Den Tim Hortons Brier , også kendt som Brier er mesterskabet canadiske årlig af curling mandlig , sanktioneret af canadiske Curling Association (CCA). Den aktuelle begivenhed er opkaldt efter sin store sponsor , fastfoodkæden Tim Hortons, der specialiserer sig i salg af donuts og kaffe, men ofte omtales ved sit oprindelige navn Le Brier.
Brier | Champion-provinsen | Champion hold | Vært |
---|---|---|---|
1927 | Det nye Skotland | Murray Macneill , Al Macinnes , Cliff Torey , Jim Donahoe | Toronto |
1928 | Manitoba | Gordon Hudson , Sam Penwarden , Ron Singbush , Bill Grant | Toronto |
1929 | Manitoba | Gordon Hudson, Don Rollo , Ron Singbusch, Bill Grant | Toronto |
1930 | Manitoba | Harold Wood , Jimmy Congalton , Victor Wood , Lionel Wood | Toronto |
1931 | Manitoba | Bob Gourlay , Ernie Pollard , Arnold Lockerbie , Ray Stewart | Toronto |
1932 | Manitoba | Jimmy Congalton , Howard Wood , Bill Noble , Harry Mawhinney | Toronto |
1933 | Alberta | Cliff Manahan , Harold Deeton , Harold Wolfe , Bert Ross | Toronto |
1934 | Manitoba | Leo Johnson , Lorne Stewart , Linc Johnson , Marno Frederickson | Toronto |
1935 | Ontario | Gordon Campbell , Don Campbell , Gord Coates , Duncan Campbell | Toronto |
1936 | Manitoba | Ken Watson , Grant Watson , Marvin MacIntyre , Charles Kerr | Toronto |
1937 | Alberta | Cliff Manahan , Wes Robinson , Ross Manahan , Lloyd McIntyre | Toronto |
1938 | Manitoba | Ab Gowanlock , Bung Cartwell , Bill McKnight , Tom Knight | Toronto |
1939 | Ontario | Bert Hall , Perry Hall , Ernie Parks , Cam Seagram | Toronto |
1940 | Manitoba | Howard Wood, Ernie Pollard , Howard Wood, Jr. , Roy Enman | Winnipeg , Manitoba |
1941 | Alberta | Howard Palmer , Jack Lebeau , Art Gooder , Clare Webb | Toronto |
1942 | Manitoba | Ken Watson , Grant Watson , Charlie Scrymgeour , Jim Grant | Quebec , Quebec |
1943 | Annulleret på grund af anden verdenskrig | ||
1944 | Annulleret på grund af anden verdenskrig | ||
1945 | Annulleret på grund af anden verdenskrig | ||
1946 | Alberta | Billy Rose , Bart Swelin , Austin Smith , George Crooks | Saskatoon , Saskatchewan |
1947 | Manitoba | Jimmy Welsh , Alex Welsh , Jack Reid , Harry Monk | Saint-Jean , New Brunswick |
1948 | British Columbia | Frenchy D'Amour , Bob McGhie , Fred Wendell , Jim Mark | Calgary , Alberta |
1949 | Manitoba | Ken Watson , Grant Watson , Lyle Dyker , Charles Read | Hamilton , Ontario |
1950 | Nordlige Ontario | Tim Ramsay , Len Williamson , Bill Weston , Billy Kenny | Vancouver |
1951 | Det nye Skotland | Don Oyler , George Hanson , Fred Dyke , Wally Knock | Halifax , Nova Scotia |
1952 | Manitoba | Billy Walsh , Al Langlois , Andy McWilliams , John Watson | Winnipeg , Manitoba |
1953 | Manitoba | Ab Gowanlock , Jim Williams , Art Pollon , Russ Jackman | Sudbury , Ontario |
1954 | Alberta | Matt Baldwin , Glenn Gray , Pete Ferry , Jim Collins | Edmonton , Alberta |
1955 | Saskatchewan | Garnet Campbell , Don Campbell , Glenn Campbell , Lloyd Campbell | Regina , Saskatchewan |
1956 | Manitoba | Billy Walsh , Al Langlois , Cy White , Andy McWilliams | Moncton , New Brunswick |
1957 | Alberta | Matt Baldwin , Gordon Haynes , Art Kleinmeyer , Bill Price | Kingston , Ontario |
1958 | Alberta | Matt Baldwin , Jack Geddes , Gordon Haynes , Bill Price | Victoria , Britisk Columbia |
1959 | Saskatchewan | Ernie Richardson , Arnold Richardson , Garnet Richardson , Wes Richardson | Quebec , Quebec |
1960 | Saskatchewan | Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson | Fort William , Ontario |
1961 | Alberta | Hec Gervais , Ron Anton , Ray Werner , Wally Ursuliak | Calgary , Alberta |
1962 | Saskatchewan | Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson | Kitchener-Waterloo , Ontario |
1963 | Saskatchewan | Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Mel Perry | Brandon , Manitoba |
1964 | British Columbia | Lyall Dagg , Léo Hébert , Fred Britton , Barry Naimark | Charlottetown , Prince Edward Island |
1965 | Manitoba | Terry Braunstein , Don Duguid , Ron Braunstein , Ray Turnbull | Saskatoon , Saskatchewan |
1966 | Alberta | Ron Northcott , George Finks , Bernie Sparkes , Fred Storey | Halifax , Nova Scotia |
1967 | Ontario | Alf Phillips, Jr. , John Ross , Ron Manning , Keith Reilly | Ottawa |
1968 | Alberta | Ron Northcott , Jim Shields , Bernie Sparkes , Fred Storey | Kelowna , British Columbia |
1969 | Alberta | Ron Northcott , Dave Gerlach , Bernie Sparkes , Fred Storey | Oshawa , Ontario |
1970 | Manitoba | Don Duguid , Rod Hunter , Jim Pettapiece , Bryan Wood | Winnipeg , Manitoba |
1971 | Manitoba | Don Duguid , Rod Hunter , Jim Pettapiece , Bryan Wood | Quebec , Quebec |
1972 | Manitoba | Orest Meleschuk , Dave Romaro , John Hanesiak , Pat Hailley | Saint-Jean , Newfoundland og Labrador |
1973 | Saskatchewan | Harvey Mazinke , Billy Martin , George Achtymichuk , Dan Klippenstein | Edmonton , Alberta |
1974 | Alberta | Hec Gervais , Ron Anton , Warren Hansen , Darrel Sutton | London , Ontario |
1975 | Nordlige Ontario | Bill Tetley , Rick Lang , Bill Hodgson , Peter Hnatiw | Fredericton , New Brunswick |
1976 | Newfoundland og Labrador | Jack Macduff , Toby Mcdonald , Doug Hudson , Ken Templeton | Regina , Saskatchewan |
1977 | Quebec | Jim Ursel , Art Lobel , Don Aitken , Brian Ross | Montreal |
1978 | Alberta | Ed Lukowich , Mike Chernoff , Dale Johnston , Ron Schindle | Vancouver |
1979 | Manitoba | Barry Fry , Bill Carey , Gordon Sparkes , Bryan Wood | Ottawa |
Brier | Champion-provinsen | Champion hold | Finalistprovinsen | Finalist hold | Vært |
---|---|---|---|---|---|
1980 | Saskatchewan | Rick Folk , Ron Mills , Tom Wilson , Jim Wilson | Nordlige Ontario | Al Hackner , Rick Lang , Bob Nichol , Bruce Kennedy | Calgary, Alberta |
nitten og firs | Manitoba | Kerry Burtnyk , Mark Olson , Jim Spencer , Ron Kammerlock | Nordlige Ontario | Al Hackner , Rick Lang , Bob Nichol , Bruce Kennedy | Halifax, Nova Scotia |
1982 | Nordlige Ontario | Al Hackner , Rick Lang , Bob Nichol , Bruce Kennedy | British Columbia | Brent Giles , Greg Monkman , Al Roemer , Brad Giles | Brandon, Manitoba |
1983 | Ontario | Ed Werenich , Paul Savage , John Kawaja , Neil Harrison | Alberta | Ed Lukowich , Mike Chernoff , Neil Houston , Brent Syme | Sudbury |
1984 | Manitoba | Michael Riley , Brian Toews , John Helston , Russ Wookey | Ontario | Ed Werenich , Paul Savage , John Kawaja , Neil Harrison | Victoria, Britisk Columbia |
1985 | Nordlige Ontario | Al Hackner , Rick Lang , Ian Tetley , Pat Perroud | Alberta | Pat Ryan , Gord Trenchie , Don McKenzie , Don Walchuk | Moncton, New Brunswick |
1986 | Alberta | Ed Lukowich , John Ferguson , Neil Houston , Brent Syme | Ontario | Russ Howard , Glenn Howard , Tim Belcourt , Kent Carstairs | Kitchener-Waterloo, Ontario |
1987 | Ontario | Russ Howard , Glenn Howard , Tim Belcourt , Kent Carstairs | British Columbia | Bernie Sparkes , Jim Armstrong , Monte Ziola , Jamie Sexton | Edmonton , Alberta |
1988 | Alberta | Pat Ryan , Randy Ferbey , Don Walchuk , Don McKenzie | Saskatchewan | Eugene Hritzuk , Del Shaughnessy , Murray Soparlo , Don Dabrowski | Chicoutimi-Jonquière, Quebec |
1989 | Alberta | Pat Ryan , Randy Ferbey , Don Walchuk , Don McKenzie | British Columbia | Rick Folk , Bert Gretzinger , Rob Koffski , Doug Smith | Saskatoon ( Saskatchewan ) |
1990 | Ontario | Ed Werenich , John Kawaja , Ian Tetley , Pat Perroud | New Brunswick | Jim Sullivan , Charlie Sullivan, Sr. , Craig Burgess , Paul Power | Sault Ste. Gift |
1991 | Alberta | Kevin Martin , Kevin Park , Dan Petryk , Don Barlett | Saskatchewan | Randy Woytowich , Brian McCusker , Wyatt Buck , John Grundy | Hamilton , Ontario |
1992 | Manitoba | Vic Peters , Dan Carey , Chris Neufeld , Don Rudd | Ontario | Russ Howard , Glenn Howard , Wayne Middaugh , Peter Corner | Regina, Saskatchewan |
1993 | Ontario | Russ Howard , Glenn Howard , Wayne Middaugh , Peter Corner | British Columbia | Rick Folk , Pat Ryan , Bert Gretzinger , Gerry Richard | Ottawa |
1994 | British Columbia | Rick Folk , Pat Ryan , Bert Gretzinger , Gerry Richard | Ontario | Russ Howard , Glenn Howard , Wayne Middaugh , Peter Corner | Red Deer, Alberta |
1995 | Manitoba | Kerry Burtnyk , Jeff Ryan , Rob Meakin , Keith Fenton | Saskatchewan | Brad Heidt , Mark Dacey , Wayne Charteris , Dan Ormsby | Halifax, Nova Scotia |
1996 | Manitoba | Jeff Stoughton , Ken Tresoor , Garry VanDenBerghe , Steve Gould | Alberta | Kevin Martin , Don Walchuk , Shawn Broda , Don Bartlett | Kamloops, British Columbia |
1997 | Alberta | Kevin Martin , Don Walchuk , Rudy Ramcharan , Don Bartlett | Manitoba | Vic Peters , Dan Carey , Chris Neufeld , Scott Grant | Calgary, Alberta |
1998 | Ontario | Wayne Middaugh , Graeme McCarrel , Ian Tetley , Scott Bailey | Quebec | Guy Hemmings , Pierre Charette , Guy Thibaudeau , Dale Ness | Winnipeg, Manitoba |
1999 | Manitoba | Jeff Stoughton , Jon Mead , Garry VanDenBerghe , Doug Armstrong | Quebec | Guy Hemmings , Pierre Charette , Guy Thibaudeau , Dale Ness | Edmonton , Alberta |
2000 | British Columbia | Greg McAulay , Brent Pierce , Bryan Miki , Jody Sveistrup | New Brunswick | Russ Howard , Wayne Tallon , Rick Perron , Grant Odishaw | Saskatoon ( Saskatchewan ) |
Brier | Champion-provinsen | Champion hold | Finalistprovinsen | Finalist hold | Vært |
---|---|---|---|---|---|
2001 | Alberta | Randy Ferbey , David Nedohin , Scott Pfeifer , Marcel Rocque | Manitoba | Kerry Burtnyk , Jeff Ryan , Rob Meakin , Keith Fenton | Ottawa |
2002 | Alberta | Randy Ferbey , David Nedohin , Scott Pfeifer , Marcel Rocque | Ontario | John Morris , Joe Frans , Craig Savill , Brent Laing | Calgary, Alberta |
2003 | Alberta | Randy Ferbey , David Nedohin , Scott Pfeifer , Marcel Rocque | Det nye Skotland | Mark Dacey , Bruce Lohnes , Rob Harris , Andrew Gibson | Halifax , Nova Scotia |
2004 | Det nye Skotland | Mark Dacey , Bruce Lohnes , Rob Harris , Andrew Gibson | Alberta | Randy Ferbey , David Nedohin , Scott Pfeifer , Marcel Rocque | Saskatoon ( Saskatchewan ) |
Brier | Champion-provinsen | Champion hold | Finalistprovinsen | Finalist hold | Vært |
---|---|---|---|---|---|
2005 | Alberta | Randy Ferbey , David Nedohin , Scott Pfeifer , Marcel Rocque | Det nye Skotland | Shawn Adams , Paul Flemming , Craig Burgess , Kelly Mittelstadt | Edmonton , Alberta |
2006 | Quebec | Jean-Michel Ménard , François Roberge , Éric Sylvain , Maxime Elmaleh | Ontario | Glenn Howard , Richard Hart , Brent Laing , Craig Savill | Regina , Saskatchewan |
2007 | Ontario | Glenn Howard , Richard Hart , Brent Laing , Craig Savill | Newfoundland og Labrador | Jamie Korab , Chris Schille , Mark Nichols , Brad Gushue | Hamilton , Ontario |
2008 | Alberta | Kevin Martin , John Morris , Marc Kennedy , Ben Hebert | Ontario | Glenn Howard , Richard Hart , Brent Laing , Craig Savill | Winnipeg , Manitoba |
2009 | Alberta | Kevin Martin , John Morris , Marc Kennedy , Ben Hebert | mb | Jeff Stoughton , Kevin Park , Rob Fowler , Steve Gould | Calgary , Alberta |
2010 | Alberta | Kevin Koe , John Morris , Marc Kennedy , Ben Hebert | Ontario | Glenn Howard , Blake MacDonald , Carter Rycroft , Nolan Thiessen | Halifax , Nova Scotia |
Model: Sæson af mestre