Sport | Fodbold |
---|---|
Arrangør (er) | CONMEBOL |
Redigering | 18. th |
Dateret |
Af 5. februar 2019 på 9. november 2019 |
Nationer | 10 |
Deltagere |
44 + 10 (udarbejdet fra Copa Libertadores ) til i alt 10 foreninger |
Officiel hjemmeside | Officielt websted |
Titelindehaver | CA Paranaense |
---|---|
Vinder | Independiente del Valle |
Finalist | CA kolon |
Topscorer (r) | Silvio Romero (5 mål) |
Den Copa Sudamericana 2019 , officielt Copa Sudamericana CONMEBOL i 2019 , er den 18 th udgave af Copa Sudamericana , de sydamerikanske pendant til Europa League . Vinderen kvalificerer sig til 2020 Copa Libertadores , den 2020 Recopa Sudamericana og 2020 Levain Cup . 54 klubber er involveret i denne udgave: de fire klubber pr. Nationalt forbund, bortset fra det argentinske og det brasilianske forbund, der henholdsvis deltager i seks klubber, derefter de to bedste tabere af den tredje indledende runde i Copa Libertadores og de otte tredjedele af Copa Libertadores er udarbejdet i Copa Sudamericana.
Det 14. august 2018CONMEBOL meddeler, at finalen fra denne udgave vil blive spillet på en enkelt kamp. Oprindeligt blev byen Lima i Peru udpeget til at organisere dette møde. Men den9. maj 2019, CONMEBOL ændrer værtsbyen for finalen og vælger Asuncion , hovedstaden i Paraguay .
Konkurrenceformatet er altid det samme og består af en række rund-knockout-kampe. Klubberne adskilles som følger:
I tilfælde af uafgjort i slutningen af anden kamp organiseres en straffesparkskonkurrence. Der er ingen udvidelser.
De 22 kvalificerede sig efter spil tilbage og får følgeskab i anden runde med to top-udkast på 3 E- kvalifikationsrunden i Copa Libertadores og de otte tredjedele fisket ud af gruppespillet i Copa Libertadores
Første runde trækker på 17. december 2018.
Kampe finder sted mellem 5. februar og8. maj 2019.
Uafgjort til anden runde finder sted den 13. maj 2019 i Luque , Paraguay . Envejskampene finder sted fra 21. til 23. maj og returkampene fra 28. maj til30. maj 2019.
Hold 1 | Score | Hold 2 | At gå | Vend tilbage |
---|---|---|---|---|
La Equidad | 4 -1 | Deportivo Santaní | 2-0 | 2-1 |
Independiente del Valle | 7 -3 | Club Deportivo Universidad Católica | 5-0 | 2-3 |
Fluminense fodboldklub | 4 -2 | Atlético Nacional | 4-1 | 0-1 |
Unión Española | 0- 6 | Club Sporting Cristal | 0-3 | 0-3 |
Argentinos Juniors | 1 -0 | Corporación Club Deportes Tolima | 1-0 | 0-0 |
Montevideo Wanderers | 1 -0 | Club Atlético Cerro | 0-0 | 1-0 |
Universidad Católica del Ecuador | 6 -0 | Foot Ball Club Melgar | 6-0 | 0-0 |
Deportes Unión La Calera | 1-1 (0-3 fane ) | Clube Atlético Mineiro | 1-0 | 0-1 |
Club Sol de América | 0- 5 | Botafogo | 0-1 | 0-4 |
Rionegro Águilas | 3- 4 | CA Independiente | 3-2 | 0-2 |
Sportklub Corinthians Paulista | 4 -0 | Club Deportivo Lara | 2-0 | 2-0 |
Flodplade | 1- 3 | Club Atlético Colón | 0-0 | 1-3 |
Zulia Fútbol Club | 3 -1 | Club Deportivo Palestino | 2-1 | 1-0 |
Asociación Deportivo Cali | 1- 3 | Club Atlético Peñarol | 1-1 | 0-2 |
Liverpool Fútbol Club | 1- 2 | Caracas Futbol Club | 1-0 | 0-2 |
Royal Pari Fútbol Club | 3 e -3 | CSD Macara | 1-0 | 2-3 |
Fra 16-delsfinalen spiller klubberne en knockout-turnering med hjemme- og udekampe, hvor klubben med den bedste koefficient modtager i anden omgang. Møderne finder sted fra 23. juli til1 st august 2019.
Hold 1 | Score | Hold 2 | At gå | Vend tilbage |
---|---|---|---|---|
Royal Pari Fútbol Club | 2- 4 | La Equidad | 1-2 | 1-2 |
Caracas Futbol Club | 0- 2 | Independiente del Valle | 0-0 | 0-2 |
Club Atlético Peñarol | 2- 5 | Fluminense fodboldklub | 1-2 | 1-3 |
Zulia Fútbol Club | 3 e -3 | Club Sporting Cristal | 1-0 | 2-3 |
Club Atlético Colón | 1-1 ( fanen 4-3 ) | Argentinos Juniors | 0-1 | 1-0 |
Sportklub Corinthians Paulista | 4 -1 | Montevideo Wanderers Fútbol Club | 2-0 | 2-1 |
CA Independiente | 3 e -3 | CD Universidad Católica | 1-0 | 2-3 |
Botafogo | 0- 3 | Clube Atlético Mineiro | 0-1 | 0-2 |
Første kampe fra 20. til 22. august , returkamp fra 27. august til29. august 2019.
Hold 1 | Score | Hold 2 | At gå | Vend tilbage |
---|---|---|---|---|
Atlético Mineiro | 5 -2 | La Equidad | 2-1 | 3-1 |
CA Independiente | 2-2 e | Independiente del Valle | 2-1 | 0-1 |
Zulia Fútbol Club | 1- 4 | Club Atlético Colón | 1-0 | 0-4 |
Korinterne | 1 e -1 | Fluminense | 0-0 | 1-1 |
Første kampe den 18. og 19. september , returkampe den 25. september og26. september 2019.
Hold 1 | Score | Hold 2 | At gå | Vend tilbage |
---|---|---|---|---|
Korinterne | 2 - 4 | Independiente del Valle | 0 - 2 | 2 - 2 |
Club Atlético Colón | 3 - 3 4 - 3 fane |
Atlético Mineiro | 2 - 1 | 1 - 2 ap |
Finalen spilles videre 9. november 2019på Defensores del Chaco Stadium i Asuncion , Paraguay .
Forening | Score | Forening |
---|---|---|
Club Atlético Colón | 1 - 3 | Independiente del Valle |
16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | |||||||||||||||||||
Zulia Fútbol Club | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Club Sporting Cristal | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||
Zulia Fútbol Club | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||
Club Atlético Colón | 0 | 4 | ||||||||||||||||||||
Club Atlético Colón | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Argentinos Juniors | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||
Club Atlético Colón | 2 | 1 (4) | ||||||||||||||||||||
Atlético Mineiro | 1 | 2 (3) | ||||||||||||||||||||
Botafogo | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||
Atlético Mineiro | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Atlético Mineiro | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||
La Equidad | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
Royal Pari Fútbol Club | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
La Equidad | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||
Club Atlético Colón | 1 | |||||||||||||||||||||
Independiente del Valle | 3 | |||||||||||||||||||||
Korinterne | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||
Montevideo Wanderers | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Korinterne | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Fluminense | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Club Atlético Peñarol | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
Fluminense | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||
Korinterne | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Independiente del Valle | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||
CA Independiente | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
CD Universidad Católica | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||
CA Independiente | 2 | 0 | ||||||||||||||||||||
Independiente del Valle | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
Caracas FC | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||
Independiente del Valle | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||