Sport | Karate |
---|---|
Arrangør (er) | World Karate Federation |
Redigering | 24 th |
Steder) |
Madrid Spanien |
Dateret | Fra 6 til11. november 2018 |
Officiel hjemmeside | http://karate2018.com/ |
De 2018 Karate VM , den fireogtyvende udgave af de Karate VM , finder sted i Madrid , Spanien fra 6 til11. november 2018.
Prøve | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Individuel kata | Ryo Kiyuna ( JPN ) | Damián Quintero ( ESP ) | Ali Sofuoğlu ( TUR ) |
Mattia Busato ( ITA ) | |||
Team kata |
Japan Arata Kinjo Ryo Kiyuna Takuya Uemura |
Spanien José Carbonell Sergio Galán Francisco Salazar |
Iran Milad Delikhoun Abolfazl Shahrjerdi Ali Zand |
Italien Gianluca Gallo Alessandro Iodice Giuseppe Panagia | |||
Kumite −60 kg | Angelo Crescenzo ( ITA ) | Naoto Sago ( JPN ) | Darkhan Assadilov ( KAZ ) |
Abdessalam Ameknassi ( MAR ) | |||
Kumite −67 kg | Steven Da Costa ( FRA ) | Vinícius Figueira ( BRA ) | Camilo Velozo ( CHI ) |
Hamoon Derafshipour ( IRN ) | |||
Kumite −75 kg | Bahman Askari ( IRN ) | Luigi Busà ( ITA ) | Ken Nishimura ( JPN ) |
Rafael Aghayev ( AZE ) | |||
Kumite -84 kg | Ivan Kvesić ( CRO ) | Valerii Chobotar ( UKR ) | Zabihollah Poursheib ( IRN ) |
Uğur Aktaş ( TUR ) | |||
Kumite +84 kg | Jonathan Horne ( GER ) | Sajjad Ganjzadeh ( IRN ) | Babacar Seck ( ESP ) |
Alparslan Yamanoğlu ( TUR ) | |||
Kumite efter hold |
Iran Saleh Abazari Ali Asghar Asiabari Bahman Askari Sajjad Ganjzadeh Saman Heidari Mehdi Khodabakhshi Zabihollah Poursheib |
Tyrkiet Uğur Aktaş Erman Eltemur Samed Gök Rıdvan Kaptan Ömer Abdurrahim Özer Burak Uygur Alparslan Yamanoğlu |
Japan Daiki Ando Ryutaro Araga Hideyoshi Kagawa Yuta Mori Ken Nishimura Yusei Sakiyama Rikito Shimada |
Italien Ahmed El Sharaby Rabia Jendoubi Nello Maestri Luca Maresca Simone Marino Michele Martina Andrea Minardi |
Prøve | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Individuel kata | Sandra Sánchez ( ESP ) | Kiyou Shimizu ( JPN ) | Grace Lau ( HKG ) |
Viviana Bottaro ( ITA ) | |||
Team kata |
Japan Saori Ishibashi Mai Mugiyama Sae Taira |
Spanien Marta García Lidia Rodríguez Raquel Roy |
Italien Sara Battaglia Terryana D'Onofrio Michela Pezzetti |
Tyrkiet Dilara Eltemur Rabia Küsmüş Gizem Sofuoğlu | |||
Kumite −50 kg | Miho Miyahara ( JPN ) | Serap Özçelik ( TUR ) | Bettina Plank ( AUT ) |
Sara Bahmanyar ( IRN ) | |||
Kumite −55 kg | Dorota Banaszczyk ( POL ) | Jana Bitsch ( GER ) | Wen Tzu-yun ( TPE ) |
Ivet Goranova ( BUL ) | |||
Kumite -61 kg | Jovana Preković ( SRB ) | Yin Xiaoyan ( CHN ) | Btissam Sadini ( MAR ) |
Giana Farouk ( EGY ) | |||
Kumite -68 kg | Irina Zaretska ( AZE ) | Viktoria Isaeva ( RUS ) | Lamya Matoub ( ALG ) |
Miroslava Kopúňová ( SVK ) | |||
Kumite +68 kg | Eleni Chatziliadou ( GRE ) | Ayumi Uekusa ( JPN ) | Shymaa Abou-El-Yazed ( EGY ) |
Hana Antunovic ( SWE ) | |||
Kumite efter hold |
Frankrig Léa Avazeri Andréa Brito Leïla Heurtault Laura Sivert |
Japan Natsumi Kawamura Ayaka Saito Mayumi Someya Ayumi Uekusa |
Spanien Cristina Ferrer Laura Palacio María Torres Cristina Vizcaíno |
Egypten Aisha Abdelrahman Shymaa Abou-El-Yazed Feryal Ashraf Giana Farouk |