| ||||||||||||||
2015 regionale valg i Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine | ||||||||||||||
169 regionsrådspladser | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 og13. december 2015 | ||||||||||||||
Valgtype | Regionalt valg | |||||||||||||
Valgorgan og resultater | ||||||||||||||
Registreret | 3 884 903 | |||||||||||||
Afstemning den 1 st runde | 2.023.104 | |||||||||||||
47,92% | ||||||||||||||
Afgivne stemmer i en st runde | 1.777.643 | |||||||||||||
Blanke stemmer til 1 st runde | 45.435 | |||||||||||||
Null stemmer for 1 st runde | 38.541 | |||||||||||||
Vælgerne i to af tårnet | 2293381 | |||||||||||||
59,02% | ||||||||||||||
Afstemninger afgivet i to af tårnet | 2100 001 | |||||||||||||
Blank stemmer mod 2 for at dreje | 51 483 | |||||||||||||
Nul stemmer imod 2 for at dreje | 51.897 | |||||||||||||
Philippe Richert - LR | ||||||||||||||
Notering
Republikanernes Union for Demokrater og Uafhængige Demokratiske Bevægelser | ||||||||||||||
Stemmer i 1 st runde | 459,140 | |||||||||||||
25,83% | ||||||||||||||
Voice 2 E tower | 1.060.065 | |||||||||||||
48,40% | ||||||||||||||
Sæder opnået | 104 | ▲ +45 | ||||||||||||
Florian Philippot - FN | ||||||||||||||
Notering
National Front 0 | ||||||||||||||
Stemmer i 1 st runde | 641 120 | |||||||||||||
36,06% | ||||||||||||||
Voice 2 E tower | 790.179 | |||||||||||||
36,08% | ||||||||||||||
Sæder opnået | 46 | ▲ +25 | ||||||||||||
Jean-Pierre Masseret - PS | ||||||||||||||
Notering
1 st runde: socialistparti Unionen af demokrater og Økologer Bevægelse af Progressive 2 th runde: Diverse venstre | ||||||||||||||
Stemmer i 1 st runde | 286.438 | |||||||||||||
16,11% | ||||||||||||||
Voice 2 E tower | 339.757 | |||||||||||||
15,51% | ||||||||||||||
Sæder opnået | 19 | ▼ −39 | ||||||||||||
Sandrine Vædderen - EELV | ||||||||||||||
Notering
Europas økologi De Grønne venstre radikale parti Uafhængig miljøbevægelse Generationsøkologi | ||||||||||||||
Stemmer i 1 st runde | 119,111 | |||||||||||||
6,70% | ||||||||||||||
Sæder opnået | 0 | ▼ −20 | ||||||||||||
Regionalråd i Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine valgt | ||||||||||||||
| ||||||||||||||
Præsident for Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine Regional Council | ||||||||||||||
Udgående | Valgt | |||||||||||||
Philippe Richert ( LR ) Jean-Paul Bachy ( DVG ) Jean-Pierre Masseret ( PS ) |
Philippe Richert LR |
|||||||||||||
De regionale valg i Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine foregår den 6. december og 13, 2015 .
Afstemningsmetoden er bestemt af valgkodeksen . Regionale rådsmedlemmer vælges i seks år: Regionale rådsmedlemmer vælges efter listeordning i to runder uden tilføjelse eller sletning af navne og uden ændring af præsentationsrækkefølgen. Hver liste består af så mange sektioner, som der er afdelinger i regionen.
Hvis en liste modtager et absolut flertal af de afgivne stemmer i første runde, tildeles en fjerdedel af pladserne til den. Resten fordeles forholdsmæssigt efter reglen om det højeste gennemsnit. En liste, der har opnået mindre end 5% af de afgivne stemmer, kan ikke tildeles plads. Ellers går vi videre til en anden runde, hvor listerne, der har opnået 10% af de afgivne stemmer, kan præsenteres. Sammensætningen af disse lister kan ændres til at omfatte kandidater, der optrådte i første runde på andre lister, forudsat at sidstnævnte opnåede i første runde mindst 5% af de afgivne stemmer og ikke står i anden runde. I slutningen af anden runde fordeles sæderne på samme måde.
De pladser, der tildeles hver liste, fordelingen mellem afdelingssektionerne udføres derefter i forhold til de stemmer, der er opnået af listen i hver afdeling.
Øverst på listen |
Notering | Første runde | Anden runde | Sæder | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | % | # | % | # | % | |||
Philippe Richert * | Præsidentens flertal | 181.705 | 34,94 | 284.595 | 46,16 | 28 | 59,57 | |
Jacques Bigot | PS - PRG - MRC | 98 629 | 18,97 | 242,114 | 39,27 | 14 | 29,79 | |
Jacques Fernique | EE - MEI - Cap21 - Unser Land | 81,117 | 15.60 | |||||
Patrick bindemiddel | FN | 70 173 | 13.49 | 89 832 | 14.57 | 5 | 10,64 | |
Jacques Cordonnier | Alsace først - BI | 25,906 | 4,98 | |||||
Yann Wehrling | Modem | 23.073 | 4.44 | |||||
Jean-Yves Causer | FG - Alternativer - PCOF - DVG | 9 712 | 1,87 | |||||
Yvan Zimmermann | Postnummer | 8.550 | 1,64 | |||||
Manuel Santiago | Miljøforkæmpere | 8 376 | 1,61 | |||||
Patrick striby | DVD - AC | 8.303 | 1,60 | |||||
Julien wostyn | LO | 4.481 | 0,86 | |||||
Registreret | 1.248.887 | 100,00 | 1.248.892 | 100,00 | ||||
Hverken for eller imod | 707.359 | 56,64 | 610 883 | 48,91 | ||||
Vælgerne | 541.528 | 43,36 | 638,009 | 51.09 | ||||
Hvide og dummies | 21.503 | 3.97 | 21.468 | 3.36 | ||||
Gav udtryk for | 520.025 | 96,03 | 616.541 | 96,64 |
* liste over tidligere præsident
Øverst på listen |
Notering | Første runde | Anden runde | Sæder | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | % | # | % | # | % | |||
Jean-Luc Warsmann | Præsidentens flertal | 120.468 | 31,77 | 165.261 | 38,51 | 14 | 28.57 | |
Jean-Paul Bachy * | PS - PCF - PRG - MRC | 117.588 | 31.01 | 190 162 | 44,31 | 29 | 59,18 | |
Eric Loiselet | EE | 32 163 | 8.48 | |||||
Bruno Subtle | FN | 60 264 | 15.89 | 73.710 | 17.18 | 6 | 12.24 | |
Anthony Smith | Postnummer - PG - Alternativ | 18.448 | 4,87 | |||||
Marie Grafteaux-Paillard | Modem | 16.472 | 4.34 | |||||
Ghislain Wysocinski | AEI | 7.527 | 1,99 | |||||
Thomas rejste sig | LO | 6.245 | 1,65 | |||||
Registreret | 917 748 | 100,00 | 917 947 | 100 | ||||
Hverken for eller imod | 522.978 | 56,98 | 468 628 | 51.05 | ||||
Vælgerne | 394.770 | 43.02 | 449.319 | 48,95 | ||||
Hvide og dummies | 15.595 | 3,95 | 20 186 | 4.49 | ||||
Gav udtryk for | 379,175 | 96.05 | 429,133 | 95,51 |
* liste over tidligere præsident
Øverst på listen |
Notering | Første runde | Anden runde | Sæder | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | % | # | % | # | % | |||
Jean-Pierre Masseret * | PS - PCF - MRC | 227,062 | 34,35 | 375.660 | 50.01 | 46 | 63.01 | |
Daniel Beguin | EE - Cap21 | 60.559 | 9.16 | |||||
Laurent Henart | Præsidentens flertal - PRG | 157,082 | 23,77 | 237.019 | 31.55 | 17 | 23.29 | |
Thierry gourlot | FN | 98.269 | 14.87 | 138,549 | 18.44 | 10 | 13.70 | |
Claude Bellei | Modem | 20.901 | 3.16 | |||||
Annick Martin | MNR - PDF - Nyt populært højre (NDP) | 19.847 | 3,00 | |||||
Philippe Leclercq | PCF- dissidenter - PG - Alternativer - FASE - DVG | 19 833 | 3,00 | |||||
Jean-Claude Kaas | AEI | 16.318 | 2,47 | |||||
Jean-Luc André | DLR - CNI - AC | 14.861 | 2.25 | |||||
Jean-Noel Bouet | Postnummer | 14 815 | 2.24 | |||||
Mario rinaldi | LO | 8 544 | 1.29 | |||||
Victor Villa | Forskellige | 2 337 | 0,35 | |||||
Patrice Lefeuvre | Forskellige | 504 | 0,08 | |||||
Registreret | 1666261 | 100,00 | 1.665.223 | 100,00 | ||||
Hverken for eller imod | 974 150 | 58,46 | 881818 | 52,95 | ||||
Vælgerne | 692 111 | 41,54 | 783.405 | 47.05 | ||||
Hvide og dummies | 31.179 | 4,50 | 32 177 | 4.11 | ||||
Gav udtryk for | 660 932 | 95,50 | 751,228 | 95,89 |
* liste over tidligere præsident
Alsace-regionen er repræsenteret af 47 rådgivere mod 49 for Champagne-Ardenne og 73 for Lorraine. Den nye forsamling vil omfatte i alt 169 rådsmedlemmer.
Område |
FdG PCF , PG og relateret |
EELV |
PS PRG , MRC , DVG og relaterede |
LR UDI , DVD , NC og relaterede |
FN | Ingen forbindelse | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Alsace | 0 | 6 | 7 | 29 | 5 | - | 47 |
Champagne-Ardenne | 6 | 5 | 18 | 14 | 6 | - | 49 |
Lorraine | 5 | 10 | 31 | 17 | 6 | 4 | 73 |
Samlet antal rådgivere | 11 | 21 | 56 | 60 | 17 | 4 | 169 |
Kandidaterne blev officielt indsendt senest den fjerde mandag forud for valgdagen, dvs. 9. november 2015. Kandidaterne nedenfor er dem, der er registreret af indenrigsministeriet .
Sandrine Vædderen
Jean-Pierre Masseret
Florian Philippot
Philippe Richert
Lister | Ardennerne | Daggry | Marl | Haute-Marne | Meurthe-et-Moselle | Meuse | Moselle | Bas-Rhin | Haut-Rhin | Vosges | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Liste Sandrine Bélier ( EÉLV - PRG ) |
Christophe Dumont | Sylvia Voinet | Nadine Cortial | Patricia coradel | Mikaël Agopiantz | Jean-Marc Fleury | Guy Harau | Sandrine Vædderen | Antoine Waechter | Christine L'Heureux | |
Liste Laurent Jacobelli ( DLF ) |
Robert Chauderlot | Marion Neighborhood | Anne-Sophie Frigout | André Dufour | Jean-Luc Manoury | Patrick Etienne | Alain Dann | Daniel Degrima | Jean-Michel Monteillet | Laurent Jacobelli | |
Liste Jean -Pierre Masseret ( PS - UDE) |
Joelle Barat | Olivier Girardin | Jacques Meyer | Patricia Andriot (miljøforkæmpere) | Julien Vaillant | Thibaut Villemin | Paola Zanetti (PS) | Anne-Pernelle Richardot (PS) | Antoine Homé (PS) | Jean-Marie Lalandre | |
Liste Patrick Peron ( FG - MRC ) |
Franck Tuot | Jean-Pierre Cornevin | Franck Leclere | Jacques Leray | Bora Yilmaz | Melanie Tsagouris | Patrick peron | Sylvain Brousse | Aline Parmentier | Dominique Cholez | |
Liste Florian Philippot ( FN ) |
Guillaume Luczka | Bruno Subtle | Pascal Erre | Frédéric Fabre | Gregory Eury | Eric Vilain | Florian Philippot | Hombeline du Parc | Virginie joron | Jordan Grosse-Cruciani | |
Liste Philippe Richert ( LR - UDI - Modem ) |
Jean-Luc Warsmann ( LR ) | Marc Sébeyran ( UDI ) | Xavier Albertini (LR) | Christine Guillemy ( SE ) | Valérie Debord (LR) | Philippe Mangin (SE) | Patrick Weiten (UDI) | Philippe Richert (LR) | Jean Rottner (LR) | Gérard Cherpion (LR) | |
Liste Jean-Georges Trouillet ( UL - AEI - PL - PM) |
Jean-Pierre Pierrard | Virginie Blanchard ( AEI ) | Ghislain Wysocinski (AEI) | Guillaume Reffay (AEI) | Thomas Riboulet (PL) | Kevin Gives (PL) | Philippe Mouraux (PM) | Andrée Munchenbach ( UL ) | Nadia Hoog (UL) | Emmanuel Thiébaut (AEI) | |
Liste David Wentzel ( UPR ) |
Benjamin Vuibert | Geoffrey degouy | Eric Champion | Davia Hancock | Clement Manenti | Maxime Logerot | Simon Giessinger | Frederic Hirn | Pascal Krzeminski | David Wentzel | |
Liste Julien Wostyn ( LO ) |
Mink Takawé | Pierre Bissey | Thomas rejste sig | Joelle Bastien | Christiane Nimsgern | Marcel Perin | Mario rinaldi | Marc Baud-Berthier | Nathalie Mulot | Jacques Balu |
Et primært valg af leder af EELV- listen blev organiseret den 9. og 10. maj 2015 for at beslutte mellem Sandrine Bélier og Jacques Fernique . Det er Sandrine Bélier, der er den nominerede kandidat til EELV.
Listen "Økologer, solidaritet og borgere" er en fagforeningsliste mellem EELV, den uafhængige økologbevægelse , Generationsøkologi og Radical Left Party . PRG skulle oprindeligt alliere sig med Socialistpartiet inden for rammerne af en national aftale mellem de to parter, men troede, at aftalen ikke blev respekteret i regionen, besluttede den at alliere sig med EELV.
Vores liv først! (FG, MRC og NGS)Patrick Peron, kommunistisk borgmester i Algrange , blev udnævnt til leder af den regionale liste for venstre front .
Listen "Vores liv først!" »Samler venstre front, republikanske og borgerbevægelse og den nye socialistiske venstrefløj.
Stående Frankrig med Nicolas Dupont-Aignan (DLF)Laurent Jacobelli (vicegeneralsekretær i Debout la France , ansvarlig for bevægelsens organisering) er partiets erklærede kandidat. Virksomhedsleder i den audiovisuelle sektor, han var direktør for antennen til TV5 Monde , den internationale fransktalende kanal.
+ Stærk, + tæt, vores region med Jean-Pierre Masseret (PS, UDE og mdP)Jean-Pierre Masseret , afgående præsident for det regionale råd i Lorraine , er den udpegede kandidat til PS .
Listen "Stærkere, tættere, vores region med Jean-Pierre Masseret" samler Socialistpartiet, Unionen af Demokrater og Økologer og Progressive Bevægelse .
Front national liste præsenteret af Marine Le Pen (FN - RBM)Den 1 st juni 2015 Florian Philippot blev investeret Regional toppede listen af politbureauet FN .
UPR med François AsselineauDavid Wentzel, kandidat til afdelingsvalget 2015 i Vosges i kantonen Saint-Dié-des-Vosges-1 (2,04%), blev udnævnt til leder af den regionale liste over det republikanske folkeforeningsparti af François Asselineau og Bureau National parti.
Arbejderkamp - At høre arbejderlejren (LO)Lederen af Lutte Ouvrière- listen er Julien Wostyn, arbejdstager hos PSA i Mulhouse. Listen har titlen ”Få høringen af arbejdernes lejr”. LO ønskede ikke at være enig med andre organisationer og bekræftede sin politiske uafhængighed. Opfordringen til afstemning er som følger: "Lad os forberede os på at stemme for at få den lejr, de alle vil stille, til at blive hørt, at stemme på arbejderlejren mod krigshandlerne og mod tjenerne i den kapitalistiske sociale orden." Som driver os ind i barbarisme ”.
Nej til ACAL, ja til vores regioner! (UL, AEI, PL og 57-PDM)Jean-Georges Trouillet, generalsekretær for det alsaceiske Unser Land- parti , blev officielt investeret som leder af den interregionale liste for listen "Nej til ACAL, ja til vores regioner", støttet af disse fire grupper: Unser Land , den uafhængige miljøalliance , Lorraine Party og Mosel Party (57-PDM).
Lad os forene vores energier (LR, UDI og MoDem)Philippe Richert , afgående præsident for Alsace Regional Council , er den nominerede kandidat til Les Républicains- partiet .
Laurent Hénart (formand for Det Radikale Parti og borgmester i Nancy ) var den nominerede kandidat til UDI og havde overdraget opgaven med at forberede et projekt og udgøre den centristiske liste til Patrick Weiten, formand for afdelingsrådet i Moselle .
Den 5. maj 2015 havde Modem investeret Nathalie Griesbeck som leder af listen. Siden da har de tre partier endelig besluttet at præsentere en fælles liste ledet af Philippe Richert. Den 3. november 2015 opsagde Champagne-Ardenne-sektionen i MoDem denne aftale.
Advarsel: Resultaterne af afstemningsintentionerne er kun det aktuelle mål for den politiske magtbalance. De er på ingen måde forudsigelige for resultatet af de næste valg. Fejlmargenen for disse undersøgelser er 4,5% for 500 respondenter, 3,2% for 1000, 2,2% for 2000 og 1,6% for 4000.
Lydgiver | Dateret | Panel | LO | PCF | EELV | PS | UL | LR | DLF | UPR | FN | DK |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wostyn | Peron | vædder | Masseret | Trouillet | Richert | Jacobelli | Wentzel | Philippot | ||||
BVA | 15. oktober 2015 | 1.189 | 1% | 7% | 6% | 19% | 3% | 31% | 2,5% | 0,5% | 30 % | 32% |
BVA | 3. november 2015 | 1.203 | 1% | 4% | 4% | 17% | 3,5% | 34% | 2,5% | 1% | 33% | 27% |
Odoxa | 5. november 2015 | 1.001 | 1% | 6,5% | 6% | 19% | 2% | 30 % | 2,5% | 1% | 32% | 30 % |
Ipsos | 29. november 2015 | 23,061 | 1% | 5% | 5% | 16% | 5% | 29% | 3% | 1% | 35% | - |
Elabe | 30. november 2015 | 1000 | 1% | 5% | 5% | 20% | 3% | 28% | 3% | 1% | 34% | 21% |
Lydgiver | Dateret | Panel | PS - PCF - EELV | LR | FN | DK |
---|---|---|---|---|---|---|
Masseret | Richert | Philippot | ||||
BVA | 15. oktober 2015 | 1.189 | 30 % | 37% | 33% | 33% |
Odoxa | 5. november 2015 | 1.001 | 28% | 37% | 35% | 31% |
BVA | 23. november 2015 | 1.203 | 26% | 39% | 35% | 28% |
Elabe | 30. november 2015 | 1000 | 30 % | 34,5% | 35,5% | 23% |
Ipsos | 29. november 2015 | 23,061 | 28% | 35% | 37% | - |
Elabe | 10. december 2015 | 985 | 16% | 43% | 41% | 18% |
Øverst på listen |
Notering | Første runde | Anden runde | Sæder | +/- | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||||||||||
Florian Philippot | FN | 641 234 | 36,07 | 790 141 | 36.08 | 46 | 25 | |||||||
Philippe Richert | LR - UDI - modem | 459.212 | 25,83 | 1.060.029 | 48,40 | 104 | 45 | |||||||
Jean-Pierre Masseret | PS - UDE - MdP | 286,390 | 16.11 | 339.749 | 15.51 | 19 | 39 | |||||||
Sandrine Vædderen | EELV - PRG - MEI - GE | 119.091 | 6.70 | 0 | 20 | |||||||||
Laurent Jacobelli | DLF | 84 886 | 4,78 | 0 | ||||||||||
Jean-Georges Trouillet | UL - AEI - PL - 57 -PDM | 84,127 | 4,73 | 0 | ||||||||||
Patrick peron | PCF - PG - MRC | 57 165 | 3.22 | 0 | 11 | |||||||||
Julien wostyn | LO | 26.347 | 1.48 | 0 | ||||||||||
David Wentzel | UPR | 19.171 | 1,08 | 0 | ||||||||||
Afgivne stemmer | 1.777.643 | 95,49 | 2 189 919 | 95,49 | ||||||||||
Blanke stemmer | 46,402 | 2,49 | 51 423 | 2.27 | ||||||||||
Ugyldige stemmer | 37 555 | 2,02 | 51 947 | 2.24 | ||||||||||
Total | 1.861.600 | 100 | 2 293 289 | 100 | 169 | |||||||||
Hverken for eller imod | 2.023.930 | 52.09 | 1.592.582 | 40,98 | ||||||||||
Registreret / deltagelse | 3 885 530 | 47,91 | 3 885 869 | 59.02 |
Øverst på listen |
Notering | Ardennerne | Daggry | Marl | Haute-Marne | Meurthe-et-Moselle | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | % | # | % | # | % | # | % | # | % | |||
Florian Philippot | FN - RBM | 33 690 | 38,54 | 38 916 | 40,42 | 64.273 | 37,29 | 26.843 | 42,20 | 79 810 | 34,88 | |
Philippe Richert | LR - UDI - modem | 25 240 | 28,87 | 23 729 | 24,65 | 44.497 | 25,82 | 14 647 | 23.03 | 46.661 | 20.39 | |
Jean-Pierre Masseret | ( PS ) og derefter Diverse tilbage | 13.776 | 15,76 | 13 553 | 14.08 | 27 390 | 15.89 | 9 821 | 15.44 | 55.694 | 24.34 | |
Sandrine Vædderen | ELV - PRG | 3 997 | 4,57 | 5 259 | 5.46 | 10 769 | 6,25 | 3 279 | 5.16 | 15.498 | 6,77 | |
Laurent Jacobelli | DLF | 3.996 | 4,57 | 7.411 | 7,70 | 11.068 | 6.42 | 4.182 | 6.57 | 10 853 | 4,74 | |
Jean-Georges Trouillet | UL - AEI - PL - PM | 715 | 0,82 | 935 | 0,97 | 2 241 | 1.30 | 656 | 1,03 | 2 507 | 1.10 | |
Patrick peron | FG - MRC - NGS | 3 454 | 3,95 | 3 972 | 4.13 | 6.529 | 3,79 | 2.225 | 3,50 | 11 333 | 4,95 | |
Julien wostyn | LO | 1.841 | 2.11 | 1.500 | 1,56 | 3.046 | 1,77 | 1.240 | 1,95 | 3.862 | 1,69 | |
David Wentzel | UPR | 709 | 0,81 | 1.008 | 1,05 | 2.539 | 1,47 | 714 | 1.12 | 2.595 | 1.13 | |
Registreret | 195.007 | 100,00 | 203.894 | 100,00 | 378.895 | 100,00 | 136 714 | 100,00 | 493.317 | 100,00 | ||
Hverken for eller imod | 103.511 | 53.08 | 103.031 | 50,53 | 198.976 | 52,51 | 69.092 | 50,54 | 255.733 | 51,84 | ||
Vælgerne | 91.496 | 46,92 | 100.863 | 49,47 | 179.919 | 47,49 | 67 622 | 49,46 | 237,584 | 48,16 | ||
Hvide | 2 322 | 2,54 | 2 411 | 2.39 | 4,302 | 2.39 | 2 192 | 3.24 | 5 287 | 2.23 | ||
Tegner | 1.756 | 1,92 | 2.169 | 2.15 | 3.265 | 1,81 | 1.823 | 2,70 | 3 484 | 1,47 | ||
Gav udtryk for | 87.418 | 95,54 | 96,283 | 95,46 | 172.352 | 95,79 | 63.607 | 94.06 | 228.813 | 96,31 | ||
Øverst på listen |
Notering | Meuse | Moselle | Bas-Rhin | Haut-Rhin | Vosges | ||||||
# | % | # | % | # | % | # | % | # | % | |||
Florian Philippot | FN - RBM | 26.953 | 40,40 | 122.361 | 38,90 | 112.096 | 30,69 | 85.029 | 34,73 | 51 263 | 37,19 | |
Philippe Richert | LR - UDI - modem | 13 487 | 20.21 | 69.429 | 22.07 | 121.613 | 33,29 | 68.509 | 27,98 | 31.400 | 22,78 | |
Jean-Pierre Masseret | ( PS ) og derefter Diverse tilbage | 13 361 | 20.04 | 63.029 | 20.03 | 39.353 | 10,77 | 23,242 | 9.49 | 27.171 | 19.71 | |
Sandrine Vædderen | ELV - PRG | 3 910 | 5,86 | 18 695 | 5.94 | 30,084 | 8.24 | 18.348 | 7.49 | 9 252 | 6,71 | |
Laurent Jacobelli | DLF | 4.661 | 6,99 | 14,340 | 4.56 | 11.075 | 3.03 | 8.804 | 3.60 | 8.496 | 6.16 | |
Jean-Georges Trouillet | UL - AEI - PL - PM | 809 | 1.21 | 6 665 | 2.12 | 36,776 | 10.07 | 30.950 | 12,64 | 1.893 | 1.37 | |
Patrick peron | FG - MRC - NGS | 1.760 | 2.64 | 10.490 | 3.34 | 8.291 | 2.27 | 4 931 | 2,01 | 4 180 | 3.03 | |
Julien wostyn | LO | 1.041 | 1,56 | 5.130 | 1,63 | 3 316 | 0,91 | 2 882 | 1.18 | 2489 | 1,81 | |
David Wentzel | UPR | 739 | 1.11 | 4.380 | 1,39 | 2.688 | 0,74 | 2 119 | 0,87 | 1.680 | 1,22 | |
Registreret | 138,699 | 100,00 | 756.001 | 100,00 | 768.531 | 100,00 | 529,235 | 100,00 | 285.237 | 100,00 | ||
Hverken for eller imod | 68,397 | 49,31 | 428.214 | 56,64 | 387.543 | 50,43 | 269 926 | 51.00 | 139.507 | 48,91 | ||
Vælgerne | 70.302 | 50,69 | 327 787 | 43,36 | 380.988 | 49,57 | 259.309 | 49.00 | 145.730 | 51.09 | ||
Hvide | 2,078 | 2,96 | 8 331 | 2,54 | 7.561 | 1,98 | 7.130 | 2,75 | 4 788 | 3.29 | ||
Tegner | 1.503 | 2.14 | 4 937 | 1,51 | 8 135 | 2.14 | 7365 | 2.84 | 3 118 | 2.14 | ||
Gav udtryk for | 66 721 | 94,91 | 314.519 | 95,95 | 365,292 | 95,88 | 244.814 | 94.41 | 137.824 | 94,57 |
Øverst på listen |
Notering | Ardennerne | Daggry | Marl | Haute-Marne | Meurthe-et-Moselle | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | % | # | % | # | % | # | % | # | % | |||
Philippe Richert | LR - UDI - modem | 45.500 | 42.30 | 49.848 | 42,86 | 99,179 | 46,74 | 30 124 | 39,27 | 128 230 | 45,64 | |
Florian Philippot | FN - RBM | 41 742 | 38,81 | 47.527 | 40,86 | 78.826 | 37.15 | 32.435 | 42,28 | 94 891 | 33,78 | |
Jean-Pierre Masseret | ( PS ) og derefter Diverse tilbage | 20.326 | 18.90 | 18 929 | 16.28 | 34 190 | 16.11 | 14 150 | 18.45 | 57 817 | 20.58 | |
Registreret | 195,368 | 100,00 | 203.903 | 100,00 | 378 940 | 100,00 | 136,584 | 100,00 | 493.458 | 100,00 | ||
Hverken for eller imod | 83.099 | 42,53 | 82.556 | 40,49 | 157.711 | 41,62 | 55 361 | 40,53 | 201 020 | 40,74 | ||
Vælgerne | 112,269 | 57,47 | 121,347 | 59,51 | 221 229 | 58,38 | 81.223 | 59,47 | 292.438 | 59,26 | ||
Hvide | 2 144 | 1,91 | 2 407 | 1,98 | 4 356 | 1,97 | 1.733 | 2.13 | 6 167 | 2.11 | ||
Tegner | 2.557 | 2.28 | 2.636 | 2.17 | 4.678 | 2.11 | 2.781 | 3.42 | 5 333 | 1,82 | ||
Gav udtryk for | 107.568 | 95,81 | 116.304 | 95,84 | 212 195 | 95,92 | 76.709 | 94.44 | 280 938 | 96,07 | ||
Øverst på listen |
Notering | Meuse | Moselle | Bas-Rhin | Haut-Rhin | Vosges | ||||||
# | % | # | % | # | % | # | % | # | % | |||
Philippe Richert | LR - UDI - modem | 32.477 | 40.03 | 182.695 | 45,37 | 264.556 | 59,19 | 154.024 | 51,79 | 73.432 | 43,68 | |
Florian Philippot | FN - RBM | 32 854 | 40,50 | 150.573 | 37,39 | 139.202 | 31.14 | 109.997 | 36,98 | 62 132 | 36,96 | |
Jean-Pierre Masseret | ( PS ) og derefter Diverse tilbage | 15.799 | 19.47 | 69.413 | 17.24 | 43,191 | 9,66 | 33,402 | 11.23 | 32.540 | 19.36 | |
Registreret | 138.681 | 100,00 | 756.026 | 100,00 | 768.466 | 100,00 | 529,246 | 100,00 | 285.248 | 100,00 | ||
Hverken for eller imod | 53.791 | 38,79 | 336.807 | 44,55 | 300.014 | 39.04 | 213 635 | 40,37 | 108,545 | 38.05 | ||
Vælgerne | 84.890 | 61,21 | 419.219 | 55,45 | 468 452 | 60,96 | 315,611 | 59,63 | 176.703 | 61,95 | ||
Hvide | 1794 | 2.11 | 9 227 | 2.20 | 9.997 | 2.13 | 9,496 | 3.01 | 4.162 | 2,36 | ||
Tegner | 1 966 | 2.32 | 7.311 | 1,74 | 11.506 | 2,46 | 8,692 | 2,75 | 4.437 | 2,51 | ||
Gav udtryk for | 81 130 | 95,57 | 402 681 | 96,06 | 446.949 | 95,41 | 297.423 | 94,24 | 168.104 | 95,13 |
Notering | Venstre | Ardennerne | Daggry | Marl | Haute-Marne | Meurthe-et-Moselle | Meuse | Moselle | Bas-Rhin | Haut-Rhin | Vosges | Total | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Richert -liste | LR | 3 | 4 | 6 | 2 | 7 | 1 | 9 | 15 | 9 | 5 | 61 | |
UDI | 1 | 1 | 3 | 4 | 1 | 4 | 6 | 4 | 2 | 26 | |||
Modem | 1 | 1 | 2 | 4 | 1 | 9 | |||||||
DVD | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 6 | |||||||
Url | 1 | 1 | |||||||||||
PCD | 1 | 1 | |||||||||||
Philippot Liste | FN | 2 | 3 | 5 | 2 | 6 | 2 | 9 | 8 | 6 | 3 | 46 | |
Masseret Liste | PS | 1 | 1 | 2 | 4 | 1 | 4 | 2 | 2 | 2 | 19 |