Sport | atletik |
---|---|
Arrangør (er) | NACAC |
Redigering | 3. rd |
Steder) | Toronto , Canada |
Dateret | 10 til12. august 2018 |
Forsøg | 42 |
Websted (er) | Varsity stadion |
Navigation
Den 3 th udgave af nordamerikanske mesterskaber, Mellemamerika og Caribien Atletik , arrangeret af nordamerikanske, Mellemamerika og Caribien Athletic Association (NACAC), løber fra 10 til12. august 2018på Varsity Stadium i Toronto , Canada .
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (+ 0,4 m / s) |
Tyquendo Tracey 10s 03 (CR) |
Kendal Williams 10'ere 11 |
Cameron Burrell 10 s 12 |
|||
200 m (+ 1,7 m / s) |
Kyle Greaux 20s 11 (CR) |
Aaron Brown 20'erne 20 |
Nigel Ellis 20s 57 |
|||
400 m |
Demish Gaye 45s 47 |
Nery Brenes 45s 67 |
Fitzroy Dunkley 45s 76 |
|||
800 m |
Brandon McBride 1:46:14 |
Marco Arop 1 min 46 s 82 |
Wesley Vázquez 1:47:63 |
|||
1.500 m |
Izaic Yorks 3:51 85 |
Patrick Casey 3:51 87 |
Charles Philibert-Thiboutot 3 min 52 s 60 |
|||
5.000 m |
Hassan Mead 14:08:18 |
Riley Masters 14:01 |
Justyn Knight 14 1 min. 77 s |
|||
10.000 m |
Lopez Lomong 29:49:03 (CR) |
Elkanah Kibet 29:51 37 |
Reed Fischer 29:53 63 |
|||
110 m forhindringer (+ 0,4 m / s) |
Hansle pergament 13 s 28 |
Aleec Harris 13s 49 |
Shane Brathwaite 13:52 |
|||
400 meter forhindringer |
Kyron McMaster 48s 18 (CR) |
Annsert Whyte 48s 91 |
Khallifah Rosser 49s 13 |
|||
3.000 m løbebane |
Andy Bayer 8:28:55 (CR) |
Travis Mahoney 8 min 29 s 29 |
Jordan Mann 8:45:14 |
|||
20 km gåtur |
Evan Dunfee 1 h 25 min 39 s (CR) |
Nick Christie 1 h 30 min 11 s |
John Cody Risch 1 h 36 min 5 s |
|||
4 × 100 m |
Canada Bismark Boateng Jerome Blake Mobolade Ajomale Aaron Brown 38s 56 |
Barbados Shane Brathwaite Mario Burke Burkheart Ellis Jr Jaquone Hoyte 38s 69 |
Trinidad og Tobago Nathan Farinha Jonathan Farinha Jalen Purcell Kyle Greaux 38s 89 |
|||
4 × 400 m |
USA Nathan Strother Obi Igbokwe Michael Cherry Kahmari Montgomery 3 min 0 s 60 |
Bahamas O'Jay Ferguson Teray Smith Michael Mathieu Alonzo Russell 3 min 80 s 3 |
Cuba Leandro Zamora Rivero Adrián Chacón Muñoz Rubén Rey Caballero León Yoandys A. Lescay 3 min 4 s 11 |
|||
Højt hop |
Jeron Robinson 2.28m (CR) |
Michael Mason 2.28 m (CR =) |
Django Lovett Donald Thomas 2,28m (CR =)
|
|||
Stangspring |
Scott Houston 5.45m (CR) |
Shawnacy Barber 5.40 m |
ikke tildelt | |||
Længdespring |
Marquis Dendy 8,29 m (CR) |
Tajay Gayle 8,24 m |
Ramone Bailey 8,09 m |
|||
Tredobbelt spring |
Jordan Díaz 16,83 m |
Chris Benard 16,73 m |
Keandre Bates 16,65 m |
|||
Kuglestød |
Darrell Hill 21,68 m (CR) |
Tim Nedow 21.02m (PB) |
O'Dayne Richards 20,89 m |
|||
Diskekast |
Fedrick Dacres 68,47 m (CR) |
Traves Smikle 65,46 m |
Reggie Jagers 62,70 m |
|||
Hammerkast |
Roberto savværk 72,94 m (CR) |
Alex Young 72,75 m |
Adam Keenan 72,72 m |
|||
Spydkast |
Anderson Peters 79,65 m (CR) |
Curtis Thompson 76,02 m |
Markim Felix 75,14 m |
|||
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderekord ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdensrekord ) • WR- verdensrekord ( verdensrekord ) |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (+0,9 m / s) |
Jenna Prandini 10 s 96 (CR) |
Jonielle Smith 11 07 07 |
Crystal Emmanuel 11:11 |
|||
200 m (-0,3 m / s) |
Shericka Jackson 22s 64 |
Crystal Emmanuel 22s 67 |
Phyllis Francis 22s 91 |
|||
400 m |
Stephenie Ann McPherson 51s 15 |
Aiyanna Stiverne 52s 00 |
Brionna Thomas 52s 19 |
|||
800 m |
Ajee Wilson 1 min 57 s 52 (CR) |
Natoya Ghoul 1:57 95 |
Rosemary Almanza 2 min 00 s 15 |
|||
1.500 m |
Kate Grace 4:06:23 |
Shannon Osika 4:06 92 |
Gabriela Stafford 4:07:36 |
|||
5.000 m |
Rachel Schneider 3:26:19 (CR) |
Lauren Paquette 3:39:40 |
Kate Van Buskirk 15:50 35 |
|||
10.000 m |
Marielle Hall 33 min 27 s 19 |
Rochelle Kanuho 33 min 28 s 33 |
Rachel Cliff 33 min 30 s 16 |
|||
100 meter forhindringer (+0,9 m / s) |
Kendra Harrison 12:55 (CR) |
Danielle Williams 12s 67 |
Andrea Vargas 12s 91 |
|||
400 meter forhindringer |
Shamier Little 53 s 32 (CR) |
Janieve Russell 53 s 81 |
Georganne Moline 54s 26 |
|||
3.000 m løbebane |
Mel Lawrence 9:45:36 (CR) |
Emily Oren 9:56:66 |
Megan Rolland 9:59 85 |
|||
20 km gåtur |
Maria Michta-Coffey 1 t. 36 min. 34 s |
Mirna Sucely Ortíz 1 h 38 min 36 s |
Katie Burnett 1 h 39 min 31 s |
|||
4 × 100 m |
De Forenede Stater Kiara Parker Shania Collins Dezerea Bryant Jenna Prandini 42 s 50 |
Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce Jura Levy Jonielle Smith Shericka Jackson 43s 33 |
Canada Shaina Harrison Crystal Emmanuel Phylicia George Jellisa Westney 43s 50 |
|||
4 × 400 m |
USA Briana Guillory Jasmine Blocker Kiana Horton Courtney Okolo 3 min 26 s 08 |
Jamaica Stephenie Ann McPherson Tiffany James Anastasia Le-Roy Christine Day 3:27:25 |
Canada Micha Powell Aiyanna Stiverne Travia Jones Alicia Brown 3 min 28 04 |
|||
Højt hop |
Levern Spencer 1,91 m (= CR) |
Elizabeth Patterson 1,88 m |
Loretta Blaut 1,82 m |
|||
Stangspring |
Katie Nageotte 4.75m (CR) |
Yarisley Silva 4,70 m |
Sandi Morris 4,65 m |
|||
Længdespring |
Shakeelah Saunders 6,60 m |
Quanesha Burks 6,59 m |
Tissanna Hickling 6,38 m |
|||
Tredobbelt spring |
Shanieka Ricketts 14,25 m (= CR) |
Tori Franklin 14,09 m |
Thea Lafond 13,74 m |
|||
Kuglestød |
Maggie Ewen 18,22 m |
Cleopatra Borel 17,83 m |
Jessica Ramsey 17,80 m |
|||
Diskekast |
Yaimé Pérez 61.97 (CR) |
Valarie Allman 59,67 m |
Maggie Ewen 59,00 m |
|||
Hammerkast |
Deanna Pris 74,60 (CR) |
Jillian Weir 71,96 m |
Brooke Andersen 70,05 m |
|||
Spydkast |
Ariana Ince 59,59 m |
Bethany Drake 54,71 m |
Coralys Ortiz 54,71 m |
|||
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderekord ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdensrekord ) • WR- verdensrekord ( verdensrekord ) |