Sport | Ishockey |
---|---|
Arrangør (er) | International ishockeyforbund |
Steder) | Mora og Leksand ( Sverige ) |
Dateret |
af 26. december 2006 på 5. januar 2007 |
Nationer | 10 (for Elite-gruppen) |
Deltagere | 300 |
Officiel hjemmeside | www.worldjuniors2007.com |
Vinder | Canada |
---|---|
Finalist | Rusland |
Tredje | Forenede Stater |
Navigation
Den VM junior af hockey i 2007 blev afholdt i Mora og Leksand i Sverige fra 26 december 2006 til at 5 januar 2007 . De rinks hvor kampene fandt sted var: FM Mattsson Arena (Mora) og Ejendals Arena (Leksand).
Det Sverige var vært for turneringen for femte gang i sin historie. Tidligere udgaver fandt sted i 1979 , 1984 , 1993 og 2000 . På den første konkurrencedag slog Tyskland USA 2-1 i overtid, og Hviderusland sejrede over Finland med en score på 4-3. Sergei Kostitsyn fik 2 point inklusive 1 shorthanded mål og Mikhail Stefanovich fik 3 point inklusive 2 mål. Den Canada Whitens Sverige 2-0 ved at score to gange på power play og den canadiske målmand Carey Price oparbejdet et shutout skubber de 31 skud mod ham.
Et nyt system blev introduceret til verdensmesterskabet i junior hockey i 2007 ved hjælp af en overarbejde og en skydeperiode i løbet af round robin-turneringen. Holdene får 3 point for en sejr i reguleringstid (V), 2 point for en sejr i overarbejde eller i shootout (VP), 1 point for tab i overarbejde eller i shootout (DP) og 0 point for et tab i reguleringstid.
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 14 | 4 | 12 |
Sverige | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 11 | 9 | 7 |
Forenede Stater | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 13 | 11 | 6 |
Tyskland | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 | 8 | 9 | 5 |
Slovakiet | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6 | 19 | 0 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
26. december 2006 | Tyskland |
2-1 ( Pr ) |
Forenede Stater |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
C. Giebe 13:45 (AN) M. Müller 61:51 (BP) |
P. Mueller 48:56 (AN) | |||
26. december 2006 | Sverige |
0-2 |
Canada |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
L. Bourdon 14:22 (AN) B. Marchand 19:12 (AN) |
||||
27. december 2006 | Slovakiet |
2-4 |
Tyskland |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
J. Mikúš 11:52 (AN) M. Korenko 25:41 (AN) |
F. Ondruska 3:08 F. Schütz 8:08 R. Kramer 43:23 C. Gawlik 44:13 (AN) |
|||
27. december 2006 | Canada |
6-3 |
Forenede Stater |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
S. Downie 14:43 T. Pyatt 17:33 (AN) J. Toews 21:55 (AN) J. Toews 49:13 (TP) D. Helm 58:17 D. Helm 59:03 (FD) |
E. Johnson 22:24 M. Carman 26:12 B. Sweatt 53:50 |
|||
28. december 2006 | Slovakiet |
3-6 |
Sverige |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
V. Mihálik 15:13 O. Mikula 19:33 (AN) J. Mikúš 34:56 (AN) |
P. Berglund 4:42 L. Omark 16:59 N. Hjalmarsson 21:40 (AN) M. Johansson 44:15 (AN) P. Hörnqvist 48:41 R. Lindqvist 49:05 |
|||
29. december 2006 | Tyskland |
1-3 |
Canada |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
F. Schütz 32:26 (AN) |
K. Russell 07:04 S. Downie 34:42 (AN) K. Russell 50:34 |
|||
30. december 2006 | Forenede Stater |
6-1 |
Slovakiet |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
P. Kane 06:51 J. Johnson 14:45 (AN) P. Kane 24:15 E. Johnson 29:00 (AN) P. Mueller 41:36 J. van Riemsdyk 56:07 |
J. Mikus 49:46 | |||
30. december 2006 | Sverige |
3-1 |
Tyskland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
R. Lindqvist 03:25 (PP) M. Isaksson 26:42 (ES) A. Sundström 52:05 (ES) |
C. Fischer 21:23 (PP2) | |||
31. december 2006 | Canada |
3-0 |
Slovakiet |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
K. Russell 05:36 K. Russell 08:52 (AN) S. Downie 33:05 (AN) |
||||
31. december 2006 | Forenede Stater |
3-2 ( Pr ) |
Sverige |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
P. Kane 31:50 R. Stoa 33:25 J. Johnson 63:16 (AN) |
A. Turesson 27:11 (DN) F. Pettersson 59:46 |
|||
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rusland | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 20 | 3 | 12 |
Finland | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 13 | 11 | 6 |
Tjekkiet | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 12 | 6 |
Schweizisk | 4 | 1 | 3 | 0 | 0 | 6 | 15 | 3 |
Hviderusland | 4 | 1 | 3 | 0 | 0 | 7 | 15 | 3 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
26. december 2006 | Hviderusland |
4-3 |
Finland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
M. Stefanovich 06:45 (AN) Y. Ilin 45:20 (AN) S. Kostitsyn 48:18 (DN) M. Stefanovich 52:57 |
L. Komarov 19:57 (AN) M. Lehtonen 30:45 (AN) M. Lehtonen 59:27 |
|||
26. december 2006 | Tjekkiet |
2-3 |
Rusland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
T. Svoboda 10:05 (AN) V. Sobotka 55:38 (AN) |
A. Tcherepanov 22:01 (AN) A. Loguinov 23:43 A. Boumagin 45:54 |
|||
27. december 2006 | Schweizisk |
4-1 |
Hviderusland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
J. Simek 28:59 (DN) F. Lemm 29:31 Y. Weber 40:27 (AN) J. Simek 50:46 |
A.Stas 18:31 (DN) | |||
28. december 2006 | Finland |
6-2 |
Tjekkiet |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
O. Osala 20:20 T. Laakso 22:03 M. Lehtonen 23:45 T. Laakso 47:17 (AN) L. Komarov 47:47 J. Enlund 52:21 (DN) |
V. Sobotka 12:39 (AN) T. Káňa 27:58 |
|||
28. december 2006 | Rusland |
6-0 |
Schweizisk |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
I. Zoubov 24:28 (AN) A. Boumagin 35:01 (AN) I. Makarov 41:29 (IN) I. Riassensky 48:18 A. Anissimov 54:22 (AN) V. Voïnov 59:34 |
||||
29. december 2006 | Hviderusland |
1-6 |
Rusland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
A. Shurko 27:08 |
P. Valentenko 04:30 V. Bouravtchikov 12:37 A. Vassiounov 17:13 I. Moussatov 26:07 I. Riassensky 37:27 (SN) V. Bouravtchikov 55:16 |
|||
30. december 2006 | Finland |
4-0 |
Schweizisk |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
O. Osala 08:08 (AN) O. Osala 13:39 (AN) P. Lindgren 32:23 (AN) T. Laakso 59:00 (AN) |
||||
30. december 2006 | Tjekkiet |
2-1 |
Hviderusland |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
M. Frolik 17:29 (DN) T. Svoboda 46:38 (AN) |
E. Filin 38:01 | |||
31. december 2006 | Rusland |
5-0 |
Finland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
I. Zoubov 11:28 (AN) A. Tcherepanov 14:26 (AN) I. Zoubov 26:42 (AN) G. Tchourilov 30:19 A. Therepanov 47:01 (AN) |
||||
31. december 2006 | Schweizisk |
2-4 |
Tjekkiet |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
D. Burgler 19:51 A. Jacquemet 23:20 |
J. Voráček 02:09 (AN) T. Kana 04:52 J. Barton 17:16 M. Hanzal 45:03 (DN) |
|||
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Schweizisk | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 11 | 5 | 9 |
Slovakiet | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 12 | 6 | 3 |
Tyskland | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 8 | 10 | 3 |
Hviderusland | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 14 | 3 |
Resultaterne af de indledende runde tæller med i klassificeringen af nedrykkspuljen .
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
2. januar 2007 | Schweizisk |
2-1 |
Slovakiet |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
J. Steinmann 19:41 (AN) J. Simek 49:34 (AN) |
M. Korenko 28:10 (AN) | |||
3. januar 2007 | Tyskland |
1-3 |
Hviderusland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
F. Schütz 11:08 (AN) | N. Komarov 35:56 M. Stefanovich 51:58 (AN) M. Stefanovich 59:17 |
|||
4. januar 2007 | Slovakiet |
9-0 |
Hviderusland |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
D. Buc 04:58 J. Mikus 12:06 (DN) M. Bartanus 14:21 (AN) T. Marcinko 29:03 (AN) J. Sinkovic 30:54 J. Mikus 32:01 (AN) T. Zaborsky 39:52 M. Bliznak 51:25 B. Konrad 59:33 (AN) |
||||
4. januar 2007 | Tyskland |
3-5 |
Schweizisk |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
F. Schütz 05:48 F. Schütz 17:35 C. Braun 44:03 |
R. Grossmann 16:05 (AN) S. Friedli 18:13 J. Simek 22:57 (AN) A. Bykov 34:13 E. Froidevaux 55:41 |
|||
Bemærk: PJ: A2 betyder andenplads i gruppe A. For score betyder TF shootout
Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||||||||||||
A2 | Sverige | 5 | ||||||||||||||
B3 | Tjekkiet | 1 | ||||||||||||||
QF1 | Sverige | 2 | ||||||||||||||
B1 | Rusland | 4 | ||||||||||||||
B1 | Rusland | |||||||||||||||
DF1 | Rusland | 2 | ||||||||||||||
DF2 | Canada | 4 | ||||||||||||||
B2 | Finland | 3 | ||||||||||||||
A3 | Forenede Stater | 6 | ||||||||||||||
QF2 | Forenede Stater | 1 | ||||||||||||||
A1 | Canada | 2 | ||||||||||||||
A1 | Canada | |||||||||||||||
2. januar 2007 | Sverige |
5-1 |
Tjekkiet |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
M. Isaksson 01:18 A. Sundström 13:09 L. Omark 29:02 M. Johansson 32:17 M. Johansson 53:11 |
V. Sobotka 18:27 (AN) | |||
2. januar 2007 | Finland |
3-6 |
Forenede Stater |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
J. Joensuu 26:38 O. Osala 30:01 O. Osala 41:38 (AN) |
E. Johnson 11:28 P. Kane 10:11 pm J. Skille 40:23 (AN) P. Mueller 47:53 (AN) T. Lewis 49:00 (AN) J. Johnson 59:40 (AN) |
|||
3. januar 2007 | Canada |
2-1 ( Fus ) |
Forenede Stater |
FM Mattsson Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
L. Bourdon 52:19 (AN) J. Toews 70:00 (TF) |
T. Chorney 25:04 (AN) | |||
3. januar 2007 | Rusland |
4-2 |
Sverige |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
I. Makarov 16:49 A. Cherepanov 18:18 (AN) A. Anissimov 34:16 A. Vassiounov 43:46 |
J. Junland 9:00 (AN) N. Hjalmarsson 50:54 (AN) |
|||
4. januar 2007 | Tjekkiet |
6-2 |
Finland |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
M. Frolik 09:56 M. Frolik 13:23 (AN) M. Hanzal 22:43 (AN) M. Frolik 26:25 V. Sobotka 38:42 T. Kudelka 49:34 (AN) |
P. Lindgren 17:22 (AN) M. Lehtonen 38:05 (AN) |
|||
5. januar 2007 | Sverige |
1-2 |
Forenede Stater |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
P. Zackrisson 29:00 |
P. Kane 19:55 E. Johnson 32:34 |
|||
5. januar 2007 | Rusland |
2-4 |
Canada |
Ejendals Arena |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
P. Valentenko 31:27 (AN) G. Churilov 39:24 (AN) |
A. Cogliano 15:35 B. Lille 17:29 (AN) J. Toews 18:02 (AN) B. Marts og 26:00 |
|||
Firkant | Hold |
---|---|
1 | Canada |
2 | Rusland |
3 | Forenede Stater |
4 | Sverige |
5 | Tjekkiet |
6 | Finland |
7 | Schweizisk |
8 | Slovakiet |
9 | Tyskland |
10 | Hviderusland |
Bemærk: PJ = Spillede spil, B = Mål, A = Assists, Pts = Points, Pun = Straffeminutter
Spiller | Land | PJ | B | PÅ | Pts | +/- | Ordspil |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Erik Johnson | Forenede Stater | 7 | 4 | 6 | 10 | +3 | 16 |
Mikko Lehtonen | Finland | 6 | 4 | 6 | 10 | +1 | 0 |
Perttu Lindgren | Finland | 6 | 2 | 8 | 10 | +1 | 8 |
Patrick Kane | Forenede Stater | 7 | 5 | 4 | 9 | +2 | 4 |
Aleksey Cherepanov | Rusland | 6 | 5 | 3 | 8 | +2 | 2 |
Felix schütz | Tyskland | 6 | 5 | 3 | 8 | +2 | 8 |
Vladimir Sobotka | Tjekkiet | 6 | 4 | 4 | 8 | +2 | 12 |
Aleksandr Boumaguine | Rusland | 6 | 2 | 6 | 8 | +1 | 16 |
Jonathan toews | Canada | 6 | 4 | 3 | 7 | +1 | 12 |
Målmændene, der er anført nedenfor, har spillet mindst 60 minutter.
Bemærk: Se målstatistiksiden for en forklaring af akronymer.
Spiller | Land | Min | F.Kr. | % ARR | MED | BL |
---|---|---|---|---|---|---|
Carey Pris | Canada | 370 | 7 | 96,09% | 1.14 | 2 |
Semion Varlamov | Rusland | 358: 12 | 9 | 93,38% | 1,51 | 2 |
Jeff Frazee | Forenede Stater | 313: 16 | 9 | 93,88% | 1,72 | 0 |
Joel gistedt | Sverige | 275: 34 | 9 | 91,18% | 1,96 | 0 |
Branislav Konrad | Slovakiet | 269: 59 | 11 | 90,60% | 2.44 | 1 |
I fed skrift noteres de bedste spillere ifølge International Ice Hockey Federation
Følgende hold deltog i Division I round robin turnering, som blev afholdt fra 11. til 17. december 2006 . Gruppe A spillede deres kampe i Odense i Danmark . Gruppe B spillede deres kampe i byen Torre Pellice i Italien .
Bemærk: PJ: spillede spil, V: sejre, D: tab, VP: sejre efter forlænget tid, DP: tab efter forlænget tid BP: mål for, BC: mål imod, Pts: point
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 23 | 11 | 12 |
Ukraine | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 29 | 13 | 12 |
Letland | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 15 | 9 | 12 |
Polen | 5 | 2 | 3 | 0 | 0 | 14 | 21 | 6 |
Slovenien | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 12 | 19 | 3 |
Estland | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 25 | 0 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
11. december 2006 | Estland |
0-6 |
Letland |
11. december 2006 | Ukraine |
2-1 |
Slovenien |
11. december 2006 | Polen |
1-4 |
Danmark |
12. december 2006 | Slovenien |
4-1 |
Estland |
12. december 2006 | Letland |
7-2 |
Polen |
12. december 2006 | Danmark |
4-2 |
Ukraine |
14. december 2006 | Estland |
3-6 |
Polen |
14. december 2006 | Letland |
4-5 |
Ukraine |
14. december 2006 | Danmark |
4-2 |
Slovenien |
15. december 2006 | Polen |
0-4 |
Ukraine |
15. december 2006 | Slovenien |
2-7 |
Letland |
15. december 2006 | Danmark |
7-1 |
Estland |
17. december 2006 | Slovenien |
3-5 |
Polen |
17. december 2006 | Ukraine |
2-0 |
Estland |
17. december 2006 | Letland |
5-4 |
Danmark |
Det Danmark fremmes i Pulje A, og Estland er forvist til Division II for 2008 verdensmesterskabet .
Bemærk: PJ: spillede spil, V: sejre, D: tab, VP: sejre efter forlænget tid, DP: tab efter forlænget tid BP: mål for, BC: mål imod, Pts: point
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kasakhstan | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 14 | 9 | 11 |
Østrig | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 18 | 15 | 10 |
UK | 5 | 3 | 2 | 0 | 0 | 15 | 13 | 9 |
Frankrig | 5 | 2 | 2 | 0 | 1 | 15 | 17 | 7 |
Norge | 5 | 1 | 3 | 1 | 0 | 15 | 14 | 5 |
Italien | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 8 | 17 | 3 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
11. december 2006 | Frankrig |
1-4 |
Kasakhstan |
11. december 2006 | UK |
4-3 |
Norge |
11. december 2006 | Østrig |
5-1 |
Italien |
12. december 2006 | Norge |
4-3 (P) |
Frankrig |
12. december 2006 | Kasakhstan |
3-2 (P) |
Østrig |
12. december 2006 | Italien |
3-1 |
UK |
14. december 2006 | Norge |
2-3 |
Østrig |
14. december 2006 | UK |
4-2 |
Frankrig |
14. december 2006 | Kasakhstan |
4-1 |
Italien |
15. december 2006 | Frankrig |
6-3 |
Østrig |
15. december 2006 | Kasakhstan |
0-3 |
UK |
15. december 2006 | Italien |
1-4 |
Norge |
17. december 2006 | Østrig |
5-3 |
UK |
17. december 2006 | Norge |
2-3 |
Kasakhstan |
17. december 2006 | Italien |
2-3 |
Frankrig |
Den Kasakhstan er forfremmet til gruppe A og Italien er forvist til Division II for 2008 verdensmesterskabet .
De følgende hold deltog i Division II round robin turnering. Gruppe A spillede deres kampe i byen Miercurea-Ciuc , Rumænien fra 11. december 2006 til 17. december 2006 . Gruppe B spillede deres kampe i byen Elektrėnai , Litauen fra 10. december 2006 til 16. december 2006 :
Bemærk: PJ: spillede spil, V: sejre, D: tab, VP: sejre efter forlænget tid, DP: tab efter forlænget tid BP: mål for, BC: mål imod, Pts: point
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ungarn | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 52 | 12 | 15 |
Rumænien | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 23 | 13 | 11 |
Kroatien | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 23 | 16 | 10 |
Spanien | 5 | 2 | 3 | 0 | 0 | 16 | 30 | 6 |
Island | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 13 | 35 | 3 |
Australien | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 11 | 32 | 0 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
11. december 2006 | Kroatien |
6-1 |
Australien |
11. december 2006 | Island |
3-4 |
Spanien |
11. december 2006 | Rumænien |
2-8 |
Ungarn |
12. december 2006 | Australien |
1-3 |
Island |
12. december 2006 | Ungarn |
12-4 |
Spanien |
12. december 2006 | Kroatien |
3-4 (P) |
Rumænien |
14. december 2006 | Ungarn |
11-5 |
Australien |
14. december 2006 | Kroatien |
8-6 |
Island |
14. december 2006 | Rumænien |
6-1 |
Spanien |
15. december 2006 | Island |
1-17 |
Ungarn |
15. december 2006 | Spanien |
1-6 |
Kroatien |
15. december 2006 | Australien |
1-6 |
Rumænien |
17. december 2006 | Spanien |
6-3 |
Australien |
17. december 2006 | Ungarn |
4-0 |
Kroatien |
17. december 2006 | Rumænien |
5-0 |
Island |
Ungarn forfremmes til Division I, og Australien rykker ned til Division III til verdensmesterskabet i 2008 .
Bemærk: PJ: spillede spil, V: sejre, D: tab, VP: sejre efter forlænget tid, DP: tab efter forlænget tid BP: mål for, BC: mål imod, Pts: point
Bemærk: Den Serbien var rekord i round robin i stedet for Serbien og Montenegro .
Hold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Litauen | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 30 | 7 | 14 |
Holland | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 30 | 13 | 10 |
Japan | 5 | 2 | 1 | 2 | 0 | 31 | 14 | 8 |
Sydkorea | 5 | 1 | 3 | 0 | 1 | 13 | 18 | 4 |
Mexico | 5 | 1 | 3 | 0 | 0 | 7 | 37 | 3 |
Serbien | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 12 | 34 | 0 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
10. december 2006 | Sydkorea |
3-4 (P) |
Japan |
10. december 2006 | Holland |
9-1 |
Mexico |
10. december 2006 | Litauen |
8-1 |
Serbien |
11. december 2006 | Holland |
5-2 |
Sydkorea |
11. december 2006 | Japan |
8-1 |
Serbien |
11. december 2006 | Mexico |
0-9 |
Litauen |
13. december 2006 | Japan |
11-1 |
Mexico |
13. december 2006 | Sydkorea |
4-5 |
Serbien |
13. december 2006 | Holland |
3-4 (OT) |
Litauen |
14. december 2006 | Mexico |
0-4 |
Sydkorea |
14. december 2006 | Serbien |
1-8 |
Holland |
14. december 2006 | Litauen |
5-3 |
Japan |
16. december 2006 | Serbien |
4-5 |
Mexico |
16. december 2006 | Sydkorea |
0-4 |
Litauen |
16. december 2006 | Japan |
5-4 (P) |
Holland |
Litauen forfremmes til Division I, og Serbien rykkes ned til Division III til verdensmesterskabet i 2008 .
Følgende hold deltog i Division III-ishockeykonkurrencen i en round robin, der blev afholdt i Ankara City , Tyrkiet fra 8. januar 2007 til 14. januar 2007 :
BemærkHold | PJ | V | D | VP | DP | BP | F.Kr. | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kina | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 37 | 12 | 14 |
Belgien | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 38 | 12 | 13 |
New Zealand | 5 | 2 | 2 | 1 | 0 | 22 | 18 | 8 |
Armenien | 5 | 2 | 2 | 0 | 1 | 26 | 27 | 7 |
Kalkun | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 9 | 31 | 3 |
Bulgarien | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 13 | 45 | 0 |
Alle tidspunkter vises i lokal tid (UTC +1)
8. januar 2007 |
New Zealand |
6-5 (OT) |
Armenien |
8. januar 2007 |
Belgien |
9-1 |
Bulgarien |
8. januar 2007 |
Kalkun |
0-6 |
Kina |
9. januar 2007 |
Kina |
15-3 |
Bulgarien |
9. januar 2007 |
Armenien |
4-7 |
Belgien |
9. januar 2007 |
New Zealand |
2-6 |
Kalkun |
11. januar 2007 | Kina |
7-4 |
Armenien |
11. januar 2007 | New Zealand |
1-5 |
Belgien |
11. januar 2007 | Kalkun |
4-2 |
Bulgarien |
12. januar 2007 | Armenien |
4-5 (OT) |
Kalkun |
12. januar 2007 | Bulgarien |
2-8 |
New Zealand |
12. januar 2007 | Belgien |
4-2 |
Kina |
14. januar 2007 | Bulgarien |
5-9 |
Armenien |
14. januar 2007 | Kalkun |
1-13 |
Belgien |
14. januar 2007 | Kina |
4-1 |
New Zealand |
Den Kina og Belgien vil spille IIHF verden Junior Championship on Ice i 2008 i Division II.