Belgien ved Sommer-OL 2016 | |||||||||||
CIO-kode | BEL | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Komité | COIB | ||||||||||
Internet side | COIB officielle hjemmeside | ||||||||||
Beliggenhed | Rio de Janeiro | ||||||||||
Deltagelse | 26 th | ||||||||||
Atleter | 109 | ||||||||||
Flagbærer |
Olivia Borlée (ouverture) Nafissatou Thiam |
||||||||||
|
|||||||||||
Belgien ved sommer-OL | |||||||||||
| |||||||||||
De belgiske deltager i Sommer-OL 2016 i Rio de Janeiro i Brasilien , der afholdes fra5. august på 21. august 2016. Dette er hans 26 th deltagelse i Sommer-OL . Belgien vinder 6 medaljer inklusive to guld. Dette er et meget positivt resultat for Belgien, som er det bedste siden 1996 . Faktisk er flere lovende atleter afsløret som Nafissatou Thiam fremtidig verdensmester i disciplinen, og mange top 8 væsen lavet seks 4 th sted og trods svigt i flere sportsgrene betragtes favoritter i deres fag, der giver ambitioner fremtiden.
Følgende forkortelser bruges i de forskellige tabeller nedenfor:
Ikke relevant: Ikke relevant
NQ: Atlet er ikke kvalificeret til begivenheden
DNS (startede ikke): Atleten startede ikke begivenheden
DNF (Færdig ikke): Atleten afsluttede ikke begivenheden
Andre mere specifikke forkortelser kan bruges, en forklaring er derefter tilgængelig.
Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Ydeevne | Dateret |
Guldmedaljer: 2 | ||||
atletik | Heptathlon | Nafissatou Thiam | 6810 points ( RN ) | 13. aug |
Vejcykling | Online løb | Greg Van Avermaet | 6 h 10 min 5 s | 6. august 2016 |
Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Ydeevne | Dateret |
Sølvmedaljer: 2 | ||||
Field hockey | Mænds turnering |
Arthur Van Doren John-John Dohmen Florent Van Aubel Sébastien Dockier Cédric Charlier Gauthier Boccard Emmanuel Stockbroekx Thomas Briels Felix Denayer Vincent Vanasch Simon Gougnard Loick Luypaert Tom Boon Jérôme Truyens Elliot Van Strydonck Tanguy Cosyns |
2-4 | 18. august |
Svømning | 100 meter freestyle | Pieter Timmers | 47 s 80 | 10. august |
Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Ydeevne | Dateret |
Bronzemedaljer: 2 | ||||
Sporcykling | Kvinders Omnium | Jolien D'Hoore | 36 point | 17. august |
Judo | Under 73 kg mænd | Dirk Van Tichelt | vinder af ippon mod Ungvári |
8. august |
Atlet | Prøve | Serie | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Jonathan Borlée | 400 meter | 46s 01 | 32 nd | Ikke relevant | NQ | ||||
Kevin Borlée | 400 meter | 45 s 90 | 28. th | Ikke relevant | NQ | ||||
Michael Bultheel | 400 meter forhindringer | 49 s 37 | 21. th | Ikke relevant | NQ | ||||
Pieter-Jan Hannes | 1.500 meter | 3:38:89 | 8 th | Ikke relevant | 3:03:71 | 12 th | NQ | ||
Jeroen D'hoedt | 3.000 meter stigning | 8:48:29 | 37 th | Ikke relevant | NQ | ||||
Bashir abdi | 5000 meter | 13:42 83 | 16 th | Ikke relevant | NQ | ||||
10.000 meter | Ikke relevant | 28:01:49 | 20 th | ||||||
Jonathan Borlée Kévin Borlée Dylan Borlée Julien Watrin |
4 × 400 meter mænd | 2:59:25 | 1 e | Ikke relevant | 2:58:52 | 4 th | |||
Florent Caelen | Marathon | Ikke relevant | 2 timer 17 minutter 59 sekunder | 44 th | |||||
Willem Van Schuerbeeck | 2 timer 18 min. 56 s | 56 th | |||||||
Koen Naert | 2 timer 14 minutter 53 sekunder | 22 nd |
Atleter | Prøve | Kvalifikationer | Finaler | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Rang | Afstand | Rang | ||
Philip milanov | Diskekast | 62,68 m | 12 th | 62,22 m | 9 th |
Atlet | Prøve | 100 m | SL | LP | SH | 400 m | 110 m forhindringer | LD | SP | LJ | 1.500 m | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thomas Van der Plaetsen | Resultat | 11s 24 | 7,66 m | 12,84 m | 2,16 m | 49 s 63 | 15 s 01 | 43,58 m | 5,40 m | 62,09 m | 4:34:21 | 8 332 | 8 th |
Point | 808 | 975 | 657 | 953 | 832 | 848 | 738 | 1035 | 769 | 717 |
Atleter | Forsøg | Serie | Kvartfinaler | Semifinaler | Finaler | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Anne Zagré | 100 meter forhindringer | 12s 85 | 2. nd | Ikke relevant | DQ | NQ | |||
Cynthia bolingo | 200 meter | 23 sek 98 | 63 th | NQ | |||||
Olivia borlée | 200 meter | 23 s 53 | 54 th | NQ | |||||
Axelle Dauwens | 400 meter forhindringer | 57s 68 | 36 th | NQ | |||||
Renee Eykens | 800 meter | 2 min 00 s 00 | 4 th | Ikke relevant | 2 timer 00 minutter 45 sekunder | 5. th | NQ | ||
Louise karton | 5000 meter | 15:34:39 | 11 th | Ikke relevant | NQ | ||||
Veerle Dejaeghere | Marathon | Ikke relevant | 2 timer 37 minutter 39 sekunder | 47 th | |||||
Els Rens | 2 timer 45 minutter 52 sekunder | 84 th | |||||||
Manuela Soccol | 2 timer 44 minutter 18 sekunder | 74 th |
Det 16. august 2016, allerede en guldmedalje i syvkamp, mister Nafissatou Thiam højdekonkurrencen .
Atleter | Forsøg | Kvalifikationer | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Rang | Afstand | Rang | ||
Nafissatou Thiam | Højt hop | DNS | NQ |
5 personlige rekorder og en verdensrekord er brudt under denne syvkamp for den belgiske atlet: 13 s 56 i 100 meter forhindringer, 1,98 m i højdespring (RM), 6,58 m i længdespring, 53, 13 m i spydkast og endelig 2 min. 16 s 54 i 800 m.
Atleter | Prøve | 100 m forhindringer | SH | LP | 200 m | SL | LJ | 800 m | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nafissatou Thiam | Resultat | 13s 56 | 1,98 m | 14,91 m | 25 s 10 | 6,58 m | 53,13 m | 2:16:54 | 6810 | 1 omgang |
Point | 1.041 | 1211 | 855 | 878 | 1.033 | 921 | 871 | |||
Rang | 12 th | 1 omgang | 1 omgang | 24 th | 1 omgang | 3. rd | 19 th |
Forklaring: FA = final A (medalje); FB = endelig B (ingen medalje); FC = C final (ingen medalje); FD = D final (ingen medalje); FE = E final (ingen medalje); FF = F final (ingen medalje); SA / B = semifinal A / B; SC / D = C / D semifinaler; SE / F = semifinaler E / F; QF = kvartfinaler; R = dybgang
Atlet | Konkurrence | Serie | Udkast | Kvartfinaler | Semifinale | Endelig | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Hannes Obreno | Mandlig skiff | 7:09:06 | 1 QF | fritaget | 6:48:90 | 1 SA / B | 7:06:76 | 3 FA | 6:47:42 | 4 |
Atlet | Konkurrence | Gruppetrin | 1/ 8 e endelig | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Yuhan tan | Singler mænd | slået af Zilberman 20- 22 , 12- 21 |
slået af Chou 14- 21 , 8- 21 |
fritaget | 3 rd Gr. C | Elimineret | ||||
Lianne tan | Damer singler | slået af Wang 17- 21 , 22 -20, 14- 21 |
slået af Li 11- 21 , 11- 21 |
slår Santos 21 -16, 21 -18
|
3 rd Gr. E | Elimineret |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Semifinaler | Endelig A | Final B | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Artuur peters | K1 1000 m mænd | 3:34:78 | 5. th | 3:37:58 | 13. th | NQ | 3:33:52 | 3. rd |
Atlet | Konkurrence | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Philippe Gilbert | Online løb | 6 timer 23 minutter 23 sekunder | 42 nd |
Laurens More | Online løb | DNF | - |
Greg Van Avermaet | Online løb | 6 h 10 min 05 s | 1 st |
Serge Pauwels | Online løb | 6:16:17 | 22 nd |
Tim wellens | Online løb | DNF | - |
Mod uret | 1 t 16 min 49 s 71 | 20 th |
Atlet | Konkurrence | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Ann-Sophie Duyck | Online løb | DNF | - |
Mod uret | 48:17:60 | 23. rd | |
Havtaske Kopecky | Online løb | 4 timer 02:07 | 45 th |
Mod uret | 48:09 86 | 21. th | |
Anisha vekemans | Online løb | 3 timer 58 minutter 03 s | 29 th |
Atlet | Konkurrence | Kradse | Forfølgelse | Eliminering | Mod uret | Lanceret tårn | Pointløb | Total | Rang | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Tid | Rang | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Point | Rang | ||||
Jasper de buyst | Omnium mænd | 18. th | 4:36:24 | 16 th | 15 th | DNS | 18. th | DNF | 18. th | ||||
Jolien D'Hoore | Omnium kvinder | 3. rd | 3:30:02 | 3. rd | 2. nd | 35s 326 | 4 th | 14'erne 195 | 7 th | 27 | 8 th | 199 | 3. rd |
Atlet | Konkurrence | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Ruben Scheire | Langrend MTB mænd | 1 t 37 min 36 s | 11 th |
Jens Schuermans | 1 t. 39 min. 30 s | 18. th | |
Githa Michiels | Langrend MTB kvinder | 1 t 40 min 23 s | 21. th |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Elke Vanhoof | BMX kvinder | 35s 325 | 6 th | 13 point | 3. rd | 39 s 538 | 6 th |
Atlet | Hest | Konkurrence | Dressur | På tværs af landet | Spring | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kvalifikationer | Endelig | ||||||||||||
Straffe | Rang | Straffe | Total | Rang | Straffe | Total | Rang | Straffe | Total | Rang | |||
Karin Donckers | Fletcha van 't Verahof | Individuel komplet konkurrence | 41.10 | 7 th | Elimineret | ||||||||
Joris Vanspringel | Lully Des Aulnes | 54.30 | 52 nd | 21.60 | 75,90 | 26 th | 8.00 | 83,90 | 25 th | 4.00 | 87,90 | 24 th |
Atlet | Hest | Konkurrence | Grand Prize | Grand Prize - Special | Grand Prize - Gratis | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | Score | Rang | Score | Rang | |||
Jorinde Verwimp | Jeg elsker dig | Individuel dressur | 70,771 | 35 th | NQ |
Normalt elimineret, er Jérôme Guery indkaldt til finalen. Faktisk havde Tyskland og Schweiz klassificeret 4 ryttere i de 35 deltagere i finalen, hvor denne kun var tilgængelig for 3 atleter pr. Nationalt olympisk udvalg .
Atlet | Hest | Konkurrence | Kvalifikation | Endelig | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 st round | 2 th runde | 3 th runde | Endelig A | Final B | Total | |||||||||||
Straffe | Rang | Straffe | Total | Rang | Straffe | Total | Rang | Straffe | Rang | Straffe | Rang | Straffe | Rang | |||
Jerome Guéry | Grand Cru van de Rozenberg | Individuel springhopping ved Sommer-OL 2016 | 0 | 1 st | 10 | 10 | 5 | 15 | 37 th | 8 | 28. th | NQ | ||||
Nicola Philippaerts | H&M Zilverstar T | Diskvalificeret |
Atlet | Konkurrence | 1/32 finale |
1/16 finale |
1/8 finale |
Quarter endelig |
Semifinale | Rangering af bronzemedalje (5-8) |
Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | Modstanderens score |
Rang | ||
Seppe Van Holsbeke | Individuel mandlig sabel |
Eli Dershwitz 15-12 |
Tiberiu Dolniceanu 13-15 |
NQ |
Atlet | Konkurrence | Dag 1 | Dag 2 | Dag 3 | Dag 4 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | Score | Rang | Score | Rang | ||
Nicolas Colsaerts | Mænds turnering | -3 | 9 th | 0 | 14 th | 0 | 14 th | -1 | 30 th |
Thomas pieters | Mænds turnering | -4 | 4 th | -5 | 2. nd | +6 | 14 th | -9 | 4 th |
Chloe Leurquin | Kvindernes turnering | +8 | 56 th | +7 | 58 th | 0 | 13. th | +4 | 49 th |
Individuelle finaler:
Atlet | Konkurrence | Endelig | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
S | DET | PÅ | SC | BF | BP | Total | Rang | ||
Dennis goossens | ringe | / | 6.600 | / | 6.600 | 8 th |
Efter Axelle Klinckaerts skade tre uger før kampstart , erstattes hun af Rune Hermans.
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Endelig | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparat | Total | Rang | Apparat | Total | Rang | ||||||||
S | SC | P | BA | S | SC | P | BA | ||||||
Senna deriks | individuel | Reservere | 14.000 | Reservere | 13.533 | ||||||||
Nina Derwael | individuel | 13.533 | 13.900 | 13.966 | 15,133 | 56,532 | 21 | 13.733 | 13.966 | 13.300 | 15.300 | 56,299 | 19 th |
Rune Hermans | individuel | 13.900 | 13,133 | 13.700 | 13,775 | 54.508 | 34 | ||||||
Gaëlle Mys | individuel | 13.566 | 14,133 | 13.833 | Reservere | ||||||||
Laura Waem | individuel | 13.366 | Reservere | 13.966 | 14,133 |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Finaler | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparat | Total | Rang | Apparat | Total | Rang | ||||||||
S | SC | P | BA | S | SC | P | BA | ||||||
Senna deriks
Rune Hermans Laura Waem |
Kvinder | 40.999 | 42,033 | 41.765 | 43.041 | 167.838 | 12 | NQ |
Rangeret blandt de tre bedste lande, der deltager i semifinalen i 2014-2015 mænds World Field Hockey League , Belgien kvalificerer sig direkte.
Hønefaser
RankingRang | Hold | Pts | J | P | Diff |
1 | Belgien | 12 | 5 | 1 | +16 |
2 | Spanien | 10 | 5 | 1 | +7 |
3 | Australien | 9 | 5 | 2 | +9 |
4 | New Zealand | 7 | 5 | 2 | +9 |
5 | Storbritannien | 5 | 5 | 2 | +4 |
6 | Brasilien | 0 | 5 | 5 | -45 |
Tændstikker
Land | Hold | Score | Hold | Land |
---|---|---|---|---|
6. august 2016 | ||||
Belgien | 4 - 1 | Storbritannien | ||
7. august 2016 | ||||
Brasilien | 0 - 12 | Belgien | ||
9. august 2016 | ||||
Belgien | 1 - 0 | Australien | ||
11. august 2016 | ||||
Spanien | 1 - 3 | Belgien | ||
12. august 2016 | ||||
Belgien | 1 - 3 | New Zealand | ||
14. august 2016 | ||||
Kvartfinale | ||||
Belgien | 3 - 1 | Indien | ||
16. august 2016 | ||||
Semifinale | ||||
Belgien | 3 - 1 | Holland | ||
18. august 2016 | ||||
Endelig | ||||
Belgien | 2 - 4 | Argentina |
Atlet | Konkurrence | 1/32 finale | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Modstanderens resultat |
Rang | ||
Charline van snick | Mindre end 48 kg | Ikke relevant |
Monica Ungureanu 100 -0 |
Sarah Menezes 0 -1 |
NQ | 9 th | ||||
Jasper lefevere | Mindre end 66 kg |
Zhansay Smagulov 0s3 -0 |
NQ | 33 th | ||||||
Dirk Van Tichelt | Mindre end 73 kg | Ikke relevant |
Morad Zemouri 100 -0 |
En Chang-fælg 10s3 -0s2 |
Denis Iartcev 11s2 -10 |
Shohei Ōno 0s1 -111 |
Ikke relevant |
Miklos Ungvari 100 -0 |
NQ | 3. rd |
Joachim Bottieau | Mindre end 81 kg | Ikke relevant |
Matteo Marconcini 0S1 -0 |
NQ | 17 th | |||||
Toma Nikiforov | Mindre end 100 kg | Ikke relevant |
Javad Mahjoub 100s1 -0s2 |
Beka Gviniashvili 0s1 -101 |
NQ | 9 th |
Atlet (er) | Prøve | Serie | Semifinaler | Finaler | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Jasper aerents | 50 meter freestyle | 22s 61 | 39 th | NQ | |||
Francois Heersbrandt | 22s 58 | 38 th | NQ | ||||
Pieter Timmers | 100 meter freestyle | 48s 46 | 9 th | 48s 14 | 6 th | 47s 80 | 2. nd |
Louis croenen | 200 meter sommerfugl | 1:56 48 | 14 th | 1:56:03 | 8 th | 1:57:04 | 8 th |
Glenn Surgeloose | 200 meter freestyle | 1:47:19 | 17 th | 1:47:36 | 14 th | NQ | |
Emmanuel Vanluchene | 200 meter medley | 2:01:36 | 23. rd | NQ | |||
Basten Caerts | 200 meter brystslag | 2:13:44 | 32 nd | NQ | |||
Glenn Surgeloose Jasper Aerents Dieter Dekoninck Pieter Timmers |
4 × 100 meter freestyle | 3:14:16 | 7 th | Ikke relevant | 3:13:57 | 6 th | |
Glenn Surgeloose Louis Croenen Pieter Timmers Dieter Dekoninck |
4 × 200 meter freestyle | 7:08:72 | 7 th | Ikke relevant | 7:11:64 | 8 th |
Atlet | Konkurrence | Serie | Semifinaler | Finaler | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Kimberly køber | 100 meter sommerfugl | 57s 91 | 12 th | 58s 63 | 14 th | NQ | |
Fanny Lecluyse | 100 meter brystsvømning | 1:08:80 | 28. th | NQ | |||
200 meter brystslag | 2:27:16 | 17 th | NQ |
Belgien har kvalificeret to atleter til taekwondokonkurrencen. Ved den europæiske olympiske kvalifikationsturnering i Istanbul i 2015 vandt Raheleh Asemani fra den flamske taekwondo-fløj sin plads. Anerkendt som flygtning og i øjeblikket kæmper under det olympiske flag, ansøgte hun om belgisk nationalitet. I april er hun naturaliseret belgisk.
Legende: GP: Victory by Golden Point (gyldent punkt)
Atlet | Konkurrence | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Rang | ||
Jaouad Ahab | -68 kg | Maxemillion Kassman 15 - 1 | Karol Robak 9 - 7 | Alexey Denisenko 1 - 6 | Ikke relevant | Daehoon Lee 7 - 11 | NQ | 4 th |
Hvis Mohamed Ketbi | -58 kg | Safwan Khalil 1 - 8 | NQ | |||||
Raheleh asemani | -57 kg | Carolena Carstens 13 - 1 | Jade Jones 2 - 7 | NQ | Naima bakkal 12 - 0 | Hedaya Wahba 0 - 1 ( GP ) | NQ | 4 th |
Atlet | Konkurrence | 1 st round | 2 th runde | 3 th runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
|||
Kirsten flipkens | Damer singler |
Venus Williams
4 -6 , 6 -3 7 -6 (7 /5 ) |
Lucie Šafářová
6 -2 , opgive |
Laura Siegemund
6- 4 , 6- 3 |
NQ | |||
Yanina Wickmayer | Damer singler |
Barbora Strýcová
7-6 , 6- 1 |
NQ | |||||
Kirsten Flipkens / Yanina Wickmayer | Dobbelt damer |
Yaroslava Shvedova / Galina Voskoboeva
6 -1 , opgive |
Garbine Muguruza / Carla Suarez Navarro
7- 5 , 2- 6 , 6- 2 |
NQ | ||||
David Goffin | Mænds singler |
Sam groth
6 -4 , 6 -2 |
Dudi Sela
6 -3, 6 -3 |
Thomaz bellucci
7- 6 , 6- 4 |
NQ |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | ||
Maxime Mottet | Fælde mænd | 116 | 10 th | NQ |
Atlet | Konkurrence | Indledende runde | 1 st round | 2 th runde | 3 th runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Modstander
Score |
Rang | ||
Robin ramaekers | individuel mand | 654 | 42 nd | NQ | 17 th |
Billedtekst: LAP: Atleterne blev overhalet af lederne i cykeldelen. De elimineres derfor.
Atlet | Konkurrence | Svømning (1,5 km) | Overgang 1 | Cykling (40 km) | Overgang 2 | Løb (10 km) | Tid | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jelle geens | Mænds triatlon | 18 min 36 s - 49 e | 19 min 25 s - 49 e | 1 t 18 min 39 s - 47 th | 1 t 19 min 16 s - 42 nd | 1 t 52 min 05 s - 38 th | 1 t 52 min 05 s | 38 th |
Marten Van Riel | Mænds triatlon | 17 min 27 s - 11 e | 18 min. 16 s - 11 e | 1 h 13 min 19 - 9 th | 1 h 13 min 53 s - 5 th | 1 t 46 min 03 s - 6 th | 1 t 46 min 03 s | 6 th |
Claire Michel | Kvinders triatlon | 21 min 11 s - 52 e | 22 min 07 s - 51 e | SKØD | - | - | - | SKØD |
Katrien Verstuyft | Kvinders triatlon | 22 min. 08 s - 54 e | 23 min. 08 s - 54 e | SKØD | - | - | - | SKØD |
Atlet (er) | Konkurrence | Regatta 1 | Regatta 2 | Regatta 3 | Regatta 4 | Regatta 5 | Regatta 6 | Regatta 7 | Regatta 8 | Regatta 9 | Regatta 10 | Nettototal | Medaljeløb | Total | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Rang | Score | ||||
Wannes van Laer | Laser | 27 | 30 | 12 | 11 | 23 | 12 | 23 | 13 | 1 | 18 | 140 | 17 th | NQ | 140 | 17 th |
Yannick Lefèbvre Tom Pelsmaekerse |
49er | 19 | 14 | 14 | 17 | 10 | 3 | 8 | 8 | 12 | 20 | 125 | 17 th | NQ | 125 | 17 th |
Atlet (er) | Konkurrence | Regatta 1 | Regatta 2 | Regatta 3 | Regatta 4 | Regatta 5 | Regatta 6 | Regatta 7 | Regatta 8 | Regatta 9 | Regatta 10 | Nettototal | Medaljeløb | Total | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Rang | Score | ||||
Evi Van Acker | Radial laser | 2 | 12 | 2 | 29 | 16 | 15 | 11 | 2 | 1 | 5 | 95 | 4 th | 12 | 78 | 4 th |