Cartagena International Film Festival
Den Cartagena Internationale Film Festival er en international filmfestival grundlagt i 1960 og baseret i Cartagena de Indias , Colombia . Festivalens højeste pris hedder Catalina de Oro . Festivalen, som for regionen er den eneste festival (godkendt af FIAPF ), hvor iberoamerikanske film konkurrerer, finder sted hvert år i en uge fra slutningen af februar til begyndelsen af marts.
Pristagere af Catalina de Oro
Vindere af Catalina de Oro for bedste film
Vindere af Catalina de Oro for bedste skuespiller
Vindere af Catalina de Oro for bedste skuespillerinde
Vindere af Catalina de Oro for bedste instruktør
Vinderne af Catalina de Oro for bedste manuskript
Vindere af Catalina de Oro for bedste fotografering
Pristagere fra Catalina de Oro for bedste produktionsdesigner
Vindere af Catalina de Oro for bedste kvindelige birolle
Vindere af Catalina de Oro for bedste mandlige birolle
-
1997 : Roberto Bomtempo for Quem Matou Pixote?
-
2001 : Jorge Perugorría for Lista de espera
-
2002 : Fernando Gómez Rovira for Taxi para tres
-
2003 : Luis Wigdorsky for El Leyton
-
2004 : Ivan de Almeida , Caio Blat , Ricardo Blat , Gero Camilo , André Ceccato , Milhem Cortaz , Enrique Díaz , Milton Gonçalves , Ailton Graça , Antônio Grassi , Sérgio Loroza , Wagner Moura , Dionísio Neto , Robson Nunes , Floriano Peixoto , Lá , Sabotage , Rodrigo Santoro og Luiz Carlos Vasconcelos for Carandiru
-
2005 : Julio Jung for Cachimba bundet med
-
2005 : Fabio Restrepo for Sumas y restas
-
2006 : Mario Limonta for Barrio Cuba
-
2007 : Marlon Moreno for Soñar no cuesta nada
-
2008 : Samuel Le Bihan for El hombre de arena
-
2009 : Roger Príncep for Forasters og Los girasoles ciegos
-
2010 : Eliézer Traña til La Yuma
-
2011 :
-
2012 :
-
2013 :
Vinderne af Catalina de Oro for bedste første arbejde
Pristagere af Catalina de Oro for bedste korte fiktionfilm
-
2000 : Alguien mató algo af Jorge Navas
Pristagere af Catalina de Oro for bedste animerede kortfilm
-
2000 : Los Girasoles af Manuel Lagares og José Lagares
Vinderne af Catalina de Oro for bedste kortfilm
-
2004 : Usar y tirar af Daniel García-Pablos
Vindere af Catalina de Oro for bedste dokumentar
-
2001 : Los Zapatos de Zapata af Luciano Larobina
Særlige vindere
Særlige vindere af juryprisen
Vinderne af Special Critics 'Prize
Vindere af ungdomsfilmprisen
Vindere af Ciné-clubs-prisen
Vindere af OCIC-prisen
Vindere af OCLACC-prisen
Særlige omtaler
Omtaler for den mest lovende skuespillerinde
-
1986 : Marcela Agudelo for Visa USA
Nævner for bedste kortfilm
-
2002 : Cuando vuelvas de tus muertes af Carlos Mario Urrea
Særlige omtaler
Ærlige omtaler fra ungdomsfilmjuryerne
-
2000 : Sergio M. Castilla for Gringuito (pris uddelt af en jury for voksne)
-
2000 : Fernando Meirelles og Fabrizia Pinto for Menino Maluquinho 2: A Aventura (pris uddelt af en børnejury )
Ærlige omtaler fra OCLACC
-
2003 : Uma Vida em Segredo af Suzana Amaral
Vindere af colombianske biografpriser
Publikumsprisvindere for bedste colombianske film
-
2000 : Diástole y sístole: Los movimientos del corazón af Harold Trompetero
Vindere af den bedste colombianske filmpris
Vindere af den bedste colombianske skuespillerpris
-
2000 : Nicolás Montero for Diástole y sístole: Los movimientos del corazón
-
2013 : Alejandro Buitrago for Deshora
Vindere af prisen for den bedste colombianske skuespillerinde
Vindere af colombianske bedste instruktørpris
Vinderne af de ibero-amerikanske biografpriser
Vinderne af prisen for bedste fiktion til kortfilm
Vindere af colombianske tv-priser
Vindere af åbenbaringsprisen
-
2005 : Sara Corrales for Todos quieren con Marilyn
Vindere af prisen for bedste skuespiller
-
2005 : Diego Cadavid for La Saga: Negocio de familia
-
2006 : Diego Trujillo for Los Reyes
Vindere af bedste skuespillerinde
-
2005 : Zharick León for Dora, celadoraen
-
2006 : Kathy Sáenz for Juegos prohibidos
Vindere af prisen for bedste kvindelige birolle
-
2005 : Marcela Mar for Todos quieren con Marilyn
-
2006 : Janeth Waltman for Los Reyes
Vindere af prisen for bedste birolle
Vindere af prisen for den bedste Telenovela-instruktør
-
2005 : Carlos Villamizar for La Saga: Negocio de familia
-
2006 : Juan Pablo Posada og Andres Salgado for Juegos prohibidos
Vindere af den bedste Telenovela-pris
-
2005 : Sagaen: Negocio de familia
-
2006 : Los Reyes
Bedste vindere af det nye format
-
2006 : Faktor X - Colombia
Vinderne af prisen for den bedste originale manuskript
-
2005 : Juan Carlos Perez Florez for Todos quieren con Marilyn
-
2006 : Ana María Londoño og Herney Luna for Juegos prohibidos
Vinderne af årets åbenbaring
-
2006 : Julio Cesar Meza for faktor X - Colombia
Vindere af prisen for bedste børneprogram
Vindere af ærespriser