Tunesien ved Sommer-OL 2012 | |||||||||||
CIO-kode | TUN | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Beliggenhed | London | ||||||||||
Deltagelse | 13 th på Summer Games | ||||||||||
Atleter | 83 (i 17 sportsgrene) | ||||||||||
Flagbærer | Heykel Megannem | ||||||||||
|
|||||||||||
Tunesien ved Sommer-OL | |||||||||||
| |||||||||||
De Tunesien deltager i OL Sommer 2012 i London i Storbritannien fra 27 Juli - 12 august 2012. Det er den 13 th deltagelse i de Summer Games . Det har hidtil lykkedes at kvalificere 83 atleter i sytten sportsgrene, hvilket udgør en rekord i historien om de tunesiske deltagelser med for første gang kvalifikationen i tre holdsport (håndbold, basketball og volleyball). Bold).
Medalje | Sport | Disciplineret | Atlet (er) | Ydeevne | Dateret |
Guld | Svømning | 10 km mænd | Osama Mellouli | 1 time 49 minutter 55 sekunder 1 | 10. august |
Guld | atletik | 3.000 m stigningskvinder kvinder | Habiba Ghribi | 9:08:37 | 6. august |
Bronze | Svømning | 1500 m fri mænd | Osama Mellouli | 14:40:31 | 4. august |
Habiba Ghribi bliver 2012 olympisk mester i 3.000 m stigning efter diskvalificeringen af russiske Yuliya Zaripova for doping i marts 2016 .
Atleter fra Tunesien har hidtil nået de kvalificerende minimumsniveauer i de følgende atletikbegivenheder (for hver begivenhed kan et land deltage i tre atleter, forudsat at de hver har opnået det kvalificerende minimum A, kun en atlet pr. Begivenhed. Nation er optaget på startlisten, hvis kun minimum B er vellykket):
Minima A opnået af tre atleter (eller flere)Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Amor Ben Yahia | 3.000 m løbebane | 8:22:70 PB | 14 | - | - |
Habiba Ghribi | 3.000 m løbebane | 9:27:42 SB | 1 | 9:08:37 NR | |
Hassanine Sebei | 20 km gåtur | - | - | DNF | - |
Wissem Hosni | Marathon | - | - | 2 timer 26 minutter 43 sekunder | 71 |
Amira Ben Amor | Marathon | - | - | 2 h 40 min 13 s NR | 80 |
To tunesiske roere er kvalificerede: Aymen Mejri (mænds single scull) og Racha Soula (damer single scull)
Atlet | Konkurrence | Serie | Udkast | Kvartfinaler | Semifinaler | Finaler | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Aymen Mejri | Skiff | 7:21:64 | R | 7:11:94 | - | - | - | - | - | - | - |
Racha Soula | Skiff | 8:19:31 | R | 8:10 76 | - | - | - | - | - | - | - |
Tunesien kvalificerede deres mænds basketballhold:
Udvælgelse
|
|
29. juli 2012 | Nigeria | 60 - 56 | Tunesien | Basketball Arena , London | |
14:30 CEST |
( 15 - 31 ) |
31. juli 2012 | Tunesien | 63 - 110 | Forenede Stater | Basketball Arena , London | |
22:15 CEST |
( 33 - 46 ) |
2. august 2012 | Argentina | 92 - 69 | Tunesien | Basketball Arena , London | |
14:30 CEST |
( 40 - 40 ) |
4. august 2012 | Tunesien | 69 - 73 | Frankrig | Basketball Arena , London | |
9:00 CEST |
( 27 - 35 ) |
6. august 2012 | Tunesien | 63 - 76 | Litauen | Basketball Arena , London | |
11:15 CEST |
( 35 - 22 ) |
Atlet | Konkurrence | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Ahmed Mejri | Letvægt (-60 kg ) |
Shafiq Chitou 16-9
|
Felix Verdejo 7-16
|
- | - | - | - |
Abderrazak Houya | Super let (-64 kg ) |
Gaybatulia Gadzhialiyev 19-16
|
Jeffrey Horn 11-17
|
- | - | - | - |
Yahia El-Mekachari | Medium-tung (-81 kg ) |
Jahon Qurbonov 16-8
|
Elshod Rasulov 6-13
|
- | - | - | - |
Maroua Rahali | Fluer (-51 kg ) | - | - |
Mary Kom 6-15
|
- | - | - |
Rim Jouini | Letvægt (-60 kg ) | - |
Alexis Pritchard 10-15
|
- | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | Serie | Semifinale | Final B | Endelig A | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Khaled houcine | C1 200 meter | 44s 395 | 4 | 44s 373 | 7 | - | - | - | - |
Mohamed ali mrabet | K1 200 meter | 38s 291 | 7 | 44s 373 | 7 | - | - | - | - |
Mohamed ali mrabet | K1 1000 meter | 38s 291 | 7 | 44s 373 | 7 | - | - | - | - |
Afef Ben Ismail | K1 200 meter | 48s 998 | 7 | - | - | - | - | - | - |
Afef Ben Ismail | K1 500 meter | 2:07:70 | 6 | 2:15:36 | 8 | - | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | 1/32 finale | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Mohamed samandi | Individuel folie | - |
Andrea Cassara 7-15
|
- | - | - | - | - |
Hichem Samandi | Individuel sabel |
Hernan Jansen Brito 13-15
|
- | - | - | - | - | - |
Sarra Besbes | Individuelt sværd | - |
Luo Xiaojuan 15-9
|
Choi Lnjeong 12-11
|
Heidemann Britta 12-15
|
- | - | - |
Ines Boubakri | Individuel folie | - |
Nicole Ross 15-8
|
Astrid Guyart 15-10
|
Valentina Vezzali 7-8
|
- | - | - |
Azza Besbes | Individuel sabel | - |
Ved Sin Ying 15.-13
|
Dagmara Wozniak 13-15
|
- | - | - | - |
Amira Ben Chaabane | Individuel sabel | - |
Chen Xiaodong 12-15
|
- | - | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | Enheder | Kvalifikation | Enheder | Endelig | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
S | SC | BA | P | Total | Rang | S | SC | BA | P | Total | Rang | ||
Wajdi Bouallègue | Individuel | 13.708 | 60 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Atlet | Prøve | Rang | Gruppe | Vægt | Opfanget (kg) | Rens og ryk (kg) | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | Resultat | 1 | 2 | 3 | Resultat | ||||||
Khalil El-Maaoui | Mindre end 56 kg | - | PÅ | 55,39 | 127 | 130 | 132 | 132 | - | - | - | - | Abd |
Ghada Hassine | Mindre end 69 kg | 10 | B | 68,64 | 97 | 101 | 102 | 102 | 115 | 120 | 125 | 120 | 222 |
Tunesien har kaldt deres fjorten mand mandlige håndboldhold:
|
|
29. juli 14.30 |
Sverige | 28 - 21 | Tunesien |
Copper Box , London Tilskuere: 4.155 Voldgift : O. Raluy López, A. Sabroso |
Doder 8 | (16 - 11) | Boughanmi 6 | ||
× 3 × 4 |
× 3 × 5 |
31. juli 09:30 |
Tunesien | 22 - 32 | Island |
Copper Box , London Tilskuere: 3559 Voldgift : M. Al-Nuaimi, OA Omar |
Bannour 10 | (8 - 19) | Pálmarsson 8 | ||
× 4 × 3 |
× 4 × 5 |
2. aug 11:15 |
Frankrig | 25 - 19 | Tunesien |
Copper Box , London Tilskuere: 4.670 Dommere : N. Nikolić, D. Stojković |
Narcissus 7 | (12 - 11) | Bannour 5 | ||
× 4 × 5 |
× 4 × 7 |
4. august 09:30 |
Tunesien | 34 - 17 | Storbritannien |
Copper Box , London Tilskuere 4319 Voldgift : M. Gubica, B. Milosevic |
Toumi 10 | (14 - 8) | Edgar 5 | ||
× 3 × 5 |
× 3 × 6 |
6. august 11:15 |
Argentina | 23 - 25 | Tunesien |
Kobberboks , London Tilskuere: 4.645 Voldgift : P. Olesen, LE Pedersen |
Simonet D. 6 | (12 - 12) | Alouini 7 | ||
× 2 × 7 × 1 |
× 3 × 6 × 1 |
8. august 21.30 |
Kroatien | 25 - 23 | Tunesien |
Basketball Arena , London Dommer : CM Marina, DL Minore |
Čupić 8 | (11 - 12) | Alouini , Jallouz 4 | ||
× 2 × 3 |
× 4 × 5 × 1 |
Atlet | Konkurrence | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast | Bronzemedalje finale | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
Rang | ||
Faïcel Jaballah | Over 100 kg mænd |
Yerzhan Shynkeyev 001-0001
|
Teddy Riner 0002-101
|
- | - | - | - | - | - |
Houda Miled | Mindre end 70 kg kvinder | - |
Chen Fei 0001-100
|
- | - | - | - | - | - |
Hana Mergheni | Mindre end 78 kg kvinder | - |
Mayra Aguiar 0003-0200
|
- | - | - | - | - | - |
Nihel Cheikhrouhou | Over 78 kg kvinder | - |
Maria Suelen Altheman 0001-1001
|
- | - | - | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | 1/8 finale | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
Rang | ||
Græsk-romersk brydning | |||||||||
Zied Ayt Ikram | Mindre end 74 kg | fritaget |
Christophe Guénot | 0 | 0 | | 3 | 2 |
|
- | |||||
Haykel achouri | Mindre end 84 kg | fritaget |
Vasyl Rachyba ( UKR ) | 0 | 0 | | 2 | 1 | |
- | |||||
Hassine Ayari | Mindre end 96 kg | fritaget |
Choukri Atafi ( MAR ) | 2 | 0 | 3 | | 0 | 1 | 0 | |
Yunior Estrada ( CUB ) | 0 | 0 | | 1 | 1 | |
- | ||||
Radhouane Chebbi | Mindre end 120 kg | fritaget |
Łukasz Banak ( POL ) | 0 | 0 | | 1 | 2 | |
- | |||||
Freestyle wrestling | |||||||||
Haythem Belaïech | Mindre end 66 kg |
Haislan Vernes Garcia ( CAN ) | 0 | | 5 | Sejr ved fortabelse |
- | ||||||
Bilel El Ouechtati | Mindre end 74 kg | fritaget |
Abdulkhakim Shapiyev ( KAZ ) | 3 | 0 | | 5 | 1 | |
- | |||||
Marwa Amri | Mindre end 55 kg |
Jieun Ui ( KOR ) | 1 | 3 | | 1 | 0 | |
Sofia Mattsson ( SWE ) | 0 | 0 | | 3 | 2 | |
- | |||||
Maroi Mezien | Mindre end 48 kg | fritaget |
Hitomi Obara ( JPN ) | 0 | | 4 | Sejr ved efterår |
- |
Atlet | Konkurrence | Serie | Semifinale | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Osama Mellouli | 1.500 m freestyle | 14:46:23 | 2 | - | - | 14:40:31 | |
Osama Mellouli | 10.000 m | - | - | - | - | 1 time 49 minutter 55 sekunder 1 | |
Ahmed Mathlouthi | 200 m fri | 1:49:68 | 30 | - | - | - | - |
Taki Mrabet | 200 m 4 medley | 2:01:41 | 29 | - | - | - | - |
Taki Mrabet | 400 m 4 medley | DSQ | - | - | - | - | - |
Sarra Lajnef | 200 m brystsvømning | 2:31:15 | 31 | - | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikationer | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Rang | ||
Khaoula Ben Hamza | Over 67 kg |
Anastasia Baryshnikova 6 - 12
|
- | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinaler | Semifinaler | Udkast 1 | Kladde 2 | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
modstander Resultat |
Rang | ||
Malek Jaziri | Mænds singler |
Lu Yen-hsun 7 | 4 | 6 6 | 6 | 3 |
John Isner | 6 | 2 | | 7 | 6 | |
- | - | - | - | - | - |
Ons Jabeur | Damer singler |
Sabine Lisicki 6 | 0 | 5 4 | 6 | 7 |
- | - | - | - | - | - | - |
Atlet | Konkurrence | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | ||
Noura nasri | 10 m trykluftpistol til kvinder | 377 | 30 | - | - |
Atlet | Konkurrence | Rang | Race | Point | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | CM | Total | Net | |||
Youssef Akrout | Laser | 45 | 41 | 36 | 40 | 44 | 31 | 39 | 39 | 33 | 45 | 48 | * | 396 | 348 |
Tunesien har kvalificeret deres volleyball-hold til mænd.
Ranking
De første fire hold i puljen er kvalificerede.
# | Hold | Pts | J | P | Forhold | Forhold |
1 | Forenede Stater | 10 | 4 | 0 | 2,75 | 1.11 |
2 | Brasilien | 8 | 4 | 1 | 2 | 1.082 |
3 | Rusland | 8 | 4 | 1 | 1.8 | 1.11 |
4 | Tyskland | 5 | 4 | 2 | 0,75 | 1.013 |
5 | Serbien | 5 | 4 | 1 | 0,7 | 0,95 |
6 | Tunesien | 0 | 4 | 4 | 0,083 | 0,753 |
Tændstikker