Sport | Fodbold |
---|---|
Arrangør (er) | Linafoot |
Redigering | 60 th |
Steder) | Den Demokratiske Republik Congo |
Dateret |
Af 15. august 2019 på 2020 |
Deltagere | 16 hold |
Kampe spillet | 20 |
Overflod | 0 |
Officiel hjemmeside |
http://www.Linafoot.com http://www.vodacoml1.com |
Hierarki | 1 st tier |
---|---|
Lavere niveau | Ligue 2 2019-2020 |
Titelindehaver | TP Mazembe |
---|---|
Forfremmet i starten af sæsonen |
AS Simba Kamikaze OC Bukavu Dawa RC Kinshasa |
Vinder | TP Mazembe |
Topscorer (r) |
Son Kalala Mayele Jackson Muleka Platini Mpiana Mozizi (12 mål) |
Bedste spiller | Patou Kabangu (8 assists) |
Sæsonen 2019-2020 af Den Demokratiske Republik Congo fodboldmesterskab er den 60. udgave af den første division i Den Demokratiske Republik Congo og den tredje under navnet "Vodacom Ligue 1 ", National Football League . Konkurrencen samler de bedste hold i landet. Sæsonen starter15. august 2019 og skulle ende på 9. maj 2020.
På grund af Covid-19-pandemien er mesterskabet suspenderet den16. marts 2020 inden han blev endeligt arresteret den 13. maj 2020ved beslutning truffet af Fecofa .
Provins | Antal hold | Hold | |
---|---|---|---|
1 | Haut-Katanga | 5 | TP Mazembe , FC Saint Éloi Lupopo , CS Don Bosco , JSG Bazano og Lubumbashi Sport |
Kinshasa | AS V. Club , DCMP Imana , FC Renaissance , RCK og AC Rangers | ||
3 | Nordlige Kivu | 2 | AS Black Dolphins og AS Nyuki |
4 | Kasai-orientalsk | 1 | SM Sanga Balende |
Lualaba | AS Simba Kamikaze | ||
Maniema | AS Maniema Union | ||
Sydlige Kivu | OC Bukavu Dawa |
De første tretten af 2018-2019 mesterskabet og de første tre af Ligue 2 2018-2019 deltager i konkurrencen.
FarveforklaringKalender offentliggjort fredag 19. juli 2019
Ligue 1 2019-2020 kalenderGå fase | Kamp 1 | Kamp 2 | Kamp 3 | Kamp 4 | Kamp 5 | Kamp 6 | Kamp 7 | Kamp 8 | Returfase |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 st Day | DCMP-FCLS | SMSB-CSDB | FCSEL-ACR | TPM-OCBD | RCK-ASVC | ASDN-ASN | JSGB-ASS | ASMU-FCR | 16 th Day |
2 E dag | ASS-TPM | ASN-JSGB | RCK-DCMP | FCR-SMSB | FCLS-ASMU | ACR-ASDN | CSDB-FCSEL | OCBD-ASVC | 17 th Day |
3 E dag | ASVC-TPM | JSGB-ACR | ASDN-CSDB | SMSB-FCLS | DCMP-OCBD | ASMU-RCK | FCSEL-FCR | ASN-ASS | 18 th Day |
4 th Day | ASN-CSDB | ASDN-FCLS | ACR-ASS | ASMU-TPM | JSGB-FCR | FCSEL-RCK | DCMP-ASVC | SMSB-OCBD | 19 th Day |
5 th Day | ASVC-ASS | RCK-SMSB | FCLS-FCSEL | ACR-ASN | FCR-ASDN | OCBD-ASMU | CSDB-JSGB | TPM-DCMP | 20 th Day |
6 th Day | CSDB-ACR | OCBD-FCSEL | RCK-ASDN | FCR-ASN | FCLS-JSGB | ASVC-ASMU | TPM-SMSB | ASS-DCMP | 21 st Day |
7 th Day | ASN-FCLS | SMSB-ASVC | CSDB-ASS | ASDN-OCBD | JSGB-RCK | FCSEL-TPM | ACR-FCR | ASMU-DCMP | 22 nd Day |
8 th Day | OCBD-JSGB | ASS-ASMU | FCLS-ACR | FCR-CSDB | RCK-ASN | DCMP-SMSB | ASVC-FCSEL | TPM-ASDN | 23 rd Day |
9 th Day | FCSEL-DCMP | FCR-ASS | ASDN-ASVC | JSGB-TPM | ACR-RCK | ASN-OCBD | CSDB-FCLS | SMSB-ASMU | 24 th Day |
10 th Day | OCBD-ACR | TPM-ASN | RCK-CSDB | DCMP-ASDN | ASVC-JSGB | FCLS-FCR | ASMU-FCSEL | ASS-SMSB | 25 th Day |
11 th Day | FCR-RCK | CSDB-OCBD | FCLS-ASS | JSGB-DCMP | ASN-ASVC | ASDN-ASMU | FCSEL-SMSB | ACR-TPM | 26 th Day |
12 th Day | ASMU-JSGB | ASS-FCSEL | RCK-FCLS | DCMP-ASN | ASVC-ACR | SMSB-ASDN | TPM-CSDB | OCBD-FCR | 27 th Day |
13 th Day | FCLS-OCBD | ASDN-FCSEL | RCK-ASS | ASN-ASMU | CSDB-ASVC | ACR-DCMP | JSGB-SMSB | FCR-TPM | 28 th Day |
14 th Day | DCMP-CSDB | FCLS-JSGB | TPM-FCLS | SMSB-ASN | ASVC-FCR | OCBD-RCK | ASMU-ACR | ASS-ASDN | 29 th Day |
15 th Day | CSDB-ASMU | RCK-TPM | ASN-FCSEL | ACR-SMSB | FCLS-ASVC | FCR-DCMP | JSGB-ASDN | OCBD-ASS | 30 th Day |
Mesterskabet spilles med en enkelt pulje på seksten hold, der mødes to gange i hjemme- og udekamp. De sidste to i stillingen rykker ned til anden division.
Den anvendte skala til klassificeringen er som følger:
|
|
Resultater (▼ dom., ►ext.) | ACR | ASDN | ASMU | ASN | ASS | ASVC | CSDB | DCMP | FCLS | FCR | FCSEL | JSGB | OCBD | RCK | SMSB | TPM |
AC Rangers | 4-0 | 0-1 | 3-1 | 2-0 | 0-4 | 1-1 | 1-3 | D23 | 1-2 | 1-2 | D18 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | |
Sorte delfiner | 0-0 | 0-1 | 3-0 * | D29 | 0-2 | 1-3 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 0-3 | D30 | 1-0 | D21 | D27 | 0-2 | |
Maniema Union | 2-1 | 3-0 * | 3-0 * | D23 | D21 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 3-1 | 2-0 | D20 | 1-1 | D24 | 0-1 | |
Nyuki | 1-1 | 2-2 | 0-3 | 2-1 | 2-1 | 0-3 * | D27 | 0-1 | 1-3 | 0-3 * | 0-1 | 1-1 | D23 | 3-0 * | 1-5 | |
Simba kamikaze | D19 | 0-0 | 3-1 | D18 | 1-3 | 1-0 | 0-2 | 0-2 | D24 | 1-1 | 0-1 | D30 | 1-1 | 1-0 | 1-4 | |
V. Club | 1-1 | D24 | 2-1 | J26 | 4-0 | 2-0 | 1-1 | D30 | 2-0 | 1-1 | 1-1 | 5-1 | 1-1 | D22 | 0-0 | |
Don Bosco | 1-1 | D18 | 2-2 | D19 | 0-0 | 0-0 | D29 | 0-0 | D23 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | D25 | 1-0 | D27 | |
DCMP | 3-0 | 1-0 | D22 | 5-1 | D21 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 4-1 | J26 | 3-0 * | 2-1 | 3-0 | D20 | |
Lubumbashi Sport | 1-0 | D19 | 2-2 | D22 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | D16 | 2-1 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 1-2 | 1-2 | |
Renæssance | 1-1 | 3-0 | 1-1 | 3-0 | 1-2 | 0-2 | 1-0 | 0-3 * | D25 | 2-1 | D19 | 4-1 | 3-1 | 0-3 * | 0-3 * | |
Lupopo | 0-0 | D28 | D25 | D30 | 0-2 | D23 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 0-3 * | 0-1 | D21 | 0-0 | 3-0 * | 2-2 | |
Bazano | 1-1 | 3-0 | D27 | D17 | 2-0 | 1-3 | D20 | 2-1 | 1-0 | 0-1 | D29 | D23 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | |
Buda | 0-3 * | 0-1 | 0-3 * | 2-3 | 1-0 | 0-1 | 2-2 | D18 | D28 | 1-0 | 0-3 * | 0-3 | 0-3 * | D19 | 1-2 | |
RCK | 1-1 | 1-0 | D18 | 4-0 | 2-0 | 0-0 | 2-2 | 0-3 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | D22 | 1-2 | 1-1 | 0-1 | |
Sanga | D30 | 0-0 | 1-6 | 3-0 * | D25 | 0-2 | 2-2 | D23 | 0-2 | D17 | J26 | 0-1 | 3-2 | D20 | D21 | |
Mazembe | J26 | 2-0 | D19 | 3-0 * | 2-0 | D18 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | D28 | D22 | D24 | 6-0 | D30 | 6-1 | |
|
|
Den følgende tabel gengiver klassificeringen i slutningen af hver dag defineret af den officielle kalender, kampene, der spilles sent, tages i betragtning den følgende dag.
Dage → | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | På dit sind | Nedrykning | Afrika Champions League | CAF Cup | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ACR | 6 | 4 | 5 | 4 | 2 | 2 | 5 | 7 | 8 | 8 | 6 | 7 | 8 | 9 | 9 | 10 | 0 | 0 | 2 | 0 | |||||||||||||||
ASDN | 2 | 8 | 10 | 7 | 11 | 12 | 10 | 11 | 12 | 13 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 0 | 5 | 1 | 0 | ||||||||||||||
ASMU | 3 | 5 | 6 | 10 | 6 | 8 | 6 | 8 | 7 | 7 | 5 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | ||||||||||||||||
ASN | 15 | 14 | 12 | 12 | 13 | 14 | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 16 | 15 | 15 | 0 | 14 | 0 | 0 | ||||||||||||||
ASS | 13 | 13 | 15 | 16 | 16 | 16 | 15 | 14 | 14 | 11 | 10 | 11 | 12 | 12 | 12 | 12 | 0 | 7 | 0 | 0 | |||||||||||||||
ASVC | 6 | 3 | 7 | 9 | 5 | 4 | 3 | 4 | 2 | 2 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||
CSDB | 5 | 11 | 4 | 2 | 3 | 7 | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 11 | 11 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||
DCMP | 6 | 6 | 2 | 3 | 8 | 5 | 8 | 5 | 5 | 4 | 7 | 6 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||||||||||||||||
FCLS | 6 | 9 | 8 | 11 | 9 | 9 | 9 | 6 | 6 | 6 | 8 | 8 | 6 | 8 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
FCR | 13 | 15 | 11 | 8 | 4 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 3 | 7 | 7 | 7 | 0 | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||
FCSEL | 6 | 10 | 13 | 13 | 14 | 13 | 12 | 13 | 11 | 12 | 11 | 12 | 11 | 11 | 10 | 0 | 1 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
JSGB | 3 | 2 | 3 | 6 | 7 | 6 | 4 | 3 | 4 | 5 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||||||||||||||||
OCBD | 16 | 16 | 16 | 15 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 15 | 16 | 16 | 16 | 0 | 17 | 0 | 0 | |||||||||||||
RCK | 6 | 12 | 13 | 13 | 12 | 11 | 13 | 10 | 10 | 10 | 12 | 10 | 9 | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
SMSB | 12 | 3 | 9 | 5 | 10 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 0 | 3 | 0 | 1 | |||||||||||||||
TPM | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 19 | 0 | 19 | 0 |
Denne graf repræsenterer antallet af scorede mål i løbet af hver dag.
Følgende tabel viser spillerne i henhold til scorerklassifikationen:
Rang | Spiller | Forening | Mål |
---|---|---|---|
1 | Kalala Mayele søn | AS Vita Club | 12 |
2 | Jackson muleka | TP Mazembe | 12 |
3 | Platini Mpiana Mozizi | FC Saint Éloi Lupopo | 12 |
4 | Vinny Bongonga | DC Motema Pembe | 11 |
5 | Lelo Amfumu | Academic Club Rangers | 9 |
6 | Ntumba Libanza | RC Kinshasa | 9 |
7 | Mambuma Tithi | SOM sorte delfiner | 8 |
8 | Jeremiah Mumbere | AS Vita Club | 7 |
9 | Likwela Yelemaya Denis | AS Maniema Union | 7 |
10 | Mulota Patou Kabangu | TP Mazembe | 7 |
Forløbet for congolesiske klubber i afrikanske cup bestemmer koefficienten for CAF , og derfor antallet af congolesiske klubber til stede i afrikanske cup i de følgende år.
Forening | Konkurrence | Resultat | Ultimative modstandere | ||
---|---|---|---|---|---|
TP Mazembe | Champions League | Kvartfinale | Raja CA | ||
AS V. Club | Gruppefase | ES Tunis | Raja CA | JS Kabylie | |
DCMP | Confederation Cup | Gruppefase | RS Berkane | Zanaco FC | ESAE FC |
AS Maniema Union | Indledende runde | SOM Pelikan |
Fra 13. marts 2020, alle linafoot-kampe annulleres i en periode på 30 dage fra mandag16. marts 2020. Det14. april 2020udvider præsidenten for FECOFA suspensionen af alle sportsaktiviteter i landet til et senere tidspunkt.
Den FECOFA af den administrerende Udvalg besluttede den endelige dom fra 2019-2020 sæsonen på grund af pandemisk coronavirus og vedtage klassificeringen på datoen for den dom, mesterskabet, det vil sige,16. marts 2020.
Den FECOFA afgøre sagen i en særlig samling af forretningsudvalget i bestyrelsen for den nationale fodbold, der fandt sted onsdag13. maj 2020klokken 15 på Africana Palace Hotel i Lingwala kommune .
Det skal bemærkes, at medlemmerne af ADFCO, der havde mødtes om dette emne lørdag9. majhavde så næsten enstemmig, valgte den endelige dom fra 25 th udgave af den nationale mesterskab, grundet Covid-19.
Det er en beslutning fyldt med konsekvenser, fordi det måske ikke behager mange klubber, der har investeret i dette mesterskab.
"I betragtning af usikkerheden med hensyn til udviklingen af covid-19-pandemien og den færdige nærmer sig undtagelsestilstanden i vores land ved afslutningen af vores mesterskab, der finder sted den 31. maj, vi har besluttet at afslutte sæsonen 2019-2020 endeligt. For Vodacom ligue 1, under hensyntagen til det faktum, at det er tale om force majeure, giver artikel 309 i de generelle sportsforskrifter såvel som at 115 i Fecofa-statutten os til at træffe afgørelse om sager med større styrke. I forhold til dette har vi besluttet at godkende den klassificering, der blev vedtaget på datoen for16. marts » Erklærede belgisk Situatala , vicegeneralsekretær med ansvar for konkurrencer i Fecofa.
Således bliver TP Mazembe, som troner med 53 point, kronet som mester, efterfulgt af AS Vita Club med 42 point. Den badiangwena som samt bana Mbongo vil repræsentere DRC i den afrikanske Champions League næste sæson.
Hvad angår AS Maniema Union , er 3. pladsen med 40 point kvalificeret til African Confederation Cup.
Ifølge reglerne i fodbold congolesiske, kun de første tre af National Football League har kvalificeret sig til CAF Interclub og 4 th sted er reserveret til mester af koppen Congo. Men, ikke er i stand til at organisere den 56 th Cup Congo, 4 th rangeret i Vodacom League 1 og ledsage Maniema Union i CIF C2. De er og DCMP Imana , 4 th med 38 point.
Den AS Nyuki , lanterne rød denne sæson og OC Bukavu Dawa er henvist til Ligue 2 , mens den sportslige unge i Kinshasa , og den gule stjerne i Lubumbashi fremmes elite liga, den Vodacom League 1 .
Otte dage senere annullerede linafoot suspensionen af FC Renaissance du Congo .
Den demokratiske republik Congos fodboldmesterskab for sæsonen 2019-2020 udsendes på tv af følgende kanaler:
De valgte kommentatorer er:
Virksomheden, der er ansvarlig for mægling, er Cris Production