Sport | Fodbold |
---|---|
Arrangør (er) | Uefa |
Redigering | 34 th |
Steder) |
Final: José Alvalade Stadium , Lissabon ( Portugal ) |
Officiel hjemmeside | Officielt websted |
Vinder |
CSKA Moskva ( 1 st titel) |
---|---|
Finalist | Sportslige Portugal |
Den UEFA Cup 2004-2005 er konkurrencen fra UEFA Cup , som i 2004 - 2005 , udstenede klubbens fodbold på det europæiske kontinent, herunder vinderne af den indenlandske kopper.
Konkurrencen, der startede den 13. juli 2004 ved den første indledende runde og sluttede den 18. maj 2005ved finalen på José Alvalade Stadium i Lissabon så kroningen af CSKA Moskva . Ved at vinde turneringen blev CSKA den allerførste russiske klub, der vandt UEFA Cup.
Denne konkurrence ser nogle overraskende hold på et uventet niveau, især AZ Alkmaar , der fejler i semifinalen, og Østrig Wien , der når kvartalene. Skuffelserne er store på niveau med favoritterne, for Newcastle United , semifinalist det foregående år, der tabte i kvartal, og AJ Auxerre fra Guy Roux var vant til europæiske kampagner, men formåede aldrig at realisere.
Mestre i de to foreninger rangeret mellem 51 th og 52 th rangerer ranking UEFA , næstformænd mestre sammenslutninger rangeret 24 mellem 25 th og 49 th rang ( Liechtenstein , 43 th , med nogen national mesterskab), vinderne og finalister af de nationale forbund Cups 21 klassificeret mellem 29 th og 49 th rang og Viking Stavanger , FSV Mainz 05 og Esbjerg fB kvalificeret med den pris af fair play spille spil til gengæld. De 25 vindere er kvalificeret til anden indledende runde.
De 25 vindere af den foregående runde, næstformanden mestre i 9 foreninger rangeret mellem 16 th og 24 th række af de placeringer UEFA , den tredje af de 12 foreninger klassificeret mellem 9 th og 20 th rang som vindere eller finalister Nationale Cups af de 16 forbund, der er klassificeret mellem 13 th og 28 th sted spille i to-vejs kampe. De 32 vindere er kvalificeret til den første runde.
* - på udebanemål
** - på straffe
*** - efter ekstra tid
Den første runde finder sted mellem de 32 hold, der har bestået kvalifikationsrundene, de 32 andre kvalificeres automatisk og de 16 hold, der er elimineret fra tredje runde i Champions League 2004-2005 . De 40 vindere er kvalificeret til gruppespillet.
* - på udebanemål
** - på straffe
De 40 vindere af den foregående runde er opdelt i otte grupper på fem hold. Hvert hold spiller en gang mod de andre fire hold i gruppen. De første tre i hver gruppe kvalificerer sig til runde 32.
I tilfælde af uafgjort i en gruppe i slutningen af de seks kampe anvendes følgende kriterier til at afgøre mellem holdene:
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Feyenoord Rotterdam | 7 | 4 | 1 | +3 | Feyenoord Rotterdam | 2-1 | 3-0 | |||
2 | Schalke 04 | 7 | 4 | 1 | +2 | Schalke 04 | 1-1 | 2-0 | |||
3 | FC Basel | 7 | 4 | 1 | +1 | FC Basel | 1-0 | 1-2 | |||
4 | Ferencváros | 4 | 4 | 2 | -2 | Ferencváros | 1-1 | 1-2 | |||
5 | Hjertet af Midlothian | 3 | 4 | 3 | -4 | Hjertet af Midlothian | 0-1 | 0-1 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atletisk bilbao | 9 | 4 | 1 | +7 | Atletisk bilbao | 1-0 | 2-0 | |||
2 | Steaua Bukarest | 6 | 4 | 2 | +1 | Steaua Bukarest | 2-1 | 2-0 | |||
3 | Parma | 6 | 4 | 2 | -1 | Parma | 1-0 | 3-2 | |||
4 | Besiktas | 4 | 4 | 2 | 0 | Besiktas | 3-1 | 1-1 | |||
5 | Standard de Liège | 4 | 4 | 2 | -7 | Standard de Liège | 1-7 | 2-1 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Dnipro Dnipropetrovsk | 9 | 4 | 1 | +2 | FC Dnipro Dnipropetrovsk | 1-0 | 3-2 | |||
2 | Ægte Zaragoza | 7 | 4 | 1 | +2 | Ægte Zaragoza | 2-1 | 2-0 | |||
3 | Østrig Wien | 7 | 4 | 1 | +1 | Østrig Wien | 1-0 | 1-1 | |||
4 | Club Brugge | 5 | 4 | 1 | 0 | Club Brugge | 1-1 | 1-0 | |||
5 | Utrecht | 0 | 4 | 4 | -5 | Utrecht | 1-2 | 1-2 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Newcastle United | 10 | 4 | 0 | +7 | Newcastle United | 1-1 | 2-0 | |||
2 | FC Sochaux | 9 | 4 | 1 | 0 | FC Sochaux | 0-4 | 1-0 | |||
3 | Sportslige Portugal | 7 | 4 | 1 | +6 | Sportslige Portugal | 0-1 | 4-1 | |||
4 | Panionios | 3 | 4 | 3 | -2 | Panionios | 0-1 | 5-2 | |||
5 | Dinamo Tbilisi | 0 | 4 | 4 | -11 | Dinamo Tbilisi | 0-2 | 0-4 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Middlesbrough | 9 | 4 | 1 | +4 | Middlesbrough | 3-0 | 2-0 | |||
2 | Villarreal | 8 | 4 | 0 | +6 | Villarreal | 2-0 | 4-0 | |||
3 | Partizan Beograd | 5 | 4 | 1 | +1 | Partizan Beograd | 1-1 | 4-0 | |||
4 | Lazio Rom | 3 | 4 | 1 | -2 | Lazio Rom | 1-1 | 2-2 | |||
5 | Aigáleo | 1 | 4 | 3 | -9 | Aigáleo | 0-1 | 2-2 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AZ Alkmaar | 9 | 4 | 1 | +3 | AZ Alkmaar | 2-0 | 1-0 | |||
2 | AJ Auxerre | 7 | 4 | 1 | +4 | AJ Auxerre | 0-0 | 5-1 | |||
3 | Grazer AK | 7 | 4 | 1 | +1 | Grazer AK | 2-0 | 3-1 | |||
4 | Glasgow rangers | 6 | 4 | 2 | +5 | Glasgow rangers | 0-2 | 3-0 | |||
5 | Amica Wronki | 0 | 4 | 4 | -13 | Amica Wronki | 1-3 | 0-5 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | VfB Stuttgart | 9 | 4 | 1 | +7 | VfB Stuttgart | 3-0 | 2-1 | |||
2 | Benfica Lissabon | 9 | 4 | 1 | +4 | Benfica Lissabon | 4-2 | 2-0 | |||
3 | SC Heerenveen | 7 | 4 | 1 | 0 | SC Heerenveen | 1-0 | 1-0 | |||
4 | Dinamo Zagreb | 4 | 4 | 2 | +2 | Dinamo Zagreb | 2-2 | 6-1 | |||
5 | KSK Beveren | 0 | 4 | 4 | -13 | KSK Beveren | 1-5 | 0-3 |
Rang | Hold | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► udvid.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lille OSC | 9 | 4 | 1 | +2 | Lille OSC | 1-0 | 2-1 | |||
2 | Sevilla FC | 7 | 4 | 1 | +2 | Sevilla FC | 2-0 | 3-2 | |||
3 | Aachen | 7 | 4 | 1 | +1 | Aachen | 1-0 | 2-2 | |||
4 | Zenit Skt. Petersborg | 5 | 4 | 1 | +3 | Zenit Skt. Petersborg | 1-1 | 5-1 | |||
5 | AEK Athen | 0 | 4 | 4 | -8 | AEK Athen | 1-2 | 0-2 |
De første tre fra hver gruppe såvel som den tredje fra hver gruppe i Champions League spiller i tovejskampe. De 16 vindere er kvalificeret til 16-delsfinalen.
Hold 1 | Score | Hold 2 |
At gå 17. februar 2005 |
Vend tilbage 24. februar 2005 |
|
Olympiacos | 2 - 0 | FC Sochaux | 1 - 0 | 1 - 0 | |
SC Heerenveen | 2 - 4 | Newcastle United | 1 - 2 | 1 - 2 | |
Grazer AK | 3 - 4 | Middlesbrough | 2 - 2 | 1 - 2 | |
Sportslige Portugal | 4 - 2 | Feyenoord Rotterdam | 2 - 1 | 2 - 1 | |
Valencia CF | 2 - 2 | Steaua Bukarest | 2 - 0 | 0 - 2 | * |
Dynamo Kiev | 0 - 2 | Villarreal CF | 0 - 0 | 0 - 2 | |
Chakhtior Donetsk | 2 - 1 | Schalke 04 | 1 - 1 | 1 - 0 | |
Aachen | 1 - 2 | AZ Alkmaar | 0 - 0 | 1 - 2 | |
Østrig Wien | 2 - 1 | Atletisk bilbao | 0 - 0 | 2 - 1 | |
Fenerbahçe | 1 - 3 | Ægte Zaragoza | 0 - 1 | 1 - 2 | |
Panathinaikos | 1 - 2 | Sevilla FC | 1 - 0 | 0 - 2 | |
Parma FC | 2 - 0 | VfB Stuttgart | 0 - 0 | 2 - 0 | ** |
Partizan Beograd | 3 - 2 | FC Dnipro Dnipropetrovsk | 2 - 2 | 1 - 0 | |
CSKA Moskva | 3 - 1 | Benfica | 2 - 0 | 1 - 1 | |
FC Basel | 0 - 2 | Lille OSC | 0 - 0 | 0 - 2 | |
Ajax Amsterdam | 2 - 3 | AJ Auxerre | 1 - 0 | 1 - 3 |
* - på straffe
** - efter ekstra tid
Hold 1 | Score | Hold 2 |
At gå 10. marts 2005 |
Vend tilbage 17. marts 2005 |
|
Olympiacos | 1 - 7 | Newcastle United | 1 - 3 | 0 - 4 | |
Middlesbrough | 2 - 4 | Sportslige Portugal | 2 - 3 | 0 - 1 | |
Steaua Bukarest | 0 - 2 | Villarreal CF | 0 - 0 | 0 - 2 | |
Chakhtior Donetsk | 2 - 5 | AZ Alkmaar | 1 - 3 | 1 - 2 | |
Østrig Wien | 3 - 3 | Ægte Zaragoza | 1 - 1 | 2 - 2 | * |
Sevilla FC | 0 - 1 | Parma FC | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Partizan Beograd | 1 - 3 | CSKA Moskva | 1 - 1 | 0 - 2 | |
Lille OSC | 0 - 1 | AJ Auxerre | 0 - 1 | 0 - 0 |
* - på udebanemål
Forening | At gå | Total | Vend tilbage | Forening |
---|---|---|---|---|
Newcastle United | 1 - 0 | 2 - 4 | 1 - 4 | Sportslige Portugal |
Villarreal | 1 - 2 | 2 - 3 | 1 - 1 | AZ Alkmaar |
Østrig Wien | 1 - 1 | 1 - 1 st | 0 - 0 | Parma |
CSKA Moskva | 4 - 0 | 4 - 2 | 0 - 2 | AJ Auxerre |
Forening | At gå | Total | Vend tilbage | Forening |
---|---|---|---|---|
Sportslige Portugal | 2 - 1 | e 4- 4 | 2 - 3 | AZ Alkmaar |
Parma | 0 - 0 | 0 - 3 | 0 - 3 | CSKA Moskva |
Forening | Total | Forening |
---|---|---|
Sportslige Portugal | 1 - 3 | CSKA Moskva |