Frankrig ved de olympiske vinterlege i 2016
De France deltager i Ungdom Olympiske Lege i Winter 2016 på Lillehammer i Norge fra 12 til 21 februar 2016.
Medalister
Resultater
Skiskydning
Mænd
Atlet
|
Prøve
|
Tid
|
Ubesvarede mål
|
Rang
|
---|
Emilien Claude
|
Sprint
|
19:01 5
|
0
|
1
|
Forfølgelse
|
30:29:03
|
6
|
5
|
Pierre Monney
|
Sprint
|
21:01 9
|
3
|
23
|
Forfølgelse
|
33:31
|
8
|
29
|
Kvinder
Atlet
|
Prøve
|
Tid
|
Ubesvarede mål
|
Rang
|
---|
Gilonne Guigonnat
|
Sprint
|
19:02 6
|
3
|
8
|
Forfølgelse
|
27:14
|
7
|
13
|
Lou Jeannmonnot Laurent
|
Sprint
|
18:52 6
|
1
|
5
|
Forfølgelse
|
25:20
|
2
|
3
|
Blandet
Atlet
|
Prøve
|
Tid
|
Ubesvarede mål
|
Rang
|
---|
|
Enkelt blandet relæ
|
|
|
|
|
Blandet relæ
|
|
|
|
Nordisk kombineret
Atlet
|
Prøve
|
Skihop
|
Langrend
|
Total
|
---|
Afstand
|
Point
|
Rang
|
Underskud
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Lilian vaxelaire
|
5 km
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ishockey
Sledging
Atlet
|
Prøve
|
Kør 1
|
Kør 2
|
Total
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Adrien Maitre
|
Drenge
|
49s 826
|
17
|
49s 096
|
15
|
1 min. 38 s 922
|
16
|
Margot Boch
|
Piger
|
57s 674
|
20
|
14
|
53s 913
|
1:51 587
|
17
|
Kunstskøjteløb
Singler
Atlet
|
Prøve
|
Pc
|
PL
|
Total
|
---|
Point
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
---|
Adam Siao Him Fa
|
Drenge singler
|
49,19
|
8
|
101.46
|
10
|
150,65
|
10
|
Par
Atleter
|
Prøve
|
PC / DC
|
PL / DL
|
Total
|
---|
Point
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
---|
Julia Wagret Mathieu Couyras
|
Isdans
|
|
|
|
|
|
|
Short track speed skating
Mænd
Atlet
|
Prøve
|
Kvartfinaler
|
Semifinale
|
Endelig
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Quentin Fercoq
|
500 m
|
|
|
|
|
|
|
1000 m
|
|
|
|
|
|
|
Skihop
Atlet
|
Prøve
|
Første runde
|
Endelig
|
Total
|
---|
Afstand
|
Point
|
Rang
|
Afstand
|
Point
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
---|
Jonathan learoyd
|
Drenge normale bakke
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Romane Dieu
|
Pigers normale bakke
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skelet
Atlet
|
Prøve
|
Kør 1
|
Kør 2
|
Total
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Agathe Bessard
|
Kvinder
|
|
|
|
|
|
|
Freestyle skiløb
Skicross
Atlet
|
Prøve
|
Kvalifikationer
|
Gruppetrin
|
Semifinale
|
Endelig
|
---|
Tid
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
Position
|
Position
|
---|
Matteo lucatelli
|
Skicross til mænd
|
44s 65
|
10
|
14
|
|
2
|
4
|
Margot Tresal Mauroz
|
Kvindernes skikors
|
48s 00
|
12
|
9
|
14
|
|
|
Slopestyle
Atlet
|
Prøve
|
Endelig
|
---|
Kør 1
|
Kør 2
|
Kør 3
|
Bedre
|
Rang
|
---|
Theo Collomb Patton
|
Slopestyle mænd
|
|
|
|
|
|
Lou barin
|
Slopestyle kvinder
|
|
|
|
|
|
Alpint skiløb
Mænd
Atlet
|
Prøve
|
Første runde
|
Anden runde
|
Total
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Leo Anguenot
|
Slalom
|
|
|
|
|
|
|
Kæmpe slalom
|
|
|
|
|
|
|
Super-G
|
NC
|
1:12:67
|
18
|
Super håndsæt
|
1:14:07
|
24
|
Disq
|
|
|
Disq
|
Ken blodpropper
|
Slalom
|
|
|
|
|
|
|
Kæmpe slalom
|
|
|
|
|
|
|
Super-G
|
NC
|
1:12:03
|
11
|
Super ombined
|
1:13:26
|
13
|
41 s 71
|
6
|
1:54 97
|
9
|
Kvinder
Atlet
|
Prøve
|
Første runde
|
Anden runde
|
Total
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Camille Cerutti
|
Slalom
|
|
|
|
|
|
|
Kæmpe slalom
|
|
|
|
|
|
|
Super-G
|
NC
|
Disq
|
|
Super håndsæt
|
1:15:25
|
9
|
44s 87
|
11
|
2:02:12
|
6
|
Kenza Lacheb
|
Slalom
|
|
|
|
|
|
|
Kæmpe slalom
|
|
|
|
|
|
|
Super-G
|
NC
|
1:14:73
|
12
|
Super håndsæt
|
1:14:40
|
5
|
Disq
|
|
Disq
|
|
Langrend
Mænd
Atlet
|
Prøve
|
Kvalifikationer
|
Kvartfinale
|
Semifinale
|
Endelig
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Camille Laude
|
10 km freestyle
|
NC
|
|
|
Klassisk sprint
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Langrend
|
3:04:33
|
2
|
NC
|
3:05:84
|
1
|
3:06:97
|
6
|
Jeremy Royer
|
10 km freestyle
|
NC
|
|
|
Klassisk sprint
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Langrend
|
3:15:52
|
16
|
NC
|
3:12:25
|
6
|
|
16
|
Kvinder
Atlet
|
Prøve
|
Kvalifikationer
|
Kvartfinale
|
Semifinale
|
Endelig
|
---|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
Tid
|
Rang
|
---|
Laura Chamiot Maitral
|
5 km freestyle
|
NC
|
|
|
Klassisk sprint
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Langrend
|
3:33:69
|
3
|
NC
|
3:36:21
|
1
|
3:29:56
|
3
|
Juliette Ducordeau
|
5 km freestyle
|
NC
|
|
|
Klassisk sprint
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Langrend
|
3:40:31
|
7
|
NC
|
3:39:93
|
4
|
|
|
Snowboard
Halvt rør
Atlet
|
Prøve
|
Endelig
|
---|
Kør 1
|
Kør 2
|
Kør 3
|
Bedre
|
Rang
|
---|
Thalie Larochaix
|
Pigers halvpipe
|
45 s 25
|
26s 50
|
44 s 75
|
45 s 25
|
11
|
Snowboard kors
Atlet
|
Prøve
|
Kvalifikationer
|
Gruppetrin
|
Semifinale
|
Lille finale
|
Endelig
|
---|
Tid
|
Rang
|
Point
|
Rang
|
Position
|
|
Position
|
---|
Merlin surget
|
Drenges snowboardkors
|
49 s 23
|
6
|
|
|
4 th
|
Disq
|
|
Manon Petit
|
Pigers snowboardkors
|
49 s 26
|
1
|
|
1 omgang
|
1 omgang
|
|
1
|
Slopestyle
Atlet
|
Prøve
|
Endelig
|
---|
Kør 1
|
Kør 2
|
Kør 3
|
Bedre
|
Rang
|
---|
Enzo Valax
|
Drenge slopestyle
|
|
|
|
|
|
Thalie Larochaix
|
Pigers slopestyle
|
|
|
|
|
|
Chloe sillieres
|
Pigers slopestyle
|
|
|
|
|
|
Se også
Referencer
-
Merlin Surget: "Det er enormt!" På franceolympique.com, 28-01-2016
eksterne links