Rusland ved Vinter-OL 2012 | |||||||||||
CIO-kode | RUS | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Komité | Den Russiske Nationale Olympiske Komité | ||||||||||
Internet side | http://www.roc.ru/ | ||||||||||
Beliggenhed | Innsbruck | ||||||||||
Deltagelse | 1 st på Winter Youth Olympic Games | ||||||||||
Atleter | 67 ud af 15 sportsgrene | ||||||||||
Flagbærer | Sergei Mozgov | ||||||||||
|
|||||||||||
Rusland ved vinter-ungdoms-OL | |||||||||||
| |||||||||||
Den russiske deltog i Ungdom Olympiske Lege i Winter 2012 i Innsbruck i Østrig fra 13 til22. januar 2012.
Medalje | Efternavn | Sport | Prøve | Dateret |
---|---|---|---|---|
Guld | Uliana Kaysheva | Skiskydning | Forfølgelseskvinder | 16. januar |
Guld | Anastasia sedova | Langrend | 5 km kvinder | 17. januar |
Guld | Alexsander Selyaninov | Langrend | 10 km mænd | 17. januar |
Guld |
Anna Yanovskaya Sergey Mozgov |
Kunstskøjteløb | Isdans | 17. januar |
Guld | Elizaveta Tuktamysheva | Kunstskøjteløb | Individuelle kvinder | 17. januar |
Sølv |
Lina Fedorova Maxim Miroshkin |
Kunstskøjteløb | Par | 16. januar |
Sølv | Adelina Sotnikova | Kunstskøjteløb | Individuelle kvinder | 17. januar |
Sølv |
Uliana Kaysheva Anastasia Sedova Alexsander Selyaninov Ivan Galushkin |
Langrend skiskydning |
Blandet langrend / skiskydningsrelæ | 21. januar |
Sølv | Russisk hold | Ishockey | Mænds turnering | 22. januar |
Bronze | Uliana Kaysheva | Skiskydning | Sprint kvinder | 15. januar |
Bronze | Feodosi Efremenkov | Kunstskøjteløb | Individuelle kvinder | 16. januar |
Bronze |
Anastasia Dolidze Vadim Ivanov |
Kunstskøjteløb | Par | 16. januar |
Bronze |
Maria Simonova Dmitri Dragun |
Kunstskøjteløb | Isdans | 17. januar |
Bronze | Alexsander Selyaninov | Langrend | Sprint mænd | 19. januar |
Bronze | Ekaterina Tkachenko | Alpint skiløb | Slalom kvinder | 20. januar |
Bronze | Vasiliy Pudushkin | Hurtigskøjteløb | Gruppestart mænd | 20. januar |
Rusland kvalificerede 2 atleter.
MændAtlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Artem Pak | Slalom | 44 sek 70 | 41s 31 | 1:26:01 | 20 |
Kæmpe slalom | 1 min. 00 s 50 | 55s 59 | 1:56:09 | 12 | |
Super-G | 1:06:27 | 15 | |||
Kombineret | 1:06:56 | Færdig ikke |
Atlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Ekaterina Tkachenko | Slalom | 42s 39 | 39 s 23 | 1:21:62 | 3 |
Kæmpe slalom | 58s 61 | 59s 41 | 1:58:02 | 7 | |
Super-G | 1:07:39 | 14 | |||
Kombineret | 1:05:88 | 37s 21 | 1:43:09 | 8 |
Rusland kvalificerede 4 atleter.
MændAtlet | Prøve | Endelig | ||
---|---|---|---|---|
Tid | Savnet | Rang | ||
Ivan galushkin | Sprint | 22:41 | 5 | 40 |
Forfølgelse | 33:27 | 7 | 25 | |
Aleksei Kuznetcov | Sprint | 22:14 | 4 | 25 |
Forfølgelse | 35:22 6 | 10 | 37 |
Atlet | Prøve | Endelig | ||
---|---|---|---|---|
Tid | Savnet | Rang | ||
Natalya Gerbulova | Sprint | 18:14 | 1 | 5 |
Forfølgelse | 29:46 | 5 | 9 | |
Uliana Kaysheva | Sprint | 18:09 | 2 | 3 |
Forfølgelse | 26:01 3 | 0 | 1 |
Atlet | Prøve | Endelig | ||
---|---|---|---|---|
Tid | Savnet | Rang | ||
Uliana Kaysheva Natalya Gerbulova Aleksei Kuznetcov Ivan Galushkin |
Blandet relæ | Diskvalificeret | ||
Uliana Kaysheva Anastasia Sedova Ivan Galushkin Alexander Selyaninov |
Blandet langrend / skiskydningsrelæ | 1 t 05 min 22 s 5 | 2 + 9 | 2 |
Rusland kvalificerede 2 atleter.
MændAtlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Kirill Chigvinysev Ivan Tarasov |
To mand bob | 55s 00 | 54 s 95 | 1:49:95 | 8 |
Rusland kvalificerede 4 atleter.
MændAtlet | Prøve | Endelig | |
---|---|---|---|
Tid | Rang | ||
Nikita Khabarov | 10 km mænd | 31:31:02 | 18 |
Alexander Selyaninov | 10 km mænd | 29:28 | 1 |
Atlet | Prøve | Endelig | |
---|---|---|---|
Tid | Rang | ||
Anastasia sedova | 5 km kvinder | 14:18:06 | 1 |
Alisa zhambalova | 5 km kvinder | 15:15 8 | 5 |
Atlet | Prøve | Kvalifikation | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Total | Rang | Total | Rang | Total | Rang | Total | Rang | ||
Nikita Khabarov | Sprint mænd | 1:43:52 | 2 Q | 1 min 51 s 9 | 5 | Ikke kvalificeret | |||
Alexander Selyaninov | Sprint mænd | 1:43:93 | 4 Q | 1 min 49 s 5 | 2 Q | 1 min 46 s 8 | 3 Q | 1 min 45 s 1 | 3 |
Anastasia sedova | Sprint kvinder | 2:01:72 | 13 Q | 2:01:05 | 3 | Ikke kvalificeret | |||
Alisa zhambalova | Sprint kvinder | 2:03:08 | 18 Q | 2:03:03 | 4 | Ikke kvalificeret |
Atlet | Prøve | Endelig | ||
---|---|---|---|---|
Tid | Savnet | Rang | ||
Uliana Kaysheva Anastasia Sedova Ivan Galushkin Alexander Selyaninov |
Blandet langrend / skiskydningsrelæ | 1 t 05 min 22 s 5 | 2 + 9 | 2 |
Rusland kvalificerede et hold.
Hold
Endelig klassificering 1 st runde
|
Kamp 1
|
Kamp 5
|
|
|
|
|
|
|
PÅ | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Michael Bruner ( SUI ) Nicole Muskatewitz ( GER ) |
1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | x | 7 | ||
Korey Dropkin ( USA ) Marina Verenich ( RUS ) X |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | x | 3 |
B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Korey Dropkin ( USA ) Marina Verenich ( RUS ) X |
1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | |
Yoo Min-hyeon ( KOR ) Mako Tamakuma ( JPN ) |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Rusland har kvalificeret 11 atleter.
MændAtlet (er) | Prøve | PC / DO | PL / DL | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | Point | Rang | ||
Feodosi Efremenkov | Individuel | 54,70 | 2 | 108,76 | 5 | 163,46 | 3 |
Atlet (er) | Prøve | PC / DO | PL / DL | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | Point | Rang | ||
Adelina Sotnikova | Individuel | 59,44 | 2 | 99,64 | 3 | 159.08 | 2 |
Elizaveta Tuktamysheva | Individuel | 61,83 | 1 | 111,27 | 1 | 173.10 | 1 |
Atlet (er) | Prøve | PC / DO | PL / DL | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | Point | Rang | ||
Anastasia Dolidze Vadim Ivanov |
Par | 38,75 | 3 | 73,97 | 3 | 112,72 | 3 |
Lina Fedorova Maxim Miroshkin |
Par | 49,32 | 2 | 84,87 | 2 | 134,19 | 2 |
Maria Simonova Dmitri Dragun |
Isdans | 54.11 | 3 | 71.11 | 3 | 125,22 | 3 |
Anna Yanovskaia Sergei Mozgov |
Isdans | 60,19 | 1 | 86,77 | 1 | 146,96 | 1 |
Atleter | Prøve | Mænd | Kvinder | Isdans | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Point | Score | Rang | Point | Score | Rang | Point | Point | Rang | ||
Hold 1 Feodosi Efremenkov ( RUS ) Tina Stuerzinger ( SUI ) Millie Paterson / Edward Carstairs ( GBR ) |
Holdtrofæ | 117,13 | 1 | 8 | 73.46 | 5 | 4 | 44.02 | 8 | 1 | 13 | 5 |
Hold 2 Yaroslav Paniot ( UKR ) Eveliina Viljanen ( FIN ) Maria Simonova / Dmitri Dragun ( RUS ) |
Holdtrofæ | 85.06 | 5 | 4 | 76,27 | 3 | 6 | 76.02 | 3 | 6 | 16 | 2 |
Hold 5 Tino Olenius ( FIN ) Myrtel Saldeen Olofsson ( SWE ) Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov ( RUS ) |
Holdtrofæ | 82,50 | 6 | 3 | 64,16 | 7 | 2 | 84,55 | 1 | 8 | 13 | 6 |
Rusland kvalificerede 2 atleter.
SkicrossAtlet | Prøve | Kvalifikation | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Rang | Rang | Rang | ||
Maxim Vlasenko | Ski cross mænd | 57 sek. 88 | 7 | Annulleret | ||
Ksenia Maksimova | Ski cross kvinder | 1:01:82 | 8 | Annulleret |
Rusland har kvalificeret et mænds hold.
Stå på række
|
|
|
Legende |
---|
Kvalificeret til semifinalen |
Clt | Hold | PJ | V | VP | D | DP | BP | F.Kr. | Diff | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Rusland | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 25 | 9 | +16 | 9 |
+002, | Canada | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 20 | 7 | +13 | 8 |
+003, | Finland | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 13 | 11 | +2 | 7 |
+004, | Forenede Stater | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 14 | 18 | –4 | 6 |
+005, | Østrig | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 30 | –27 | 0 |
13. januar 2012 | Rusland |
4-3 (2–1, 2–1, 0–1) |
Canada | Tyrolean Ice Arena 932 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
A. Protapovich ( E. Tsvetkov ) - 5 min 8 s E. Tsvetkov - 11 min 56 s M. Lazarev ( I. Nikolishin ) (IN) - 18 min 58 s D. Vovchenko (I. Nikolishin) - 26 min 38 s |
1–0 1–1 2–1 3–1 3–2 4–2 4–3 |
5 min 33 s - A. Pilon ( J. Hicketts , Gardiner ) 21 min 37 s - A. Brooks ( J. Carrick ) 42 min 5 s - Gardiner (J. Hicketts) |
Dommer : Andreas Harnebring Daniel Persson Martin Smeibidlo |
|
Sergey korobov | Værger | Keven Bouchard | ||
2 min | Straffe | 4 min | ||
29 | Skud | 23 |
15. januar 2012 | Finland |
4-3 (0–2, 3–0, 1–1) |
Rusland | Tyrolean Ice Arena 783 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
M. Honkanen (SN) - 25 min. 4 s K. Kapanen ( J. Tuulola , E. Sopanen ) (SN) - 27 min. 8 s W. Hopponen (K. Kapanen, M. Honkanen) (SN) - 29 min. 33 s K. Kapanen - 30 min. 41 s |
0–1 0–2 1–2 2–2 3–2 4–2 4–3 |
3 min 32 s - D. Sergeev (SN) 14 min 56 s - I. Nikolishin ( E. Nasybullin , M. Lazarev ) (2 SN) 35 min 31 s - I. Nikolishin (M. Lazarev, I. Svetchnikov ) |
Voldgift: Stian Halm Benjamin Hoppe Martin Smeibidlo |
|
Kaapo Kahkonen | Værger | Maxim Tretyak | ||
22 min | Straffe | 10 min | ||
21 | Skud | 32 |
16. januar 2012 | Rusland |
11-1 (0–1, 4–0, 7–0) |
Østrig | Tyrolean Ice Arena 1.274 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
S. Kondratyev ( D. Vovchenko , E. Tsvetkov ) - 16 min 13 s A. Svetlakov (D. Vovchenko) - 19 min 33 s I. Nikolishin ( A. Nekolenko ) - 25 min 51 s A. Protapovich ( M. Lazarev ) (SN) - 27 min 55 s I. Zinovev (SN) - 31 min 23 s I. Svetchnikov (A. Protapovich) - 33 min 22 s I. Nikolishin (I. Zinovev) - 33 min 32 s A. Protapovich ( M. Lazarev, E. Orlov ) (SN) - 35 min. 34 s |
0–1 1–1 2–1 3–1 4–1 5–1 6–1 7–1 8–1 9–1 10–1 11–1 |
12 min. 30 s - S. Gaffal ( N. Kraus ) (SN) |
Voldgift: Andreas Harnebring Tilen Pahor Daniel Persson |
|
Sergey koborov | Værger | Thomas stroj | ||
8 minutter | Straffe | 16 minutter | ||
53 | Skud | 12 |
18. januar 2012 | Forenede Stater |
1-7 (0–2, 0–3, 1–2) |
Rusland | Tyrolean Ice Arena 2.124 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
J. Fiegl ( A. MacInnis , J. Wegwerth ) - 38 min. 17 s |
0–1 0–2 0–3 0–4 0–5 1–5 1–6 1–7 |
1 min 43 s - E. Orlov ( I. Svetchnikov , A. Protapovich (SN) 6 min 47 s - A. Mikulovich ( I. Nikolishin , D. Sergeev ) (SN) 16 min 24 s - S. Kondratyev ( A. Svetlakov ) 19 min 32 s - I. Svetchnikov ( M. Lazarev , A. Protapovich) (SN) 21 min 58 s - M. Lazarev (I. Svetchnikov) 40 min 30 s - M. Lazarev (I. Svetchnikov) 43 min 32 s - E. Nasybullin (E. Orlov, A. Protapovich) (SN) |
Voldgift: Simon Aicher Benjamin Hoppe Daniel Persson |
|
Edwin Minney | Værger | Sergey korobov | ||
16 minutter | Straffe | 4 min | ||
15 | Skud | 30 |
20. januar | Rusland |
5-2 (1–0, 1–0, 3–2) |
Forenede Stater |
Tyrolean Ice Arena 1.632 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
Orlov ( E. Nasybullin , A. Protapovich ) (SN) - 2 min 6 s I. Nikolishin ( A. Nekolenko ) - 28 min 1 s I. Zinovev ( A. Mikulovich , I. Nikolishin) - 31 min 3 s A. Nekolenko (Nikolishin I., D. Sergeev ) - 32 min 49 s I. Svetchnikov - 44 min 37 s |
1–0 2–0 3–0 4–0 4–1 4–2 5–2 |
40 min 6 s - J. Wegwerth ( J. Eichel ) 41 min 22 s - Eichel ( J. Glover ) (SN) |
Dommer : Andreas Harnebring Andrei Haurylenka Daniel Persson |
|
Sergey korobov | Værger | Logan halladay | ||
14 minutter | Straffe | 8 minutter | ||
16 | Skud | 32 |
22. januar 2012 | Rusland |
1-2 ( Shootout Fire ) (1–0, 0–0, 0–1) ( Overtid 0–0) ( Shootout 0–1) |
Finland |
Tyrolean Ice Arena 3.008 tilskuere |
Kampark | ||||
---|---|---|---|---|
I. Zinovev - 8 min. 35 s M. Lazarev (reddet af målmanden) I. Nikolishin (reddet af målmanden) |
1-0 1–1 |
43 min 58 s - W. Hopponen Mr. Honkanen K. Kapanen |
Dommer : Simon Aicher Andrei Haurylenka Daniel Persson |
|
Sergey korobov | Værger | Kaapo Kähkönen | ||
24 min | Straffe | 26 min | ||
28 | Skud | 25 |
Endelig placering: 2
Rusland kvalificerede 6 atleter.
MændAtlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Maksim Aravin | Singler mænd | 40s 203 | 40s 148 | 1 min 20 s 351 | 13 |
Alexander Stepichev | Singler mænd | 40s 111 | 40s 217 | 1 min 20 s 328 | 11 |
Yury Kalinin Sergey Belyaev |
Dobbelt mænd | 43s 000 | 42s 946 | 1 min 25 s 946 | 4 |
Atlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Victoria demchenko | Singler kvinder | 43s 006 | 40s 478 | 1:23:48 | 20 |
Ekaterina Katnikova | Singler kvinder | 40s 441 | 40s 502 | 1:20:94 | 7 |
Atlet | Prøve | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mænd | Kvinder | Dobler | Total | Rang | ||
Victoria Demchenko Alexander Stepichev Yury Kalinin Sergey Belyaev |
Blandet holdrelæ | 45s 336 | 46s 911 | 47s 434 | 2:19 681 | 4 |
Rusland kvalificerede 1 atlet.
MændAtlet | Prøve | Skihop | Langrend | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Forsinke | Skitid | Samlet tid | Rang | ||
Roman Terekhin | Individuelle mænd | 85.2 | 15 | 3 min 29 | 28:56:05 | 32:25 | 14 |
Rusland kvalificerede 2 atleter.
MændAtlet | Prøve | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Denis ayrapetyan | 500 meter mænd | 45s 836 | 2 Q | 45s 025 | 3 qB | 45 s 902 | 2 |
1.000 meter mænd | 1 min 47 s 810 | 3 qCD | 1:33:68 | 2 qC | Straf |
Atlet | Prøve | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Anna gamorina | 500 meter kvinder | 46s 382 | 2 Q | 1:07 177 | 4 qB | Straf | |
1.000 meter kvinder | 1 min. 50 s 594 | 3 qCD | 1:44:64 | 1 qC | 1:38:04 | 1 |
Atlet | Prøve | Semifinale | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Hold A Suk Hee Shim ( KOR ) Yoann Martinez ( FRA ) Melanie Brantner ( AUT ) Denis Ayrapetyan ( RUS ) |
Blandet relæ af CNO | 4:21:66 | 2 Q | 4:26:35 | 3 |
Hold H Anna Gamorina ( RUS ) Hyo Jun Lim ( KOR ) Aafke Soet ( NED ) Michal Prokop ( ??? ) |
Blandet relæ af CNO | 4:26:02 | 2 Q | Straf |
Rusland kvalificerede 3 atleter.
MændAtlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Valeriy Myshaev | Individuelle mænd | 58s 26 | 59s 45 | 1:57:71 | 6 |
Atlet | Prøve | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Total | Rang | ||
Anastasia shlapak | Individuelle kvinder | Annulleret | 58s 73 | 58s 73 | 4 |
Elizaveta Zubkova | Individuelle kvinder | Annulleret | 59s 28 | 59s 28 | 6 |
Rusland kvalificerede 2 atleter.
MændAtlet | Prøve | 1 st hoppe | 2 e spring | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Afstand | Point | Afstand | Point | Point | Rang | ||
Yury Samsonov | Individuelle mænd | 63,5 m | 96,7 | 60,5 m | 90,0 | 186,7 | 18 |
Atlet | Prøve | 1 st hoppe | 2 e spring | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Afstand | Point | Afstand | Point | Point | Rang | ||
Anastasia Veshchikova | Individuelle kvinder | 58,0 m | 83.5 | 59,0 m | 86.4 | 169,9 | 10 |
Atlet | Prøve | 1 st round | 2 th runde | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Anastasia Veshchikova Roman Terekhin Yury Samsonov |
Holdkonkurrence | 180,5 | 178.1 | 358,6 | 13 |
Rusland kvalificerede 3 atleter.
MændAtlet | Prøve | Kvalifikation | Semifinale | Endelig | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Rang | Runde 1 | Runde 2 | Rang | Runde 1 | Runde 2 | Rang | ||
Nikita Avtaneev | Half-pipe mænd | 66.00 | 72,50 | 3 Q | 74,25 | 70,25 | 7 | |||
Ivan Kardonov | Half-pipe mænd | 54.00 | 54,50 | 9 q | 55,35 | 57,50 | 9 | Ikke kvalificeret | ||
Slopestyle mænd | 33,75 | 34,50 | 14 | Ikke kvalificeret |
Atlet | Prøve | Kvalifikation | Semifinale | Endelig | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Rang | Runde 1 | Runde 2 | Rang | Runde 1 | Runde 2 | Rang | ||
Ekaterina Prusakova | Half-pipe kvinder | Er ikke startet | Er ikke startet | - | Ikke kvalificeret |
Rusland kvalificerede 4 atleter.
MændAtlet | Prøve | Løb 1 | Løb 2 | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Vasiliy Pudushkin | 500 meter mænd | 38s 92 | 39 s 16 | 78s 08 | 4 |
1.500 meter mænd | 2:03:08 | 8 | |||
Gruppestart mænd | 7:12 83 | 3 | |||
Mikhail Kazelin | 1.500 meter mænd | 2:03:42 | 10 | ||
3000 meter mænd | 4:19:25 | 6 | |||
Gruppestart mænd | 7:14:42 | 7 |
Atlet | Prøve | Løb 1 | Løb 2 | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Marina salnikova | 500 meter kvinder | 82s 08 | 43s 34 | 125 s 42 | 15 |
1.500 meter kvinder | 2:14:53 | 6 | |||
Gruppe afgang kvinder | 6:07:63 | 10 | |||
Yelizaveta Kazelina | 1.500 meter kvinder | 2:02:90 | 5 | ||
3.000 meter kvinder | 4:44:45 | 4 | |||
Gruppe afgang kvinder | 6:01:47 | 4 |