Siden folketællingen i 2010 har Michigan fjorten valgte medlemmer af USA's Repræsentanternes Hus .
Distrikt | Efternavn | Start af periode | Venstre | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Jack Bergman | 3. januar 2017 | Republikaner | ||
2 | Bill Huizenga | 3. januar 2011 | Republikaner | ||
3 | Peter Meijer | 3. januar 2021 |
Republikansk (2011-2019) Uafhængig (2019-) |
||
4 | John Moolenaar | 3. januar 2015 | Republikaner | ||
5 | Dan Kildee | 3. januar 2013 | Demokrat | ||
6 | Fred Upton | 3. januar 1987 | Republikaner | ||
7 | Tim Walberg | 3. januar 2011 | Republikaner | ||
8 | Elissa slotkin | 3. januar 2019 | Demokrat | ||
9 | Andy Levin | 3. januar 2019 | Demokrat | ||
10 | Lisa McClain | 3. januar 2021 | Republikaner | ||
11 | Haley Stevens | 3. januar 2019 | Demokrat | ||
12 | Debbie dingell | 3. januar 2015 | Demokrat | ||
13 | Rashida Tlaib | 3. januar 2019 | Demokrat | ||
14 | Brenda Lawrence | 3. januar 2015 | Demokrat |
Da Michigan tiltrådte Unionen i 1837, valgte staten kun en repræsentant til den føderale kongres . Michigan ville efterfølgende vinde pladser i hver folketælling: to i 1840 , en i 1850 , to i 1860 og tre i 1870 .
Kongres | Distrikt i det store | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 th (1835-1837) | |||||||||
25 th (1837-1839) | |||||||||
26 th (1839-1841) | |||||||||
27 e (1841-1843) | |||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | ||||||
28 th (1843-1845) | |||||||||
29 e (1845-1847) | |||||||||
30 th (1847-1849) | |||||||||
31 e (1849-1851) | |||||||||
32 nd (1851-1853) | |||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | |||||
33 rd (1853-1855) | |||||||||
34 th (1855-1857) | |||||||||
35 th (1857-1859) | |||||||||
36 th (1859-1861) | |||||||||
37 th (1861-1863) | |||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | |||
38 th (1863-1865) | |||||||||
39 th (1865-1867) | |||||||||
40 th (1867-1869) | |||||||||
41 e (1869-1871) | |||||||||
42 nd (1871-1873) | |||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District |
43 rd (1873-1875) | |||||||||
44 e (1875-1877) | |||||||||
45 th (1877-1879) | |||||||||
46 th (1879-1881) | |||||||||
47 th (1881-1883) |
Efter folketællingen fra 1880 gik Michigan fra ni til elleve repræsentanter. Dette antal øges til 12 efter 1890 og til 13 efter 1910 .
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
48 th (1883-1885) | |||||||||||||
49 th (1885-1887) | |||||||||||||
50 th (1887-1889) | |||||||||||||
51 e (1889-1891) | |||||||||||||
52 nd (1891-1893) | |||||||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | 12 th District | |
53 rd (1893-1895) | |||||||||||||
54 e (1895-1897) | |||||||||||||
55 th (1897-1899) | |||||||||||||
56 th (1899-1901) | |||||||||||||
57 th (1901-1903) | |||||||||||||
58 th (1903-1905) | |||||||||||||
59 e (1905-1907) | |||||||||||||
60 th (1907-1909) | |||||||||||||
61 e (1909-1911) | |||||||||||||
62 nd (1911-1913) | |||||||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | 12 th District | 13 th District |
63 e (1913-1915) | |||||||||||||
64 th (1915-1917) | |||||||||||||
65 th (1917-1919) | |||||||||||||
66 th (1919-1921) | |||||||||||||
67 th (1921-1923) | |||||||||||||
68 th (1923-1925) | |||||||||||||
69 e (1925-1927) | |||||||||||||
70 th (1927-1929) | |||||||||||||
71 e (1929-1931) | |||||||||||||
72 nd (1931-1933) |
Efter folketællingen i 1930 fik Michigan fire repræsentative pladser. Staten får 18 e sæde i 1953 og en 19 th i 1963.
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | 12 th District | 13 th District | 14 th District | 15 th District | 16 th District | 17 th District | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
73 rd (1933-1935) | |||||||||||||||||||
74 th (1935-1937) | |||||||||||||||||||
75 th (1937-1939) | |||||||||||||||||||
76 th (1939-1941) | |||||||||||||||||||
77 th (1941-1943) | |||||||||||||||||||
78 th (1943-1945) | |||||||||||||||||||
79 th (1945-1947) | |||||||||||||||||||
80 th (1947-1949) | |||||||||||||||||||
81 e (1949-1951) | |||||||||||||||||||
82 nd (1951-1953) | |||||||||||||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | 12 th District | 13 th District | 14 th District | 15 th District | 16 th District | 17 th District | 18 th District | |
83 e (1953-1955) | |||||||||||||||||||
84 e (1955-1957) | |||||||||||||||||||
85 th (1957-1959) | |||||||||||||||||||
86 th (1959-1961) | |||||||||||||||||||
87 th (1961-1963) | |||||||||||||||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | 12 th District | 13 th District | 14 th District | 15 th District | 16 th District | 17 th District | 18 th District | 19 th District |
88 th (1963-1965) | |||||||||||||||||||
89 th (1965-1967) | |||||||||||||||||||
90 th (1967-1969) | |||||||||||||||||||
91 e (1969-1971) | |||||||||||||||||||
92 e (1971-1973) | |||||||||||||||||||
93 e (1973-1975) | |||||||||||||||||||
94 th (1975-1977) | |||||||||||||||||||
95 th (1977-1979) | |||||||||||||||||||
96 th (1979-1981) | |||||||||||||||||||
97 th (1981-1983) |
Michigan mistede et repræsentativt sæde efter USAs folketælling i 1980 , to efter 1990 og derefter en anden i hver efterfølgende folketælling ( 2000 og 2010 ).
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District | 10 th District | 11 th District | 12 th District | 13 th District | 14 th District | 15 th District | 16 th District | 17 th District | 18 th District |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
98 th (1983-1985) |
John Conyers ( D ) | Carl D. Pursell (da) ( R ) | Howard Wolpe (in) ( D ) | Mark D. Siljander (en) ( R ) | Harold S. Sawyer (in) ( R ) | Bob Carr ( D ) | Dale Kildee (in) ( D ) | Bob Traxler (in) ( D ) | Guy Vander Jagt (en) ( R ) | Donald J. Albosta (en) ( D ) | Robert W. Davis (in) ( R ) | David Bonior ( D ) | George W. Crockett Jr. (in) ( D ) | Dennis Hertel (en) ( D ) | William D. Ford (en) ( D ) | John Dingell ( D ) | Sander Levin ( D ) | William S. Broomfield (en) ( R ) |
99 th (1985-1987) |
Paul Henry B. (en) ( R ) | Bill Schuette ( R ) | ||||||||||||||||
100 th (1987-1989) |
Fred Upton ( R ) | |||||||||||||||||
101 e (1989-1991) | ||||||||||||||||||
102 th (1991-1993) |
Dave Camp (in) ( R ) | Barbara-Rose Collins (da) ( D ) | ||||||||||||||||
103 th (1993) |
Bart Stupak (en) ( D ) | Peter Hoekstra ( R ) | Paul Henry B. (en) ( R ) | Dave Camp (in) ( R ) | James Barcia (i) ( D ) | Fred Upton ( R ) | Nick Smith (in) ( R ) | Bob Carr ( D ) | Dale Kildee (in) ( D ) | David Bonior ( D ) | Joe Knollenberg (en) ( R ) | Sander Levin ( D ) | William D. Ford (en) ( D ) | John Conyers ( D ) | Barbara-Rose Collins (da) ( D ) | John Dingell ( D ) | ||
103 rd (1993-1995) |
Vern Ehlers ( R ) | |||||||||||||||||
104 th (1995-1997) |
Dick Chrysler ( R ) | Lynn N. Rivers (da) ( D ) | ||||||||||||||||
105 th (1997-1999) |
Debbie Stabenow ( D ) | Carolyn Cheeks Kilpatrick (en) ( D ) | ||||||||||||||||
106 th (1999-2001) | ||||||||||||||||||
107 th (2001-2003) |
Mike Rogers ( R ) | |||||||||||||||||
108 th (2003-2005) |
Dale Kildee (in) ( D ) | Joe Knollenberg (en) ( R ) | Candice Miller ( R ) | Thaddeus McCotter ( R ) | Carolyn Cheeks Kilpatrick (en) ( D ) | John Dingell ( D ) | ||||||||||||
109 th (2005-2007) |
Joe Schwarz (en) ( R ) | |||||||||||||||||
110 th (2007-2009) |
Tim Walberg ( R ) | |||||||||||||||||
111 th (2009-2011) |
Mark Schauer (en) ( D ) | Gary Peters ( D ) | ||||||||||||||||
112 e (2011-2013) |
Dan Benishek ( R ) | Bill Huizenga ( R ) | Justin Amash ( R ) | Tim Walberg ( R ) | Hansen Clarke (en) ( D ) | |||||||||||||
112 th (2013) |
David Curson (da) ( D ) | |||||||||||||||||
113 th (2013-2015) |
Dan Kildee ( D ) | Sander Levin ( D ) | Kerry Bentivolio ( R ) | John Dingell ( D ) | John Conyers ( D ) | Gary Peters ( D ) | ||||||||||||
114 th (2015-2017) |
John Moolenaar ( R ) | Mike Bishop ( R ) | Dave Trott ( R ) | Debbie Dingell ( D ) | Brenda Lawrence ( D ) | |||||||||||||
115 th (2017-2018) |
Jack Bergman ( R ) | Paul Mitchell ( R ) | ||||||||||||||||
115 th (2018-2019) |
Brenda Jones ( D ) |