Togo ved Sommer-OL 2020 | |||||||||||
CIO-kode | TOG | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Komité | CNOT | ||||||||||
Placere | Tokyo | ||||||||||
Deltagelse | 11 th | ||||||||||
Atleter | 4 (i 4 sportsgrene) | ||||||||||
Flagbærer |
Claire Akossiwa Ayivon Dodji Fanny |
||||||||||
|
|||||||||||
Togo ved Sommer-OL | |||||||||||
| |||||||||||
Den Togo vil deltage i 2020 OL i Tokyo i Japan . Dette er hans 11 th deltagelse i de Summer Games .
Den Internationale Olympiske Komité godkender fra disse spil, at delegationerne præsenterer to standardbærere , en kvinde og en mand, til åbningsceremonien. Rower Clare Akossiwa Ayivon og bordtennis Dodji Fanny udpeges bærere af den togolesiske delegation.
Fabrice Dabla drager fordel af et sted i navnet på legenes universalitet.
Atlet | Prøve | Serie | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultater | Rang | Resultater | Rang | Resultater | Rang | Resultater | Rang | ||
Fabrice Dabla | 100 m mænd |
Claire Ayivon opnåede en ikke-nominativ kvote for komiteen i single scull ved at slutte på andenpladsen i B-finalen ved det afrikanske mesterskab i roning .
Forklaring: FA = final A (medalje); FB = endelig B (ingen medalje); FC = C final (ingen medalje); FD = D final (ingen medalje); FE = E final (ingen medalje); FF = F final (ingen medalje); SA / B = semifinal A / B; SC / D = C / D semifinaler; SE / F = semifinal E / F; QF = kvartfinaler; R = dybgang
Atlet | Prøve | Serie | Udkast | Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Claire Ayivon | Skiff kvinder |
Udvalget drager fordel af et sted, der er tildelt i navnet på spillernes universalitet.
Atlet | Prøve | Serie | Semifinaler | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Mawupemon Otogbe | Mænds 50 meter freestyle |
Bordtennisspiller Dodji Fanny fik et tredelt sted.
Atlet (frø nummer) |
Konkurrence | Indledende runde | 1 st round | 2 th runde | 3 th runde | 4 th runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Dodji Fanny () | Enkel |