Sport | Roning |
---|---|
Arrangør (er) | International Federation of Rowing Societies |
Redigering | 76 th |
Steder) |
Račice Tjekkiet |
Dateret | Fra 24 til28. maj 2017 |
Det europæiske mesterskab i ro i 2017 , den syvoghalvfjerdsudgave af det europæiske rodmesterskab , finder sted fra 24 til28. maj 2017i Račice , Tjekkiet .
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
LM1x letvægts enkelt scull |
Schweiz Michael Schmid |
6:51 72 |
Ungarn Péter Galambos |
6:51:85 |
Belgien Niels Van Zandweghe |
6:51:91 |
To banebrydende letvægte LM2− |
Irland Mark O'Donovan Shane O'Driscoll |
6:32:34 |
Rusland Nikita Bolozin Aleksey Kiiashko |
6:34:74 |
Italien Giuseppe Di Mare Alfonso Scalzone |
6:34:89 |
To lette drejningsmoment LM2x |
Frankrig Pierre Houin Jérémie Azou |
6:17:67 |
Irland Gary O'Donovan Paul O'Donovan |
6:20:06 |
Italien Stefano Oppo Pietro Ruta |
6:20:36 |
Fire førende lette vægte LM4- |
Rusland Maksim Telitcyn Aleksandr Bogdashin Aleksandr Chaukin Aleksey Vikulin |
6:08:09 |
Italien Matteo Pinca Martino Goretti Piero Sfiligoi Catello Amarante II |
6:08:23 |
Tjekkiet Jan Hájek Jan Vetešník Jiří Kopáč Milan Viktora |
6:14:74 |
Skiff M1x |
Tjekkiet Ondřej Synek |
6:48:13 |
Kroatien Damir Martin |
6:50:02 |
Hviderusland Stanislau Shcharbachenia |
6:52:99 |
To avancerede M2- |
Italien Matteo Lodo Giuseppe Vicino |
6:22:58 |
Frankrig Valentin Onfroy Théophile Onfroy |
6:25:96 |
Serbien Miloš Vasić Nenad Beđik |
6:27:68 |
To af par M2x |
Italien Filippo Mondelli Luca Rambaldi |
6:20:92 |
Polen Mirosław Ziętarski Mateusz Biskup |
6:22:10 |
Schweiz Barnabé Delarze Roman Röösli |
6:24:16 |
Fire af peak M4- |
Italien Marco Di Costanzo Giovanni Abagnale Matteo Castaldo Domenico Montrone |
5:54:52 |
Rumænien Cristian Ivascu Vlad Dragoș Aicoboae Marius Vasile Cozmiuc Ciprian Tudosa |
5:56:07 |
Rusland Aleksandr Stradaev Daniil Andrienko Semen Yaganov Grigorii Shchulepov |
5:56:86 |
Fire-drejningsmoment M4x |
Litauen Dovydas Nemeravičius Martynas Džiaugys Rolandas Maščinskas Aurimas Adomavičius |
5:44:65 |
Polen Dominik Czaja Dariusz Radosz Wiktor Chabel Adam Wicenciak |
5:48:02 |
Italien Romano Battisti Andrea Panizza Giacomo Gentili Emanuele Fiume |
5:49:13 |
Otte M8 + |
Tyskland Johannes Weißenfeld Felix Wimberger Maximilian Planer Torben Johannesen Jakob Schneider Malta Jakschik Richard Schmidt Hannes Ocik Martin Sauer |
5:28:03 |
Polen Zbigniew Schodowski Mateusz Wilangowski Ryszard Ablewski Robert Fuchs Marcin Brzeziński Bartosz Modrzyński Mikołaj Burda Micha Szpakowskil Daniel Trojanowski |
5:30:91 |
Holland Boaz Meylink Kaj Hendriks Tone Wieten Roel Braas Ruben Knab Mechiel Versluis Robert Luecken Bjørn van den Ende Diederik van Engelenburg |
5:31:05 |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Letvægts single scull LW1x |
Sverige Emma Fredh |
7:36:24 |
Irland Denise Walsh |
7:38:00 |
Schweiz Patricia Merz |
7:39:94 |
To lette drejningsmoment LW2x |
Polen Weronika Deresz Martyna Mikolajczak |
6:58:55 |
Holland Marieke Keijser Ilse Paulis |
7:02:56 |
Storbritannien Katherine Copeland Emily Craig |
7:03:02 |
Skiff W1x |
Det Forenede Kongerige Victoria Thornley |
7:34:23 |
Hviderusland Ekaterina Karsten |
7:34:92 |
Tyskland Annekatrin Thiele |
7:35 79 |
To avancerede W2- |
Rumænien Mădălina Bereș Laura Oprea |
7:03 |
Danmark Hedvig Rasmussen Christina Johansen |
7:44:36 |
Det Forenede Kongerige Karen Bennett Holly Norton |
7:06:65 |
To par W2x |
Tjekkiet Kristýna Fleissnerová Lenka Antošová |
7:04:75 |
Holland Lisa Scheenaard Marloes Oldenburg |
7:06:24 |
Italien Kiri Tontodonati Stefania Gobbi |
7:07:79 |
Fire af top W4- |
Rumænien Cristina-Georgiana Popescu Alina Ligia Pop Beatrice-Madalina Parfenie Roxana Parascanu |
6:51:64 |
Polen Monika Ciaciuch Joanna Dittmann Anna Wierzbowska Maria Wierzbowska |
6:55:32 |
Holland Willeke Vossen Marleen Verburgh Annemarie Bernhard Lisanne Brandsma |
6:59:23 |
Firdobbelt W4x |
Tyskland Daniela Schultze Charlotte Reinhardt Frauke Hundeling Frieda Haemmerling |
6:24:08 |
Holland Olivia van Rooijen Inge Janssen Sophie Souwer Nicole Beukers |
6:25:63 |
Det Forenede Kongerige Bethany Bryan Mathilda Hodgkins-Byrne Jess Leyden Holly Nixon |
6:26:54 |
Otte W8 + |
Rumænien Ioana Vrinceanu Viviana-Iuliana Bejinariu Mihaela Petrila Denisa Tilvescu Mădălina Bereș Iuliana Popa Adelina Bogus Laura Oprea Daniela Druncea |
6:10:35 |
Holland Veronique Meester Aletta Jorritsma Kirsten Wielaard Lies Rustenburg Jose Van Veen Ymkje Clevering Karolien Florijn Monica Lanz Ae-Ri Noort |
6:12:86 |
Rusland Julia Kalinovskaya Valentina Plaksina Anna Aksenova Anna karpova Elena Oriabinskaia Anastasia Tikhanova Ekaterina Potapova Evgenii Terekhov Ksenia Volkova |
6:16:05 |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italien | 3 | 1 | 4 | 8 |
2 | Rumænien | 3 | 1 | 0 | 4 |
3 | Tjekkiet | 2 | 0 | 1 | 3 |
Tyskland | 2 | 0 | 1 | 3 | |
5 | Polen | 1 | 4 | 0 | 5 |
6 | Irland | 1 | 2 | 0 | 3 |
7 | Rusland | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Frankrig | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | UK | 1 | 0 | 3 | 4 |
10 | Schweizisk | 1 | 0 | 2 | 3 |
11 | Litauen | 1 | 0 | 0 | 1 |
Sverige | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Holland | 0 | 4 | 2 | 6 |
14 | Hviderusland | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Kroatien | 0 | 1 | 0 | 1 |
Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ungarn | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Belgien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Serbien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 18 | 18 | 18 | 54 |