Sport | atletik |
---|---|
Arrangør (er) | IAAF |
Udgaver | 2. nd |
Steder) | Sudbury , Ontario Canada |
Dateret | 27 til31. juli 1988 |
Navigation
De 2 nd verden Junior atletik fandt sted fra den 27. til31. juli 1988i Sudbury , Ontario , Canada . Sudbury blev Greater Sudbury i 2001.
Prøve | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m |
Andre Cason ( USA ) 10 s 22 |
Sven Matthes ( DDR ) 10 s 28 |
Aleksandr Shlychkov ( URS ) 10 s 37 |
200 m |
Kevin Braunskill ( USA ) 20'erne 87 |
Olapade Adeniken ( NGA ) 20'erne 88 |
Dmitriy Bartenyev ( URS ) 20'erne 92 |
400 m |
Tomasz Jędrusik ( POL ) 46s 19 |
Steve Perry ( AUS ) 46s 74 |
Anthony Eziuka ( NGA ) 46s 81 |
800 m |
Jonah Birir ( KEN ) 1 min 50 s 03 |
Kevin McKay ( GBR ) 1:50:79 |
Melford HomeFrance ( MIZ ) 1 min 51 s 34 |
1.500 m |
Wilfred Kirochi ( KEN ) 3 min 46 s 52 |
Noureddine Morceli ( ALG ) 3 min 46 s 93 |
Cacho ( ESP ) 3 min 47 s 31 |
5.000 m |
Henry Kirui ( KEN ) 13 min 54 s 29 |
Mohamed Choumassi ( MAR ) 13:54 36 |
Addis Abebe ( ETH ) 13:58:08 |
10.000 m |
Addis Abebe ( ETH ) 28 min 42 s 13 |
Bedilu Kibret ( ETH ) 28:48 55 |
James Songok ( KEN ) 28 min 50 s 42 |
110 m forhindringer |
Reinaldo Quintero ( CUB ) 13 s 71 |
Stephen Brown ( USA ) 13 s 73 |
Elbert Ellis ( USA ) 13'ere 78 |
400 m forhindringer |
Kelly Carter ( USA ) 49s 50 |
Mugur Mateescu ( ROU ) 50 s 70 |
Vadim Zadoinov ( URS ) 50 s 88 |
3.000 m løbebane |
William Chemitei ( KEN ) 8 min 41 s 61 |
Matthew Birir ( KEN ) 8 min 44 s 54 |
Arto Kuusisto ( SLUT ) 8:46:42 |
10 km gåtur |
Alberto Cruz ( MEX ) 41 min 16 s 11 |
Valentí Massana ( ESP ) 41 min 33 s 95 |
Mikhail Khmelnitskiy ( URS ) 41 min 38 s 86 |
20 km gåtur |
Metaferia Zeleke ( ETH ) 59 min 27 |
Thomas Osano ( KEN ) 1 h 0 min 14 |
Abel Gisemba ( KEN ) 1 h 0 min 36 |
4 × 100 m |
Amerikas Forenede Stater Kevin Braunskill Quincy Watts Andre Cason Terrence Warren 39 s 27 |
Nigeria Abdullah Tetengi Davidson Ezinwa Victor Nwankwo Olapade Adeniken 39 s 66 |
Det Forenede Kongerige Courtney Rumbolt Lloyd Stapleton Darren Braithwaite Jamie Henderson 40s 06 |
4 × 400 m |
USA Jesse Carr Chris Nelloms Jerome Williams Ralph Carrington 3 min 5 s 09 |
Australien Anthony Ryan Mark Garner Dean Capobianco Steve Perry 3 min 7 s 60 |
Jamaica Michael Rose Carey Johnson Anthony Pryce Daniel England 3:08:00 |
Højt hop |
Artur Partyka ( POL ) 2,28 m |
Lábros Papakóstas ( GRE ) 2,25 m |
Park Jae-hong ( KOR ) Jarosław Kotewicz ( POL ) 2.22 m |
Tredobbelt spring |
Vladimir Melikhov ( URS ) 16,69 m |
Galin Georgiev ( BUL ) 16,18 m |
Eugene Greene ( BAH ) 16,16 m |
Længdespring |
Luis Bueno ( CUB ) 7,99 m |
Saúl Isalgué ( CUB ) 7,78 m |
Nai Hui-Fang ( TPE ) 7,77 m |
Stangspring |
István Bagyula ( HUN ) 5,65 m |
Maksim Tarasov ( URS ) 5,60 m |
Andrey Grudinin ( URS ) 5,30 m |
Kuglestød |
Aleksandr Klimenko ( URS ) 18,92 m |
Mike Stulce ( USA ) 18,47 m |
Aleksandr Klimov ( URS ) 18,06 m |
Diskekast |
Andreas Seelig ( DDR ) 58,60 m |
Kamy Keshmiri ( USA ) 54,68 m |
Yuriy Nesteryets ( URS ) 53,70 m |
Hammerkast |
Vadim Kolesnik ( URS ) 69,52 m |
Oleg Polyushik ( URS ) 69,00 m |
Thomas Hommel ( DDR ) 66,06 m |
Spydkast |
Vladimir Ovchinnikov ( URS ) 77,08 m |
Steve Backley ( GBR ) 75,40 m |
Jens Reimann ( DDR ) 71,64 m |
Decathlon |
Michael Kohnle ( FRG ) 7.729 point |
Robert Změlík ( TCH ) 7.659 point |
Eduard Hämäläinen ( URS ) 7.596 point |
Prøve | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m |
Diana Dietz ( DDR ) 11 s 18 |
Katrin Krabbe ( DDR ) 11 s 23 |
Liliana Allen ( CUB ) 11 s 36 |
200 m |
Katrin Krabbe ( DDR ) 22 s 34 |
Diana Dietz ( DDR ) 22:88 |
Liliana Allen ( CUB ) 22s 97 |
400 m |
Grit Breuer ( DDR ) 51 s 24 |
Maicel Malone ( USA ) 52s 23 |
Olga Moroz ( URS ) 53 s 20 |
800 m |
Birte Bruhns ( DDR ) 2:07:67 |
Catalina Gheorghiu ( ROU ) 2:01 96 |
Dorota Buczkowska ( POL ) 2:94 |
1.500 m |
Doina Homneac ( ROU ) 4 min. 12 sek. 94 |
Snežana pajkić ( YUG ) 4 19 min. 16 s |
Yvonne van der Kolk ( NED ) 4 35 min. 16 s |
3000 m |
Ann Mwangi ( KEN ) 9 min 13 s 99 |
Fernanda Ribeiro ( POR ) 9 min 15 s 33 |
Yvonne Lichtenfeld ( DDR ) 9:16:02 |
10.000 m |
Jane Ngotho ( KEN ) 33 min 49 s 45 |
Olga Nazarkina ( URS ) 33 min 50 s 03 |
Mónica Gama ( POR ) 34 min 16 s 13 |
100 m forhindringer |
Aliuska López ( CUB ) 13 s 23 |
Birgit Wolf ( FRG ) 13 s 51 |
Zhanna Gurbanova ( URS ) 13s 64 |
400 m forhindringer |
Antje Axmann ( DDR ) 57s 47 |
Ann Maenhout ( BEL ) 57s 58 |
Silvia Rieger ( FRG ) 57s 88 |
4 × 100 m |
Østtyskland Grit Breuer Katrin Krabbe Diana Dietz Katrin Henke 43 s 48 |
Cuba Eusebia Riquelme Liliana Allen Aliuska López Ana Valdivia 44 s 04 |
USA Angela Burnham Kendra Mackey Frenchie Holmes Esther Jones 44 s 27 |
4 × 400 m |
Østtyskland Manuela Derr Stefanie Fabert Anke Wöhlk Grit Breuer 3 min 28 s 39 |
De Forenede Stater Keisha Demas Stephanie Saleem Kendra Mackey Teri Smith 3:31:48 |
Sovjetunionen Tatyana Movchan Viktoria Miloserdova Olga Burkanova Olga Moroz 3 min 31 s 89 |
5 km gåtur |
Marí Cruz Díaz ( ESP ) 21 min 51 s 31 |
Olga Sánchez ( ESP ) 21:58:17 |
Maria Grazia Orsani ( ITA ) 22:04 74 |
Længdespring |
Fiona May ( GBR ) 6,88 m |
Anu Kaljurand ( URS ) 6,78 m |
Jo Wise ( GBR ) 6,69 m |
Højt hop |
Galina Astafei ( ROU ) 2,00 m |
Yelena Yelesina ( URS ) 1,96 m |
Karen Scholz ( DDR ) 1,92 m |
Kuglestød |
Ines Wittich ( DDR ) 18,54 m |
Heike Rohrmann ( DDR ) 17,84 m |
Elvira Polyakova ( URS ) 17,10 m |
Diskekast |
Ilke Wyludda ( DDR ) 68,24 m |
Astrid Kumbernuss ( DDR ) 64,08 m |
Proletka Voycheva ( BUL ) 58,94 m |
Spydkast |
Karen Forkel ( DDR ) 61,44 m |
Isel López ( CUB ) 57,86 m |
Malgorzata Kielczewska ( POL ) 57,04 m |
Heptathlon |
Svetla Dimitrova ( BUL ) 6.289 point |
Yelena Petushkova ( URS ) 6.110 point |
Peggy Beer ( DDR ) 6.067 point |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|