Disse oplysninger kan være spekulative og kan ændre sig væsentligt, når begivenheder nærmer sig.
Tokyo 2020Sport | Rytmisk gymnastik |
---|---|
Arrangør (er) | Fig |
Redigering | 10 th |
Steder) | Tokyo |
Dateret | fra 6 til8. august 2021 |
Deltagere |
26 personer 14 sæt (70 deltagere) |
Forsøg | 2 |
De rytmiske gymnastik-konkurrencer i sommer-OL 2020, der blev afholdt i Tokyo ( Japan ), skulle finde sted på Ariake Gymnastics Center fra 7 til9. august 2020 i slutningen af gymnastikbegivenhederne og er blevet udsat fra 6. til 8. august 2021.
26 pladser fordeles individuelt.
Konkurrence | Dateret | Placere | Steder | Kvalificeret |
---|---|---|---|---|
Organisationsland (omfordelt sæde) | 1 | Salome Pazhava | ||
Ikke-nominativt verdensmesterskab i 2019 |
16-22. september 2019 | Baku , Aserbajdsjan | 16 |
Rusland (2) Israel (2) Bulgarien (2) Ukraine (2) Italien (2) USA (2) Hviderusland (2) Japan (1) Aserbajdsjan (1) |
Verdensmesterskabsfaser i 2021 | 2021 |
Pesaro , Italien Sofia , Bulgarien Tasjkent , Usbekistan Baku , Aserbajdsjan |
3 | Ekaterina Vedeneeva |
EM 2021 | 9-13. juni 2021 | Varna , Bulgarien | 1 | Fanni Pigniczki |
Asiatiske mesterskaber 2021 | 8-10. juni 2021 | Tasjkent , Usbekistan | 1 | Alina Adilkhanova |
Afrikanske mesterskaber 2020 | 10-15. marts 2020 | Sharm el-Sheikh , Egypten | 1 | Habiba Marzouk |
Amerikanske mesterskaber 2021 | 11-13. juni 2021 | Rio de Janeiro , Brasilien | 1 | Rut Castillo Galindo |
Oceanien mesterskaber 2021 | 13-21. maj 2021 | Gold Coast , Australien | 1 | Lidiia Yakovleva |
Tri-partite provision | 1 | Marcia Alves Lopes |
14 pladser tildeles samlet
Konkurrence | Dateret | Placere | Steder | Kvalificeret |
---|---|---|---|---|
Organisationsland (omfordelt sæde) | 1 | Forenede Stater | ||
Verdensmesterskab 2018 | 10-16. september 2019 | Sofia , Bulgarien | 3 |
Rusland Italien Bulgarien |
Verdensmesterskab 2019 | 16-22. september 2019 | Baku , Aserbajdsjan | 5 | Japan |
EM 2021 | 9-13. juni 2021 | Varna , Bulgarien | 1 | Ukraine |
Asiatiske mesterskaber 2021 | 8-10. juni 2021 | Tasjkent , Usbekistan | 1 | Usbekistan |
Afrikanske mesterskaber 2020 | 10-15. marts 2020 | Sharm el-Sheikh , Egypten | 1 | Egypten |
Amerikanske mesterskaber 2021 | 11-13. juni 2021 | Rio de Janeiro , Brasilien | 1 | Brasilien |
Oceanien mesterskaber 2021 | 13-21. maj 2021 | Gold Coast , Australien | 1 | Australien |
Q | Kvalifikation | F | Endelig |
Begivenhed ↓ / Dato → | Fre 7 | Lør 8 | Søn 9 |
---|---|---|---|
Individuel generel konkurrence | Q | F | |
Ensemble konkurrence | Q | F |
Dateret | Tid | Konkurrence |
---|---|---|
7. august 2021 | 10:20 - 13:15 | Individuelle kvalifikationer (bøjle og kugle) |
14:50 - 17:45 | Individuelle kvalifikationer (klubber og bånd) | |
8. august 2021 | 10:00 - 12:40 | Gruppekvalifikationer |
15:20 - 17:50 | Individuel finalekonkurrence | |
9. august 2021 | 11:00 - 12:45 | Generel konkurrence finale |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Individuelle all-around konkurrence detaljerede resultater |
|||
Konkurrence med detaljerede resultatsæt |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
Total | 2 | 2 | 2 | 6 |