Atelier Volant Lausanne
-
1994 : Mor kommer tilbage, fattig forældreløs af Jean-Claude Grumberg , instrueret af Philippe Adrien , Comédie-Française Théâtre du Vieux-Colombier
-
1994 : Monsieur Bob'le af Georges Schehadé , instrueret af Jean-Louis Benoît , Comédie-Française Théâtre du Vieux-Colombier
-
1994 : La Glycine af Serge Rezvani , instrueret af Jean Lacornerie , Comédie-Française Théâtre du Vieux-Colombier
-
1994 : Ansigter gennem masker af Jean Renoir , læsning af Festival d'Avignon , kunstnerisk ledelse Guy Cavagnac
-
1994 : Drift og små detaljer af Denise Bonal , læsende France Culture Festival d'Avignon
-
1995 : Intrigue et Amour efter Friedrich von Schiller , instrueret af Marcel Bluwal , Comédie-Française
-
1995 : Så en efterårsaften af Friedrich Dürrenmatt , instrueret af Werner Düggelin
-
1995 : Agonia confutans af Juan Benet , instrueret af Daniel Zerki , MC93 Bobigny
-
1995 : C.3.3. af Robert Badinter , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre national de la Colline : Oscar Wilde
-
1996 : La Cour des comédiens af Antoine Vitez , instrueret af Georges Lavaudant , Festival d'Avignon
-
1996 : Hamlet chez Dickens af Jean Genet , der læser France Culture Festival d'Avignon
-
1996 : Slaver af Tony Kushner , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre national de la Colline
-
1996 : "Elle" af Jean Genet , instrueret af Jorge Lavelli , Théâtre national de la Colline
-
1997 : “Elle” af Jean Genet , instrueret af Gilles Chavassieux , Comédie-Française
-
1997 : The Coded Letter af Javier Tomeo , instrueret af Félix Prader , Studio-Théâtre Comédie-Française
-
1997 : Gyngestolen af Jean-Claude Brisville , instrueret af Yves Gasc , Comédie-Française Théâtre du Vieux-Colombier
-
1998 : Ping Pong af Arthur Adamov , instrueret af Gilles Chavassieux , Comédie-Française Théâtre du Vieux-Colombier
-
1998 : Mother Courage og hendes børn af Bertolt Brecht , instrueret af Jorge Lavelli , Comédie-Française Salle Richelieu
-
1999 : Le Revizor de Gogol , instrueret af Jean-Louis Benoit , Comédie-Française
-
2000 : Amorphe d'Ottenburg af Jean-Claude Grumberg , instrueret af Jean-Michel Ribes , Comédie-Française
-
2000 : L'Avare de Molière , instrueret af Andrei Serban , Comédie-Française
-
2000 : Return of Harold Pinter , instrueret af Catherine Hiegel , Comédie-Française
-
2001 : Ægteskabet mellem Witold Gombrowicz , instrueret af Jacques Rosner , Comédie-Française
-
2001 : The Book of Tranquility af Fernando Pessoa , der læser France Culture Festival d'Avignon
-
2001 : La Princesse Maleine af Maurice Maeterlinck , instrueret af Yves Beaunesne , Théâtre national de la Colline
-
2002 : La Princesse Maleine af Maurice Maeterlinck , instrueret af Yves Beaunesne , Théâtre du Nord , Théâtre des Treize Vents
-
2002 : Madame vi dør her! af Louis-Charles Sirjacq , instrueret af Joël Jouanneau , Théâtre Vidy-Lausanne
-
2003 : Fru, vi dør her! af Louis-Charles Sirjacq , instrueret af Joël Jouanneau , Open Theatre
-
2003 : La Conférence de Cintegabelle af Lydie Salvayre , Foredrag dirigeret af Jean-Yves Lazennec , Festival d'Avignon
-
2003 : Titus Andronicus af William Shakespeare , instrueret af Lukas Hemleb , Maison de la Culture de Bourges , Théâtre Jean Vilar Suresnes , Maison des arts et de la culture de Créteil
-
2004 : Titus Andronicus af William Shakespeare , instrueret af Lukas Hemleb , Théâtre de Gennevilliers
-
2004 : De tre musketerer af Alexandre Dumas , instrueret af Roger Planchon
-
2004 : Alkymisten af Ben Jonson , instrueret af André Steiger
-
2004 : Titus Andronicus af William Shakespeare , instrueret af Lukas Hemleb , Théâtre de Gennevilliers
-
2004 : Onkel Vania af Anton Tchekhov , instrueret af Yves Beaunesne , Théâtre de Saint-Quentin, Théâtre de la Criée , Théâtre national de Chaillot
-
2005 : Onkel Vania af Anton Tchekhov , instrueret af Yves Beaunesne , Théâtre national de la Colline
-
2005 : La Conférence de Cintegabelle af Lydie Salvayre , instrueret af Jean-Yves Lazennec , Théâtre de la Commune
-
2005 : Le Libera af Robert Pinget , instrueret af Joël Jouanneau , Théâtre de la Bastille
-
2006 : La Tempête af William Shakespeare , instrueret af Dominique Pitoiset , National Theatre of Bordeaux i Aquitaine , National Theatre of Bretagne , Odéon-Théâtre de l'Europe
-
2006 : Coriolan af William Shakespeare , instrueret af Christian Schiaretti , TNP Villeurbanne
-
2007 : Ulykke med at have ånden fra Alexandre Griboïedov , instrueret af Jean-Louis Benoît , Théâtre national de Chaillot , Théâtre des Célestins , Théâtre national de Nice , Théâtre de la Criée
-
2007 : The Ignorant and the Madman af Thomas Bernhard , instrueret af Emmanuel Daumas , Théâtre de l'Athénée-Louis-Jouvet , MC2
-
2008 : The Ignorant and the Madman af Thomas Bernhard , instrueret af Emmanuel Daumas , turné
-
2008 : Coriolan af William Shakespeare , instrueret af Christian Schiaretti , Théâtre Nanterre-Amandiers
-
2009 : Coriolan af William Shakespeare , instrueret af Christian Schiaretti , Théâtre national de Bretagne , TNP Villeurbanne
-
2009 : Under øjet af Oedipus efter Sophocles , Euripides og Yánnis Rítsos , instrueret af Joël Jouanneau , Théâtre Vidy-Lausanne
-
2010 : En almindelig familie af José Pliya , instrueret af Hans Peter Cloos , Théâtre de l'Est Parisien
-
2011 : Vi spiller ikke med kærlighed af Alfred de Musset , Théâtre du Vieux-Colombier
-
2011 : Jubilæet af Agathe af Pascal Laisné , Studio-Theatre of the Comédie Française
-
2012 : Volpone af Ben Jonson , instrueret af Nicolas Briançon , Théâtre de la Madeleine
Præmier og nomineringer
Noter og referencer
eksterne links