Marokko ved sommer-OL 2020 | |||||||||||
CIO-kode | TIR | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Placere | Tokyo | ||||||||||
Deltagelse | 15 th | ||||||||||
Atleter | 49 (i 18 sportsgrene) | ||||||||||
Flagbærer |
Oumaïma Bel Ahbib Ramzi Boukhiam |
||||||||||
|
|||||||||||
Marokko ved sommer-OL | |||||||||||
| |||||||||||
De Marokko deltager i Sommer-OL 2020 i Tokyo i Japan fra 23 juli til 8. august 2021 . Dette er hans 15 th deltagelse i Summer Games.
Den Internationale Olympiske Komité godkender fra disse spil, at delegationerne præsenterer to standardbærere , en kvinde og en mand, til åbningsceremonien. Bokser Oumaïma Bel Ahbib og surfer Ramzi Boukhiam blev udnævnt til flagbærere for den marokkanske delegation af den marokkanske nationale olympiske komité den 14. juli 2021.
Atlet | Prøve | Serie | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Abdelati El Guesse | 800 m | ||||||
Osama Nabil | |||||||
Mostafa Smaili | |||||||
Anass Essayi | 1.500 m | ||||||
Brahim Kaazouzi | |||||||
Abdelatif Sadiki | |||||||
Soufiane El Bakkali | 1.500 m | ||||||
3.000 m løbebane | |||||||
Sufiyan Bouqantar | 5.000 m | ||||||
Zouhair Talbi | 10.000 m | ||||||
Abdelkarim Ben Zahra | 3.000 m løbebane | ||||||
Mohamed tindouft | |||||||
Mohamed Reda el-Aaraby | Marathon | ||||||
Othmane El Goumri | |||||||
Hamza Sahli |
Atlet | Prøve | Serie | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Rababe Arafi | 800 m | ||||||
1.500 m | |||||||
Rkia El Moukim | Marathon |
Atlet | Konkurrence | Serie | Udkast | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Sarah fraincart | Skiff |
Mænds par Mohamed Abicha / Zouheir El Graoui har kvalificeret sig til OL.
Atlet | Kategori | 1/ 16 th af den endelige | 1/ 8 e endelig | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
|||
Mohamed hamout | Fjer (-57 kg ) | ||||||
Abdelhaq Nadir | Letvægt (-63 kg ) | ||||||
Mohamed assaghir | Medium-tung (-81 kg ) | ||||||
Youness Baalla | Super tung (-91 kg ) |
Atlet | Kategori | 1/ 16 th af den endelige | 1/ 8 e endelig | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
|||
Rabab Cheddar | Fluer (-51 kg ) | ||||||
Oumaïma Bel Ahbib | Welters (-69 kg ) | ||||||
Khadija tirsdag | Medium (-75 kg ) |
Atlet | Konkurrence | Serie | Semifinaler | Endelig | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Løb 1 | Rang | Løb 2 | Rang | Bedre | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Mathis Soudi | Mand K-1 | ||||||||||
Celia Jodar | Kvinde K-1 |
Atlet | Konkurrence | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Mohcine El Kouraji | Online løb |
Atlet | Hest | Konkurrence | Grand Prize | Særlig Grand Prize | Gratis Grand Prize | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Total | Rang | Score | Total | Rang | Score | Rang | |||
Yessin Rahmouni | Individuel |
Atlet | Hest | Konkurrence | Kvalifikation | Endelig | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 st round | 2 th runde | 3 th runde | Endelig A | Final B | Total | |||||||||||
Straffe | Rang | Straffe | Total | Rang | Straffe | Total | Rang | Straffe | Rang | Straffe | Rang | Straffe | Rang | |||
Ali Al Ahrach | Individuel | |||||||||||||||
Samy Colman | ||||||||||||||||
Abdelkebir Ouaddar | ||||||||||||||||
Ali Al Ahrach El Ghali Boukaa Samy Colman Abdelkebir Ouaddar |
Af hold |
Atlet | Ingen. | Konkurrence | 1/ 32 th af den endelige | 1/ 16 th af den endelige | 1/ 8 e endelig | Kvartfinaler | Semifinaler | Sidste kamp med bronzemedalje Placeringskampe 5-8 |
Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
||||
Houssam El Kord | Individuelt sværd |
Atlet | Dag 1 | Dag 2 | Dag 3 | Dag 4 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | Score | Rang | Score | Rang | |
Maha Haddioui |
Atlet | Konkurrence | Snatch | Ren og ryk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultater | Rang | Resultater | Rang | ||||
Abderrahim Moum | -73 kg |
Atlet | Konkurrence | 1 st round | 2 th runde | Kvartfinale | Semifinale | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
|||
Soumiya Iraoui | Mindre end 52 kg | ||||||||
Assmaa Niang | Mindre end 70 kg |
Atlet | Konkurrence | 16. runde | Kvartfinale | Semifinale | Udkast | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstander
Resultater |
Modstander
Resultater |
Modstander
Resultater |
Modstander
Resultater |
Modstander
Resultater |
Rang | ||
Btissam Sadini | Mindre end 61 kg |
Atlet | Konkurrence | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
Rang | ||||
Græsk-romersk brydning | |||||||||
Zied Ait Ouagram | Mindre end 77 kg |
Atlet | Prøve | Serie | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Samy Boutouil | 100 m fri |
Atlet | Prøve | Serie | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Lina Khiyara | 200 m fri |
Atlet | Konkurrence | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultater | Resultater | Resultater | Resultater | Resultater | Resultater | Ranking | ||
Ramzi Boukhiam | Mænd |
Atlet | Konkurrence | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
|||
Achraf Mahboubi | -80 kg |
Atlet | Konkurrence | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
|||
Oumaima El Bouchti | -49 kg | |||||||
Nada laaraj | -57 kg |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | ||
Ibtissam Marirhi | Skeet |
Atleter | Konkurrence | Svømning (1,5 km ) | Overgang 1 | Cykling (40 km ) | Overgang 2 | Løb (10 km ) | Tid | Resultater |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mehdi Essadiq | Mænd |