Du kan dele din viden ved at forbedre den ( hvordan? ) I henhold til anbefalingerne fra de tilsvarende projekter .
Canada ved sommer-OL 2020 | |||||||||||
CIO -kode | KAN | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Placere | Tokyo | ||||||||||
Deltagelse | 27. th | ||||||||||
Atleter | 370 (i 30 sportsgrene) | ||||||||||
Flagbærer |
Miranda Ayim Nathan Hirayama |
||||||||||
|
|||||||||||
Canada ved sommer -OL | |||||||||||
| |||||||||||
Den Canada deltager i første omgang i 2020 OL i Tokyo i Japan . Dette er hans 27 th deltagelse i de Summer Games .
Inden den officielle udsættelse på grund af pandemien coronavirus 2019-2020 træffer den canadiske olympiske komité og den canadiske paralympiske komité beslutningen om ikke at tage til Tokyo i sommeren 2020. Efter offentliggørelsen af rapporten udsendte COC og CPC en erklæring, der delvis sagde, at Team Canada "vil tage udfordringen op med at vise de bedste på den internationale scene" uden udtrykkeligt at angive, at canadiske atleter vil deltage i arrangementet.
Den Internationale Olympiske Komité tillader fra disse spil, at delegationerne præsenterer to standardbærere , en kvinde og en mand, til åbningsceremonien. Basketballspiller Miranda Ayim og rugby- syvspiller Nathan Hirayama nomineres af den canadiske olympiske komité den 19. juli 2021.
|
|
Medaljer | Navn (er) | Sport | Begivenhed | Dateret |
---|---|---|---|---|
Bronze | Jessica klimkait | Judo | -57 kg kvinder | 26. juli |
Bronze |
Canadas Softball-hold til kvinder
Jenna Caira Emma Entzminger Larissa Franklin Jennifer Gilbert Sara Groenewegen Kelsey Harshman Victoria Hayward Danielle Lawrie Janet Leung Joey Lye Erika Polidori Kaleigh Rafter Lauren Regula Jennifer Salling Natalie Wideman |
Softball | Kvindernes turnering | 27. juli |
Bronze | Catherine Beauchemin-Pinard | Judo | -63 kg kvinder | 27. juli |
Atlet | Konkurrence | Gruppetrin | 1/ 8 e endelig | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Brian Yang | Singler mænd | slået af Felix Burestedt 21-12, 21-17
|
Kål Tien-chen | Ikke bestridt | ||||||
Michelle li | Damer singler | besejrer Nikté Sotomayor 21-8, 21-9
|
Martina Repiská | |||||||
Jason Ho- shue / Nyl Yakura | Dobbelt mænd | slået af Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan 21-12, 21-11
|
slået af Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae 21-14, 21-8
|
slået af Aaron Chia / Soh Wooi Yik 21-15, 21-13
|
4 th af gr. D | Ikke bestridt | Elimineret | |||
Rachel Honderich / Kristen Tsai | Dobbelt damer | slået af Selena Piek / Cheryl Seinen 16-21, 21-14, 21-15
|
slået af Mayu Matsumoto / Wakana Nagahara 14-21, 21-19, 21-18
|
besejre Doha Hany / Hadia Hosny 21-5, 21-6
|
3 e af gr. B | Elimineret | ||||
Joshua Hurlburt-Yu / Josephine Wu | Blandet dobbeltværelse | slået af Dechapol Puavaranukroh / Sapsiree Taerattanachai 21-13, 21-6
|
slået af Marcus Ellis / Lauren Smith 21-13, 21-19
|
slået af Thom Gicquel / Delphine Delrue 21-12, 21-13
|
4 th af gr. B | Elimineret |