Sport | Fodbold |
---|---|
Arrangør (er) | URBSFA |
Redigering | 22 nd |
Steder) | Belgien |
Dateret | af 1 st september 1973 på 21. april 1974 |
Deltagere | 64 klubber |
Kampe spillet | 4x240 kampe |
Deltagernes status | Amatør |
Hierarki | 4 th niveau |
---|---|
Højere niveau | Division 3 1973-1974 |
Lavere niveau | 9 serier af provinspremiere |
Titelindehaver | FC Denderleeuw |
---|---|
Forfremmet i starten af sæsonen |
13 : VV Eendracht Aalter R. CS Andennais R. Jeunesse Arlonaise R. JS Bas-Oha WS Beverst R. FC Houdinois R. Union Hutoise FC K. FC Izegem K. Stade Leuven Sport Vermaak Mol K. Ramsel FC VC Rotselaar R. RC Wetteren |
Nedrykket i starten af sæsonen |
4 : K. RC Gent K. FC Vigor Hamme R. Herve FC R. FC Seresien |
Vinder | ??? |
Forfremmet |
4 + 4 : R. CS Andennais K. AV Dendermonde K. Stade Leuven Zonhoven V&V + R. JS Bas-Oha K. FC Verbroedering Geel VC Rotselaar K. Willebroekse SV |
Nedrykket) |
12 : K. SC Maccabi VA AS d'Auderghem Bomal FC SK s'Gravenwezel K. SC Grimbergen Gullegem SK K. FC Vigor Hamme R. Herve FC FC FC Liedekerke FC Overijse K. VK Torhout SRU Verviers |
Mål |
I ALT: ... mål ... mål / kamp ... mål / kampdag |
Navigation
Den belgiske mesterskab fodbold D4 1973-1974 er den tyvende anden udgave af mesterskabet Promotion belgiske som 4 th nationalt.
Siden slutningen af forrige sæson :
Denne udgave af kampagnemesterskabet er speciel, for på grund af oprettelsen af Professional League og den midlertidige passage af Division 1 fra 16 til 20 klubber udpeges yderligere fire direkte beløb fra oprykning til Division 3 .
Ingen sidste runde er planlagt, den anden klassificerede i hver serie promoveres direkte.
Navnet på klubberne er det, der blev brugt på det tidspunkt. Tallene angivet med fed skrift findes stadig i 2017-2018.
# | Efternavn | Mast. | By | Stadioner | Provinser |
I prom siden |
I alt i prom. |
Forrige sæson |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Royal Wavre Sport | 79 | Wavre | ??? | Brabant | 1972-1973 ( 2. nd ) | 7 sæsoner | 9 th Series D |
2 | Royale Union Sportive Lessinoise | 102 | Lektier | af Caillou Hubin | Hainaut | 1968-1969 ( 6 e ) | 6 sæsoner | 13 th Serie B |
3 | Koninklijke Racing Club Tienen | 132 | Tienen | Julien Bergé | Brabant | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 3 sæsoner | 6 th Serie C |
4 | Royal Sporting Club Boussu-Bois | 167 | Boussu | Fremhævet | Hainaut | 1967-1968 ( 7 e ) | 10 sæsoner | 3 rd Serie B |
5 | Koninklijke Daring Club Leuven | 223 | Kessel-Lo | Koning Boudewijn | Brabant | 1970-1971 ( 4 e ) | 7 sæsoner | 12 th Serie C |
6 | Royal Stade Brainois | 343 | Braine greven | ??? | Hainaut | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 3 sæsoner | 11 th Serie B |
7 | Royal Sporting Club Union & Progrès Jette | 474 | Kaste | ??? | Brabant | 1964-1965 ( 10 th ) | 14 sæsoner | 13 th Serie D |
8 | Koninklijle Sport-Club Grimbergen | 1021 | Grimbergen | ??? | Brabant | 1967-1968 ( 7 e ) | 7 sæsoner | 6 th Serie D |
9 | Koninklijke Olympia Sporting Club Wijgmaal | 1349 | Wijgmaal | ??? | Brabant | 1969-1970 ( 5 th ) | 6 sæsoner | 13 th Serie C |
10 | Auderghem Sports Association | 2152 | Auderghem | ??? | Brabant | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 12 th Serie D |
11 | Fodboldklub Overijse | 3028 | Overijse | ??? | Brabant | 1965-1966 ( 9 th ) | 9 sæsoner | 7 th Serie D |
12 | Fodboldklub Flénu Sport | 4094 | Flénu | ??? | Hainaut | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 6 th Serie B |
13 | Koninklijke Stadium Leuven | 18 | Leuven | Den Dreef | Brabant | 1973-1974 ( 1. st ) | 14 sæsoner | beløb Prov de Brabant |
14 | Royale Youth Arlonaise | 143 | Arlon | ??? | Luxembourg | 1973-1974 ( 1. st ) | 14 sæsoner | Luxembourg Prov beløb |
15 | Royal Football Club Houdinois | 704 | Houdeng-G. | ??? | Hainaut | 1973-1974 ( 1. st ) | 10 sæsoner | beløb Prov de Hainaut |
16 | Voetbal Club Rotselaar | 6909 | Rotselaar | ??? | Brabant | 1973-1974 ( 1. st ) | 1 sæson | beløb Prov de Brabant |
# | Efternavn | Mast. | By | Stadioner | Provinser |
I prom siden |
I alt i prom. |
Forrige sæson |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Royal Football Club Seresien | 17 | Seraing | Pairay | Kork | 1973-1974 ( 1. st ) | 1 sæson | Division 3 A 15. th |
2 | Royal Herve fodboldklub | 32 | Herve | ??? | Kork | 1973-1974 ( 1. st ) | 18 sæsoner | Division 3 A 16. th |
3 | Royal Fléron fodboldklub | 33 | Fléron | Pairay | Kork | 1968-1969 ( 6 e ) | 15 sæsoner | 6 th Serie A |
4 | Skill Racing Union Verviers | 34 | Verviers | Bielmont | Kork | 1970-1971 ( 4 e ) | 13 sæsoner | 7 th Serie A |
5 | Royal Racing fodboldklub Montegnée | 77 | Montegnée | ??? | Kork | 1970-1971 ( 4 e ) | 6 sæsoner | 5 th Serie B |
6 | Royal Club Sportif Stavelotain | 126 | Stavelot | Pre-Lord | Kork | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 3 rd Serie A |
7 | Royal Blégny fodboldklub | 236 | Blégny | ??? | Kork | 1968-1969 ( 6 e ) | 6 sæsoner | 9 th Serie A |
8 | Royal Cercle Sportif Visétois | 369 | Målrettet | ??? | Kork | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 5 sæsoner | 4 th Serie A |
9 | Royale Union Wallonne Ciney | 460 | Ciney | Lambert | Namur | 1969-1970 ( 5 th ) | 6 sæsoner | 10 th Serie A |
10 | Royale Alliance Melen-Micheroux | 1249 | Melen | ??? | Kork | 1969-1970 ( 5 th ) | 9 sæsoner | 8 th Serie A |
11 | Royal Aubel fodboldklub | 2816 | Aubel | Fælles slette | Kork | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 11 th Serie A |
12 | Bomal fodboldklub | 3205 | Bomal | ??? | Luxembourg | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 5 sæsoner | 13 th Serie A |
13 | Union Basse-Sambre Auvelais | 4290 | Auvelais | ??? | Namur | 1972-1973 ( 2. nd ) | 6 sæsoner | 12 th Serie A |
14 | Royal Cercle Sportif Andennais | 307 | Andenne | Julien pappa | Namur | 1973-1974 ( 1. st ) | 15 sæsoner | mængde Prov. fra Namur |
15 | Royale Union Hutoise fodboldklub | 76 | Huy | af Røde Kors | Kork | 1973-1974 ( 1. st ) | 16 sæsoner | mængde Prov. fra Liège |
16 | Royale Jeunesse Sportive Bas-Oha | 1654 | Bas-Oha | Louis manne | Kork | 1973-1974 ( 1. st ) | 2 sæsoner | mængde Prov. fra Liège |
# | Efternavn | Mast. | By | Stadioner | Provinser |
I prom siden |
I alt i prom. |
Forrige sæson |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Koninklijke Racing Club Gent | 11 | Gent | E. Hiel | Østlige Fl. | 1973-1974 ( 1. st ) | 4 sæsoner | Division 3 B 16. th |
2 | Koninklijke Football Club Vigor Wuitens Hamme | 211 | Hamme | Gemeentelijk | Østlige Fl. | 1973-1974 ( 1. st ) | 6 sæsoner | Division 3 B 15. th |
3 | Koninklijke Athletische Vereniging Dendermonde | 57 | Dendermonde | ??? | Østlige Fl. | 1972-1973 ( 2. nd ) | 9 sæsoner | 5 th Serie B |
4 | Koninklijke Willebroekse Sport Vereniging | 85 | Willebroek | Henry pickery | Antwerpen | 1972-1973 ( 2. nd ) | 3 sæsoner | 3 rd Serie D |
5 | Koninklijke Voetbal Klub Torhout | 110 | Torhout | Veledroom | Western Fl. | 1969-1970 ( 5 th ) | 5 sæsoner | 8 th Serie B |
6 | Royal Excelsior Mouscron | 224 | Muskron | Skytten | Hainaut | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 7 th Serie B |
7 | Koninklijke Football Club Duffel | 284 | Duffel | ??? | Antwerpen | 1962-1963 ( 12 th ) | 15 sæsoner | 8 th Serie C |
8 | Koninklijke Football Club Meulebeke | 1255 | Meulebeke | ??? | Western Fl. | 1965-1966 ( 9 th ) | 9 sæsoner | 9 th serie B |
9 | Voetbal Club Zwevegem Sport | 1349 | Zwevegem | ??? | Western Fl. | 1970-1971 ( 4 e ) | 8 sæsoner | 2 nd Serie B |
10 | Koninklijke Voetbal Club Deerlijk Sport | 1634 | Deerlijk | ??? | Western Fl. | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 12 th Serie B |
11 | Fodboldklub Heist Sportief | 2948 | Heist-op-den-Berg | ??? | Antwerpen | 1968-1969 ( 6 e ) | 14 sæsoner | 5 th Serie C |
12 | Voetbal Club Jong Lede | 3957 | Af | ??? | Østlige Fl. | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 10 th Serie B |
13 | Gullegem Sport Kring | 6216 | Gullegem | ??? | Western Fl. | 1968-1969 ( 6 e ) | 6 sæsoner | 4 th Serie B |
14 | Royal Racing Club Wetteren | 95 | Wetteren | Wegvoeringstr. | Østlige Fl. | 1973-1974 ( 1. st ) | 1 sæson | beløb Prov. fra østlige Fl. |
15 | Koninklijke Football Club Izegem | 935 | Izegem | Gemeentelijk | Western Fl. | 1973-1974 ( 1. st ) | 7 sæsoner | beløb Prov af West Fl. |
16 | Eendracht Voetbal Vereniging Aalter | 4763 | Aalter | Gemeentelijk | Østlige Fl. | 1973-1974 ( 1. st ) | 2 sæsoner | beløb Prov. fra østlige Fl. |
# | Efternavn | Mast. | By | Stadioner | Provinser |
I prom siden |
I alt i prom. |
Forrige sæson |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Koninklijke Tubantia Borgerhout Voetbal Klub | 64 | Borgerhout | Rivierenhof | Antwerpen | 1963-1964 ( 11 th ) | 13 sæsoner | 8 th Serie D |
2 | Koninklijke Sport Club Maccabi Voetbal Antwerpen | 201 | Hoboken | Karel du Boislaan | Antwerpen | 1972-1973 ( 2. nd ) | 9 sæsoner | 11 th Serie D |
3 | Koninklijke Football Club Verbroedering Geel | 395 | Geel | Leunen | Antwerpen | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 11 sæsoner | 9 th Serie C |
4 | Koninklijke Fodboldklub Putte | 1874 | Putte | ??? | Antwerpen | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 7 th Serie C |
5 | Voetbal Club Westerlo | 2024 | Westerlo | ??? | Antwerpen | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 5 sæsoner | 11 th Serie C |
6 | Fodboldklub Verbroedering Meerhout | 2169 | Meerhout | Weversberg | Antwerpen | 1967-1968 ( 7 e ) | 7 sæsoner | 10 th Serie C |
7 | Koninklijke Hoger op Merchtem | 2242 | Merchtem | ??? | Brabant | 1969-1970 ( 5 th ) | 9 sæsoner | 2 nd Serie D |
8 | Sport Kring Bree | 2583 | Brée | ??? | Limburg | 1972-1973 ( 2 nd ) | 4 sæsoner | 3 rd Serie C |
9 | Zonhoven Vrij & Vlug | 2780 | Brée | Fra Basvelde | Limburg | 1970-1971 ( 4 e ) | 4 sæsoner | 4 th Serie C |
10 | Hoogstraten Voetbal Vereniging | 2366 | Hoogstraten | Seminar | Antwerpen | 1964-1965 ( 10 th ) | 10 sæsoner | 2 nd Serie C |
11 | Fodboldklub Liedekerke | 3007 | Liedekerke | Af Heuvelkouter | Brabant | 1972-1973 ( 2. nd ) | 2 sæsoner | 4 th Serie D |
12 | FC Denderzonen Pamel | 4184 | Pamel | ??? | Brabant | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 10 sæsoner | 5 th Serie D |
13 | Sport Kring 's Gravenwezel | 4536 | 's Gravenwezel | ??? | Antwerpen | 1971-1972 ( 3. omgang ) | 3 sæsoner | 8 th Serie D |
14 | Koninklijke Ramsel fodboldklub | 436 | Ramsel | ??? | Antwerpen | 1973-1974 ( 1. st ) | 1 sæson | beløb Prov. fra Antwerpen |
15 | Sport Vermaak Mol | 2053 | Mol | Georges claes | Antwerpen | 1973-1974 ( 1. st ) | 1 sæson | beløb Prov. fra Antwerpen |
16 | White Star Beverst | 2727 | Beverst | ??? | Limburg | 1973-1974 ( 1. st ) | 1 sæson | mængde Prov. fra Limbourg |
: Klubber rykket ned fra "Division 3" siden den foregående sæson
: Klubber forfremmet til Provincial Premier siden den foregående sæson
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | K. LEUVEN-STADIUM | 48 | 30 | 3 | +41 |
2 | VC Rotselaar | 41 | 30 | 7 | +23 |
3 | R. FC Houdinois | 36 | 30 | 5 | +12 |
4 | K. RC Tienen | 35 | 30 | 8 | +13 |
5 | R. US Lessinoise | 34 | 30 | 8 | +10 |
6 | FC Flénu Sport | 33 | 30 | 8 | +9 |
7 | K. Daring Club Leuven | 31 | 30 | 11 | -8 |
8 | R. Wavre Sports | 29 | 30 | 12 | +8 |
9 | R. Stade Brainois | 29 | 30 | 12 | -6 |
10 | K. Olympia SC Wijgmaal | 29 | 30 | 10 | -7 |
11 | R. Ungdoms Arlonaise | 27 | 30 | 13 | +3 |
12 | R. SC Boussu-Bois | 25 | 30 | 13 | -10 |
13 | R. SCUP Jette | 25 | 30 | 13 | -14 |
14 | K. SC Grimbergen | 21 | 30 | 13 | -22 |
15 | FC Overijse | 19 | 30 | 18 | -20 |
16 | AS d'Auderghem | 18 | 30 | 17 | -32 |
Resultater (▼ dom., ►ext.) | ARL | AUD | BOU | BRA | DLE | FLE | GRI | HOU | DET | OVE | RÅDNE | UCS | SLE | BINDE | WAV | WIJ |
R. Ungdoms Arlonaise | 6-0 | 0-2 | 3-0 | 1-1 | 4-2 | 4-0 | 0-2 | 3-3 | 0-2 | 0-1 | 2-0 | 0-2 | 2-1 | 2-0 | 1-2 | |
AS d'Auderghem | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | 1-2 | 2-1 | 0-3 | 1-3 | 1-0 | 1-2 | 3-1 | 0-3 | 1-4 | 0-3 | 1-1 | |
R. SC Boussu-Bois | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 1-3 | 1-1 | 2-3 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 2-4 | 3-2 | |
R. Stade Brainois | 0-1 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 1-2 | 3-2 | 0-2 | 4-2 | 0-3 | 0-3 | 1-0 | 0-2 | |
K. Daring Cl. Leuven | 2-1 | 3-1 | 0-3 | 1-1 | 4-1 | 3-0 | 3-1 | 0-1 | 3-1 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | |
FC Flénu Sport | 2-1 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 3-3 | 1-1 | 1-1 | 2-2 | 1-0 | 1-1 | 3-3 | 2-0 | 1-0 | 2-2 | 2-1 | |
K. SC Grimbergen | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 0-3 | 2-2 | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 0-4 | 1-0 | 1-3 | 0-0 | |
R. FC Houdinois | 2-1 | 2-2 | 1-1 | 1-3 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | |
R. US Lessinoise | 1-1 | 0-0 | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 0-3 | 0-0 | 0-2 | 3-0 | 1-3 | 4-3 | 0-1 | 0-0 | 3-0 | 4-0 | |
FC Overijse | 1-1 | 2-0 | 3-1 | 2-0 | 0-3 | 1-2 | 3-1 | 0-1 | 2-1 | 1-2 | 2-2 | 0-3 | 5-2 | 0-2 | 0-0 | |
VC Rotselaar | 1-0 | 4-1 | 4-1 | 0-0 | 1-2 | 4-1 | 0-0 | 2-1 | 3-0 | 2-1 | 4-2 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 1-2 | |
R. SCUP Jette | 1-0 | 1-0 | 0-2 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 2-2 | 2-2 | 0-0 | 3-0 | 2-5 | 0-3 | 1-2 | 1-1 | 3-0 | |
K. Stade Leuven | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 4-2 | 2-0 | 3-0 | 3-1 | 0-0 | 1-0 | 6-1 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | |
K. RC Tienen | 2-2 | 2-1 | 2-0 | 4-1 | 1-1 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 4-1 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | |
R. Wavre Sport | 4-0 | 0-1 | 2-0 | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 2-2 | 2-2 | 0-1 | 1-0 | 3-1 | 4-1 | 1-2 | 2-1 | 2-2 | |
K. Olympia SC Wijgmaal | 0-1 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-2 | 2-1 | 0-3 | |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | R. CS ANDENNAIS | 47 | 30 | 5 | +30 |
2 | R. JS Bas-Oha | 41 | 30 | 6 | +24 |
3 | R. CS Stavelotain | 37 | 30 | 6 | +19 |
4 | R. FC Seresien | 35 | 30 | 9 | +19 |
5 | R. Union Hutoise FC | 35 | 30 | 8 | +12 |
6 | R. Racing FC Montegnée | 32 | 30 | 10 | +7 |
7 | Union Basse-Sambre Auvelais | 32 | 30 | 8 | +9 |
8 | R. Aubel FC | 31 | 30 | 10 | +5 |
9 | R. Fléron FC | 28 | 30 | 15 | -17 |
10 | R. Blégny FC | 28 | 30 | 12 | +4 |
11 | R. CS Visétois | 27 | 30 | 11 | -3 |
12 | R. Alliance Mélen-Micheroux | 26 | 30 | 14 | -18 |
13 | R. UW Ciney | 26 | 30 | 13 | +4 |
14 | SRU Verviers | 24 | 30 | 16 | -13 |
15 | R. Herve FC | 22 | 30 | 15 | -12 |
16 | Bomal FC | 9 | 30 | 22 | -70 |
Resultater (▼ dom., ►ext.) | OG | AUB | UBS | BO | CORN | BOM | CIN | FLE | HENDE | HYTTE | MM | MIN | SER | STA | SRU | SKRUE |
R. CS Andennais | 3-1 | 0-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 5-0 | 2-0 | 0-1 | 7-1 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 3-1 | 3-1 | |
R. Aubel FC | 1-3 | 1-1 | 2-0 | 1-3 | 8-1 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 1-2 | 0-1 | 0-0 | 3-0 | 1-0 | 1-1 | |
UBS Auvelais | 0-1 | 4-1 | 1-2 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 2-2 | 4-0 | 3-1 | 3-3 | 1-1 | 5-2 | 1-1 | |
R. JS Bas-Oha | 4-1 | 0-2 | 2-0 | 1-1 | 4-0 | 2-1 | 4-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 5-3 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | |
R. FC Blegny | 1-0 | 0-0 | 4-1 | 0-0 | 6-0 | 1-0 | 6-0 | 0-2 | 0-4 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | 1-3 | 2-1 | 3-1 | |
R. Bomal FC | 0-1 | 0-2 | 0-2 | 0-2 | 0-0 | 0-5 | 0-3 | 1-3 | 1-3 | 2-4 | 1-3 | 2-2 | 1-3 | 1-1 | 1-1 | |
R. UW Ciney | 2-3 | 4-0 | 1-0 | 0-2 | 2-2 | 1-3 | 3-0 | 0-0 | 1-1 | 0-2 | 2-2 | 2-0 | 0-1 | 3-0 | 1-1 | |
R. Fléron FC | 0-2 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 4-1 | 0-0 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 1-3 | 1-0 | 2-1 | 5-3 | 0-4 | |
R. Herve FC | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 2-2 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 1-2 | 2-0 | 1-1 | |
R. Union Hutoise FC | 1-2 | 3-2 | 2-2 | 2-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 2-3 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 0-2 | 1-1 | 1-2 | 1-1 | |
R. Alle. Melen-Micheroux | 1-3 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 4-0 | 3-2 | 1-0 | 2-1 | 0-2 | 1-3 | 0-3 | 2-2 | 2-1 | 2-3 | |
R. Racing FC Montegnée | 1-0 | 3-1 | 3-1 | 2-2 | 0-1 | 2-0 | 1-1 | 3-2 | 7-2 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 1-2 | 0-2 | 3-3 | |
R. FC Seresien | 2-3 | 4-1 | 3-2 | 2-2 | 2-4 | 5-0 | 2-3 | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | 5-0 | 3-1 | |
R. CS Stavelotain | 2-2 | 0-0 | 2-2 | 0-3 | 1-0 | 10-0 | 2-0 | 2-5 | 2-2 | 3-1 | 4-1 | 3-3 | 2-1 | 0-0 | 4-1 | |
SRU Verviers | 1-2 | 0-3 | 0-1 | 0-2 | 3-1 | 4-0 | 2-1 | 2-0 | 3-2 | 2-5 | 5-1 | 2-2 | 2-1 | 2-4 | 0-0 | |
R. CS Visétois | 3-0 | 0-0 | 0-2 | 3-1 | 2-1 | 1-0 | 0-2 | 2-0 | 3-0 | 0-1 | 0-2 | 2-2 | 1-2 | 1-1 | 0-2 | |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | K. AV DENDERMONDE | 46 | 30 | 0 | +30 |
2 | K. Willebroekse SV | 44 | 30 | 4 | +30 |
3 | FC Heist Sportief | 37 | 30 | 6 | +12 |
4 | VC Zwevegem Sport | 31 | 30 | 10 | -1 |
5 | R. RC Gent | 30 | 30 | 13 | -10 |
6 | R. RC Wetteren | 30 | 30 | 9 | -2 |
7 | K. VC Deerlijk Sport | 29 | 30 | 11 | -5 |
8 | VV Eendracht Aalter | 28 | 30 | 12 | +3 |
9 | K. FC Meulebeke | 28 | 30 | 12 | -7 |
10 | R. Excelsior Mouscron | 28 | 30 | 11 | +1 |
11 | VC Jong Lede | 28 | 30 | 9 | +11 |
12 | K. FC Duffel | 27 | 30 | 12 | +4 |
13 | K. FC Izegem | 27 | 30 | 12 | -10 |
14 | K. VK Torhout | 27 | 30 | 12 | -8 |
15 | K. FC Vigor Wuitens Hamme | 26 | 30 | 13 | -13 |
16 | SK Gullegem | 14 | 30 | 18 | -35 |
Resultater (▼ dom., ►ext.) | AAL | DEE | HULE | DUF | GEN | GUL | SKINKE | HAN JEG | IZE | LED | MEU | BLØD | TOR | VÅD | WIL | ZWE |
Eendracht VV Aalter | 2-2 | 0-2 | 1-0 | 1-3 | 4-1 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 2-2 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 0-2 | 5-0 | |
K. VC Deerlijk Sport | 1-3 | 0-2 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 1-3 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 1-2 | 1-0 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | |
K. AV Dendermonde | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 3-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 3-1 | 2-2 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 2-1 | |
K. FC Duffel | 3-1 | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 5-0 | 3-0 | 4-0 | 2-0 | 0-0 | 5-1 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 0-2 | 2-3 | |
R. RC Gent | 1-0 | 0-3 | 0-2 | 4-1 | 4-2 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 3-1 | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | |
SK Gullegem | 0-0 | 0-3 | 0-2 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 0-2 | 0-2 | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 0-2 | 0-1 | |
K. FC Vig. Wuitens Hamme | 1-1 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 4-2 | 1-3 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 2-1 | 0-2 | 2-2 | |
FC Heist Sportief | 1-1 | 2-1 | 1-4 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 3-0 | 2-2 | 1-1 | 4-0 | |
K. FC Izegem | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 1-3 | 2-2 | |
VC Jong Lede | 3-0 | 4-1 | 1-1 | 2-2 | 4-0 | 2-2 | 3-0 | 1-1 | 6-0 | 0-1 | 3-2 | 2-1 | 2-2 | 1-1 | 1-1 | |
K. FC Meulebeke | 3-2 | 1-1 | 1-3 | 3-2 | 3-0 | 0-0 | 4-1 | 2-0 | 0-1 | 3-1 | 1-1 | 2-2 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | |
R. Excelsior Mouscron | 0-2 | 0-1 | 1-1 | 5-1 | 0-2 | 3-1 | 0-1 | 2-2 | 2-1 | 3-2 | 1-0 | 1-1 | 3-0 | 1-1 | 0-0 | |
K. VK Torhout | 2-1 | 5-2 | 0-0 | 1-0 | 5-2 | 2-1 | 2-1 | 0-3 | 2-0 | 1-1 | 0-4 | 1-1 | 2-0 | 1-2 | 3-1 | |
R. RC Wetteren | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 0-2 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 3-0 | 2-2 | 0-0 | 1-1 | 3-0 | |
K. Willebroekse SV | 2-0 | 4-1 | 0-2 | 2-2 | 4-0 | 3-0 | 3-0 | 2-4 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 2-1 | 5-1 | 2-2 | 2-0 | |
VC Zwevegem Sport | 3-0 | 0-1 | 3-3 | 1-2 | 3-1 | 5-2 | 2-0 | 0-1 | 3-2 | 2-1 | 3-0 | 0-1 | 0-0 | 3-2 | 3-3 | |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | ZONHOVEN V&V | 42 | 30 | 6 | +35 |
2 | K. FC Verbroedering Geel | 39 | 30 | 6 | |
3 | FC Denderzonen Pamel | 38 | 30 | 9 | +12 |
4 | SK Bree | 38 | 30 | 7 | +19 |
5 | VC Westerlo | 37 | 30 | 7 | +8 |
6 | FC Verbroedering Meerhout | 33 | 30 | 9 | +4 |
7 | Hoogstraten VV | 32 | 30 | 10 | +7 |
8 | K. Tubantia Borgerhout VK | 32 | 30 | 10 | +9 |
9 | K. Hoger-Op Merchtem | 30 | 30 | 10 | +5 |
10 | Wit-Ster Beverst | 28 | 30 | 12 | -2 |
11 | Sport Vermaakt Mol | 28 | 30 | 12 | -13 |
12 | K. Ramsel FC | 27 | 30 | 13 | -7 |
13 | K. FC Putte | 26 | 30 | 14 | -16 |
14 | SK 's Gravenwezel | 22 | 30 | 16 | -13 |
15 | FC Liedekerke | 17 | 30 | 15 | -30 |
16 | K. SC Maccabi Voetbal Antw. | 12 | 30 | 20 | -34 |
Resultater (▼ dom., ►ext.) | GRA | BEV | BRE | HOO | LIGGE | MAC | MEE | HAV | MOL | PAM | SÆTTE | vædder | TUB | GEE | WES | ZON |
SK 's Gravenwezel | 1-0 | 3-2 | 1-2 | 7-3 | 2-0 | 1-3 | 0-0 | 0-1 | 2-3 | 0-1 | 1-1 | 1-3 | 0-1 | 0-0 | 1-2 | |
White Star Beverst | 1-2 | 0-3 | 1-0 | 4-1 | 2-1 | 0-2 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 5-1 | 1-1 | |
SK Bree | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 2-3 | 1-1 | 3-1 | 0-1 | 3-1 | 2-1 | 2-2 | 1-0 | |
Hoogstraten VV | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 4-1 | 0-0 | 0-0 | 5-1 | 1-0 | 4-2 | 1-2 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 3-0 | |
FC Liedekerke | 3-3 | 1-3 | 0-1 | 3-3 | 2-0 | 1-3 | 1-2 | 3-1 | 0-2 | 0-1 | 0-5 | 3-3 | 1-1 | 0-1 | 0-2 | |
K. SC Maccabi Voetbal | 2-5 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 5-1 | 0-2 | 1-2 | 2-2 | 2-1 | 0-2 | 0-0 | 0-3 | 0-1 | 0-0 | 2-2 | |
FC Verbroedering Meerhout | 2-0 | 3-1 | 1-3 | 2-0 | 3-0 | 0-0 | 1-3 | 2-2 | 2-1 | 4-1 | 4-2 | 3-3 | 1-2 | 1-2 | 1-5 | |
K. Hoger Op Merchtem | 4-1 | 3-0 | 2-2 | 5-1 | 1-3 | 4-2 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 4-1 | 0-2 | 1-2 | 2-2 | 2-1 | 2-2 | |
Sport Vermaak Mol | 2-2 | 1-1 | 1-3 | 2-1 | 2-0 | 3-1 | 0-5 | 2-2 | 2-0 | 1-3 | 1-0 | 0-2 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | |
FC Denderzonel Pamel | 3-1 | 3-1 | 2-0 | 3-2 | 1-0 | 1-0 | 6-1 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 0-2 | 0-2 | 0-0 | |
K. FC Putte | 1-4 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 2-2 | 1-1 | 1-1 | 0-5 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 0-3 | 2-3 | 0-1 | |
K. Ramsel FC | 3-0 | 1-1 | 0-2 | 1-3 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | 3-1 | 2-0 | 2-3 | 1-0 | 0-3 | |
K. Tubantia Borgerhout VK | 1-2 | 4-2 | 2-1 | 1-1 | 3-2 | 5-0 | 6-0 | 1-0 | 1-2 | 1-2 | 2-0 | 3-3 | 2-5 | 0-1 | 1-0 | |
K. FC Verbroedering Geel | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 2-2 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-2 | |
VC Westerlo | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 5-2 | 1-2 | 0-2 | |
Zonhoven V&V | 5-1 | 3-2 | 1-2 | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 6-0 | 6-1 | 0-1 | 3-0 | 3-2 | 1-0 | 2-1 | |
Mini-turneringen, der er arrangeret for at udpege "Promotion Champion", finder sted i to faser. De fire mestre konkurrerer i "semifinaler frem og tilbage". I henhold til reglerne på det tidspunkt er hverken målforskellen eller målene på vejen afgørende. Hvis hvert hold vinder en runde, organiseres et spring. Finalen er planlagt i en runde med en "replay" i tilfælde af uafgjort.
Datoer | Hjem | Skift | Resultat | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
28. april 1974 | R. CS Andennais | K. Stade Leuven | 2-2 | |
28. april 1974 | Zonhoven V&V | K. AV Dendermonde | 4-0 | |
5. maj 1974 | K. Stade Leuven | R. CS Andennais | 4-1 | |
5. maj 1974 | K. AV Dendermonde | Zonhoven V&V | 1-2 | |
12. maj 1974 | K. Stade Leuven | Zonhoven V&V | ? -? | |
champion |
Bemærk, at denne mini-turnering kun har æresværdi og ikke påvirker stigningen. Alle fire seriemestre promoveres.
Flamsk Region (0) | Province of Brabant (0) | Region Vallonien (0) | |||
---|---|---|---|---|---|
Antwerpen-provinsen | 0 | Region Hovedstaden Bruxelles | 0 | Province of Hainaut | 0 |
Vestflandern | 0 | Province of Flemish Brabant | 0 | Province of Liège | 0 |
Province of East Flanders | 0 | Province of Walloon Brabant | 0 | Luxembourg-provinsen | 0 |
Province of Limbourg | 0 | Namur-provinsen | 0 |
De fire mestre ( Andenne , Stade Leuven , Termonde og Zonhoven ) forfremmes til Division 3, hvorfra Dinant , La Forestoise , Herstal og CS Vervietois rykkes ned .
Efter oprettelsen af Professional League og den midlertidige overgang fra Division 1 til 20 klubber forfremmes også de fire klassificerede . Disse er R. JS Bas-Oha , Verbroedering Geel , Rotselaar og Willebroek .
Nedrykninger til provinsserien12 klubber er forvist til 5 th niveau nu kaldes " First Provincial ".
Opgraderinger fra provinsserien16 klubber er optaget i "Fremme" ( 4 th niveau ) fra 5 th niveau nu betegnelsen " Første provins ".
De 4 ekstra beløb sammenlignet med det sædvanlige kommer fra oprettelsen af Professional League og den midlertidige overgang fra Division 1 til 20 klubber.
Med undtagelse af provinserne Luxembourg og Namur drager de andre provinser fordel af to direkte beløb.
To klubber spiller for første gang i Promotion som 4 th niveau. Med neofytterne hos statsborgere (se nedenfor) betyder det, at 334 forskellige klubber har deltaget på dette niveau.
Fire klubber har deres nationale debut.