Sport | Bane cykling |
---|---|
Arrangør (er) | UEC |
Redigering | 11 th |
Steder) | Plovdiv |
Dateret | 11 til15. november 2020 |
Nationer | 20 |
Deltagere | 210 |
Forsøg | 22 |
Websted (er) | Kolodruma |
Det europæiske mesterskab i cykel i 2020 finder sted fra 11 til15. november 2020, inden for Kolodruma i Plovdiv i Bulgarien . De er organiseret af Den Europæiske Cykelunion .
Dette er første gang, at Bulgarien er vært for EM. I alt 22 discipliner er på programmet, elleve for mænd og kvinder.
Den 17. september meddelte Nederlandene, at de ikke rejser til Bulgarien i november til EM på grund af Covid-19-pandemien . Den 3. november beslutter FFC og det franske hold til gengæld ikke at deltage i disse europæiske mesterskaber og derfor trække sig tilbage. Dette er også tilfældet for Tyskland, der har meddelt, at det ikke vil sende et landshold til EM. Kun Maximilian Levy deltager med sine egne midler. Lande som Belgien, Danmark og Irland er også fraværende. Endelig deltager 210 løbere fra 20 lande i konkurrencerne.
Dateret | Mænds finale | Kvindernes finale |
---|---|---|
onsdag 11. november | Holdhastighed , løb til eliminering | Holdhastighed , ridse |
torsdag 12. november | Holdforfølgelse , ridse | Holdforfølgelse , race for eliminering |
Fredag 13. november | Individuel hastighed , omnium | Individuel sprint , individuel forfølgelse , omnium |
lørdag 14. november | Keirin , individuel forfølgelse , pointløb | Keirin , pointløb |
Søndag 15. november | Kilometer , amerikansk løb | 500 meter , amerikansk løb |
De 8 bedste ryttere kvalificerer sig til finalen.
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tomáš Bábek | Tjekkiet | 1: 00.673 | Q | |
2 | Jonathan Milan | Italien | 1: 00.829 | +0,156 | Q |
3 | Ethan Vernon | Storbritannien | 1: 01.041 | +0,367 | Q |
4 | Aleksandr Dubchenko | Rusland | 1: 01.190 | +0,517 | Q |
5 | Juan Peralta | Spanien | 1: 01.198 | +0,525 | Q |
6 | Jakub Šťastný | Tjekkiet | 1: 01.261 | +0,588 | Q |
7 | Alexander Sharapov | Rusland | 1: 01.361 | +0,688 | Q |
8 | Sotirios Bretas | Grækenland | 1: 01,693 | +1.020 | Q |
9 | José Moreno Sánchez | Spanien | 1: 01,695 | +1,021 | |
10 | Norbert szabo | Rumænien | 1: 02.093 | +1,420 | |
11 | Miroslav Minchev | Bulgarien | 1: 03.267 | +2,594 | |
12 | Dominik bieler | Schweizisk | 1: 03.965 | +3,292 | |
13 | Gidas Umbri | Italien | 1: 04.028 | +3,355 | |
14 | Vladyslav Denysenko | Ukraine | 1: 04.545 | +3,872 | |
15 | Ioannis Kalogeropoulos | Grækenland | 1: 04.668 | +3,995 | |
16 | Mikhail shemetau | Hviderusland | 1: 04.842 | +4,169 | |
17 | Maksym Vasilyev | Ukraine | 1: 05.107 | +4.434 | |
18 | Bálint Csengői | Ungarn | 1: 05.816 | +5,143 | |
19 | Georgi Lumparov | Bulgarien | 1: 06.863 | +6,189 |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
Tomáš Bábek | Tjekkiet | 1: 00.517 | |||
Ethan Vernon | Storbritannien | 1: 00.999 | +0.482 | ||
Jonathan Milan | Italien | 1: 01.009 | +0,492 | ||
4 | Aleksandr Dubchenko | Rusland | 1: 01.084 | +0,567 | |
5 | Alexander Sharapov | Rusland | 1: 01.359 | +0,842 | |
6 | Jakub Šťastný | Tjekkiet | 1: 01,614 | +1,097 | |
7 | Juan Peralta | Spanien | 1: 01,616 | +1,099 | |
8 | Sotirios Bretas | Grækenland | 1: 01,964 | +1,447 |
De to første i hver serie kvalificerer sig til anden runde. De andre ryttere går til repechage.
Serie 1Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Maximilian Levy | Tyskland | Q |
2 | Dmytro Stovbetskyi | Ukraine | Q |
3 | Patrik Rómeó Lovassy | Ungarn | |
4 | Vasilijus Lendel | Litauen | |
5 | Alejandro Martinez | Spanien |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Tomáš Bábek | Tjekkiet | Q |
2 | Svajūnas Jonauskas | Litauen | Q |
3 | Alexander Sharapov | Rusland | |
4 | Konstantinos Livanos | Grækenland | |
5 | Juan Peralta | Spanien |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Denis dmitriev | Rusland | Q |
2 | Sotirios Bretas | Grækenland | Q |
3 | Bohdan Danylchuk | Ukraine | |
4 | Martin Čechman | Tjekkiet | |
5 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland | |
6 | Miroslav Minchev | Bulgarien |
Vinderen af hver serie kvalificerer sig til anden runde.
Serie 1Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Martin Čechman | Tjekkiet | Q |
2 | Miroslav Minchev | Bulgarien | Q |
3 | Juan Peralta | Spanien | Q |
4 | Konstantinos Livanos | Grækenland | |
5 | Patrik Rómeó Lovassy | Ungarn |
1 | Alexander Sharapov | Rusland | Q |
2 | Alejandro Martinez | Spanien | Q |
3 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland | Q |
4 | Vasilijus Lendel | Litauen | |
5 | Bohdan Danylchuk | Ukraine |
De første tre ryttere i hver serie kvalificerer sig til finalen 1-6, de andre til finalen 7-12.
Løb 1Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Maximilian Levy | Tyskland | Q |
2 | Alexander Sharapov | Rusland | Q |
3 | Sotirios Bretas | Grækenland | Q |
4 | Svajūnas Jonauskas | Litauen | |
5 | Miroslav Minchev | Bulgarien | |
6 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Denis dmitriev | Rusland | Q |
2 | Juan Peralta | Spanien | Q |
3 | Alejandro Martinez | Spanien | Q |
4 | Tomáš Bábek | Tjekkiet | |
5 | Dmytro Stovbetskyi | Ukraine | |
6 | Martin Čechman | Tjekkiet |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
Maximilian Levy | Tyskland | ||
Denis dmitriev | Rusland | ||
Sotirios Bretas | Grækenland | ||
4 | Juan Peralta | Spanien | |
5 | Alejandro Martinez | Spanien | |
6 | Alexander Sharapov | Rusland |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
7 | Tomáš Bábek | Tjekkiet | |
8 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland | |
9 | Svajūnas Jonauskas | Litauen | |
10 | Martin Čechman | Tjekkiet | |
11 | Dmytro Stovbetskyi | Ukraine | |
12 | Miroslav Minchev | Bulgarien |
De 12 bedste tider kvalificere sig til 1/ 8 th finaler; de klassificerede ryttere af sæder fra 13 til 20 kvalificerer i 1/ 16 th runde.
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | Denis dmitriev | Rusland | 9,642 | Q | |
2 | Maximilian Levy | Tyskland | 9,672 | +0,030 | Q |
3 | Vasilijus Lendel | Litauen | 9.822 | +0,179 | Q |
4 | Sotirios Bretas | Grækenland | 9.830 | +0,188 | Q |
5 | Juan Peralta | Spanien | 9.869 | +0,226 | Q |
6 | Martin Čechman | Tjekkiet | 9.873 | +0,231 | Q |
7 | Jakub Šťastný | Tjekkiet | 9,886 | +0,243 | Q |
8 | Konstantinos Livanos | Grækenland | 9.918 | +0,276 | Q |
9 | Norbert szabo | Rumænien | 9.936 | +0,294 | Q |
10 | Pavel Yakushevskiy | Rusland | 9.978 | +0,335 | Q |
11 | Svajūnas Jonauskas | Litauen | 10.000 | +0,358 | Q |
12 | Patrik Rómeó Lovassy | Ungarn | 10,088 | +0,446 | Q |
13 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland | 10.153 | +0,511 | q |
14 | Ekain Jimenez | Spanien | 10.177 | +0,535 | q |
15 | Dmytro Stovbetskyi | Ukraine | 10.290 | +0,648 | q |
16 | Vladyslav Denysenko | Ukraine | 10.392 | +0,750 | q |
17 | Miroslav Minchev | Bulgarien | 10.404 | +0,762 | q |
18 | Bálint Csengői | Ungarn | 10.680 | +1,038 | q |
19 | Georgi Lumparov | Bulgarien | 11,149 | +1,507 | q |
20 | Tilen finkst | Slovenien | 11.267 | +1.625 | q |
Vinderne af hver serie forhånd til 1/ 8 th runde.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland | Q | |
1 | 2 | Tilen finkst | Slovenien | ||
2 | 1 | Ekain Jimenez | Spanien | 11,175 | Q |
2 | 2 | Georgi Lumparov | Bulgarien | ||
3 | 1 | Dmytro Stovbetskyi | Ukraine | 10.579 | Q |
3 | 2 | Bálint Csengői | Ungarn | ||
4 | 1 | Miroslav Minchev | Bulgarien | 10.637 | Q |
4 | 2 | Vladyslav Denysenko | Ukraine |
Vinderne af hver serie kvalificerer sig til kvartfinalen.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Denis dmitriev | Rusland | 10.442 | Q |
1 | 2 | Miroslav Minchev | Bulgarien | ||
2 | 1 | Maximilian Levy | Tyskland | 10.195 | Q |
2 | 2 | Dmytro Stovbetskyi | Ukraine | ||
3 | 1 | Vasilijus Lendel | Litauen | 11.614 | Q |
3 | 2 | Ekain Jimenez | Spanien | ||
4 | 1 | Sotirios Bretas | Grækenland | 10.477 | Q |
4 | 2 | Artsiom Zaitsau | Hviderusland | ||
5 | 1 | Juan Peralta | Spanien | 10.504 | Q |
5 | 2 | Patrik Rómeó Lovassy | Ungarn | ||
6 | 1 | Martin Čechman | Tjekkiet | 10.501 | Q |
6 | 2 | Svajūnas Jonauskas | Litauen | ||
7 | 1 | Jakub Šťastný | Tjekkiet | 10,339 | Q |
7 | 2 | Pavel Yakushevskiy | Rusland | ||
8 | 1 | Norbert szabo | Rumænien | 10,333 | Q |
8 | 2 | Konstantinos Livanos | Grækenland |
Vinderne af hver kamp kvalificerer sig til semifinalen.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Denis dmitriev | Rusland | 10.403 | 10.157 | Q | |
1 | 2 | Norbert szabo | Rumænien | ||||
2 | 1 | Maximilian Levy | Tyskland | 10,197 | 9.974 | Q | |
2 | 2 | Jakub Šťastný | Tjekkiet | ||||
3 | 1 | Vasilijus Lendel | Litauen | 10.415 | 10.309 | Q | |
3 | 2 | Martin Čechman | Tjekkiet | ||||
4 | 1 | Sotirios Bretas | Grækenland | 10.177 | 10,233 | Q | |
4 | 2 | Juan Peralta | Spanien |
Vinderne går til finalen med guldmedaljer og taberne til finalen med bronzemedalje.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Denis dmitriev | Rusland | 10,090 | 10.372 | HQ | |
1 | 2 | Sotirios Bretas | Grækenland | QB | |||
2 | 1 | Maximilian Levy | Tyskland | 10.136 | 9,963 | HQ | |
2 | 2 | Vasilijus Lendel | Litauen | QB |
Pos | Efternavn | Land | 1 st round | 2 e håndtag | 3 e håndtag |
---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje kamp | |||||
Maximilian Levy | Tyskland | 10.055 | 9,969 | ||
Denis dmitriev | Rusland | ||||
Kamp med bronzemedalje | |||||
Vasilijus Lendel | Litauen | 10,083 | 10.048 | ||
4 | Sotirios Bretas | Grækenland | 10.142 |
De 6 hold kvalificere sig til 1 st runde
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Denis Dmitriev Pavel Yakushevskiy Alexander Sharapov |
Rusland | 43.719 | ||
2 |
Tomáš Bábek Dominik Topinka Martin Čechman |
Tjekkiet | 43.942 | +0,233 | |
3 |
Sotirios Bretas Ioannis Kalogeropoulos Konstantinos Livanos |
Grækenland | 44,368 | +0,649 | |
4 |
Juan Peralta Alejandro Martínez Ekain Jiménez |
Spanien | 44.587 | +0,868 | |
5 |
Dmytro Stovbetskyi Tadey-Ivan Chebanets Bohdan Danylchuk |
Ukraine | 45.896 | +2,177 | |
6 |
Miroslav Minchev Nikolay Genov Yasen Aleksandrov |
Bulgarien | 48,515 | +4,796 |
Matcher den 1 st igen er organiseret på følgende måde, afhængigt af tidspunktet af kvalifikationer:
Serie 1: 1 re v 6 e
Serie 2: 2 e v 5 e
Series 3: 3 e v 4 e
Vinderne af hver serie rangeres efter deres tid, de to øverste hold går videre til finalen og de to andre til bronzemedaljekampen.
Rang | Generel rang | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|
1 vs 6 | ||||||
1 |
Denis Dmitriev Pavel Yakushevskiy Ivan Gladyshev |
Rusland | 43,123 | HQ | ||
2 |
Miroslav Minchev Nikolay Genov Georgi Lumparov |
Bulgarien | 48,063 | +4,940 | ||
2 mod 5 | ||||||
1 |
Tomáš Bábek Dominik Topinka Jakub Šťastný |
Tjekkiet | 44,655 | HQ | ||
2 |
Dmytro Stovbetskyi Vladyslav Denysenko Bohdan Danylchuk |
Ukraine | 45,326 | +0,671 | ||
3 mod 4 | ||||||
1 |
Sotirios Bretas Ioannis Kalogeropoulos Konstantinos Livanos |
Grækenland | 44,214 | QB | ||
2 |
Juan Peralta Alejandro Martínez Ekain Jiménez |
Spanien | 45.067 | +0,853 | QB |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje kamp | |||||
Denis Dmitriev Pavel Yakushevskiy Ivan Gladyshev |
Rusland | 43,007 | |||
Tomáš Bábek Dominik Topinka Martin Čechman |
Tjekkiet | 43.925 | +0,917 | ||
Kamp med bronzemedalje | |||||
Sotirios Bretas Ioannis Kalogeropoulos Konstantinos Livanos |
Grækenland | 44.098 | |||
4 |
Juan Peralta Alejandro Martínez Ekain Jiménez |
Spanien | 44,561 | +0,463 |
De to bedste tider kvalificere sig til finalen for guldmedalje, den 3 rd og 4 th hurtigste tider for den endelige for bronzemedalje.
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Milan | Italien | 4: 06.890 | HQ | |
2 | Ivo Oliveira | Portugal | 4: 07.528 | +0,638 | HQ |
3 | Alexander Evtushenko | Rusland | 4: 09.757 | +2,867 | QB |
4 | Lev Gonov | Rusland | 4: 11,940 | +5,050 | QB |
5 | Claudio Imhof | Schweizisk | 4: 12,626 | +5,735 | |
6 | Mikhail shemetau | Hviderusland | 4: 18.362 | +11.472 | |
7 | Erik Martorell | Spanien | 4: 18.998 | +12,108 | |
8 | Daniel Crista | Rumænien | 4: 19,686 | +12.796 | |
9 | Dzianis Mazur | Hviderusland | 4: 20.609 | +13,718 | |
10 | Iúri Leitão | Portugal | 4: 21,852 | +14,962 | |
11 | Gidas Umbri | Italien | 4: 23,783 | +16,893 | |
12 | Vitaliy Hryniv | Ukraine | 4: 29,127 | +22,236 | |
13 | Jan Kraus | Tjekkiet | 4: 29,612 | +22,722 | |
14 | Illia Klepikov | Ukraine | 4: 30.003 | +23,113 | |
15 | Vitālijs Korņilovs | Letland | 4: 30,735 | +23,845 | |
16 | Javier Serrano | Spanien | 4: 30,799 | +23,909 | |
17 | Štefan Michalička | Slovakiet | 4: 38,983 | +32,093 | |
18 | Martin popov | Bulgarien | 4: 41,784 | +34,894 |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje løb | ||||||||
Ivo Oliveira | Portugal | 4: 08.116 | ||||||
Jonathan Milan | Italien | 4: 08.772 | +0,656 | |||||
Bronzemedaljerace | ||||||||
Lev Gonov | Rusland | 4: 07.720 | ||||||
4 | Alexander Evtushenko | Rusland | 4: 09.800 | +2,080 |
Holdene kvalificerer sig til første runde.
Pos | Land | Efternavn | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Aleksandr Dubchenko Lev Gonov Nikita Bersenev Alexander Evtushenko |
Rusland | 3: 55,677 | ||
2 |
Francesco Lamon Stefano Moro Jonathan Milan Gidas Umbri |
Italien | 3: 56,787 | +1.110 | |
3 |
Claudio Imhof Simon Vitzthum Lukas Rüegg Dominik Bieler |
Schweizisk | 3: 57,881 | +2,204 | |
4 |
Mikhail Shemetau Raman Tsishkou Yauheni Karaliok Dzianis Mazur |
Hviderusland | 4: 00.902 | +5,255 | |
5 |
Maksym Vasyliev Volodymyr Dzhus Vitaliy Hryniv Roman Gladysh |
Ukraine | 4: 04.057 | +8,380 | |
6 |
José Moreno Sánchez Óscar Pelegrí Erik Martorell Javier Serrano |
Spanien | 4: 06.444 | +10,767 |
Holdene løber efter den rang, der er besat i slutningen af kvalifikationen: 5 mod 6, 2 mod 3, 1 mod 4. Vinderne af de sidste to serier (2 og 3) går videre til finalen om guldmedaljen, mens det de to bedste tidspunkter blandt de andre seks hold går videre til finalen med bronzemedalje.
Pos | Serie | Land | Efternavn | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 |
Aleksandr Dubchenko Lev Gonov Nikita Bersenev Alexander Evtushenko |
Rusland | HQ | |
2 | 2 |
Francesco Lamon Stefano Moro Jonathan Milan Gidas Umbri |
Italien | 3: 56,569 | HQ |
3 | 2 |
Claudio Imhof Simon Vitzthum Lukas Rüegg Dominik Bieler |
Schweizisk | 3: 57,591 | QB |
4 | 3 |
Mikhail Shemetau Raman Tsishkou Yauheni Karaliok Dzianis Mazur |
Hviderusland | 3: 59,079 | QB |
5 | 1 |
Maksym Vasyliev Volodymyr Dzhus Vitaliy Hryniv Illia Klepikov |
Ukraine | 4: 04.540 | |
6 | 1 |
José Moreno Sánchez Jaime Romero Erik Martorell Javier Serrano |
Spanien | 4: 15,873 |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje kamp | |||||
Aleksandr Dubchenko Lev Gonov Nikita Bersenev Alexander Evtushenko |
Rusland | 3: 54,677 | |||
Francesco Lamon Stefano Moro Jonathan Milan Gidas Umbri |
Italien | 3: 54,787 | +0,110 | ||
Kamp med bronzemedalje | |||||
Claudio Imhof Simon Vitzthum Lukas Rüegg Dominik Bieler |
Schweizisk | 3: 55.051 | |||
4 |
Mikhail Shemetau Raman Tsishkou Yauheni Karaliok Dzianis Mazur |
Hviderusland | 4: 00.372 | +5,321 |
Pos | Efternavn | Land | Point pr. Omgang | Sprintpoint | Bestil ved ankomst | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Sebastián Mora | Spanien | 20 | 31 | 6 | 51 | |
Matteo Donegà | Italien | 20 | 22 | 11 | 42 | |
Daniel Crista | Rumænien | 20 | 20 | 1 | 40 | |
4 | Raman ramanau | Hviderusland | 20 | 17 | 4 | 37 |
5 | Ethan Vernon | Storbritannien | 0 | 18 | 3 | 18 |
6 | Wojciech Pszczolarski | Polen | 0 | 18 | 9 | 18 |
7 | Andreas Graf | Østrig | 0 | 17 | 10 | 17 |
8 | Nikita Bersenev | Rusland | 0 | 15 | 7 | 15 |
9 | Simon vitzthum | Schweizisk | 0 | 12 | 5 | 12 |
10 | Krisztián Lovassy | Ungarn | 0 | 9 | 2 | 9 |
11 | Nicholas pietrula | Tjekkiet | –20 | 0 | 12 | –20 |
12 | Mantas Bitinas | Litauen | –60 | 2 | 8 | –58 |
Rui Oliveira | Portugal | 0 | 1 | - | Forladelse | |
Tilen finkst | Slovenien | –20 | 0 | |||
Volodymyr Dzhus | Ukraine | –40 | 5 | |||
Lukáš Kubiš | Slovakiet | –40 | 0 | |||
Zafeiris Volikakis | Grækenland | –40 | 0 | |||
Martin popov | Bulgarien | –60 | 0 | |||
Vitālijs Korņilovs | Letland | –80 | 0 |
Pos | Efternavn | Land | Point pr. Omgang | Sprintpoint | Bestil ved ankomst | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Sebastián Mora Albert Torres |
Spanien | 0 | 51 | 3 | 51 | |
Ivo Oliveira Rui Oliveira |
Portugal | 20 | 23 | 6 | 43 | |
Francesco Lamon Stefano Moro |
Italien | 0 | 33 | 8 | 33 | |
4 |
Lev Gonov Nikita Bersenev |
Rusland | 0 | 30 | 2 | 30 |
5 |
Raman Tsishkou Yauheni Karaliok |
Hviderusland | 0 | 12 | 4 | 12 |
6 |
Tristan Marguet Lukas Rüegg |
Schweizisk | 0 | 12 | 5 | 12 |
7 |
Andreas Graf Stefan Matzner |
Østrig | 0 | 7 | 7 | 7 |
8 |
Denis Rugovac Daniel Babor |
Tjekkiet | –20 | 25 | 1 | 5 |
9 |
Wojciech Pszczolarski Daniel Staniszewski |
Polen | –20 | 2 | 9 | –18 |
10 |
Vitaliy Hryniv Roman Gladysh |
Ukraine | –40 | 3 | 10 | –37 |
11 |
Matthew Walls Oliver Wood |
Storbritannien | –40 | 34 | - | Forladelse |
12 |
Žiga Jerman Tilen Finkšt |
Slovenien | –60 | 0 | - | Forladelse |
Christos Volikakis Zafeiris Volikakis |
Grækenland | Ikke i starten | ||||
Itamar Einhorn Rotem Tene |
Israel |
Pos | Efternavn | Land | Ture |
---|---|---|---|
Iúri Leitão | Portugal | ||
Roman Gladysh | Ukraine | –1 | |
Oliver træ | Storbritannien | –1 | |
4 | Eduard-Michael Grosu | Rumænien | –1 |
5 | Christos Volikakis | Grækenland | –1 |
6 | Sergey Rostovtsev | Rusland | –1 |
7 | Daniel Staniszewski | Polen | –1 |
8 | Tristan Marguet | Schweizisk | –1 |
9 | Yauheni Karaliok | Hviderusland | –1 |
10 | Sebastián Mora | Spanien | –1 |
11 | Matteo Donegà | Italien | –1 |
12 | Krisztián Lovassy | Ungarn | –1 |
13 | Andreas Müller | Østrig | –1 |
14 | Daniel Babor | Tjekkiet | –1 |
15 | Itamar Einhorn | Israel | –1 |
16 | Justas Beniusis | Litauen | –2 |
17 | Nikolay Genov | Bulgarien | –2 |
Abd | Štefan Michalička | Slovakiet | –2 |
Žiga Jerman | Slovenien | –2 | |
Vitālijs Korņilovs | Letland | –2 |
Pos | Efternavn | Land | Ture | Punkter på testen |
---|---|---|---|---|
1 | Denis rugovac | Tjekkiet | 40 | |
2 | Yauheni Karaliok | Hviderusland | 38 | |
3 | Matthew Walls | Storbritannien | 36 | |
4 | Albert Torres | Spanien | 34 | |
5 | Daniel Staniszewski | Polen | 32 | |
6 | Iúri Leitão | Portugal | 30 | |
7 | Daniel Crista | Rumænien | 28 | |
8 | Stefano Moro | Italien | –1 | 26 |
9 | Sergey Rostovtsev | Rusland | –1 | 24 |
10 | Itamar Einhorn | Israel | –1 | 22 |
11 | Andreas Müller | Østrig | –1 | 20 |
12 | Maksym Vasilyev | Ukraine | –1 | 18 |
13 | Justas Beniusis | Litauen | –1 | 16 |
14 | Christos Volikakis | Grækenland | –1 | 14 |
15 | Claudio Imhof | Schweizisk | –1 | 12 |
16 | Nikolay Genov | Bulgarien | –1 | 10 |
17 | Krisztián Lovassy | Ungarn | –1 | 8 |
18 | Žiga Jerman | Slovenien | –1 | 6 |
19 | Lukáš Kubiš | Slovakiet | –2 | 4 |
Pos | Efternavn | Land | Point på omgange taget | Punkter på testen |
---|---|---|---|---|
1 | Matthew Walls | Storbritannien | 50 | 40 |
2 | Iúri Leitão | Portugal | 47 | 38 |
3 | Yauheni Karaliok | Hviderusland | 44 | 36 |
4 | Sergey Rostovtsev | Rusland | 23 | 34 |
5 | Albert Torres | Spanien | 23 | 32 |
6 | Daniel Crista | Rumænien | 22 | 30 |
7 | Stefano Moro | Italien | 21 | 28 |
8 | Daniel Staniszewski | Polen | 4 | 26 |
9 | Denis rugovac | Tjekkiet | 1 | 24 |
10 | Krisztián Lovassy | Ungarn | 0 | 22 |
11 | Andreas Müller | Østrig | 0 | 20 |
12 | Claudio Imhof | Schweizisk | 0 | 18 |
13 | Maksym Vasilyev | Ukraine | 0 | 16 |
14 | Justas Beniusis | Litauen | 0 | 14 |
15 | Itamar Einhorn | Israel | 0 | 12 |
16 | Lukáš Kubiš | Slovakiet | –20 | 10 |
17 | Žiga Jerman | Slovenien | –20 | 8 |
18 | Nikolay Genov | Bulgarien | –40 | 6 |
Christos Volikakis | Grækenland | DNS |
Pos | Efternavn | Land | Punkter på testen |
---|---|---|---|
1 | Sergey Rostovtsev | Rusland | 40 |
2 | Matthew Walls | Storbritannien | 38 |
3 | Yauheni Karaliok | Hviderusland | 36 |
4 | Daniel Staniszewski | Polen | 34 |
5 | Albert Torres | Spanien | 32 |
6 | Denis rugovac | Tjekkiet | 30 |
7 | Stefano Moro | Italien | 28 |
8 | Claudio Imhof | Schweizisk | 26 |
9 | Itamar Einhorn | Israel | 24 |
10 | Justas Beniusis | Litauen | 22 |
11 | Maksym Vasilyev | Ukraine | 20 |
12 | Andreas Müller | Østrig | 18 |
13 | Nikolay Genov | Bulgarien | 16 |
14 | Krisztián Lovassy | Ungarn | 14 |
15 | Iúri Leitão | Portugal | 12 |
16 | Lukáš Kubiš | Slovakiet | 10 |
17 | Žiga Jerman | Slovenien | 8 |
18 | Daniel Crista | Rumænien | 6 |
Rang | Efternavn | Land | Kradse | Tempo | Elim. | Subtotal | Point pr. Omgang | Sprintpoint | Bestil ved ankomst | Samlede point |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Matthew Walls | Storbritannien | 36 | 40 | 38 | 114 | 0 | 14 | 7 | 128 | |
Yauheni Karaliok | Hviderusland | 38 | 36 | 36 | 110 | 0 | 6 | 13 | 116 | |
Iúri Leitão | Portugal | 30 | 38 | 12 | 80 | 20 | 15 | 2 | 115 | |
4 | Daniel Staniszewski | Polen | 32 | 26 | 34 | 92 | 0 | 12 | 4 | 104 |
5 | Sergey Rostovtsev | Rusland | 24 | 34 | 40 | 98 | 0 | 6 | 9 | 104 |
6 | Albert Torres | Spanien | 34 | 32 | 32 | 98 | 0 | 4 | 16 | 102 |
7 | Denis rugovac | Tjekkiet | 40 | 24 | 30 | 94 | 0 | 5 | 5 | 99 |
8 | Stefano Moro | Italien | 26 | 28 | 28 | 82 | 0 | 15 | 3 | 97 |
9 | Daniel Crista | Rumænien | 28 | 30 | 6 | 64 | 20 | 5 | 10 | 89 |
10 | Krisztián Lovassy | Ungarn | 8 | 22 | 14 | 44 | 0 | 25 | 1 | 69 |
11 | Itamar Einhorn | Israel | 22 | 12 | 24 | 58 | 0 | 3 | 8 | 61 |
12 | Andreas Müller | Østrig | 20 | 20 | 18 | 58 | 0 | 3 | 15 | 61 |
13 | Claudio Imhof | Schweizisk | 12 | 18 | 26 | 56 | 0 | 2 | 14 | 58 |
14 | Maksym Vasilyev | Ukraine | 18 | 16 | 20 | 54 | 0 | 2 | 6 | 56 |
15 | Justas Beniusis | Litauen | 16 | 14 | 22 | 52 | 0 | 4 | 11 | 56 |
16 | Lukáš Kubiš | Slovakiet | 4 | 10 | 10 | 24 | –40 | 0 | 12 | –16 |
17 | Nikolay Genov | Bulgarien | 10 | 6 | 16 | 32 | –80 | 0 | Forladelse | –48 |
Žiga Jerman | Slovenien | 6 | 8 | 8 | 22 | –20 | 0 | Forladelse | ||
Christos Volikakis | Grækenland | 14 | Ikke i starten |
Pos | Efternavn | Land |
---|---|---|
Matthew Walls | Storbritannien | |
Iúri Leitão | Portugal | |
Sergey Rostovtsev | Rusland | |
4 | Raman tsishkou | Hviderusland |
5 | Daniel Babor | Tjekkiet |
6 | Zafeiris Volikakis | Grækenland |
7 | Tristan Marguet | Schweizisk |
8 | Andreas Müller | Østrig |
9 | Eduard-Michael Grosu | Rumænien |
10 | Vladiislav Shcherban | Ukraine |
11 | Tilen finkst | Slovenien |
12 | Rotem Tene | Israel |
13 | Francesco Lamon | Italien |
14 | Óscar Pelegrí | Spanien |
15 | Mantas Bitinas | Litauen |
16 | Yasen Aleksandrov | Bulgarien |
17 | Štefan Michalička | Slovakiet |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
Daria shmeleva | Rusland | 32.720 | |||
Anastasiia Voinova | Rusland | 33.719 | +0,999 | ||
Miriam Vece | Italien | 33.769 | +1,049 | ||
4 | Olena Starikova | Ukraine | 34.019 | +1,299 | |
5 | Helena Casas | Spanien | 34.826 | +2,106 | |
6 | Sára Kaňkovská | Tjekkiet | 34.967 | +2,247 | |
7 | Veronika Jaborníková | Tjekkiet | 35.772 | +3,052 | |
8 | Oleksandra Lohviniuk | Ukraine | 36,160 | +3,440 |
De første tre i hver serie går videre til finalen 1-6, de andre går til klassifikationskampen 7-12.
Serie 1Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Olena Starikova | Ukraine | Q |
2 | Elena Bissolati | Italien | Q |
3 | Sára Kaňkovská | Tjekkiet | Q |
4 | Katy Marchant | Storbritannien | |
5 | Anastasiia Voinova | Rusland | |
6 | Miglė Marozaitė | Litauen |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
1 | Simona Krupeckaitė | Litauen | Q |
2 | Helena Casas | Spanien | Q |
3 | Sophie capewell | Storbritannien | Q |
4 | Daria shmeleva | Rusland | |
5 | Veronika Jaborníková | Tjekkiet | |
6 | Lyubov Basova | Ukraine |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
Olena Starikova | Ukraine | ||
Sára Kaňkovská | Tjekkiet | ||
Helena Casas | Spanien | ||
4 | Sophie capewell | Storbritannien | |
5 | Simona Krupeckaitė | Litauen | |
6 | Elena Bissolati | Italien |
Pos | Efternavn | Land | Bemærkninger |
---|---|---|---|
7 | Anastasiia Voinova | Rusland | |
8 | Veronika Jaborníková | Tjekkiet | |
9 | Miglė Marozaitė | Litauen | |
10 | Lyubov Basova | Ukraine | |
11 | Daria shmeleva | Rusland | |
Dsq | Katy Marchant | Storbritannien |
De 3 bedste tider kvalificerer sig til kvartfinalen; rytterne klassificeret steder 4-13 vil kvalificere i 1/ 8 th runde.
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | Daria shmeleva | Rusland | 10.612 | Q | |
2 | Olena Starikova | Ukraine | 10 777 | +0,165 | Q |
3 | Anastasiia Voinova | Rusland | 10.875 | +0,263 | Q |
4 | Miglė Marozaitė | Litauen | 10.955 | +0,343 | q |
5 | Miriam Vece | Italien | 10.977 | +0.365 | q |
6 | Simona Krupeckaitė | Litauen | 10.983 | +0,371 | q |
7 | Sophie capewell | Storbritannien | 11.009 | +0,397 | q |
8 | Katy Marchant | Storbritannien | 11.054 | +0,442 | q |
9 | Lyubov Basova | Ukraine | 11.223 | +0,611 | q |
10 | Sára Kaňkovská | Tjekkiet | 11.249 | +0,637 | q |
11 | Helena Casas | Spanien | 11.314 | +0,702 | q |
12 | Elena Bissolati | Italien | 11.381 | +0,769 | q |
13 | Veronika Jaborníková | Tjekkiet | 11.402 | +0,790 | q |
Vinderne af hver serie kvalificerer sig til kvartfinalen.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Miglė Marozaitė | Litauen | 11.773 | Q |
1 | 2 | Veronika Jaborníková | Tjekkiet | ||
2 | 1 | Miriam Vece | Italien | 11.873 | Q |
2 | 2 | Elena Bissolati | Italien | ||
3 | 1 | Simona Krupeckaitė | Litauen | 11.856 | Q |
3 | 2 | Helena Casas | Spanien | ||
4 | 1 | Sophie capewell | Storbritannien | 11.724 | Q |
4 | 2 | Sára Kaňkovská | Tjekkiet | ||
5 | 1 | Katy Marchant | Storbritannien | 11.494 | Q |
5 | 2 | Lyubov Basova | Ukraine |
Vinderne af hver kamp kvalificerer sig til semifinalen.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Daria shmeleva | Rusland | 11.373 | 11.717 | Q | |
1 | 2 | Katy Marchant | Storbritannien | ||||
2 | 1 | Olena Starikova | Ukraine | 11.389 | 11.430 | Q | |
2 | 2 | Sophie capewell | Storbritannien | ||||
3 | 1 | Anastasiia Voinova | Rusland | 11,121 | 11.454 | Q | |
3 | 2 | Simona Krupeckaitė | Litauen | ||||
4 | 1 | Miglė Marozaitė | Litauen | 11.443 | 11.407 | Q | |
4 | 2 | Miriam Vece | Italien | 11,322 |
Vinderen af hver 1/2 finale kvalificerer sig til 1-2-finalen.
Serie | Pos | Efternavn | Land | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Daria shmeleva | Rusland | 11,664 | 11,683 | HQ | |
1 | 2 | Miglė Marozaitė | Litauen | QB | |||
2 | 1 | Anastasiia Voinova | Rusland | 11,330 | 11,252 | HQ | |
2 | 2 | Olena Starikova | Ukraine | QB |
Pos | Efternavn | Land | 1 st round | 2 e håndtag | 3 e håndtag |
---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje kamp | |||||
Anastasiia Voinova | Rusland | 10.986 | 11.157 | ||
Daria shmeleva | Rusland | 11.388 | |||
Kamp med bronzemedalje | |||||
Olena Starikova | Ukraine | 11.291 | 11.462 | ||
4 | Miglė Marozaitė | Litauen |
Les kvalificere sig til 1 st runde
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Anastasiia Voinova Daria Shmeleva Ekaterina Rogovaya |
Rusland | 47,649 | ||
2 |
Milly Tanner Lauren Bate Lusia Steele |
Storbritannien | 48,646 | +0,997 | |
3 |
Lyubov Basova Olena Starikova Oleksandra Lohviniuk |
Ukraine | 49.981 | +2,332 | |
4 |
Sára Kaňkovská Petra Ševčíková Veronika Jaborníková |
Tjekkiet | 52,005 | +4,356 |
Kampe i den 1 st runde er organiseret som følger i henhold til de kvalificerer tider:
Serie 1: 2 nd v 3 rd
Serie 2: 1 re v 4 TH
Vinderne af hver serie går videre til finalen og de to andre til bronzemedaljekampen.
Rang | Generel rang | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|
1 vs 4 | ||||||
1 |
Anastasiia Voinova Daria Shmeleva Natalia Antonova |
Rusland | 47,240 | HQ | ||
2 |
Sára Kaňkovská Petra Ševčíková Veronika Jaborníková |
Tjekkiet | 52.051 | +4,811 | QB | |
2 mod 3 | ||||||
1 |
Milly Tanner Blaine Ridge-Davis Lusia Steele |
Storbritannien | 48,116 | HQ | ||
2 |
Lyubov Basova Olena Starikova Oleksandra Lohviniuk |
Ukraine | 49.061 | +0,945 | QB |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje kamp | |||||
Anastasiia Voinova Daria Shmeleva Natalia Antonova |
Rusland | 46.852 | |||
Milly Tanner Blaine Ridge-Davis Lusia Steele |
Storbritannien | 48.531 | +1.679 | ||
Kamp med bronzemedalje | |||||
Lyubov Basova Olena Starikova Oleksandra Lohviniuk |
Ukraine | 49,296 | |||
4 |
Sára Kaňkovská Petra Ševčíková Veronika Jaborníková |
Tjekkiet | 51.789 | +2,493 |
De to bedste tider går videre til finalen med guldmedalje, den tredje og fjerde gang til finalen med bronzemedalje.
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nej evans | Storbritannien | 3: 26,826 | HQ | |
2 | Martina Alzini | Italien | 3: 26,836 | +0,010 | HQ |
3 | Josie ridder | Storbritannien | 3: 28,387 | +1,561 | QB |
4 | Silvia valsecchi | Italien | 3: 28,751 | +1.925 | QB |
5 | Tamara dronova | Rusland | 3: 33,089 | +6,263 | |
6 | Hanna tserakh | Hviderusland | 3: 35,181 | +8,355 | |
7 | Lena Mettraux | Schweizisk | 3: 37,853 | +11,027 | |
8 | Sandra Alonso | Spanien | 3: 41,244 | +14,398 | |
9 | Michelle andres | Schweizisk | 3: 41,648 | +14,822 | |
10 | Patrycja Lorkowska | Polen | 3: 45,188 | +18,362 | |
11 | Tereza Medvedová | Slovakiet | 3: 46,045 | +19,219 |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje løb | |||||||
Nej evans | Storbritannien | 3: 29,456 | |||||
Martina Alzini | Italien | 3: 32,386 | +2.930 | ||||
Bronzemedaljerace | |||||||
Silvia valsecchi | Italien | 3: 28,878 | |||||
4 | Josie ridder | Storbritannien | 3: 31,519 | +2,642 |
Holdene kvalificerer sig til første runde.
Pos | Land | Efternavn | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Nej Evans Laura Kenny Katie Archibald Elinor Barker |
Storbritannien | 4: 13,923 | ||
2 |
Martina Alzini Elisa Balsamo Chiara Consonni Vittoria Guazzini |
Italien | 4: 18.209 | +4,286 | |
3 |
Anna Nahirna Tetyana Klimchenko Viktoriya Bondar Yuliia Biriukova |
Ukraine | 4: 36,104 | +22,181 | |
4 |
Tania Calvo Ziortza Isasi Eukene Larrarte Laura Rodríguez |
Spanien | 4: 38,682 | +24,759 |
Holdene løber efter den rang, der er besat i slutningen af kvalifikationerne: 1 mod 4, 2 mod 3. Vinderne af de to serier går videre til finalen om guldmedalje, mens de andre hold går videre til finalen om bronzemedalje .
Pos | Serie | Efternavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 |
Josie Knight Laura Kenny Katie Archibald Elinor Barker |
Storbritannien | HQ | |
2 | 2 |
Rachele Barbieri Elisa Balsamo Chiara Consonni Vittoria Guazzini |
Italien | HQ | |
3 | 2 |
Anna Nahirna Tetyana Klimchenko Viktoriya Bondar Yuliia Biriukova |
Ukraine | QB | |
4 | 1 |
Sandra Alonso Ziortza Isasi Eukene Larrarte Laura Rodríguez |
Spanien | QB |
Pos | Efternavn | Land | Tid | Forskel | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
Guldmedalje kamp | |||||
Josie Knight Laura Kenny Katie Archibald Neah Evans |
Storbritannien | 4: 10,437 | |||
Martina Alzini Elisa Balsamo Chiara Consonni Vittoria Guazzini |
Italien | 4: 13,632 | +3,194 | ||
Kamp med bronzemedalje | |||||
Anna Nahirna Tetyana Klimchenko Viktoriya Bondar Yuliia Biriukova |
Ukraine | 4: 33,833 | |||
4 |
Sandra Alonso Ziortza Isasi Eukene Larrarte Tania Calvo |
Spanien | 4: 37,341 | +3,508 |
Pos | Efternavn | Land | Point pr. Omgang | Sprintpoint | Bestil ved ankomst | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Katie Archibald | Storbritannien | 20 | 37 | 1 | 57 | |
Silvia zanardi | Italien | 20 | 19 | 4 | 39 | |
Karolina karasiewicz | Polen | 20 | 15 | 2 | 35 | |
4 | Maria martins | Portugal | 20 | 5 | 6 | 25 |
5 | Tamara dronova | Rusland | 0 | 19 | 3 | 19 |
6 | Ina Savenka | Hviderusland | 0 | 7 | 10 | 7 |
7 | Lena Mettraux | Schweizisk | 0 | 5 | 5 | 5 |
8 | Jarmila Machačová | Tjekkiet | 0 | 5 | 7 | 5 |
9 | Yuliia Biriukova | Ukraine | 0 | 1 | 8 | 1 |
10 | Ziortza Isasi | Spanien | –20 | 5 | 12 | –15 |
11 | Tereza Medvedová | Slovakiet | –20 | 0 | 9 | –20 |
12 | Argiro milaki | Grækenland | –40 | 3 | 11 | –37 |
Johanna kitti borissza | Ungarn | 0 | 0 | - | Forladelse |
Pos | Efternavn | Land | Point pr. Omgang | Sprintpoint | Bestil ved ankomst | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Elisa Balsamo Vittoria Guazzini |
Italien | 0 | 52 | 1 | 52 | |
Diana Klimova Maria Novolodskaya |
Rusland | 20 | 31 | 2 | 51 | |
Laura Kenny Elinor Barker |
Storbritannien | 0 | 38 | 3 | 38 | |
4 |
Nikol Płosaj Patrycja Lorkowska |
Polen | 0 | 13 | 4 | 13 |
5 |
Anna Nahirna Viktoriya Bondar |
Ukraine | 0 | 5 | 5 | 5 |
6 |
Aline Seitz Michelle Andres |
Schweizisk | 0 | 4 | 6 | 4 |
7 |
Tania Calvo Eukene Larrarte |
Spanien | 0 | 0 | 7 | 0 |
8 |
Jarmila Machačová Petra Ševčíková |
Tjekkiet | 0 | 0 | 8 | 0 |
Pos | Efternavn | Land | Ture |
---|---|---|---|
Martina Fidanza | Italien | ||
Hanna tserakh | Hviderusland | ||
Tetyana Klimchenko | Ukraine | ||
4 | Nej evans | Storbritannien | |
5 | Diana Klimova | Rusland | |
6 | Aline seitz | Schweizisk | |
7 | Tania Calvo | Spanien | |
8 | Olivija Baleišytė | Litauen | |
9 | Karolina karasiewicz | Polen | |
10 | Maria martins | Portugal | |
11 | Alžbeta Bačíková | Slovakiet | |
12 | Argiro milaki | Grækenland | |
13 | Johanna kitti borissza | Ungarn | |
14 | Petra Ševčíková | Tjekkiet |
Pos | Efternavn | Land | Ture | Punkter på testen |
---|---|---|---|---|
1 | Elisa balsamo | Italien | 40 | |
2 | Laura Kenny | Storbritannien | 38 | |
3 | Aline seitz | Schweizisk | 36 | |
4 | Maria martins | Portugal | 34 | |
5 | Olivija Baleišytė | Litauen | 32 | |
6 | Petra Ševčíková | Tjekkiet | 30 | |
7 | Maria Novolodskaya | Rusland | 28 | |
8 | Nikol Płosaj | Polen | 26 | |
9 | Eukene Larrarte | Spanien | 24 | |
10 | Alžbeta Bačíková | Slovakiet | 22 | |
11 | Anna nahirna | Ukraine | 20 | |
12 | Ina Savenka | Hviderusland | 18 | |
13 | Johanna kitti borissza | Ungarn | 16 |
Pos | Efternavn | Land | Point på omgange taget | Punkter på testen |
---|---|---|---|---|
1 | Maria Novolodskaya | Rusland | 26 | 40 |
2 | Nikol Płosaj | Polen | 24 | 38 |
3 | Maria martins | Portugal | 24 | 36 |
4 | Ina Savenka | Hviderusland | 21 | 34 |
5 | Laura Kenny | Storbritannien | 5 | 32 |
6 | Elisa balsamo | Italien | 3 | 30 |
7 | Olivija Baleišytė | Litauen | 2 | 28 |
8 | Anna nahirna | Ukraine | 1 | 26 |
9 | Petra Ševčíková | Tjekkiet | 0 | 24 |
10 | Aline seitz | Schweizisk | 0 | 22 |
11 | Eukene Larrarte | Spanien | 0 | 20 |
12 | Johanna kitti borissza | Ungarn | 0 | 18 |
13 | Alžbeta Bačíková | Slovakiet | 0 | 16 |
Pos | Efternavn | Land | Punkter på testen |
---|---|---|---|
1 | Elisa balsamo | Italien | 40 |
2 | Laura Kenny | Storbritannien | 38 |
3 | Olivija Baleišytė | Litauen | 36 |
4 | Nikol Płosaj | Polen | 34 |
5 | Eukene Larrarte | Spanien | 32 |
6 | Maria martins | Portugal | 30 |
7 | Alžbeta Bačíková | Slovakiet | 28 |
8 | Ina Savenka | Hviderusland | 26 |
9 | Aline seitz | Schweizisk | 24 |
10 | Maria Novolodskaya | Rusland | 22 |
11 | Anna nahirna | Ukraine | 20 |
12 | Johanna kitti borissza | Ungarn | 18 |
13 | Petra Ševčíková | Tjekkiet | 16 |
Rang | Efternavn | Land | Kradse | Tempo | Elim. | Subtotal | Point pr. Omgang | Sprintpoint | Bestil ved ankomst | Samlede point |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Elisa balsamo | Italien | 40 | 30 | 40 | 110 | 0 | 25 | 11 | 135 | |
Laura Kenny | Storbritannien | 38 | 32 | 38 | 108 | 0 | 18 | 3 | 126 | |
Maria Novolodskaya | Rusland | 28 | 40 | 22 | 90 | 20 | 4 | 6 | 114 | |
4 | Nikol Płosaj | Polen | 26 | 38 | 34 | 98 | 0 | 13 | 2 | 111 |
5 | Maria martins | Portugal | 34 | 36 | 30 | 100 | 0 | 10 | 5 | 110 |
6 | Olivija Baleišytė | Litauen | 32 | 28 | 36 | 96 | 0 | 7 | 4 | 103 |
7 | Ina Savenka | Hviderusland | 18 | 34 | 26 | 78 | 20 | 3 | 8 | 101 |
8 | Aline seitz | Schweizisk | 36 | 22 | 24 | 82 | 0 | 18 | 1 | 100 |
9 | Eukene Larrarte | Spanien | 24 | 20 | 32 | 76 | 0 | 1 | 9 | 77 |
10 | Petra Ševčíková | Tjekkiet | 30 | 24 | 16 | 70 | 0 | 0 | 7 | 70 |
11 | Anna nahirna | Ukraine | 20 | 26 | 20 | 66 | 0 | 0 | 10 | 66 |
12 | Alžbeta Bačíková | Slovakiet | 22 | 16 | 28 | 66 | 0 | 0 | 12 | 66 |
13 | Johanna kitti borissza | Ungarn | 16 | 18 | 18 | 52 | –20 | 0 | 13 | 32 |
Pos | Efternavn | Land |
---|---|---|
Elinor barker | Storbritannien | |
Rachele barbieri | Italien | |
Maria martins | Portugal | |
4 | Diana Klimova | Rusland |
5 | Ina Savenka | Hviderusland |
6 | Michelle andres | Schweizisk |
7 | Laura Rodríguez | Spanien |
8 | Nikol Płosaj | Polen |
9 | Alžbeta Bačíková | Slovakiet |
10 | Argiro milaki | Grækenland |
11 | Tetyana Klimchenko | Ukraine |
12 | Olivija Baleišytė | Litauen |
13 | Jarmila Machačová | Tjekkiet |
14 | Johanna kitti borissza | Ungarn |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 6 | 3 | 2 | 11 |
2 | Rusland | 5 | 5 | 3 | 13 |
3 | Italien | 3 | 7 | 4 | 14 |
4 | Portugal | 2 | 2 | 2 | 6 |
5 | Spanien | 2 | 0 | 1 | 3 |
6 | Tyskland | 2 | 0 | 0 | 2 |
7 | Tjekkiet | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Ukraine | 1 | 1 | 4 | 6 |
9 | Hviderusland | 0 | 2 | 0 | 2 |
10 | Grækenland | 0 | 0 | 2 | 2 |
11 | Schweizisk | 0 | 0 | 1 | 1 |
Litauen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Rumænien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 22 | 22 | 22 | 66 |
Listen over tv-stationer er som følger: