Sport | Roning |
---|---|
Arrangør (er) | International Federation of Rowing Societies |
Redigering | 78 th |
Steder) |
Varese Italien |
Dateret | Fra 9 til11. april 2021 |
Forsøg | 22 |
Websted (er) | Varese sø |
Det europæiske ro-mesterskab i 2021 , den ottendeoghalvfjerds udgave af det europæiske ro-mesterskab , finder sted fra 9 til11. april 2021i Varese , Italien .
Konkurrencerne finder sted på Lake Varese . På grund af Covid-19-pandemien finder konkurrencen sted helt bag lukkede døre .
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
LM1x letvægts enkelt scull |
Fart galambos | 7 min 1 s 52 | Gabriel Soares | 7 min 3 s 63 | Artur Mikołajczewski | 7 min 3 s 83 |
To banebrydende letvægte LM2- |
Ungarn Bence Szabó Kálmán Furkó |
6 min 48 s 48 |
Italien Simone Mantegazza Simone Fasoli |
6 min 57 s 57 |
Moldova Serghei Abramov Dmitrii Zincenco |
7 min. 18 s 45 |
To lette drejningsmoment LM2x |
Irland Fintan McCarthy Paul O'Donovan |
6 min 18 s 14 |
Tyskland Jonathan Rommelmann Jason Osborne |
6 min 19 s 94 |
Italien Stefano Oppo Pietro Ruta |
6 min 21 s 05 |
Fire lette drejningsmoment LM4x |
Italien Martino Goretti Antonio Vicino Patrick Rocek Niels Torre |
5 min 52 s 06 |
Frankrig Benjamin David Baptiste Savaete Victor Marcelot Ferdinand Ludwig |
5 min 52 s 08 |
Holland Koen van Brussel Vincent Goris Lay de Jong Ward van Zeijl |
6 min 1 s 62 |
Skiff M1x |
Oliver zeidler | 6 min 48 s 86 | Sverri Sandberg Nielsen | 6 min 49 s 97 | Natan Węgrzycki-Szymczyk | 6 min 51 s 85 |
To avancerede M2- |
Kroatien Martin Sinković Valent Sinković |
6 min 23 s 37 |
Italien Matteo Lodo Giuseppe Vicino |
6 min. 24 s 72 |
Serbien Martin Mačković Miloš Vasić |
6 min 25 s 58 |
To af par M2x |
Frankrig Hugo Boucheron Matthieu Androdias |
6 min 12 s 41 |
Holland Melvin Twellaar Stef Broenink |
6 min 14 s 66 |
Storbritannien John Collins Graeme Thomas |
6 min 14 s 77 |
Fire af peak M4- |
Storbritannien Oliver Cook Matthew Rossiter Rory Gibbs Sholto Carnegie |
5 min 56 s 49 |
Rumænien Mihăiță Vasile Țigănescu Mugurel Semciuc Ștefan Constantin Berariu Cosmin Pascari |
5 min 58 s 34 |
Italien Marco Di Costanzo Giovanni Abagnale Bruno Rosetti Matteo Castaldo |
5 min 59 s 42 |
Fire-drejningsmoment M4x |
Italien Simone Venier Andrea Panizza Luca Rambaldi Giacomo Gentili |
5 min 41 s 09 |
Holland Dirk Uittenbogaard Abe Wiersma Tone Wieten Koen Metsemakers |
5 min 42 s 56 |
Estland Jüri-Mikk Udam Allar Raja Tõnu Endrekson Kaspar Taimsoo |
5 min 45 s 44 |
Otte M8 + |
Storbritannien Joshua Bugajski Jacob Dawson Thomas George Moe Sbihi Charles Elwes Oliver Wynne-Griffith James Rudkin Thomas Ford Henry Fieldman (styrmand) |
5 min 30 s 86 |
Rumænien Alexandru Chioseaua Florin Lehaci Constantin Radu Sergiu Bejan Vlad Dragoș Aicoboae Constantin Adam Florin Arteni-Fîntînariu Ciprian Huc Adrian Munteanu (styrmand) |
5 min 31 s 42 |
Holland Bjorn van den Ende Ruben Knab Jasper Tissen Simon van Dorp Maarten Hurkmans Bram Schwarz Mechiel Versluis Robert Lücken Eline Berger (styrmand) |
5 min 32 s 25 |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Letvægts single scull LW1x |
Alena furman | 7 min 41 s 81 | Gianina-Elena Beleagă | 7 min 45 s 80 | Claire Bove | 7 min 48 s 79 |
To banebrydende letvægte LW2- |
Ikke relevant | |||||
To lette drejningsmoment LW2x |
Italien Valentina Rodini Federica Cesarini |
6 min 58 s 66 |
Storbritannien Emily Craig Imogen Grant |
6 min 59 s 56 |
Holland Marieke Keijser Ilse Paulis |
7 min 1 s 13 |
LW4x letvægtsmoment |
Ikke relevant | |||||
Skiff W1x |
Hanna prakhatsen | 7 min 29 s 76 | Victoria Thornley | 7 min 36 s 17 | Jeannine Gmelin | 7 min 37 s 10 |
To avancerede W2- |
Storbritannien Helen Glover Polly Swann |
7 min 2 s 73 |
Rumænien Adriana Ailincăi Iuliana Buhuş |
7 min 3 s 02 |
Spanien Aina Cid Virginia Díaz |
7 min 3 s 75 |
Moment W2x |
Rumænien Nicoleta-Ancuţa Bodnar Simona Radiș |
6 min 49 s 84 |
Litauen Donata Karalienė Milda Valčiukaitė |
6 min 53 s 33 |
Storbritannien Holly Nixon Saskia Budgett |
6 min 55 s 13 |
Fire af top W4- |
Holland Elisabeth Hogerwerf Karolien Florijn Ymkje Clevering Veronique Meester |
6 min 27 s 51 |
Irland Aifric Keogh Eimear Lambe Fiona Murtagh Emily Hegarty |
6 min 27 s 96 |
Storbritannien Rowan McKellar Harriet Taylor Karen Bennett Rebecca Shorten |
6 min 31 s 27 |
Firdobbelt W4x |
Holland Laila Youssifou Inge Janssen Olivia van Rooijen Nicole Beukers |
6 min 22 s 82 |
Storbritannien Mathilda Hodgkins-Byrne Hannah Scott Charlotte Hodgkins-Byrne Lucy Glover |
6 min 23 s 24 |
Tyskland Daniela Schultze Carlotta Nwajide Frieda Hämmerling Franziska Kampmann |
6 min 25 s 20 |
Otte W8 + |
Rumænien Maria-Magdalena Rusu Viviana Iuliana Bejinariu Georgiana Dedu Maria Tivodariu Ioana Vrinceanu Amalia Bereș Mădălina Bereș Denisa Tîlvescu Daniela Druncea (styrmand) |
6 min 6 s 67 |
Holland Elsbeth Beeres Nika Vos Dieuwertje den Besten Marloes Oldenburg Hermijntje Drenth Tinka Offereins Aletta Jorritsma Karien Røvere Dieuwke Fetter (styrmand) |
6 min 9 s 98 |
Rusland Elena Daniliuk Elizaveta Kovina Ekaterina Potapova Anastasia Tikhanova Olga Zaruba Anna Karpova Ekaterina Sevostianova Elizaveta Kornienko Elizaveta Krylova (styrmand) |
6 min 14 s 40 |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Single scull PR1 mænd PR1 M1x |
Romerske Polianskyi | 9 min. 22 s 58 | Benjamin pritchard | 9 min. 34 s 06 | Marcus Klemp | 9 min 48 s 27 |
Single scull PR1 kvinder PR1 W1x |
Birgit skarstein | 10 min. 22 s 06 | Moran samuel | 10 min 27 s 46 | Anna Sheremet | 10 min 46 s 66 |
To af par PR2 blandet PR2 Mix2x |
Storbritannien Lauren Rowles Laurence Whiteley |
8 min 8 s 41 |
Holland Annika van der Meer Corné de Koning |
8 min 17 s 69 |
Frankrig Perle Bouge Christophe Lavigne |
8 min 19 s 35 |
Styrmand med styrmand PR3 blandet PR3 Mix4 + |
Storbritannien Ellen Buttrick Giedrė Rakauskaitė James C. Fox Oliver Stanhope Erin Kennedy (styrmand) |
6 min 52 s 14 |
Frankrig Érika Sauzeau Antoine Jesel Rémy Taranto Margot Boulet Robin Le Barreau (styrmand) |
7 min 5 s 26 |
Ukraine Olexandra Polianska Dariia Kotyk Stanislav Samoliuk Maksym Zhuk Yuliia Malasai (styrmand) |
7 min. 12 s 84 |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 5 | 4 | 3 | 12 |
2 | Italien | 3 | 3 | 2 | 8 |
3 | Holland | 2 | 4 | 3 | 9 |
4 | Rumænien | 2 | 4 | 0 | 6 |
5 | Ungarn | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Frankrig | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | Tyskland | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Irland | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Ukraine | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Rusland | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Hviderusland | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kroatien | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norge | 1 | 0 | 0 | 1 | |
14 | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Litauen | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Polen | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Spanien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Estland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Moldova | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Schweizisk | 0 | 0 | 1 | 1 | |
I alt (22 nationer) | 22 | 22 | 22 | 66 |