Du kan dele din viden ved at forbedre den ( hvordan? ) I henhold til anbefalingerne fra de tilsvarende projekter .
2019 Europamesterskaber i atletikSport | atletik |
---|---|
Arrangør (er) | EAA |
Redigering | 12 th |
Steder) | Gävle |
Dateret | 11 til14. juli 2019 |
Websted (er) | Gunder Hägg-stadion |
Den 12 th udgave af europæiske atletik håb finder sted fra 11 til14. juli 2019i Gävle , Sverige .
Denne betegnelse blev annonceret af EAA den 4. juni 2018.
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m (vind: + 2,2 m / s) |
Henrik Larsson 10:23 |
Oliver Bromby 10 s 24 |
Joris van Gool 10 s 27 |
200 m (vind: m / s) |
Shemar Boldizsar 20'erne 89 |
Kobe Vleminckx 21s 04 |
Ryan Zeze 21s 05 |
400 m |
Fabrisio Saïdy 45 s 79 (PB) |
Cameron Chalmers 45s 92 (SB) |
Brayan Lopez 46s 16 (PB) |
800 m |
Mateusz Borkowski 1 min 48 s 75 |
Spencer Thomas 1:49:06 |
Pablo Sánchez-Valladares 1 min 49 s 36 |
1.500 m |
Ignacio Fontes 3 min 50 s 38 |
Piers Copeland 3:50 89 |
Elzan Bibić 3 min 50 s 90 |
5.000 m |
Jimmy Gressier 14:16 55 |
Hugo Hay 14:17:00 |
Abdessamad Oukhelfen 14 min 17 s 23 |
10.000 m |
Jimmy Gressier 28:44 17 |
Tadesse Getahon 28 min 46 s 97 |
Emile Cairess 28 min 50 s 21 |
110 m forhindringer (vind: m / s) |
Jason Joseph 13s 45 |
Michał Sierocki 13 s 63 (PB) |
Cameron Fillery 13s 64 |
400 m forhindringer |
Wilfried Happio 49s 03 (EU23L) |
Nick Smidt 49s 49 (PB) |
Emil Nana Kwame Agyekum 49 s 69 (PB) |
3.000 m løbebane |
Frederik Ruppert 8:44:49 |
Alexis Phelut 8 min 45 s 04 |
Simon Sundström 8:45:82 |
4 × 100 m |
Tyskland Kevin Kranz Marvin Schulte Deniz Almas Philipp Trutenat 39 s 22 |
Frankrig Amaury Golitin Ryan Zézé Yannis Ammour Max Sirguey 39 s 57 |
Belgien Simon Verherstraeten Kobe Vleminckx Antoine Snyders Raphael Kapenda 39 s 77 |
4 × 400 m |
Tyskland Maximilian Grupen Marvin Schlegel Fabian Dammermann Manuel Sanders 3:03 92 (WU23L) |
Storbritannien Alex Haydock-Wilson Lee Thompson Joe Brier Cameron Chalmers 3:04:59 |
Frankrig Loïc Prévot Téo Andant Lidji Mbaye Fabrisio Saïdy 3 min 5 s 36 |
20 km gåtur |
Vasiliy Mizinov 1 h 21 min 29 (EU23L) |
Salih Korkmaz 1 h 21 min 32 ( NR ) |
Callum Wilkinson 1 t. 22 min. 13 |
Højt hop |
Maksim Nedasekau 2.29 m (SB) |
Tom Gale 2.27m (SB) |
Norbert Kobielski 2,23 m |
Stangspring |
Bo Kanda Lita Baehre 5,65 m |
Emmanouíl Karalís 5,60 m |
Thibaut Collet 5,60 m |
Længdespring |
Miltiádis Tedóglou 8,32 m + 0,9 m / s (EL, PB) |
Héctor Santos 8,19 m (PB) |
Gabriele Chilà 8,00 m (PB) |
Tredobbelt spring |
Necati Er 17,37 m + 1,1 m / s (EL, NR ) |
Nazim Babayev 17,03 m |
Andrea Dallavalle 16,95 m + 1,6 m / s (PB) |
Kuglestød |
Konrad Bukowiecki 21,51 m |
Leonardo Fabbri 20,50 m |
Wictor Petersson 19,53 m |
Diskekast |
Kristjan Čeh 63,82 m (PB) |
Clemens Prüfer 62,15 m |
Oskar Stachnik 60,01 m |
Hammerkast |
Alberto González 74,36 m (PB) |
Bence Halász 74,14 m |
Myhaylo Havrylyuk 72,23 m |
Spydkast |
Cyprian Mrzygłód 84,97 m (CR, PB) |
Alexandru Novac 81,75 m |
Aliaksei Katkavets 80,31 m |
Decathlon |
Niklas Kaul 8.572 points (CR, PB) |
Johannes Erm 8.445 points (NU23R) |
Eitel 8.067 points manuel |
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record-mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderegistrering ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdens junior rekord ) • WR verdensrekord ( verdensrekord ) |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m (vind: m / s) |
Ewa Swoboda 11s 15 (SB) |
Cynthia Leduc 11:40 |
Lisa Nippgen 11:45 |
200 m (vind: m / s) |
Sindija Bukša 23 s 24 (SB) |
Estelle Raffai 23 s 35 (SB) |
Sarah Richard 23s 50 |
400 m |
Natalia Kaczmarek 52 s 34 (PB) |
Lada Vondrová 52 s 40 |
Andrea Miklos 52s 66 (SB) |
800 m |
Jemma Reekie 2 min 5 sek 19 |
Ellie Baker 2:06:33 |
Nadia Power 2:06:68 |
1.500 m |
Jemma Reekie 4 min 22 s 81 |
Elise Vanderelst 4 min 23 s 50 |
Marta Zenoni 4:23:96 |
5.000 m |
Anna Emilie Møller 15 min 7 70 s (NR) |
Alina Reh 15 25 min 11 s |
Celia Anton 15:28 66 |
10.000 m |
Alina Reh 31 min 39 s 34 (CR) |
Miriam Dattke 32 min 29 s 45 (PB) |
Jasmijn Lau 33:35 66 |
100 m forhindringer (vind: m / s) |
Elvira Herman 12:70 (SB) |
Klaudia Siciarz 12 s 82 (PB) |
Laura Valletta 12s 97 |
400 m forhindringer |
Paulien Couckuyt 56 s 17 (PB) |
Linda Olivieri 56s 22 |
Yasmin Gigeer 56s 37 (SB) |
3.000 m løbebane |
Anna Emilie Møller 9 min 27 s 31 (CR) |
Eilish Flanagan 9:51 72 (PB) |
Claudia Prisecaru 9 min 53 s 21 (PB) |
4 × 100 m |
Tyskland Jennifer Montag Keshia Kwadwo Sophia Junk Lisa Nippgen 43 s 45 (= WU23L) |
Frankrig Leisly Regelmæssig Eloise de la Taille Estelle Raffai Sarah Richard-Mingas 43 s 82 |
Polen Klaudia Siciarz Marlena Gola Martyna Kotwila Ewa Swoboda 44 s 08 |
4 × 400 m |
Polen Karolina Łozowska Natalia Wosztyl Natalia Widawska Natalia Kaczmarek 3 min 32 s 56 (WU23L) |
Det Forenede Kongerige Lily Beckford Finette Agyapong Yasmin Liverpool Hannah Williams 3 min 32 s 91 |
Tyskland Nelly Schmidt Corinna Schwab Alica Schmidt Luna Bulmahn 3 min 33 s 83 |
20 km gåtur |
Ayse Tekdal 1 h 34 min 47 |
Olga Niedzialek 1 time og 35 minutter 54 |
Yana Smerdova 1 h 35 min 58 (SB) |
Højt hop |
Yuliya Levchenko 1,97 m |
Christina Honsel 1.92m (PB) |
Ella Junnila 1,92 m |
Stangspring |
Angelica Moser 4,56 m (EU23L) |
Amálie Švábíková 4,35 m |
Yelivaeta Bondarenko 4,35 m |
Længdespring |
Hilary Kpatcha 6,73 m |
Petra Beáta Farkas 6,55 m (PB) |
Milica Gardašević 6,43 m |
Tredobbelt spring |
Diana Zagainova 13,89 m |
Tuğba Danışmaz 13,85 m (PB) |
Viyaleta Skvartsova 13,79 m (SB) |
Kuglestød |
Alina Kenzel 17,94 m |
Katharina Maisch 17,64 m |
Julia Ritter 17,17 m |
Diskekast |
Marija Tolj 62,76 m (PB) |
Alexandra Emilianov 57,30 m |
Annina Brandenburg 56,52 m |
Hammerkast |
Sofiya Palkina 71,08 m |
Nastassia Maslava 69,36 m (SB) |
Sara Fantini 68,35 m |
Spydkast |
Annika Fuchs 63,68 m (PB) |
Eda Tuğsuz 61,03 m |
Evelina Mendes 55,57 m |
Heptathlon |
Geraldine Ruckstuhl 6.274 points (SB) |
Sophie Weißenberg 6 175 points |
Hanne Maudens 6.093 points (SB) |
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record-mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderegistrering ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdens junior rekord ) • WR verdensrekord ( verdensrekord ) |