Kvindernes Håndbold Challenge Cup 2002-2003
Kvindernes Håndbold Challenge Cup 2002-2003
Navigation
Challenge Cup 2001-2002 Challenge Cup 2003-2004
Den 2002-2003 Challenge Cup er den 10 th udgave af Challenge Cup kvindehåndbold , konkurrence oprettet i 1993.
Formel
Challenge Cup, på forhånd den mindst berømte af de forskellige europæiske konkurrencer, kaldes også C4. Arrangementet begynder med en indledende runde, hvor otte hold, opdelt i to grupper på fire, konkurrerer om kvalifikation til 16-delsfinalen. Alle andre runder spilles i tovejskampe, inklusive finalen.
Indledende runde
Anden tur
Deltagende hold
Hold
|
Hold
|
---|
Zenski RK Galeb Mostar |
Dossobuono Verona
|
SHK Gorodnitshanka |
ZMC Amicitia Zürich
|
Gå dato |
Forening |
At gå |
Total |
Vend tilbage |
Forening |
Retur dato
|
---|
4. oktober 2002 |
SHK Gorodnitshanka
|
31 - 28 |
65 - 75
|
34 - 37 |
Dossobuono Verona
|
5. oktober 2002 |
5. oktober 2002 |
ZMC Amicitia Zürich
|
38 - 25 |
75 - 49 |
37 - 38 |
Zenski RK Galeb Mostar |
6. oktober 2002 |
Tredje runde
Tredje runde bord
Gå dato |
Forening |
At gå |
Total |
Vend tilbage |
Forening |
Retur dato
|
---|
4. januar 2003 |
HIFK kometer
|
21 - 39 |
29 - 78
|
8-39 |
Nata AZS-AWFiS Gdansk
|
5. januar 2003 |
4. januar 2003 |
TSV St. Otmar St. Gallen
|
36 - 28 |
59 - 57 |
23 - 29 |
Dossobuono Verona |
5. januar 2003 |
4. januar 2003 |
HC Selmont Baia Mare
|
30 - 17 |
53 - 34 |
23 - 17 |
Initia HC Hasselt |
5. januar 2003 |
4. januar 2003 |
Intercoll. Panellinios
|
16 - 35 |
35 - 66
|
19 - 31 |
HC Dnepryanka Kherson
|
5. januar 2003 |
4. januar 2003 |
RK "Mlaz" Bogdanci
|
24 - 23 |
40 - 46
|
16 - 23 |
GS Elpides-drama
|
11. januar 2003 |
4. januar 2003 |
Rukometni Klub Tresnjevka
|
26 - 23 |
50 - 49 |
24 - 26 |
ŽRK Split Kaltenberg
|
11. januar 2003 |
4. januar 2003 |
Toulon Feminine
|
18 - 26 |
38 - 60
|
20 - 34 |
Uni Ursus Cluj
|
11. januar 2003 |
4. januar 2003 |
Pallamano Elpe Altamura
|
27 - 36 |
49 - 72
|
22 - 36 |
SA Merignacais HB
|
12. januar 2003 |
4. januar 2003 |
Universitatea Remin Deva
|
24 - 20 |
44 - 47
|
20 - 27 |
Borussia Dortmund
|
12. januar 2003 |
5. januar 2003 |
ZMC Amicitia Zuerich
|
21 - 32 |
42 - 60
|
21 - 28 |
DJK / MJC Trier
|
11. januar 2003 |
5. januar 2003 |
Colégio de Gaia
|
19 - 20 |
42 - 41 |
23 - 21 |
CS Madeira |
12. januar 2003 |
10. januar 2003 |
AO Thriamvos Ormi Patras
|
23 - 12 |
49 - 26 |
26 - 14 |
ZRK Jedinstvo Tuzla |
12. januar 2003 |
11. januar 2003 |
Skuru IK
|
39 - 21 |
71 - 46 |
26 - 14 |
Kastamonu Genglik MSK
|
12. januar 2003 |
11. januar 2003 |
Karpati Uzhgorod
|
22 - 31 |
44 - 56
|
22 - 25 |
Pirin Blagoevgrad
|
12. januar 2003 |
11. januar 2003 |
U. FLAGA Korneuburg
|
33 - 18 |
55 - 35 |
22 - 17 |
Admira Landh. Wien |
12. januar 2003 |
11. januar 2003 |
Universitaet Gomel
|
0 - 10 |
0¹ - 20
|
0 - 10 |
RK Skopje
|
12. januar 2003 |
¹ Bemærk:
Universitaet Gomel er trukket tilbage, så RK Skopje er kvalificeret til den fjerde runde.
Fjerde runde
Gå dato |
Forening |
At gå |
Total |
Vend tilbage |
Forening |
Retur dato
|
---|
14. februar 2003 |
Colégio de Gaia
|
17 - 26 |
37 - 55
|
20 - 29 |
AO Thriamvos Ormi Patras
|
15. februar 2003 |
15. februar 2003 |
Skuru IK
|
26 - 18 |
60 - 35 |
34 - 17 |
GS Elpides-drama |
16. februar 2003 |
15. februar 2003 |
DJK / MJC Trier
|
36 - 18 |
72 - 36 |
36 - 18 |
RK Skopje |
16. februar 2003 |
15. februar 2003 |
Rukometni Klub Tresnjevka
|
27 - 26 |
47 - 54
|
20 - 28 |
SA Merignacais HB
|
22. februar 2003 |
15. februar 2003 |
Nata AZS-AWFiS Gdansk
|
41 - 28 |
71 - 58 |
30 - 30 |
TSV St. Otmar St. Gallen
|
23. februar 2003 |
16. februar 2003 |
Pirin Blagoevgrad
|
22 - 27 |
42 - 52
|
20 - 25 |
Uni Ursus Cluj
|
22. februar 2003 |
21. februar 2003 |
Borussia Dortmund
|
30 - 23 |
57 - 35 |
27 - 12 |
HC Dnepryanka Kherson |
23. februar 2003 |
22. februar 2003 |
U. FLAGA Korneuburg
|
24 - 32 |
38 - 61
|
14 - 29 |
HC Selmont Baia Mare
|
23. februar 2003 |
Afsluttende fase
Kvartfinaler
Semifinaler
Endelig
Europæiske mestre
Se også
eksterne links
Referencer