Torsdag 29. juli ved Sommer-OL 2020 er den niende konkurrencedag.
Tid UTC + 09:00 ( Japan ) | |
blå | Ceremoni |
neutral | Prøve |
guld | Endelig |
orange | Lille finale |
lyserød | Udskudt |
Grå | Annulleret |
Mænd | |
Damer | |
Blandet | |
Par | |
Tidsplan | Disciplin specialitet |
Fase | Resultater | Referencer
|
||
---|---|---|---|---|---|---|
7 timer 30 |
Mænds Golf Konkurrence (Runde 1) |
Konkurrencerunde | - | -
|
||
9 timer 0 |
Dobbelt badminton |
1/2 finale | - | -
|
||
9 timer 0 |
Dobbelt badminton |
1/4 finale | - | -
|
||
9 timer 0 |
Enkel badminton |
8 e endelig | - | -
|
||
9 timer 0 |
Beachvolley herreturnering |
Gruppetrin | - | -
|
||
9 timer 0 |
Beachvolley -kvindeturnering |
Gruppetrin | - | -
|
||
9 timer 0 |
Håndbold kvindeturnering |
Indledende runde Gruppe A |
Holland vs Angola |
|
||
9 timer 0 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Frankrig vs Fiji |
|
||
9 timer 0 |
Volleyball Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Italien vs Argentina |
|
||
9 timer 30 |
Field Hockey -turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe A |
Indien vs Argentina |
|
||
9 timer 30 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Canada vs Brasilien |
|
||
9 timer 30 |
Individuel bueskydning |
32 e endelig | - | -
|
||
9 timer 30 |
Individuel bueskydning |
16 e endelig | - | -
|
||
9 timer 30 |
Individuel bueskydning |
32 e endelig | - | -
|
||
9 timer 30 |
Individuel bueskydning |
16 e endelig | - | -
|
||
10 : 0 om morgenen |
Basketball kvinder turnering |
Indledende runde Gruppe A |
Canada vs Sydkorea |
|
||
10 : 0 om morgenen |
BMX Racing |
1/4 finale | - | -
|
||
10 : 0 om morgenen |
BMX Racing |
1/4 finale | - | -
|
||
10 : 0 om morgenen |
Field Hockey -turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Belgien vs Canada |
|
||
10 : 0 om morgenen |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde i gruppe C |
USA vs Kina |
|
||
10 : 0 om morgenen |
Vandpolo- turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe A |
Ungarn vs Sydafrika |
|
||
10 timer 30 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde i gruppe C |
Australien vs Japan |
|
||
10 timer 50 |
Foliehold hegn |
8 e endelig | - | -
|
||
10 timer 50 |
Foliehold hegn |
1/4 finale | - | -
|
||
10 timer 50 |
Foliehold hegn |
Klassifikation 1/2 endelig ( 5 th - 8 TH steder) | - | -
|
||
10 timer 50 |
Foliehold hegn |
1/2 finale | - | -
|
||
10 timer 50 |
Foliehold hegn |
Ranking endelig ( 5 th - 8 TH steder) | - | -
|
||
11 : 0 |
Boksning Midweights (mindre end 75 kg ) |
8 e endelig | - | -
|
||
11 : 0 |
Boksning Super Heavyweight (under 91 kg ) |
8 e endelig | - | -
|
||
11 : 0 |
Bokse flyvægt (mindre end 51 kg ) |
8 e endelig | - | -
|
||
11 : 0 |
Håndbold kvindeturnering |
Indledende runde Gruppe B |
Spanien vs Brasilien |
|
||
11 : 0 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
ROC vs Storbritannien |
|
||
11 : 0 |
Simpel tennis |
1/4 finale | - | -
|
||
11 : 0 |
Simpel tennis |
1/2 finale | - | -
|
||
11 : 0 |
Tennis dobbelt |
1/2 finale | - | -
|
||
11 : 0 |
Tennis dobbelt |
1/4 finale | - | -
|
||
11 : 0 |
Ladies Singles Bordtennis |
1/2 finale | - | -
|
||
11 timer 5 |
Volleyball Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
Sydkorea vs Den Dominikanske Republik |
|
||
11 timer 30 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
New Zealand vs Kenya |
|
||
11 timer 30 |
Vandpolo- turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Spanien vs Kasakhstan |
|
||
11 timer 45 |
Field Hockey -turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Tyskland vs Sydafrika |
|
||
12 timer 0 |
Sejle RS: X |
Runde 4 | - | -
|
||
12 timer 0 |
Sejle RS: X |
Runde 4 | - | -
|
||
12 timer 0 |
Finn sejler |
Runde 3 | - | -
|
||
12 timer 0 |
Sejl 470 |
Runde 2 | - | -
|
||
12 timer 0 |
Sejl 470 |
Runde 2 | - | -
|
||
12 timer 0 |
sejler 49er |
Runde 3 | - | -
|
||
12 timer 0 |
sejler 49er |
Runde 3 | - | -
|
||
12 timer 0 |
Sejl Nacra 17 |
Runde 2 | - | -
|
||
12 timer 15 |
Field Hockey -turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Holland vs Storbritannien |
|
||
13 timer 40 |
Basketball mænds turnering |
Indledende runde i gruppe C |
Slovenien vs Japan |
|
||
14 timer 0 |
Kanosejlads (slalom) C1 |
1/2 finale | - | -
|
||
14 timer 0 |
Kanosejlads (slalom) C1 |
Endelig |
|
|||
14 timer 0 |
Vandpolo- turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe A |
USA vs Italien |
|
||
14 timer 15 |
Håndbold kvindeturnering |
Indledende runde Gruppe A |
Japan vs Sydkorea |
|
||
14 timer 20 |
Volleyball Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
Serbien vs Kenya |
|
||
15 timer 0 |
Beachvolley herreturnering |
Gruppetrin | - | -
|
||
15 timer 0 |
Beachvolley -kvindeturnering |
Gruppetrin | - | -
|
||
15 timer 0 |
Bordtennis mænds singler |
1/2 finale | - | -
|
||
15 timer 30 |
Vandpolo- turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Kroatien vs Montenegro |
|
||
16 timer 0 |
Individuel bueskydning |
32 e endelig | - | -
|
||
16 timer 0 |
Individuel bueskydning |
16 e endelig | - | -
|
||
16 timer 0 |
Individuel bueskydning |
32 e endelig | - | -
|
||
16 timer 0 |
Individuel bueskydning |
16 e endelig | - | -
|
||
16 timer 15 |
Håndbold kvindeturnering |
Indledende runde Gruppe A |
Montenegro vs Norge |
|
||
16 timer 25 |
Volleyball Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Kina vs ROC |
|
||
16 timer 30 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Canada vs Fiji |
|
||
17 timer 0 |
Enkel badminton |
8 e endelig | - | -
|
||
17 timer 0 |
Dobbelt badminton |
1/4 finale | - | -
|
||
17 timer 0 |
Boksning Midweights (mindre end 75 kg ) |
8 e endelig | - | -
|
||
17 timer 0 |
Boksning Super Heavyweight (under 91 kg ) |
8 e endelig | - | -
|
||
17 timer 0 |
Bokse flyvægt (mindre end 51 kg ) |
8 e endelig | - | -
|
||
17 timer 0 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Frankrig vs Brasilien |
|
||
17 timer 20 |
Basketball kvinder turnering |
Indledende runde Gruppe A |
Spanien vs Serbien |
|
||
17 timer 30 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde i gruppe C |
Australien vs Kina |
|
||
18 timer 0 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde i gruppe C |
USA vs Japan |
|
||
18 timer 20 |
Vandpolo- turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe A |
Grækenland vs Japan |
|
||
18 timer 30 |
Foliehold hegn |
Endelig |
|
|||
18 timer 30 |
Field Hockey Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Spanien vs Kina |
|
||
18 timer 30 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
New Zealand vs Storbritannien |
|
||
19 timer 0 |
Baseball -turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Israel vs Sydkorea |
|
||
19 timer 0 |
Field Hockey Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
Holland vs Storbritannien |
|
||
19 timer 0 |
Rugby Sevens Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
ROC vs Kenya |
|
||
19 timer 30 |
Håndbold kvindeturnering |
Indledende runde Gruppe B |
Ungarn vs ROC |
|
||
19 timer 40 |
Volleyball Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe A |
Japan vs Brasilien |
|
||
19 timer 50 |
Kunstnerisk gymnastik Individuel allround-konkurrence |
Endelig |
|
|||
19 timer 50 |
Vandpolo- turnering til mænd |
Indledende runde Gruppe B |
Serbien vs Australien |
|
||
20 timer 0 |
Beachvolley herreturnering |
Gruppetrin | - | -
|
||
20 timer 0 |
Beachvolley -kvindeturnering |
Gruppetrin | - | -
|
||
20 timer 0 |
Ladies Singles Bordtennis |
Endelig |
|
|||
20 timer 45 |
Field Hockey Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Japan vs Argentina |
|
||
21 timer 0 |
Basketball mænds turnering |
Indledende runde i gruppe C |
Spanien vs Argentina |
|
||
21 timer 15 |
Field Hockey Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
Australien vs New Zealand |
|
||
21 timer 30 |
Håndbold kvindeturnering |
Indledende runde Gruppe B |
Sverige vs Frankrig |
|
||
21 timer 45 |
Volleyball Women's Turnering |
Indledende runde Gruppe B |
USA vs Tyrkiet |
Dagens medaljer
|
Medaljebord pr. 29. juli
|