Sport | atletik |
---|---|
Udgaver | 15 th |
Steder) | Tokyo |
Dateret | 14 til21. oktober 1964 |
Nationer | 82 |
Deltagere | 1.016 |
Forsøg | 36 |
Websted (er) | Kasumigaoka National Athletics Stadium |
De atletik arrangementer for de Sommer-OL 1964 blev afholdt fra den 14. til21. oktober 1964på Kasumigaoka National Athletics Stadium i Tokyo . 1.016 atleter fra 82 nationer deltog i 36 begivenheder på programmet (24 mænd og 12 kvinder). Kvindernes 400 meter og femkamp har deres første optræden på det olympiske program.
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m detaljer |
Robert Hayes ( USA ) 10s 0 (WR) |
Enrique Figuerola ( CUB ) 10 s 2 |
Harry Jerome ( CAN ) 10s 2 |
200 m detaljer |
Henry Carr ( USA ) 20s 3 (OR) |
Paul Drayton ( USA ) 20'ere 5 |
Edwin Roberts ( TRI ) 20'erne 6 |
400 m detaljer |
Michael Larrabee ( USA ) 45'erne 1 |
Wendell Mottley ( TRI ) 45'ere 2 |
Andrzej Badeński ( POL ) 45 s 6 |
800 m detaljer |
Peter Snell ( NZL ) 1:45:01 (OR) |
Bill Crothers ( CAN ) 1:45:06 |
Wilson Kiprugut ( KEN ) 1 min 45 sek 9 |
1.500 m detaljer |
Peter Snell ( NZL ) 3 min. 38 sek. 1 |
Josef Odložil ( TCH ) 3 min 39 s 6 |
John Davies ( NZL ) 3 min 39 s 6 |
5.000 m detaljer |
Bob Schul ( USA ) 13:48 8 |
Harald Norpoth ( USA ) 13 min. 49 s 6 |
Bill Dellinger ( USA ) 13:49 8 |
10.000 m detaljer |
Billy Mills ( USA ) 28:24 (OR) |
Mohammed gammoudi ( TUN ) 28 min 24 s 8 |
Ron Clarke ( AUS ) 28:25 8 |
Marathon detaljer |
Abebe Bikila ( ETH ) 2 timer 12 minutter 11 (WR) |
Basil Heatley ( GBR ) 2 timer 16 minutter 19 |
Kokichi Tsuburaya ( JPN ) 2 t. 16 min. 23 s |
110 m forhindringer detaljer |
Hayes Jones ( USA ) 13'ere 6 |
Blaine Lindgren ( USA ) 13 s 7 |
Anatoliy Mikhailov ( URS ) 13 s 7 |
400 m forhindringer detaljer |
Rex Cawley ( USA ) 49s 6 |
John Cooper ( GBR ) 50'erne 1 |
Salvatore Morale ( ITA ) 50 s 1 |
3.000 m vandreture detaljer |
Gaston Roelants ( BEL ) 8:30 8 (OR) |
Maurice Herriott ( GBR ) 8 min 32 sek 4 |
Ivan Belyayev ( URS ) 8 min 33 s 8 |
4 × 100 m detaljer |
USA Paul Drayton Gerald Ashworth Richard Stebbins Bob Hayes 39 s 0 (WR) |
Polen Andrzej Zieliński Wiesław Maniak Marian Foik Marian Dudziak 39 s 3 |
Frankrig Paul Genevay Bernard Laidebeur Claude Piquemal Jocelyn Delecour 39 s 3 |
4 × 400 m detaljer |
USA Ollan Cassell Michael Larrabee Ulis Williams Henry Carr 3:07 (WR) |
Storbritannien Timothy Graham Adrian Metcalfe John Cooper Robbie Brightwell 3:01 6 (AR) |
Trinidad og Tobago Edwin Skinner Kent Bernard Edwin Roberts Wendell Mottley 3 min 1 sek 7 |
20 km gåtur detaljer |
Kenneth Matthews ( GBR ) 1:29:34 (OR) |
Dieter Lindner ( EUA ) 1 t. 31 min. 14 s |
Vladimir Golubnichy ( URS ) 1 h 32 min 00 s |
50 km gåtur detaljer |
Abdon Pamich ( ITA ) 4:11:13 (OR) |
Paul Nihill ( GBR ) 4 h 11 min 31 s 2 |
Ingvar Pettersson ( SWE ) 4 h 14 min 18 s |
Detaljer om længdespring |
Lynn Davies ( GBR ) 8,07 m |
Ralph Boston ( USA ) 8,03 m |
Igor Ter-Ovanessian ( URS ) 7,99 m |
Triple jump detaljer |
Józef Szmidt ( POL ) 16,85 m (OR) |
Oleg Fedoseyev ( URS ) 16,58 m |
Viktor Kravchenko ( URS ) 16,57 m |
Højdespring detaljer |
Valeriy Brumel ( URS ) 2,18 m (OR) |
John Thomas ( USA ) 2,18 m (OR) |
John Rambo ( USA ) 2,16 m |
Pole hvælving detaljer |
Fred Hansen ( USA ) 5,10 m (OR) |
Wolfgang Reinhardt ( EUA ) 5,05 m |
Klaus Lehnertz ( EUA ) 5,00 m |
Shot put detaljer |
Dallas Long ( USA ) 20,33 m (OR) |
Randy Matson ( USA ) 20,20 m |
Vilmos Varjú ( HUN ) 19,39 m |
Detaljer om diskekast |
Al Oerter ( USA ) 61,00 m (OR) |
Ludvík Daněk ( TCH ) 60,52 m |
Dave Weill ( USA ) 59,49 m |
Hammerkast detaljer |
Romuald Klim ( URS ) 69,74 m (OR) |
Gyula Zsivótzky ( HUN ) 69,09 m |
Uwe Beyer ( EUA ) 68,09 m |
Spydkast detaljer |
Pauli Nevala ( FIN ) 82,66 m |
Gergely Kulcsár ( HUN ) 82,32 m |
Jānis Lusis ( URS ) 80,57 m |
Decathlon detaljer |
Willi Holdorf ( EUA ) 7 887 points |
Kidney Aun ( URS ) 7.842 points |
Hans-Joachim Walde ( EUA ) 7.809 points |
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderekord ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdensrekord ) • WR- verdensrekord ( verdensrekord ) |
Forsøg | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m detaljer |
Wyomia Tyus ( USA ) 11 sek 4 |
Edith McGuire ( USA ) 11 s 6 |
Ewa Kłobukowska ( POL ) 11 s 6 |
200 m detaljer |
Edith McGuire ( USA ) 23s 0 (OR) |
Irena Kirszenstein ( POL ) 23 s 1 |
Marilyn Black ( AUS ) 23 s 1 |
400 m detaljer |
Betty Cuthbert ( AUS ) 52s 0 (WR) |
Ann Packer ( GBR ) 52 sek 2 |
Judith Amoore ( AUS ) 53 s 4 |
800 m detaljer |
Ann Packer ( GBR ) 2:01:01 (WR) |
Maryvonne Dupureur ( FRA ) 2:01 9 |
Marise Chamberlain ( NZL ) 2:02 8 |
80m forhindringer detaljer |
Karin Balzer ( EUA ) 10s 5 |
Teresa Ciepły ( POL ) 10s 5 |
Pamela Kilborn ( AUS ) 10s 5 |
4 × 100 m detaljer |
Polen Teresa Ciepły Irena Kirszenstein Halina Górecka Ewa Kłobukowska 43 s 6 (WR) |
USA Willye White Wyomia Tyus Marilyn White Edith McGuire 43 s 9 |
Storbritannien Janet Simpson Mary Rand Daphne Arden Dorothy Hyman 44s 0 |
Detaljer om længdespring |
Mary Rand ( GBR ) 6,76m (WR) |
Irena Kirszenstein ( POL ) 6,60 m |
Tatyana Shchelkanova ( URS ) 6,42 m |
Højdespring detaljer |
Iolanda Balas ( ROU ) 1,90 m (OR) |
Michele Brown ( AUS ) 1,80 m |
Taïsiya Chenchyk ( URS ) 1,78 m |
Shot put detaljer |
Tamara Press ( URS ) 18,14 m (OR) |
Renate Garisch ( EUA ) 17,61 m |
Galina Zybina ( URS ) 17,45 m |
Detaljer om diskekast |
Tamara Press ( URS ) 57,27m (OR) |
Ingrid Lotz ( EUA ) 57,21 m |
Lia Manoliu ( ROU ) 56,97 m |
Spydkast detaljer |
Mihaela Penes ( ROU ) 60,54 m |
Márta Rudas ( HUN ) 58,27 m |
Yelena Gorchakova ( URS ) 57,06 m |
Detaljer om femkamp |
Irina Press ( URS ) 5.246 point (WR) |
Mary Rand ( GBR ) 5.035 points |
Galina Bystrova ( URS ) 4.956 points |
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderekord ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdensrekord ) • WR- verdensrekord ( verdensrekord ) |
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Forenede Stater | 14 | 7 | 3 | 24 |
2 | Sovjetunionen | 5 | 2 | 11 | 18 |
3 | Storbritannien | 4 | 7 | 1 | 12 |
4 | Unified Team of Germany | 2 | 5 | 3 | 10 |
5 | Polen | 2 | 4 | 2 | 8 |
6 | New Zealand | 2 | 0 | 2 | 4 |
7 | Rumænien | 2 | 0 | 1 | 3 |
8 | Australien | 1 | 1 | 4 | 6 |
9 | Italien | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | Belgien | 1 | 0 | 0 | 1 |
Finland | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Etiopien | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Ungarn | 0 | 3 | 1 | 4 |
14 | Tjekkoslovakiet | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Trinidad og Tobago | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Frankrig | 0 | 1 | 1 | 2 |
Canada | 0 | 1 | 1 | 2 | |
18 | Tunesien | 0 | 1 | 0 | 1 |
Cuba | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20 | Japan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kenya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sverige | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 36 | 36 | 36 | 108 |