Canada ved de paralympiske sommerlege i 2012 | |||||||||||
CIO-kode | KAN | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Beliggenhed | London | ||||||||||
Deltagelse | 14 th | ||||||||||
Atleter | 145 | ||||||||||
Flagbærer | Garett Hickling | ||||||||||
| |||||||||||
Canada ved de paralympiske sommerlege | |||||||||||
| |||||||||||
Den Canada deltager i 2012 Paralympiske Lege i London . Det er repræsenteret af 145 atleter, der deltog i femten af de tyve sportskategorier. Dette er Canadas 14 th optræden ved Sommer-PL.
Canada blev syvende ved de paralympiske lege i Beijing i 2008 og vandt 19 guld-, 10 sølv- og 21 bronzemedaljer til i alt 50 medaljer.
Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Dateret | Ydeevne |
Guldmedaljer: 7 | ||||
atletik | 200 m kvinder T52 | Michelle stilwell | 1 st September | 33s 80 ( RP ) |
Rullestol basketball | Mænds turnering |
Dave Durepos Yvon Rouillard Bo Hedges Richard Peter Joey Johnson Adam Lancia Abdi Dini Chad Jassman Patrick Anderson Brandon Wagner Tyler Miller David Eng |
8. september | 64 - 58 |
Cykling | Kvinder Road Race B | Robbi Weldon | 8. september | 2 timer 08 min 26 s |
Svømning | 200 m Medley Mænd S10 | Benoit Huot | 30. august | 2:01:01 ( RM ) |
200 m medley mænd SM10 | Benoit Huot | 30. august | 2:01:01 ( RM ) | |
50m freestyle kvinder S10 | Sommer Ashley Mortimer | 31. august | 28s 10 ( RM ) | |
100 m tilbage kvinder S10 | Sommer Ashley Mortimer | 4. september | 1:05:90 ( RM ) |
Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Dateret | Ydeevne |
Sølvmedaljer: 15 | ||||
atletik | 400 m mænd T53 | Brent Lakatos | 2. september | 50 s 17 |
800 m mænd T53 | Brent Lakatos | 5. september | 1:41:24 | |
100 m kvinder T52 | Michelle stilwell | 5. september | 19s 80 | |
200 m mænd T53 | Brent Lakatos | 7. september | 25 s 61 ( RP ) | |
5.000 m mænd T11 |
Jason Joseph Dunkerkey Josh Karanja (guide) |
7. september | 15:26:26 | |
Svømning | 200 m Medley Kvinder S10 | Sommer Ashley Mortimer | 30. august | 2:32:08 |
50 m sommerfugl kvinder S7 | Brianna Nelson | 31. august | 36s 03 | |
50 m freestyle mænd S10 | Nathan Stein | 31. august | 23s 58 | |
50m freestyle kvinder S13 | Valérie Grand'Maison | 1 st September | 27s 91 | |
100 m freestyle kvinder S13 | Valérie Grand'Maison | 2. september | 58s 87 | |
200 m freestyle kvinder Sm7 | Brianna Nelson | 2. september | 3:04:60 | |
400 m freestyle mænd S10 | Benoit Huot | 5. september | 4:06:58 | |
400 m freestyle kvinder S10 | Aurelie Rivard | 5. september | 4:36:46 | |
400 m freestyle kvinder S11 | Amber thomas | 7. september | 5:15:48 |
Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Dateret | Ydeevne |
Bronzemedalje: 9 | ||||
atletik | 200 m kvinder T35 | Virginia mclachlan | 31. august | 34s 31 |
1.500 m mænd T11 |
Jason Dunkerley Guide: Josh Karanja |
3. september | 4:07:56 | |
100 m mænd T35 | Virginia mclachlan | 7. september | 16s 42 | |
Boccia | Blandet par BC4 |
Marco Dispaltro Josh Vander bor |
4. september | 8 - 2 |
Cykling | Kvinders individuelle tidsforsøg C4 | Marie-Claude Molnar | 5. september | 26:48:52 |
Svømning | 100 m rygsvømning mænd S10 | Benoit Huot | 4. september | 1 min 00 s 73 |
100 m freestyle kvinder S10 | Sommer Ashley Mortimer | 6. september | 1:01:58 | |
200 m medley kvinder SM11 | Amber thomas | 7. september | 2:59:00 | |
Bueskydning | Komposit bue mænd W1 | Norbert murphy | 3. september | 7 - 1 |