Siden folketællingen i 1980 har Tennessee valgt otte medlemmer af USA's Repræsentanternes Hus .
Distrikt og navn | Start af periode | Venstre | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Phil roe |
3. januar 2009 ( 12 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner | ||
2 | Tim Burchett |
3. januar 2019 |
Republikaner | ||
3 | Chuck fleischmann |
3. januar 2011 ( 10 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner | ||
4 | Scott DesJarlais |
3. januar 2011 ( 10 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner | ||
5 | Jim Cooper |
3. januar 2003 ( 18 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Demokrat | ||
6 | John steg |
3. januar 2019 |
Republikaner | ||
7 | Mark E. Green |
3. januar 2019 |
Republikaner | ||
8 | David Kustoff |
3. januar 2017 ( 4 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Republikaner | ||
9 | Steve cohen |
3. januar 2007 ( 14 år, 4 måneder og 1 dag ) |
Demokrat |
Tennessee har haft ni distrikter siden 1953 med undtagelse af perioden 1973-1983.
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
83 e (1953-1955) |
B. Carroll Reece (in) ( R ) | Howard H. Baker, Sr. (in) ( R ) | James B. Frazier, Jr. (en) ( D ) | Joe L. Evins (en) ( D ) | Percy Priest (in) ( D ) | James P. Sutton (da) ( D ) | Tom J. Murray (i) ( D ) | Jere Cooper (in) ( D ) | Clifford Davis (in) ( D ) |
84 e (1955-1957) |
Ross Bass (en) ( D ) | ||||||||
85 th (1957-1959) |
J. Carlton Loser (da) ( D ) | ||||||||
Fats Everett (en) ( D ) | |||||||||
86 th (1959-1961) | |||||||||
87 th (1961-1963) | |||||||||
Louise Reece (in) ( R ) | |||||||||
88 th (1963-1965) |
Jimmy Quillen (en) ( R ) | Bill Brock ( R ) | Richard Fulton (in) ( D ) | ||||||
Irene B. Baker (da) ( R ) | |||||||||
89 th (1965-1967) |
John Duncan Sr. ( R ) | William R. Anderson ( D ) | George W. Grider (in) ( D ) | ||||||
90 th (1967-1969) |
Ray Blanton (in) ( D ) | Dan Kuykendall (en) ( R ) | |||||||
91 e (1969-1971) | |||||||||
Ed Jones (in) ( D ) | |||||||||
92 e (1971-1973) |
LaMar Baker (en) ( R ) | ||||||||
93 e (1973-1975) |
Robin Beard (en) ( R ) | Ed Jones (in) ( D ) | Dan Kuykendall (en) ( R ) | Slettet distrikt | |||||
94 th (1975-1977) |
Marilyn Lloyd (en) ( D ) | Harold Ford Sr. (da) ( D ) | |||||||
Clifford Allen (in) ( D ) | |||||||||
95 th (1977-1979) |
Al Gore ( D ) | ||||||||
96 th (1979-1981) |
Bill Boner ( D ) | ||||||||
97 th (1981-1983) | |||||||||
98 th (1983-1985) |
Jim Cooper ( D ) | Al Gore ( D ) | Don Sundquist ( R ) | Ed Jones (in) ( D ) | Harold Ford Sr. (da) ( D ) | ||||
99 th (1985-1987) |
Bart Gordon ( D ) | ||||||||
100 th (1987-1989) | |||||||||
Jimmy Duncan ( R ) | Bob Clement ( D ) | ||||||||
101 e (1989-1991) |
John S. Tanner ( D ) | ||||||||
102 th (1991-1993) | |||||||||
103 rd (1993-1995) | |||||||||
104 th (1995-1997) |
William L. Jenkins (in) ( R ) | Van Hilleary (en) ( R ) | Ed Bryant (en) ( R ) | ||||||
105 th (1997-1999) |
Zach Wamp (en) ( R ) | Harold Ford Jr. ( D ) | |||||||
106 th (1999-2001) | |||||||||
107 th (2001-2003) | |||||||||
108 th (2003-2005) |
Lincoln Davis (in) ( D ) | Jim Cooper ( D ) | Marsha Blackburn ( R ) | ||||||
109 th (2005-2007) | |||||||||
110 th (2007-2009) |
David Davis (in) ( R ) | Steve Cohen ( D ) | |||||||
111 th (2009-2011) |
Phil Roe ( R ) | ||||||||
112 e (2011-2013) |
Chuck Fleischmann ( R ) | Scott DesJarlais ( R ) | Diane Black ( R ) | Stephen Fincher ( R ) | |||||
113 th (2013-2015) | |||||||||
114 th (2015-2017) | |||||||||
115 th (2017-2019) |
David Kustoff ( R ) | ||||||||
116 th (2019-2021) |
Tim Burchett ( R ) | John Rose ( R ) | Mark E. Green ( R ) |