Guatemala ved Sommer-OL 2012 | |||||||||||
CIO-kode | GUA | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Beliggenhed | London | ||||||||||
Deltagelse | 13. th | ||||||||||
Atleter | 19 (i 11 sportsgrene) | ||||||||||
Flagbærer | Juan Ignacio Maegli | ||||||||||
|
|||||||||||
Guatemala ved sommer-OL | |||||||||||
| |||||||||||
De Guatemala deltager i Sommer 2012 Olympiske Lege i London i Storbritannien fra27. juli på 12. august 2012. Dette er hans 13 th deltagelse i de Summer Games .
Medalje | Efternavn | Sport | Konkurrence | Dateret |
---|---|---|---|---|
Sølv | Erick barrondo | atletik | 20 km gå mænd | 4. august |
Guatemalas atleter har hidtil opnået de kvalificerende minimumsniveauer i de følgende atletikbegivenheder (for hvert arrangement kan et land deltage i tre atleter, forudsat at de hver har nået det kvalificerende minimum A, kun en atlet pr. Nation er registreret på startlisten, hvis kun minimum B er vellykkede):
Mænd LøbAtlet | Prøve | Serie | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Erick barrondo | 20 km gåtur | NC | 1 t. 18 min. 57 s | ||||||
50 km gåtur | NC | DQ | - | ||||||
Jose amado garcia | Marathon | NC | 2 timer 18 min. 23 s | 38 th |
Atlet | Prøve | Serie | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Jamy Franco | 20 km gåtur | NC | 1 t. 33 min. 18 s | 30 th | |||||
Mayra herrera | NC | 1 t. 35 min. 33 s | 45 th | ||||||
Mirna Ortiz | NC | DQ | - |
Atlet | Konkurrence | Gruppetrin | 8 e endelig | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Kevin Cordon | Mænds singler |
Henri Hurskainen ( SWE ) 2-1 (15-21, 21-12, 21-14) |
Rajiv Ouseph ( GBR ) 2-1 (12-21, 21-17, 21-19) |
NC | 1 st |
Sho Sasaki ( JPN ) 0-2 (21-23, 10-21) |
- |
I landevejscykling kvalificerede Guatemala en mand og ingen kvinde.
Atlet | Konkurrence | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Manuel Rodas | Mænds vejløb | DNF | - |
Atlet | Konkurrence | Enheder | Kvalifikation | Enheder | Endelig | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
S | SC | BA | P | Total | Rang | S | SC | BA | P | Total | Rang | ||
Ana Sofía Gómez | Individuel | 14.000 23 e |
14.533 25 th |
13.266 49 th |
14.333 19. th |
56,132 | 16 th | 13.400 19. th |
14.633 15. th |
13.733 20. th |
13,133 20. th |
54.899 | 22 nd |
Atlet | Konkurrence | Fanget | Ren og ryk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||||
Christian Alberto Lopez Bobadilla | +105 kg | 172 | 16 th | 215 | 14 th | 387 | 15 th |
Atlet | Konkurrence | Fanget | Ren og ryk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||||
Astrid Roxana Camposeco Hernandez | +75 kg | 93 | 12 th | 115 | 11 th | 208 | 11 th |
Atlet | Konkurrence | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
Rang | ||
Darrel castillo | Over 100 kg mænd |
Daiki Kamikawa ( JPN ) 0000/0100 |
- |
Atlet | Prøve | Serie | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Kevin Avila Soto | 100 m fri | 51 s 44 | 38 th | - |
Atlet | Konkurrence | Hegn (sværd, et tryk) |
Svømning (200 m freestyle) |
Ridning (sprang) |
Kombineret løb / skud (3000 m / pistol ved 10 m) |
Total | Rang | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultater | Rang | Point | Tid | Rang | Point | Straffe | Rang | Point | Tid | Rang | Point | ||||
Andrei gheorghe | Mænd | 15 V 20 D | 25 th | 760 | 2:13:89 | 35 th | 1.196 | 88 | 22 nd | 1.112 | 11:15:58 | 27. th | 2.300 | 5 368 | 31 th |
Guatemala kvalificerede en kvindelig atlet.
KvinderAtlet | Konkurrence | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
Rang | ||
Elizabeth Zamora Gordillo | -49 kg |
Wu Jingyu ( CHN ) 2-10 |
- |
Erika Kasahara ( JPN ) 6-2 |
Chanatip Sonkham ( THA ) 0-8 |
- |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | ||
Jean Pierre Brol | Fælde mænd | 116 | 28. th | - | |
Sergio Sánchez | 10 m trykluftpistol til mænd | 565 | 42 nd | - | |
Mænds 50 m pistol | 533 | 36 th | - |
Atlet (er) | Konkurrence | Regatta 1 | Regatta 2 | Regatta 3 | Regatta 4 | Regatta 5 | Regatta 6 | Regatta 7 | Regatta 8 | Regatta 9 | Regatta 10 | Netto i alt | Medaljeløb | Total | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Rang | Score | ||||
Juan Ignacio Maegli | Laser | 1 | 10 | 7 | 13 | 5 | 20 | 7 | 10 | 21 | 21 | 94 | 8 th | 14 | 108 | 9 th |
Atlet (er) | Konkurrence | Regatta 1 | Regatta 2 | Regatta 3 | Regatta 4 | Regatta 5 | Regatta 6 | Regatta 7 | Regatta 8 | Regatta 9 | Regatta 10 | Netto i alt | Medaljeløb | Total | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Score | Rang | Score | ||||
Andrea Aldana Bennett | Radial laser | 24 | 36 | 34 | 39 | 38 | 8 | 24 | 33 | 29 | 31 | 257 | 32 nd | - |