Håndbold ved de asiatiske lege i 2006
Håndbold ved
de asiatiske lege i 2006
Navigation
Busan 2002 Guangzhou 2010
De håndbold begivenheder på de 2006 Asiatiske Lege blev afholdt fra 3 til14. december 2006i Al-Gharrafa Indoor Hall i Doha , Qatar . To håndboldbegivenheder stod på programmet, en for kvinder og en for mænd.
- Kvinders begivenhed
- Mænds begivenhed
Medaljebord
Kvinders begivenhed
De otte tilstedeværende hold konkurrerer i to puljer på fire hold, hvor det første og det andet fra hver pulje kvalificerer sig til semifinalen.
Første runde
Gruppe A
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Kasakhstan
|
6
|
3
|
3
|
0
|
0
|
93
|
54 |
39
|
2
|
Kina
|
4
|
3
|
2
|
0
|
1
|
127
|
68 |
59
|
3
|
Usbekistan
|
2
|
3
|
1
|
0
|
2
|
58
|
93 |
-35
|
4
|
Indien
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
60
|
123 |
-63
|
|
Kasakhstan - Usbekistan: 23-12
Kina - Indien: 56 - 19
Kasakhstan - Indien: 38 - 17
Kina - Usbekistan: 46 - 17
Kasakhstan - Kina: 32-25
Usbekistan - Indien: 29-24
|
Gruppe B
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Sydkorea
|
6
|
3
|
3
|
0
|
0
|
117
|
52 |
65
|
2
|
Japan
|
4
|
3
|
2
|
0
|
1
|
92
|
61 |
31
|
3
|
Taipei
|
2
|
3
|
1
|
0
|
2
|
67
|
99 |
-32
|
4
|
Thailand
|
0
|
3
|
0
|
0
|
3
|
51
|
115 |
-64
|
|
Sydkorea - Thailand: 45 - 14
Japan - Taipei: 31-20
Sydkorea - Taipei: 44 - 17
Japan - Thailand: 40 - 13
Sydkorea - Japan: 28 - 21
Thailand - Taipei : 24-30
|
Sidste bord
Podium
|
Medalje
|
Land
|
Navne
|
---|
|
Sydkorea |
Woo Sun-hee , Yoon Hyun-kyung , Huh Soon-young , Lee Gong-joo , An Jung-hwa , Yu Ji-yeong , Kim Cha-youn , Huh Young-sook , Moon Kyeong-ha , Park Chung-hee , Kwon Geun-hae , Lee Min-hee , Myoung Bok-hee , Kang Ji-hey , Choi Im-jeong , Moon Pil-hee
|
|
Kasakhstan |
Travnikova Olga , Olga Ajiderskaya , Marina Buzmakova , Irina Borechko , Marina Pikalova , Alexandra Yefimova , Lyazzat Kilibayeva , Yelena Kozlova , Gulnar Mendybayeva , Yelena Portova , Natalya Kubrina , Anastassiya Batuyeva , Yulya Goncharova , Yevgeniya Nikolayeva , Natalya Yakovleva , Yana Vassilyeva
|
|
Japan |
Sachiko Katsuda , Yuko Arihama , Mariko Komatsu , Kaori Onozawa , Akiko Kinjo , Hitomi Sakugawa , Tomoko Sakamoto , Aiko Hayafune , Kimiko Hida , Keiko Mizuno , Noriko Omae , Hisayo Taniguchi , Mami Tanaka , Kazusa Nagano , Eiko Yamada , Akie Uegaki
|
Mænds begivenhed
De tilstedeværende femten hold konkurrerer i en indledende fase inden for tre puljer med fire hold og et af tre hold. Holdene, der slutter første og andet i deres pulje, kvalificerer sig til den næste fase, hvor de er opdelt i to puljer med fire hold. Holdene, der slutter først i denne fase, møder derefter i semifinalen holdene, der er færdige anden (det første hold i gruppe E møder det andet hold i gruppe F og omvendt)
Første runde
Gruppe A
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Qatar
|
6
|
3
|
3
|
0
|
0
|
129
|
56 |
73
|
2
|
Bahrain
|
4
|
3
|
2
|
0
|
1
|
125
|
70 |
55
|
3
|
Indien
|
2
|
3
|
1
|
0
|
2
|
80
|
109 |
-29
|
4
|
Macau
|
0
|
3
|
0
|
0
|
3
|
37
|
136 |
-99
|
|
Bahrain - Macau: 53 - 11
Qatar - Indien: 48 - 19
Indien - Macao: 31 - 14
Bahrain - Indien: 47-30
Qatar - Macau: 52-12
Bahrain - Qatar : 25-29
|
Gruppe B
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Kuwait
|
6
|
3
|
3
|
0
|
0
|
105
|
68 |
37
|
2
|
Iran
|
4
|
3
|
2
|
0
|
1
|
85
|
74 |
11
|
3
|
Kina
|
2
|
3
|
1
|
0
|
2
|
78
|
83 |
-5
|
4
|
Hong Kong
|
0
|
3
|
0
|
0
|
3
|
64
|
107 |
-43
|
|
Kina - Iran : 25-27
Kina - Hong Kong: 30 - 23
Kuwait - Iran: 31 - 22
Hong Kong - Iran : 18-36
Kuwait - Kina: 33 - 23
Kuwait - Hong Kong: 41 - 23
|
Gruppe C
|
Japan - Usbekistan: 56 - 30
De Forenede Arabiske Emirater - Saudi-Arabien : 29 - 33
Japan - Saudi-Arabien : 25 - 26
De Forenede Arabiske Emirater - Usbekistan: 46 - 27
Japan - De Forenede Arabiske Emirater: 34 - 20Usbekistan - Saudi-Arabien : 23-51
|
Gruppe D
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Sydkorea
|
4
|
2
|
2
|
0
|
0
|
83
|
65 |
18
|
2
|
Syrien
|
2
|
2
|
1
|
0
|
1
|
73
|
66 |
7
|
3
|
Libanon
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
57
|
82 |
-25
|
|
Syd Korea - Syrien: 38 - 36
Syrien - Libanon: 37 - 28
Sydkorea - Libanon: 45 - 29
|
Anden tur
Gruppe E
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Qatar
|
6
|
3
|
3
|
0
|
0
|
66
|
45 |
21
|
2
|
Iran
|
4
|
3
|
2
|
0
|
1
|
82
|
71 |
11
|
3
|
Syrien
|
2
|
3
|
1
|
0
|
2
|
80
|
84 |
-4
|
4
|
Saudi Arabien
|
0
|
3
|
0
|
0
|
3
|
44
|
72 |
-28
|
* Det saudiarabiske mænds hold blev diskvalificeret fra deres kamp mod Qatar- holdet, fordi de ikke havde på sig den skjortefarve, de skulle have brugt, dvs. grøn for spillerne og grå for målmændene eller ved kick-off eller efter 15 minutter af Qatars hold vandt dermed denne kamp med en score på 10 til 0.
|
Qatar - Iran: 27-24
Saudi-Arabien - Syrien : 25 - 34
Qatar - Syrien: 29 - 21
Saudi-Arabien - Iran : 19-28
Qatar - Saudi-Arabien: 10-0 *
Syrien - Iran : 25-30
|
Gruppe F
|
Hold
|
Pts
|
J
|
G
|
IKKE
|
P
|
Bp
|
Bc
|
Diff
|
---|
1
|
Kuwait
|
6
|
3
|
3
|
0
|
0
|
99
|
78 |
21
|
2
|
Sydkorea
|
3
|
3
|
1
|
1
|
1
|
95
|
87 |
8
|
3
|
Japan
|
3
|
3
|
1
|
1
|
1
|
75
|
85 |
-10
|
4
|
Bahrain
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
81
|
100 |
-19
|
|
Kuwait - Japan: 35-24
Sydkorea - Bahrain: 43 - 29
Kuwait - Bahrain: 32 - 28
Sydkorea - Japan: 26 - 26
Kuwait - Sydkorea: 32 - 26
Japan - Bahrain: 25-24
|
Sidste bord
Podium
|
Medalje
|
Land
|
Navne
|
---|
|
Kuwait |
Torki Al Khalidi , Bader Ali , Abdulaziz Al Zoabi , Faisal Al Mutairi , Saleh Al Jaimaz , Husain Al Shamari , Fahad Mohammad , Abdullah Altheyab , Yousef Alfadhli , Ali Al Haddad , Mahdi Al Qallaf , Meshal Alenezi , Hamad Alrashidi , Ali Almithin , Saad Al Azemi , Ali Abdulredha
|
|
Qatar |
Anas Mohammad Al Suweidan , Adnan Mohamed Al Ali , Khalid Aifan Al Hashmi , Rashid Fadel Al Remaihi , Samir Hashim Ali , Abdulla Saad Al Saad , Mohamed Hafed Bajawi , Mohammad Walid Ghazal , Ahmed Saad Al Saad , Mubarak Bilal Al Ali , Mohsin Mohammed Yaf , Yousef Hussein Ashoor , Fawaz Abdulla Al Moadhadi , Khalid Rahid Almarri , Yousef Abduljabbar Al Maalem , Badi Johar Abdulla
|
|
Iran |
Eiman Ehsannejad , Mohammad Reza Rajabi , Mohammadreza Jafarnia , Hani Zamani , Masoud Zohrabi , Saeid Pourghasemi , Seyed Mostafa Sadati , Allahkaram Esteki , Farid Alimoradi Ghaleh , Alireza Rabte Dolatabadi , Hossein Shahabi Kaseb , Ali Akbar Khoshnevis Zarch , Rasoul Dehgani Navjani , Peiman Sadeghi , Hojat Rahshenas
|
Se også
Eksternt link