Repræsentanterne i Utah er medlemmer af De Forenede Staters Repræsentanternes Hus valgt til staten Utah .
Distrikt og navn | Start af periode | Venstre | ||
---|---|---|---|---|
1 | Blake moore |
3. januar 2021 ( 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner | |
2 | Chris stewart |
13. november 2017 ( 3 år, 5 måneder og 21 dage ) |
Republikaner | |
3 | John curtis |
3. januar 2013 ( 8 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner | |
4 | Burgess ejer |
3. januar 2021 ( 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner |
Det 9. september 1850, bemyndiger den amerikanske kongres territoriet i Utah til at vælge en ikke-stemmeberettiget delegat til Repræsentanternes Hus.
Kongres | Delegeret | ||
---|---|---|---|
32 nd (1851-1853) |
John Milton Bernhisel (uafhængig) |
||
33 rd (1853-1855) | |||
34 th (1855-1857) | |||
35 th (1857-1859) | |||
36 th (1859-1861) |
William Henry Hooper (in) ( demokrat ) |
||
37 th (1861-1863) |
John Milton Bernhisel (uafhængig) |
||
38 th (1863-1865) |
John F. Kinney (in) ( demokrat ) |
||
39 th (1865-1867) |
William Henry Hooper (in) ( demokrat ) |
||
40 th (1867-1869) | |||
41 e (1869-1871) | |||
42 nd (1871-1873) | |||
43 rd (1873-1875) |
George Quayle Cannon ( republikansk ) |
||
44 e (1875-1877) | |||
45 th (1877-1879) | |||
46 th (1879-1881) | |||
47 th (1881-1883) | |||
John Thomas Caine (in) ( demokrat og populist) |
|||
48 th (1883-1885) | |||
49 th (1885-1887) | |||
50 th (1887-1889) | |||
51 e (1889-1891) | |||
52 nd (1891-1893) | |||
53 rd (1893-1895) |
Joseph Lafayette Rawlins (en) ( demokrat ) |
||
54 th (1895-1896) |
Frank J. Cannon ( republikaner ) |
Da Utah blev en fuld stat i 1896, sendte han en repræsentant til kongressen, valgt fra Utah Broad District (som omfattede hele staten).
Kongres | Repræsentant | ||
---|---|---|---|
54 th (1896-1897) |
Emir Clarence Allen (in) ( republikansk ) |
||
55 th (1897-1899) |
William H. King ( demokrat ) |
||
56 th (1899-1901) |
BH Roberts (in) ( demokrat ) blev valgt i 1898, men Kongressen nægtede hans nominering, fordi han er polygam. |
||
William H. King ( demokrat ) |
|||
57 th (1901-1903) |
George Sutherland ( republikaner ) |
||
58 th (1903-1905) |
Joseph Howell ( republikaner ) |
||
59 e (1905-1907) | |||
60 th (1907-1909) | |||
61 e (1909-1911) | |||
62 nd (1911-1913) |
Fra 1913 til 1983 valgte Utah to repræsentanter i to kongresdistrikter .
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
63 e (1913-1915) |
Joseph Howell ( republikaner ) |
Jacob Johnson (in) ( republikansk ) |
||||
64 th (1915-1917) |
Henry James Mays (in) ( demokrat ) |
|||||
65 th (1917-1919) |
Milton H. Welling (in) ( demokrat ) |
|||||
66 th (1919-1921) | ||||||
67 th (1921-1923) |
Don B. Colton (in) ( republikansk ) |
Elmer O. Leatherwood (in) ( republikansk ) |
||||
68 th (1923-1925) | ||||||
69 e (1925-1927) | ||||||
70 th (1927-1929) | ||||||
71 e (1929-1931) | ||||||
Frederick C. Loofbourow (in) ( republikansk ) |
||||||
72 nd (1931-1933) | ||||||
73 rd (1933-1935) |
Orrice Abram Murdock Jr. ( demokrat ) |
JW Robinson (in) ( demokrat ) |
||||
74 th (1935-1937) | ||||||
75 th (1937-1939) | ||||||
76 th (1939-1941) | ||||||
77 th (1941-1943) |
Walter K. Granger (in) ( demokrat ) |
|||||
78 th (1943-1945) | ||||||
79 th (1945-1947) | ||||||
80 th (1947-1949) |
William A. Dawson (en) ( republikansk ) |
|||||
81 e (1949-1951) |
Reva Beck Bosone (en) ( demokrat ) |
|||||
82 nd (1951-1953) | ||||||
83 e (1953-1955) |
Douglas R. Stringfellow (in) ( republikansk ) |
William A. Dawson (en) ( republikansk ) |
||||
84 e (1955-1957) |
Henry Aldous Dixon (en) ( republikansk ) |
|||||
85 th (1957-1959) | ||||||
86 th (1959-1961) |
David S. King (in) ( demokrat ) |
|||||
87 th (1961-1963) |
Mr. Blaine Peterson (in) ( demokrat ) |
|||||
88 th (1963-1965) |
Laurence J. Burton (in) ( republikansk ) |
Sherman P. Lloyd (in) ( republikansk ) |
||||
89 th (1965-1967) |
David S. King (in) ( demokrat ) |
|||||
90 th (1967-1969) |
Sherman P. Lloyd (in) ( republikansk ) |
|||||
91 e (1969-1971) | ||||||
92 e (1971-1973) |
K. Gunn McKay (da) ( demokrat ) |
|||||
93 e (1973-1975) |
Wayne Owens (in) ( demokrat ) |
|||||
94 th (1975-1977) |
Allan Turner Howe (da) ( demokrat ) |
|||||
95 th (1977-1979) |
David Daniel Marriott (in) ( republikansk ) |
|||||
96 th (1979-1981) | ||||||
97 th (1981-1983) |
James V. Hansen (in) ( republikansk ) |
Efter folketællingen i 1980 vandt Utah en tredje repræsentants sæde.
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
98 th (1983-1985) |
James V. Hansen (in) ( republikansk ) |
David Daniel Marriott (in) ( republikansk ) |
Howard Nielson (in) ( republikansk ) |
||||||
99 th (1985-1987) |
David Smith Monson (in) ( republikansk ) |
||||||||
100 th (1987-1989) |
Wayne Owens (in) ( demokrat ) |
||||||||
101 e (1989-1991) | |||||||||
102 th (1991-1993) |
Bill Orton (in) ( demokrat ) |
||||||||
103 rd (1993-1995) |
Karen Shepherd (en) ( demokrat ) |
||||||||
104 th (1995-1997) |
Enid Greene (in) ( republikansk ) |
||||||||
105 th (1997-1999) |
Merrill Cook (in) ( republikansk ) |
Chris Cannon (in) ( republikansk ) |
|||||||
106 th (1999-2001) | |||||||||
107 th (2001-2003) |
Jim Matheson ( demokrat ) |
||||||||
108 th (2003-2005) |
Rob Bishop ( republikaner ) |
||||||||
109 th (2005-2007) | |||||||||
110 th (2007-2009) | |||||||||
111 th (2009-2011) |
Jason Chaffetz ( republikaner ) |
||||||||
112 e (2011-2013) |
Siden 2013 har Utah valgt fire medlemmer af Repræsentanternes Hus.
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
113 th (2013-2015) |
Rob Bishop ( republikaner ) |
Chris Stewart ( republikaner ) |
Jason Chaffetz ( republikaner ) |
Jim Matheson ( demokrat ) |
||||||||
114 th (2015-2017) |
Mia Love ( republikansk ) |
|||||||||||
115 th (2017-2019) |