Sport | Badminton |
---|---|
Udgaver | 5. th |
Steder) | Beijing |
Dateret |
fra 9. august 2008 til 17. august 2008 |
Deltagere | 184 atleter |
Forsøg | 5 |
Websted (er) | Polytechnic University Gymnasium |
Navigation
De badminton begivenheder på Sommer-OL 2008 blev afholdt fra 9 til17. august 2008den Beijing University of Technology Gymnasium i Beijing i Kina .
Alle begivenheder blev afholdt i Beijing University of Technology Gymnasium i Beijing , 30 minutter med bus fra den olympiske landsby.
Fra 27. juli til 16. august, Kina har stillet 8 badmintonbaner til rådighed for konkurrenterne til deres træning, 4 på Chaoyang Gymnasium og 4 andre på Yuetan Gymnasium.
I alt 64 spillere blev deltaget i hver enkelt lodtrækning (maksimalt 3 pr. Land), og 16 hold udgjorde dobbeltudtrækningen. Kvalifikationerne til disse Beijing-spil blev afledt af placeringen af World Badminton Federation kl1 st maj 2008.
Kvalifikationskriterieraugust | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Singler mænd | 1/32 finale | 1/16 finale | 1/8 finale | 1/4 finale | 1/2 finale | Bronze | Endelig | ||
Damer singler | 1/32 finale | 1/16 finale | 1/8 finale | 1/4 finale | 1/2 finale | Bronze & Final | |||
Dobbelt mænd | 1/8 finale | 1/4 finale | 1/2 finale | Bronze & Final | |||||
Dobbelt damer | 1/8 finale | 1/4 finale | 1/2 finale | Bronze & Final | |||||
Blandet dobbeltværelse | 1/8 finale | 1/4 finale | 1/2 finale | Bronze & Final |
Konkurrencedag | Sidste dag |
Til stede på alle podierne vandt Kina i alt 8 medaljer ud af 15 mulige.
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Singler mænd |
Kina Lin Dan |
Malaysia Lee Chong Wei |
Kina Chen Jin |
Damer singler |
Kina Zhang Ning |
Kina Xie Xingfang |
Indonesien Maria Kristin Yulianti |
Dobbelt mænd |
Indonesien Markis Kido & Hendra Setiawan |
Kina Fu Haifeng & Cai Yun |
Sydkorea Lee Jae-jin & Hwang Ji-man |
Dobbelt damer |
Kina Du Jing & Yu Yang |
Sydkorea Lee Kyung-won & Lee Hyo-jung |
Kina Zhang Yawen & Wei Yili |
Blandet dobbeltværelse |
Sydkorea Lee Yong-dae & Lee Hyo-jung |
Indonesien Nova Widianto & Liliyana Natsir |
Kina Han Hanbin & Yu Yang |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina | 3 | 2 | 3 | 8 |
2 | Indonesien | 1 | 1 | 1 | 3 |
3 | Sydkorea | 1 | 1 | 1 | 3 |
4 | Malaysia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 5 | 5 | 5 | 15 |