Den Harvey pris ( engelsk : Harvey Awards ) er en tegneserie præmier for værker udgivet på engelsk i Nordamerika . De er blevet præsenteret årligt siden 1988, i øjeblikket på New York Comic Con . De belønner forfattere, der er mindre almindelige end Eisner-priserne , men bedre kendt end Ignatz-priserne .
Harvey blev oprettet i 1988 af Gary Groth , præsident for Fantagraphics forlag , efter hans konflikt med Dave Olbrich, der var ansvarlig for Jack-Kirby Awards for et magasin udgivet af Fantagraphics. Indtil 2016 blev Harvey's tildelt af amerikanske tegneseriefagfolk fra et udvalg af navne og titler lavet af en jury. Fra 2018, efter et års pause, har antallet af priser og udvælgelsesmetoden gennemgået en dybtgående ændring.
Værkerne og de nominerede personer vælges af et ad hoc- nomineringsudvalg . Vinderne af sektionsprisen vælges af professionelle tegneserier (forfattere, redaktører, medarbejdere på forlag, boghandlere osv.), Der har fået et badge til en af festivalerne organiseret af ReedPOP (i) siden 2016 samt enhver anden professionel ved at lave anmodningen efter Harvey Awards Executive Committee's skøn. Vinderne af de specielle priser vælges af Harvey Executive Committee.
Denne pris, kaldet Årets bog på engelsk, belønner et originalt tegneseriealbum eller et album, der indeholder serieindhold, for eksempel i tegneserie .
År | Titel | Tegning | Scenarie | Forlag |
---|---|---|---|---|
2018 | Monstresse | Sana Takeda ( ) | Marjorie Liu | Billede |
2019 | Et strejf af farve ( Hey, Kiddo ) | Jarrett J. Krosoczka | Scholastic Graphix | |
2020 | Dragon Hoops | Gene Luen Yang | Første sekund |
Denne pris, der hedder Årets digitale bog på engelsk, belønner en digital tegneserie .
År | Titel | Tegning | Scenarie | Forlag |
---|---|---|---|---|
2018 | Barriere | Marcos Martín (tegning) | Brian K. Vaughan | Panelsyndikat (da) |
Muntsa Vicente (farver) | ||||
2019 | Regningen tak | Ngozi Ukazu | Selvudgivet | |
2020 | Niben | Matt Bors |
Denne pris, der hedder Best Children or Young Adult Book på engelsk, belønner en tegneserie rettet mod unge publikum.
År | Titel | Tegning | Scenarie | Forlag |
---|---|---|---|---|
2018 | Prinsen og søminden | Jen Wang | Første sekund | |
2019 | Mine sammenbrud med Laura Dean | Rosemary Valero-O'Connell | Mariko Tamaki ( ) | |
2019 | Superman smadrer klanen | Gurihiru (in) ( ) | Gene Luen Yang | DC Comics |
Denne pris, der hedder " Bedste tilpasning fra tegneserie / grafisk roman " på engelsk, belønner en tilpasning af en tegneserie, uanset dens format, til et andet medie.
År | Titel | Instruktør / producent | Tilpasset arbejde | Forlag |
---|---|---|---|---|
2018 | Sort panter | Ryan coogler | Sort panter | Marvel |
2019 | Spider-Man: New Generation ( Spider-Man: Into the Spider-Vers ) | Peter ramsey | Spider Man | |
2020 | Vogtere | HBO | Vogtere | DC Comics |
Denne pris, der hedder " Best Manga " på engelsk, belønner en japansk tegneserie oversat til engelsk.
År | Titel | Tegning | Scenarie | Forlag |
---|---|---|---|---|
2018 | Ensomhed af en anden art (in) | Kabi nagata | Seven Seas | |
2019 | Min helteakademi | Kohei Horikoshi | Viz Media | |
2020 | Workshop-guiderne ( Witch Hat Workshop ) | Kamome Shirahama | Kodansha Comics |
Denne pris, der hedder " Best International Book " på engelsk, belønner en tegneserie oversat til engelsk fra et andet sprog end japansk. Det blev kaldt " Bedste europæiske tegneserier " i 2018 og 2019.
År | Titel | Tegning | Scenarie | Forlag |
---|---|---|---|---|
2018 | Californien drømmer | Penelope Bagieu ( ) | Første sekund | |
2019 | Skum ( bølger ) | Carole Maurel ( ) | Ingrid Chabbert ( ) | Archaia |
2020 | Ukrudt ( Græs ) | Keum Suk Gendry-Kim ( ) | Tegnet og kvartalsvis |
Denne særlige pris, kaldet " Comics Industry Pioneer Award " på engelsk, anerkender en personlighed "der har ydet et særligt bidrag til tegneserie- og grafikromanbranchen".
År | Forfatter | Land | Datoer | |
---|---|---|---|---|
2018 | Jackie Estrada | 1946- | For sin rolle i grundlæggelsen af Comic Con og i ledelsen af Eisner Awards . | |
2019 | Maggie Thompson | 1942- | For hendes arbejde som medredaktør af Comics Buyer's Guide sammen med sin afdøde mand Don. |
Denne specielle pris, kaldet Harvey Hall of Fame Award på engelsk, anerkender forfattere med bemærkelsesværdig karriere eller indflydelse, der har været aktive i mere end tyve år. Dette er den tredje Hall of Fame oprettet af Harvey Awards.
År | Forfatter | Land | Datoer |
---|---|---|---|
2018 | Dave Gibbons | UK | 1949- |
Roz chast | Forenede Stater | 1954- | |
2019 | Mike Mignola | 1962- | |
Alison Bechdel | 1960- | ||
Vil ældste | 1921-2008 | ||
Jack Davis | 1924-2016 | ||
John Severin | 1921-2012 | ||
Marie Severin | 1929-2018 | ||
Ben oda | 1915-1984 | ||
2020 | Jill Thompson | 1966- | |
Osamu Tezuka | Japan | 1928-1989 | |
Dwayne mcduffie | Forenede Stater | 1962-2011 | |
Denys cowan | 1961- | ||
Michael Davis (en) | 1958- | ||
Derek T. Dingle | 19 ?? - |
Denne specielle pris, kaldet " International Spotlight Award " på engelsk, anerkender en ikke-nordamerikansk forfatter, der "har haft indflydelse på mediet".
År | Forfatter | Land | Datoer |
---|---|---|---|
2018 | Harold Sakuishi | Japan | 1969- |
Medmindre andet er angivet, kommer alle disse vindere fra det officielle Harvey Awards-websted.
Denne pris, der blev udnævnt til " Best Writer " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 2016.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1988 | Alan moore | Vogtere | DC |
1989 | Gilbert hernandez | Kærlighed og raketter | Fantagraphics |
1990 | |||
1991 | Neil gaiman | Sandman | DC |
1992 | |||
1993 | Will Eisner | Usynlige mennesker | Køkkenvask |
1994 | Scott McCloud | Usynlig Art | Tundra / køkkenvask |
1995 | Alan moore | Fra helvede | Køkkenvask |
1996 | |||
1997 | Daniel kløver | Eightball | Fantagraphics |
1998 | Kurt busiek | Astro by | Billede |
The Avengers | Marvel | ||
Thunderbolts | |||
1999 | Alan moore | Fra helvede | Køkkenvask |
Højeste | fantastisk | ||
2000 | League of Extraordinary Gentlemen | ABC | |
2001 | Promethea | ABC | |
2002 | Brian Azzarello | 100 kugler | DC |
2003 | Alan moore | Promethea | ABC |
2004 | Chester Brown | Louis riel | Tegnet & kvartalsvis |
2005 | Daniel kløver | Eightball | Fantagraphics |
2006 | Mark Millar | Borgerkrig bind 1 | Marvel |
2007 | Ed Brubaker | vovehals | |
2008 | Brian K. Vaughan | Y, den sidste mand | DC |
2009 | Grant Morrison | All-Star Superman | |
2010 | Robert Kirkman | The Walking Dead | Billede |
2011 | Roger Langridge | Thor : The Mighty Avenger | Marvel |
2012 | Mark Waid | vovehals | |
2013 | Brian K. Vaughan | Saga | Billede |
2014 | Billede | ||
2015 | Mark Waid | vovehals | Marvel |
2016 | Brian K. Vaughan | Saga | Billede |
Denne pris, der hedder " Bedste kunstner " på engelsk, eksisterer fra 1988 til 2016. I 1988, 1989 og 1991 blev han kaldt "Bedste blyantkunstner eller designer" ( Bedste kunstner eller blyant ).
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1988 | Dave Gibbons | Vogtere | DC |
1989 | Brian Bolland | Batman: The Killing Joke | |
1990 | Mark Schultz | Chronicles of the Xenozoic era | Køkkenvask |
1991 | Steve uhøfligt | Verdens fineste tegneserier | DC |
1992 | Mark Schultz | Chronicles of the Xenozoic era | Køkkenvask |
1993 | |||
1994 | Alex Ross | Vidunder | Marvel |
1995 | Mike Mignola | Helvedes knægt | Mørk hest |
1996 | |||
1997 | Alex Ross | Kongerige kommer | DC |
1998 | Fr. Craig Russell | Elric de Melniboné : Stormbringer | Dark Horse / Topps |
Dr. Strange : Hvad er det, der forstyrrer dig, Stephen? | Marvel | ||
1999 | Jaime Hernandez | Penny Century og andre værker fra 1998 | Fantagraphics |
2000 | Mike Mignola | Hellboy : Djævelen i kassen | Maverick |
2001 | Jaime Hernandez | Penny århundrede | Fantagraphics |
2002 | Eduardo Risso | 100 kugler | DC |
2003 | |||
2004 | Craig Thompson | Tæpper | Øverste hylde |
2005 | Darwyn Cooke | Den nye grænse | DC |
2006 | JH Williams III | Promethea | |
2007 | Steve mcniven | Borgerkrig bind 1 | Marvel |
2008 | Frank Quitely | All-Star Superman | DC |
2009 | Gabriel Bá | Paraplyakademi | Mørk hest |
2010 | Robert smuldre | Oprindelsen | WW Norton |
2011 | Darwyn Cooke | Parker : Organisationen | IDW |
2012 | JH Williams III | Batwoman | DC |
2013 | Fiona hæfteklammer | Saga | Billede |
2014 | |||
2015 | |||
2016 | Billede |
Denne pris, der hedder " Bedste tegneserie " på engelsk, eksisterer fra 1988 til 2016 for at belønne en forfatter, der arbejder alene. Han kaldte sig " Bedste tegneserier (forfatter / kunstner) " i 1988 og 1991.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1988 | Paul Chadwick | Beton | Mørk hest |
1989 | |||
1990 | Chester Brown | Yummy pels | Vortex |
1991 | Peter Bagge | Had | Fantagraphics |
1992 | Dave sim | Cerebus | Aardvark-Vanaheim |
1993 | Will Eisner | Usynlige mennesker | Køkkenvask |
1994 | Jeff Smith | Knogle | Tegneserie |
1995 | |||
1996 | Tegneserie / billede | ||
1997 | |||
1998 | Sergio Aragonés | Sergio Aragones ' Lødere end ord | Mørk hest |
1999 | Jeff Smith | Knogle | Tegneserie |
2000 | |||
2001 | Al Jaffee | Gal | EF |
2002 | Daniel kløver | Eightball | Fantagraphics |
2003 | Jeff Smith | Knogle | Tegneserie |
2004 | Craig Thompson | Tæpper | Øverste hylde |
2005 | Jeff Smith | Knogle | Tegneserie |
2006 | Chris Ware | Acme Novelty Library nr . 16 | Selvudgivelse |
2007 | Jaime Hernandez | Kærlighed og raketter | Fantagraphics |
2008 | Darwyn Cooke | Will Eisners Ånd | DC |
2009 | Al Jaffee | Høje fortællinger | Abrams |
2010 | Darwyn Cooke | Parker : Jægeren | IDW |
2011 | Parker : Organisationen | ||
2012 | Kate beaton | For helvede! En bonde | Tegnet og kvartalsvis |
2013 | Jaime Hernandez | Kærlighed og raketter: Nye historier | Fantagraphics |
2014 | Paul Pope | Kæmper dreng | Første sekund |
2015 | Terry moore | Rachel Rising | Abstrakte Studios |
2016 | Stan sakai | Usagi Yojimbo | Mørk hest |
Denne pris, der blev kaldt " Best Inker " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 2016.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1988 | Al Williamson | vovehals | Marvel |
1989 | |||
1990 | |||
1991 | Sværdecyklus | episk | |
1992 | Jaime Hernandez | Kærlighed og raketter | Fantagraphics |
1993 | Al Williamson | Spider-Man 2099 | Marvel |
1994 | |||
1995 | |||
1996 | Kevin nowlan | Superman vs. Aliens | DC / Dark Horse |
1997 | Mark Schultz | Chronicles of the Xenozoic era | Køkkenvask |
1998 | Charles brænder | Sort hul | |
1999 | |||
2000 | Jaime Hernandez | Penny århundrede | Fantagraphics |
2001 | Charles brænder | Sort hul | |
2002 | |||
2003 | Jaime Hernandez | Kærlighed og raketter | |
2004 | Charles brænder | Sort hul | |
2005 | |||
2006 | |||
2007 | Danny Miki | De evige | Marvel |
2008 | Kevin nowlan | Witchblade | Top ko |
2009 | Mark Morales | Thor | Marvel |
2010 | Klaus Janson | The Amazing Spider-Man | |
2011 | Mark Morales | Thor | |
2012 | Joe rivera | vovehals | |
2013 | Klaus Janson | Kaptajn Amerika | |
2014 | Wade von Grawbadger | Alle nye X-Men | |
2015 | Danny Miki | Batman | DC |
2016 | Klaus Janson | Batman : Dark Knight III | DC Comics |
Denne pris, kaldet " Best Letterer " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 2016.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1988 | Ken bruzenak | Amerikansk Flagg! | Først |
1989 | Mr. Monster | Mørk hest | |
1990 | Sort kys | Vortex | |
1991 | Daniel kløver | Eightball | Fantagraphics |
1992 | Todd klein | Sandman | DC |
1993 | |||
1994 | Tom orzechowski | Gyde | Billede |
1995 | Todd klein | Sandman | DC |
1996 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
1997 | Daniel kløver | Eightball | |
1998 | Todd klein | Ka-Zar | Marvel |
Slå ventetiden | Olio | ||
Onkel Sam | DC | ||
1999 | House of Secrets | DC | |
Kaptajn Amerika | Marvel | ||
2000 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
2001 | Todd klein | Slå ventetiden | Tegneserie |
2002 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
2003 | Todd klein | Promethea | ABC |
2004 | Dave sim | Cerebus | Aardvark-Vanaheim |
2005 | Todd klein | Vidunderkvinden | DC |
2006 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
2007 | Stan sakai | Usagi Yojimbo | Mørk hest |
2008 | Chris Eliopoulos | vovehals | Marvel |
2009 | John arbejdsmand | 1985: Besøgende | |
2010 | David Mazzucchelli | Asterios Polyp | Pantheon |
2011 | John arbejdsmand | Thor | Marvel |
2012 | Chris Eliopoulos | Frygt sig selv | |
2013 | Todd klein | Fabler | DC |
2014 | Terry moore | Rachel Rising | Abstrakte Studios |
2015 | Jack Morelli | Efterlivet med Archie | Archie Comics |
2016 | John arbejdsmand | Ragnarok | IDW Publishing |
Denne pris, der blev udnævnt til " Best Colorist " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 2016.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1988 | John higgins | Vogtere | DC |
1989 | Batman: The Killing Joke | ||
1990 | Steve oliff | Akira | episk |
1991 | |||
1992 | |||
1993 | Jim woodring | "Frank" præsenterer Frank In The River i Tantalizing Stories | Tundra |
1994 | Steve oliff | Gyde | Billede |
1995 | Steve Oliff og Olyoptics | ||
1996 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
1997 | |||
1998 | |||
1999 | Lynn varley | 300 og andre værker fra 1998 | Mørk hest |
2000 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
2001 | Laura DePuy | Myndigheden | Wildstorm |
2002 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
2003 | Dave stewart | Helvedes knægt | Mørk hest |
2004 | Chris Ware | Acme Novelty Datebook | Tegnet & kvartalsvis |
2005 | Dave stewart | Den nye grænse | DC |
2006 | Laura Martin | Forbløffende X-Men | Marvel |
2007 | Lark Pien | Amerikansk født kinesisk | Første sekund |
2008 | Laura Martin | Thor | Marvel |
2009 | Dave stewart | Paraplyakademi | Mørk hest |
2010 | Laura Martin | Rocketeer : The Complete Adventures | IDW |
2011 | Jose villarrubia | Cuba: Min revolution | svimmelhed |
2012 | Dave stewart | Hellboy : The Ultimate Storm | Mørk hest |
2013 | Fiona hæfteklammer | Saga | Billede |
2014 | Dave stewart | Hellboy : Midnight Circus | Mørk hest |
2015 | Hellboy i helvede | ||
2016 | Laura Allred | Silver Surfer | Marvel |
Denne pris, der hedder ” Best Cover Artist ” på engelsk, eksisterer fra 1996 til 2016. Den belønner en designer for hans evne til at producere særligt succesrige covers.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1996 | Alex Ross | Kurt Busiek's Astro City nr . 1 | Billede |
1997 | Kingdom Come n o 1 | DC | |
1998 | Astro by | Hyldest | |
Batman: Legends of the Dark Knight n o 100 | DC | ||
Højeste eskadrille | Marvel | ||
1999 | Astro by | Hyldest | |
Superman for evigt | DC | ||
Superman : Fred på jorden | |||
2000 | Chris Ware | Acme Novelty Library | Fantagraphics |
2001 | Adam hughes | Vidunderkvinden | DC |
2002 | |||
2003 | |||
2004 | Charles brænder | Sort hul | Fantagraphics |
2005 | James John | Fabler | svimmelhed |
2006 | |||
2007 | |||
2008 | Mike Mignola | Helvedes knægt | Mørk hest |
2009 | James John | Fabler | svimmelhed |
2010 | Mike Mignola | Hellboy : Hell's Bride | Mørk hest |
2011 | Helvedes knægt | ||
2012 | JH Williams III | Batwoman | DC |
2013 | David Aja | Hawkeye | Marvel |
2014 | Fiona hæfteklammer | Saga | Billede |
2015 | |||
2016 | Billede |
Denne pris, kaldet " Most Promising New Talent " på engelsk, eksisterede fra 1990 til 2016, selvom den ikke blev tildelt mellem 1993 og 1995. Den blev kaldt " Bedste nye talent " i 1990-1991 og 1996 til 2010.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1990 | Jim Lee | ||
1991 | Julie tvivler | ||
1992 | Joe quesada | Forskellige DC- og Marvel-titler | DC |
Marvel | |||
1996 | Adrian tomine | Optisk nerve | Tegnet & kvartalsvis |
1997 | Jessica abel | Artbabe | Selvudgivelse |
1998 | Steven Weissman (en) | Yikes | Alternativ presse |
1999 | Kevin Smith | Clerks , Jay og Silent Bob | Oni |
vovehals | Marvel | ||
2000 | Craig Thompson | Farvel Chunky Rice | Øverste hylde |
2001 | Michel Rabagliati | Paul på landet | Tegnet & kvartalsvis |
2002 | Jason | Hold fast... | Fantagraphics |
2003 | Nick Bertozzi (ind) | Gummi Necker | Alternativ (en) |
2004 | Derek Kirk Kim | Samme forskel og andre historier | |
2005 | Andy Runton | Ugle | Øverste hylde |
2006 | Roberto Aguirre-Sacasa | Marvel Knights nr . 4 | Marvel |
R. Kikuo Johnson | Forsvindende linjer | Fantagraphics | |
2007 | Brian fies | Mors kræft | Abrams-billede |
2008 | Vasilis Lolos | Sidste udkald | Oni |
2009 | Bryan JL Glass (da) | Den sidste af templerne | Billede |
2010 | Rob guillory | Tygge | |
2011 | Chris Samnee | Thor: The Mighty Avenger | Marvel |
2012 | Sara pichelli | Ultimate Spider-Man | |
2013 | Dennis Hopeless (en) | ||
2014 | Chip Zdarsky | Sexforbrydere | Billede |
2015 | Tchad Lambert | "Kill Me", i Dark Horse Presents | Mørk hest |
2016 | Tom konge | Visionen | Marvel |
Denne pris, kaldet " Special Award for Humor in Comics " på engelsk, eksisterer fra 1989 til 2016. I 1989 og 1991 blev den kaldt " Special Achievement in Humor ", og i 1990 såvel som fra 1992 til 2003 " Special Award for Humor ”.
År | Prisvindende forfatter | Fremragende arbejde | Forlag |
---|---|---|---|
1989 | Bill Watterson | Calvin og Hobbes | Universal Press Syndicate |
1990 | Sergio Aragonés | ||
1991 | |||
1992 | |||
1993 | |||
1994 | Jeff Smith | Knogle | Tegneserie |
1995 | Sergio Aragonés | ||
1996 | Evan dorkin | ||
1997 | Sergio Aragonés | ||
1998 | |||
1999 | |||
2000 | |||
2001 | |||
2002 | Evan dorkin | Dork! | Slave Labor |
2003 | |||
2004 | Tony millionær | Sokaber | Mørk hest |
2005 | Kyle bager | Plastikmand | DC |
2006 | |||
2007 | Bryan Lee O'Malley | Scott Pilgrim & The Infinite Sadness | Oni Tryk |
2008 | Nicholas gurewitch | Perry Bible Fellowship | |
2009 | Al Jaffee | Høje fortællinger | Abrams Books |
2010 | Bryan Lee O'Malley | Scott Pilgrim vs Universet | Oni Tryk |
2011 | Roger Langridge | Muppet Show tegneserie | Boom! Studios |
2012 | Kate beaton | For helvede! En bonde | Tegnet og kvartalsvis |
2013 | Ryan nord | Eventyr tid | KaBOOM! |
2014 | KaBOOM! | ||
2015 | Chip Zdarsky | Sexforbrydere | Billede |
2016 | Howard and | Marvel |
Denne pris, kaldet " Best Continuing or Limited Series " på engelsk, findes fra 1988 til 2016. Den belønner en almindelig serie eller en begrænset serie, der er knyttet til en almindelig serie.
Denne pris, der blev udnævnt til " Bedste nye serie " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 2016.
Denne pris, der hedder " Bedste originale grafiske publikation for yngre læsere " på engelsk, eksisterer fra 2010 til 2016.
År | Fremragende arbejde | Designer | Manuskriptforfatter | Forlag |
---|---|---|---|---|
2010 | Muppet Show tegneserie | Amy Mebberson | Roger Langridge | BOM! Studios |
2011 | Lille titaner | Baltazar Art | Franco Aureliani | DC Comics |
2012 | Anya's Ghost | Vera brosgol | Første sekund | |
2013 | Eventyr tid | Ryan nord | KaBOOM! Studios | |
2014 | Ryan nord | |||
2015 | Lumberjanes | Brooke A. Allen | Grace Ellis | BOM! Boks |
Noelle Stevenson | ||||
Shannon Watters | ||||
2016 | Grace Ellis | |||
Noelle Stevenson | ||||
Shannon Watters |
Denne pris, der blev kaldt " Best Single Issue or Story " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 2016, da den blot blev kaldt " Best Single Issue ". Det belønner et tegneserienummer, en begrænset serie inkluderet i et album eller et album.
År | Fremragende arbejde | Designer | Manuskriptforfatter | Forlag |
---|---|---|---|---|
1988 | Vagtere nr . 9 | Dave Gibbons | Alan moore | DC |
1989 | Batman: The Killing Joke | Brian Bolland | ||
1990 | Eightball nr . 1 | Daniel kløver | Fantagraphics | |
1991 | Eightball nr . 3 | |||
1992 | Xenozoiske fortællinger nr . 11 | Mark Schultz | Mark Schultz | Køkkenvask |
Steve Stiles (en) | ||||
1993 | Fristende historier præsenterer Frank i floden | Jim woodring | Tundra | |
Mark Martin (i) | ||||
1994 | Batman Adventures : Mad Love | Bruce W. Timm | Paul Dini | DC |
1995 | Vidunder nr . 4 | Alex Ross | Kurt busiek | Marvel |
1996 | Kurt Busiek's Astro City nr . 1 | Brent Anderson | Billede | |
1997 | Acme Novelty Library nr . 7 | Chris Ware | Fantagraphics | |
1998 | Eightball nr . 18 | Daniel kløver | ||
1999 | Penny Century nr . 3: "Hjemmeskole" | Jaime Hernandez | ||
2000 | Acme Novelty Library nr . 13 | Chris Ware | ||
2001 | Superman and Batman: World's funnest (en) | Forskellige designere | Evan dorkin | Elseworlds |
2002 | Eightball nr . 22 | Daniel kløver | Fantagraphics | |
2003 | The League of Extraordinary Gentlemen , ca. II, nr . 1 | Kevin o'neill | Alan moore | ABC |
2004 | Gotham Central nr . 6-10 | Michael lærke | Greg Rucka | DC |
Love & Rockets , vol. 2, nr . 9 | Gilbert hernandez | Fantagraphics | ||
Jaime Hernandez | ||||
2005 | Eightball nr . 23 | Daniel kløver | ||
2006 | Love & Rockets , vol. 2, nr . 15 | Gilbert hernandez | ||
Jaime Hernandez | ||||
2007 | Borgerkrig nr . 1 | Steve mcniven | Mark Millar | Marvel |
2008 | All-Star Superman nr . 8 | Grant Morrison | Frank Quitely | DC |
2009 | Y: Den sidste mand nr . 60 | Pia guerra | Brian K. Vaughan | svimmelhed |
2010 | Asterios Polyp | David Mazzucchelli | Pantheon | |
2011 | Daytripper | Gabriel Bá | Fábio Moon | svimmelhed |
2012 | Jim Hensons fortælling om sand | Ramón K. Pérez | Archaia | |
2013 | Saga n o 1 | Fiona hæfteklammer | Brian K. Vaughan | Billede |
2014 | Hawkeye nr . 11 : " Pizza er min forretning " | David Aja | Matt fraktion | Marvel |
2015 | "Breaking Out" i Dark Horse Presents nr . 35 | Apri Kusbiantoro | Tchad Lambert | Mørk hest |
2016 | Peanuts: A Tribute to Charles M. Schulz | Forskellige | Boom! Studios |
Denne pris, der blev udnævnt til " Bedste grafiske album " på engelsk, eksisterede fra 1988 til 1990, inden den blev opdelt i to for at skelne ikke-udgivne album fra dem, der indeholder brædder, der allerede er udgivet i tegneserie.
År | Fremragende arbejde | Designer | Manuskriptforfatter | Forlag |
---|---|---|---|---|
1988 | Vogtere | Dave Gibbons | Alan moore | DC |
1989 | Batman: The Killing Joke | Brian Bolland | ||
1990 | Ed den glade klovn | Chester Brown | Vortex Comics |
Denne pris, der hedder " Bedste grafiske album - tidligere udgivet ", eksisterer fra 1991 til 2016. Den belønner et album, der samler plader, der allerede er offentliggjort i tegneserier og andre tegneserieblade. Det har haft flere navne siden starten:
År | Distinguished series | Designer | Manuskriptforfatter | Forlag |
---|---|---|---|---|
1991 | Vorter og alt | Drew Friedman (en) | RAW / Penguin | |
1992 | Maus , t. 2: Og det var her mine problemer startede | Art spiegelman | Pantheon | |
1993 | Hej se! | Harvey kurtzman | Køkkenvask | |
1994 | The Complete Bone Adventures | Jeff Smith | Tegneserie | |
1995 | Vidunder | Alex Ross | Kurt busiek | Grafitti grafik |
1996 | Hellboy : Wolves of Saint Augustus | Mike Mignola | Mørk hest | |
1997 | Astro City t. 1: Livet i den store by | Brent Anderson | Kurt busiek | Hyldest |
1998 | Batman sort og hvid indsamlet | Forskellige designere | Forskellige manuskriptforfattere | DC |
Mark Chiarello , Scott Peterson , Georg Brewer (red.) | ||||
1999 | Bure | Dave McKean | Køkkenvask | |
2000 | Fra helvede | Eddie Campbell | Alan moore | Eddie Campbell |
2001 | Jimmy corrigan | Chris Ware | Pantheon | |
2002 | Lone Wolf og Cub | Goseki Kojima | Kazuo koike | Mørk hest |
2003 | 20th Century Eightball | Daniel kløver | Fantagraphics | |
2004 | Louis riel | Chester Brown | Tegnet & kvartalsvis | |
2005 | Bone One Volume Edition | Jeff Smith | Tegneserie | |
2006 | Sort hul | Charles brænder | Pantheon | |
2007 | Absolut ny grænse | Darwyn Cooke | DC | |
2008 | Captain America Omnibus , t. 1 | Steve Epting | Ed Brubaker | Marvel |
Mike Perkins (en) | ||||
2009 | Nate turner | Kyle bager | Abrams Books | |
2010 | Musen Templar , t. 1 | Michael avon oeming | Bryan JL Glass (da) | Billede |
2011 | Byrdyr , t. 1: Hundesygdomme | Jill Thompson | Evan dorkin | Mørk hest |
2012 | Dødsstrålen | Daniel kløver | Tegnet & kvartalsvis | |
2013 | Aliens : Den ottende passager | Walter Simonson | Archie goodwin | Titan (en) |
2014 | Vagtlegender t. 3 Den sorte økse | David Petersen | Archaia og BOOM! Studios | |
2015 | Legends of the Guard : Baldwin the Brave og andre fortællinger | |||
2016 | De mindre end episke eventyr af TJ og Amal | EK anmeldelse (da) | Iron Circus Comics |
Denne pris, der hedder " Bedste grafiske album - original ", eksisterer fra 1991 til 2016. Den belønnes. Det har haft adskillige navne siden dets oprettelse: " Bedste grafiske album med originalt værk " i 1991 og fra 1998 til 2005; " Bedste grafiske album af originalt materiale " fra 1992 til 1997.
År | Distinguished series | Designer | Manuskriptforfatter | Forlag |
---|---|---|---|---|
1991 | Hvorfor jeg hader saturn | Kyle bager | DC | |
1992 | I hjertet af stormen | Will Eisner | NBM | |
1993 | Eventyr af Oscar Wilde | P. Craig Russell (efter Oscar Wilde ) | NBM | |
1994 | Usynlig Art | Scott McCloud | Tundra | |
1995 | Vores kræftår | Joyce brabner | Harvey Pekar | Fire vægge otte vinduer (da) |
Frank Stack | ||||
1996 | En verden af forskel | Howard cruse | Paradoks | |
1997 | Sarajevo Fax | Joe kubert | Mørk hest | |
1998 | Sin City : Familieværdier | Frank Miller | Mørk hest | |
1999 | Du er her | Kyle bager | Paradoks | |
2000 | Batman : War on Crime | Alex Ross | Paul Dini | ED |
2001 | Min sidste dag i Vietnam | Will Eisner | Mørk hest | |
2002 | Golemets svingning | James sturmer | Tegnet & kvartalsvis | |
2003 | Little History of the Modern World , t. 3 | Larry Gonick | WW Norton | |
2004 | Tæpper | Craig Thompson | Øverste hylde | |
2005 | Blacksad t. 2: Arctic-Nation | Juanjo Guarnido | Juan Díaz Canales | iBooks |
2006 | Seneste tilbagekaldelser | Alex robinson | Øverste hylde | |
2007 | Lordene af Bagdad | Niko henrichon | Brian K. Vaughan | svimmelhed |
2008 | Scott Pilgrim t. 4: Scott Pilgrim får det sammen | Bryan Lee O'Malley | Oni | |
2009 | Køligere du dør | Alex robinson | Øverste hylde | |
2010 | Asterios Polyp | David Mazzucchelli | Pantheon | |
2011 | Scott Pilgrim t.6: Scott Pilgrims fineste time | Bryan Lee O'Malley | Oni | |
2012 | Jim Hensons fortælling om sand | Ramón K. Pérez | Archaia | |
2013 | Parker : Heist | Darwyn Cooke | IDW | |
2014 | Den femte Beatles | Kyle bager | Vivek J. Tiwary | Mørk hest |
Andrew Robinson | ||||
2015 | Jim Hensons The Musical Monsters of Turkey Hollow | Roger Langridge | Archaia | |
2016 | Vågn op Amerika , vol. 2 | Nate powell | John Lewis | Øverste hylde |
Andrew Aydin (en) |
Denne pris, der hedder " Bedste antologi " på engelsk, eksisterede fra 1990 til 2016.
År | Fremragende arbejde | Direktører | Forlag |
---|---|---|---|
1990 | A1 (in) | Dave Elliott og Gary Leach | Atomka |
1991 | Rå | Art Spiegelman og Francoise Mouly | RAW / Penguin |
1992 | Dark Horse Presents | Randy Stradley | Mørk hest |
1993 | |||
1994 | Blab! (i) | Monte Beauchamp | Køkkenvask |
1995 | Dark Horse Presents | Bob Schreck og Randy Stradley | Mørk hest |
1996 | Tegnet & kvartalsvis , vol. 2 | Marina lesenko | Tegnet & kvartalsvis |
1997 | Dark Horse Presents | Bob skræk | Mørk hest |
1998 | Bob Schreck og Jamie S. Rich | ||
1999 | Oni dobbelt funktion | Bob skræk | Oni |
2000 | Tomorrow Stories (en) | Scott Dunbier (en) | ABC |
2001 | Drawn & Quarterly v. 3 | Chris Oliveros | Tegnet & kvartalsvis |
2002 | Bizarro tegneserier | Joey cavalieri | DC |
2003 | Comics Journal Summer Special 2002 | Gary Groth | Fantagraphics |
2004 | Drawn & Quarterly v. 5 | Chris Oliveros | Tegnet & kvartalsvis |
2005 | Escapistens fantastiske eventyr | Diana Schutz og Michael Chabon | Mørk hest |
McSweeneys kvartalsvise bekymring (i) nr . 13 | Chris Ware | McSweeney's | |
2006 | Solo | Mark Chiarello | DC |
2007 | Flyvning (en) nr . 3 | Phil Craven , Kazu Kibuishi , Chris Schluep , Kean Soo (en) | Ballantine |
2008 | Popgun (en) nr . 1 | Mark Andrew Smith og Joe Keatinge | Billede |
2009 | Tegneserietatovering (da) | Rantz Hoseley og Tori Amos | |
2010 | Onsdag tegneserier | Mark Chiarello | DC |
2011 | Popgun nr . 4 | DJ Kirkbride , Anthony Wu og Adam P. Knave | Billede |
2012 | Dark Horse Presents | Mike Richardson | Mørk hest |
2013 | |||
2014 | |||
2015 | |||
2016 | Peanuts A Tribute to Charles M. Schulz | Boom! Studios |
Denne pris, der hedder " Best Syndicated Strip or Panel " på engelsk, findes fra 1990 til 2016. Den blev kaldt " Best Syndicated Strip " i 1991 og " Best Syndicated Strip " fra 1992 til 1997.
År | Fremragende arbejde | Forfatter (e) | Distributør |
---|---|---|---|
1990 | Calvin og Hobbes | Bill Watterson | Universal Press |
1991 | |||
1992 | |||
1993 | |||
1994 | |||
1995 | |||
1996 | |||
1997 | Dilbert | Scott Adams | United-funktion |
1998 | Mutter | Patrick McDonnell | King-funktioner |
1999 | På godt og ondt | Lynn Johnston | United-funktion |
2000 | Jordnødder | Charles M. Schulz | |
2001 | Mutter | Patrick McDonnell | King-funktioner |
2002 | |||
2003 | |||
2004 | Maakies (en) | Tony millionær | Selvfordeling |
2005 | Mutter | Patrick McDonnell | King-funktioner |
2006 | Maakies | Tony millionær | Selvfordeling |
2007 | The K Chronicles (da) | Keith ridder | |
2008 | Doonesbury | Garry Trudeau | Universal Press |
2009 | Mutter | Patrick McDonnell | King-funktioner |
2010 | |||
2011 | Doonesbury | Garry Trudeau | Universal Press |
2012 | Blind vej | Richard Thompson | |
2013 | Dick Tracy | Mike Curtis | Tribune Media Services (da) |
Joe staton | |||
2014 | Mike Curtis | ||
Joe staton | |||
2015 | Mike Curtis | ||
Joe staton | |||
2016 | Bloom County | Berkeley Breathed (en) | Universal Uclick |
Denne pris, der hedder " Bedste biografiske, historiske eller journalistiske præsentation " på engelsk, eksisterer fra 1990 til 2016. Den belønner en produktion af tegneseriekritik eller teori (tidsskrift, bog, film, blog) eller en tegneseriebiografi.
År | Fremragende arbejde eller offentliggørelse | Tildelt person (er) | Fungere | Forlag, studie |
---|---|---|---|---|
1990 | Tegneseriejournalen | Gary Groth | Chefredaktør | Fantagraphics |
1991 | Gary Groth og Helena Harvilicz | Redaktører | ||
1992 | Gary Groth, Helena Harvilicz og Frank Young | |||
1993 | Gary Groth og Frank Young | |||
1994 | Usynlig Art | Scott McCloud | Forfatter | Tundra |
1995 | Tegneseriejournalen | Gary Groth og Frank Young | Redaktører | Comics Journal Inc. |
1996 | Krumme | Terry zwigoff | Instruktør / producent | Sony Pictures |
Lynn O'Donnell (ind) | Producent | |||
1997 | Tegneseriejournalen | Gary Groth og Tom Spurgeon | Redaktører | Fantagraphics |
1998 | ||||
1999 | ||||
2000 | ||||
2001 | ||||
2002 | Jack Cole og Plastic Man | Art spiegelman | Forfatter | Krønikebog |
Chip Kidd | ||||
2003 | B. Krigstein | Greg Sadowski | Fantagraphics | |
2004 | Comic Art Magazine (da) | Todd Hignite (da) | Chefredaktør | Tegneseriekunst |
2005 | Tegneseriekunstner (in) | Jon B.Cooke (da) | Øverste hylde | |
2006 | Tegneseriejournalen | Gary Groth | Fantagraphics | |
2007 | Kunst ude af tid | Dan Nadel | Redaktør | Abrams |
2008 | Læsning af tegneserier: Hvordan grafiske album fungerer, og hvad de betyder | Douglas Wolk (en) | Forfatter | Da Capo |
2009 | Kirby: King of Comics | Mark Evanier | Abrams | |
2010 | Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics | Paul Buhle (en) | Abrams ComicArts | |
Denis køkken | ||||
2011 | Kunsten om Jaime Hernandez: Livets og dødens hemmeligheder | Todd Hignite | ||
2012 | Genius Isolated: Alex Toths liv og kunst | Bruce canwell | IDW | |
Dean Mullaney (en) | ||||
2013 | Robot 6 | Blog med forfattere | Forfattere | Tegneserieressourcer |
2014 | Den femte Beatles | Andrew Robinson | Designer | Mørk hest |
Kyle bager | ||||
Vivek J. Tiwary | Manuskriptforfatter | |||
2015 | Teenage Mutant Ninja Turtles: The Ultimate Visual History | Andrew Farago (en) | Forfatter | Insight-udgaver |
2016 | Vågn op Amerika , vol. 2 | Nate powell | John Lewis | Øverste hylde |
Andrew Aydin |
Denne pris, der hedder " Best American Edition of Foreign Material " på engelsk, eksisterer fra 1988 til 2016. Den belønner en tegneserie, der oprindeligt blev udgivet på et andet sprog end engelsk. Det blev kaldt " Bedste udenlandske genoptryk " i 1990 og " Bedste præsentation af udenlandsk materiale " i 2002-2003.
År | Fremragende arbejde | Forfatter | Land | Forlag |
---|---|---|---|---|
1988 | Mœbius album | Moebius | Frankrig | Marvel |
1989 | Incal | Moebius (tegning) | ||
Alexandro Jodorowsky (manuskript) | Chile | |||
1990 | Akira | Katsuhiro Otomo | Japan | episk |
1991 | blåbær | Jean Giraud | Frankrig | |
1992 | Akira | Katsuhiro Otomo | Japan | |
1993 | ||||
1994 | Billie Holiday | José Muñoz (tegning) | Argentina | Fantagraphics |
Carlos Sampayo (manuskript) | ||||
1995 | Druuna t. 4: Kødædende | Paolo Eleuteri Serpieri | Italien | Køkkenvask |
1996 | Akira | Katsuhiro Otomo | Japan | episk |
1997 | Gon | Masashi tanaka | Paradoks | |
1998 | Tegnet & kvartalsvis | Kollektive | Forskellige | Tegnet & kvartalsvis |
1999 | Jonas Fink t. 3: oprør | Vittorio Giardino | Italien | NBM |
2000 | Star Wars : Manga | Toshiki Kudo | Japan | Mørk hest |
Shin-Ichi Hiromoto | ||||
2001 | Lone Wolf og Cub | Gōseki Kojima (tegning) | ||
Kazuo Koike (manuskript) | ||||
2002 | Gōseki Kojima (tegning) | |||
Kazuo Koike (manuskript) | ||||
2003 | Gōseki Kojima (tegning) | |||
Kazuo Koike (manuskript) | ||||
2004 | Persepolis | Marjane Satrapi | Frankrig | Pantheon |
2005 | Buddha | Osamu Tezuka | Japan | Lodret |
2006 | ||||
2007 | Forlad det gamle i Tokyo | Yoshihiro Tatsumi | Tegnet & kvartalsvis | |
Mumin | Tove Jansson | Finland | ||
2008 | Eduardo Risso's Tales of Terror | Eduardo Risso | Argentina | Dynamite Entertainment |
2009 | Gus | Christophe blain | Frankrig | Første sekund |
2010 | Kunsten om Osamu Tezuka: Mangas Gud | Helen McCarthy | UK | Abrams ComicArts |
2011 | Blacksad | Juanjo Guarnido (tegning) | Spanien | Mørk hest |
Juan Díaz Canales (manuskript) | ||||
2012 | Manara-biblioteket , t. 1: Indisk sommer og andre historier | Milo Manara | Italien | |
2013 | Blacksad , t. 4: Helvede, stilhed | Juanjo Guarnido (tegning) | Spanien | |
Juan Díaz Canales (manuskript) | ||||
2014 | Titans angreb | Hajime Isayama | Japan | Kodansha USA |
2015 | Blacksad , t.5: Amarillo | Juanjo Guarnido (tegning) | Spanien | Mørk hest |
Juan Díaz Canales (manuskript) | ||||
2016 | Corto maltesisk : Corto altid lidt længere | Hugo pratt | Italien | IDW Publishing |
To brødre | Gabriel Bá | Brasilien | Mørk hest | |
Fábio Moon |
Denne pris, der hedder " Best Domestic Reprint Project " på engelsk, eksisterer fra 1988 til 2016. Den belønner en tegneserie, der oprindeligt blev udgivet på et andet sprog end engelsk. Det blev kaldt " Best Reprint " i 1989, " Best Reprint Project " i 1988 og 1991 samt " Best Domestic Reprint " i 1990, 1992-1996 og 1998-1999.
År | Prisvindende projekt | Oprindelig forfatter | Prisvindende redaktionel manager | Forlag |
---|---|---|---|---|
1988 | Ånden | Will Eisner | Denis køkken | Køkkenvask |
1989 | Komplette Crumb Comics nr . 3 | Robert smuldre | Gary Groth | Fantagraphics |
1990 | Komplet Little Nemo i Slumberland | Winsor McCay | Bill sortskæg | |
1991 | Komplette Crumb Comics nr . 6 | Robert smuldre | Gary Groth | |
1992 | Komplette Crumb Comics nr . 7 | |||
1993 | Komplette Crumb Comics nr . 8 og 9 | |||
1994 | Komplet Little Nemo i Slumberland t. 6 | Windsor McCay | Bill sortskæg | |
1995 | The Complete Crumb Comics nr . 10 | Robert smuldre | Robert boyd | |
Gary Groth | ||||
Mark Thompson | ||||
1996 | The Complete Crumb Comics nr . 11 | |||
1997 | Batman: The Dark Knight Returns , 10- års jubilæum Hardcover Edition | Frank Miller | Archie goodwin | DC |
Bob Kahan | ||||
1998 | Jack Kirbys nye guder | Jack kirby | ||
1999 | DC Archives: Plastic Man | Jack Cole | ||
Rick Taylor | ||||
2000 | DC Archive Series | Forskellige | Dale Crain | |
2001 | Åndsarkiver | Will Eisner | ||
2002 | ||||
2003 | Krazy og Ignatz vol. 4-5 | George herriman | Bill sortskæg | Fantagraphics |
2004 | Krazy og Ignatz vol. 6 | |||
2005 | The Complete Peanuts (in) , vol. 1: 1950-52 | Charles Schulz | Gary Groth | |
2006 | Lille Nemo i Slumberland: Så mange fantastiske søndage | Windsor McCay | Philippe Ghuilemetti | Søndagspressebøger |
Peter Maresca | ||||
2007 | De komplette jordnødder | Charles Schulz | Gary Groth | Fantagraphics |
2008 | ||||
2009 | ||||
2010 | Rocketeer: The Complete Adventures | Dave Stevens | Scott Dunbier (en) | IDW |
2011 | Dave Stevens 'Rocketeer: Artist's Edition | |||
2012 | Walt Simonsons The Mighty Thor, kunstnerudgave | Walt Simon | ||
Mike Carlin (en) | ||||
Mark Gruenwald | ||||
Ralph macchio | ||||
2013 | David Mazzucchellis Daredevil Born Again: Artist's Edition | David Mazzucchelli | Scott dunbier | |
2014 | Best of Comix Book : When Marvel Comics gik under jorden | Kollektive | John Lind | Køkkenvask |
2015 | Steranko Nick Fury Agent for SHIELD Artist's Edition | Jim Steranko | Scott dunbier | IDW |
2016 | Crimson vol. 1 | Humberto Ramos og Brian Augustyn | Boom! Studios |
Denne pris, der hedder " Best Online Comics Work " på engelsk, eksisterer fra 2008 til 2016. Den belønner en online tegneserie .
År | Fremragende arbejde | Forfatter | Websted |
---|---|---|---|
2006 | Amerikansk Elf | James kochalka | [1] |
2007 | Perry Bible Fellowship | Nicholas gurewitch | [2] |
2008 | |||
2009 | High Moon (en) | Steve Ellis (ind) (tegning) | [3] |
David Gallaher (manuskript) | |||
Scott O. Brown (in) (produktion) | |||
2010 | PvP | Scott kurtz | [4] |
2011 | For helvede! En bonde | Kate beaton | [5] |
2012 | |||
2013 | Battlepug | Mike Norton | [6] |
2014 | |||
2015 | Det private øje | Marcos Martín (tegning) | [panelsyndicate.com] |
Brian K. Vaughan (manuskript) | |||
Muntsa Vicente (farve) | |||
2016 | Battlepug | Mike Norton | [7] |
Denne pris, kaldet " Special Award for Excellence in Presentation " på engelsk, eksisterer fra 1988 til 2016. Den belønner en bog eller en tegneserie for dens layout. Det blev kaldt " Special Award for Excellence in Production " i 1988 og " Special Award for Excellence in Design and Production " i 1991.
År | Distinguished book | Originale forfattere | Layout | Forlag |
---|---|---|---|---|
1988 | Vogtere | Dave Gibbons (tegning) | Len wein | DC |
Alan Moore (manuskript) | ||||
1989 | Hardkogte defekte historier | Charles brænder | Art spiegelman | RAW / Pantheon |
Francoise Mouly | ||||
1990 | Arkham asyl | Dave McKean (tegning) | Karen berger | DC |
Grant Morrison (manuskript) | Art Young | |||
1991 | Komplet Lille Nemo I Slumberland | Winsor McCay | Dale Crain | Fantagraphics |
1992 | ||||
1993 | Batman: Night Cries | Scott Hampton (en) (tegning) | Robbin brosterman | DC |
Archie Goodwin (manuskript) | ||||
1994 | Vidunder | Alex Ross | Joe kaufman | Marvel |
Kurt Busiek (manuskript) | Comicraft | |||
1995 | Acme Novelty Library | Chris Ware | Chris Ware | Fantagraphics |
1996 | ||||
1997 | ||||
1998 | ||||
1999 | ||||
2000 | Acme Novelty Library nr . 13 | |||
2001 | Jimmy corrigan | Pantheon | ||
2002 | Åndsarkiver | Will Eisner | Dale Crain | DC |
Nick Napolitano | ||||
2003 | Krazy og Ignatz | George herriman | Chris Ware | Fantagraphics |
2004 | Acme Novelty Datebook | Chris Ware | Tegnet & kvartalsvis | |
2005 | The Complete Peanuts (en) t. 1: 1950-52 | Charles Schulz | Seth | Fantagraphics |
2006 | Lille Nemo i Slumberland : Så mange fantastiske søndage | Winsor McCay | Philippe Ghuilmetti | Søndagspresse |
2007 | Mistede piger | Melinda Gebbie | Brett advarer | Øverste hylde |
Alan Moore (manuskript) | Matt Kindt | |||
2008 | EF-arkiver (i) | Kollektive | Russ Cochran (en) | Ædelsten |
2009 | Kirby: King of Comics (in) | Mark Evanier | Charles Kochman | Abrams |
2010 | Rocketeer: The Complete Adventures | Dave Stevens | Scott Dunbier (en) | IDW |
2011 | Dave Stevens 'Rocketeer: Artist's Edition | Randall Dahlk | ||
2012 | Walt Simonsons The Mighty Thor, kunstnerudgave | Walt Simon | Mike Carlin (en) | |
Scott dunbier | ||||
Mark Gruenwald | ||||
Ralph macchio | ||||
2013 | Bygningshistorier | Chris Ware | Chris Ware | Pantheon |
2014 | Best of Comix Book : When Marvel Comics gik under jorden | John Lind | John Lind | Køkkenvask |
2015 | Lille Nemo : Drøm en anden drøm | Forskellige | Andrew Carl | Locust Moon Press |
Josh o'neill | ||||
Chris Stevens | ||||
2016 | Peanuts: A Tribute to Charles M. Schulz | Forskellige | Scott Newman | Boom! Studios |
Denne berømmelseshal følger den, der blev oprettet i 1987 til Jack-Kirby Awards , hvor kun tre forfattere blev registreret. Det adskiller store amerikanske forfattere plus en udenlandsk forfatter om året fra 1997. Der blev registreret 35 forfattere der fra 1989 til 1999, hvoraf kun Guido Crepax og Milo Manara ikke vises i Will Eisner Hall of Fame .
Denne nye hall of fame, kaldet " Harvey Kurtzman Hall of Fame " på engelsk, blev oprettet i 2014.
Disse to priser uddeles af nonprofitorganisationen The Hero Initiative (in) som en del af ceremonien i Harvey.
Hero Initiative Lifetime Achievement AwardDenne pris belønner en skuespiller i tegneseriebranchen for alt hans arbejde.
Denne pris, opkaldt efter Dick Giordano , et medlem af bestyrelsen for organisationen, der døde imarts 2010, belønner en person, der har vist særlig generøsitet og integritet til tegneseriefællesskabet.