Tekst kan ændre sig, når begivenheden skrider frem, er muligvis ikke opdateret og mangler muligvis perspektiv.
Tøv ikke med at deltage ved at citere dine kilder .
Denne side blev sidst redigeret den 26. juli 2021 kl. 15:15.
Sport | Roning |
---|---|
Arrangør (er) | CIO |
Redigering | 28. th |
Steder) | Tokyo |
Dateret | fra 24. juli 2021 til 30. juli 2021 |
Websted (er) | Sea Forest Waterway (en) |
Navigation
Kvindernes begivenhed i otte af OL i sommer 2020 i Tokyo afholdt ved Sea Forest Waterway (i) 24 til30. juli 2021.
Køreplanerne er i Tokyo-tid ( UTC + 09: 00 ).
Dateret | Tid | Tårn |
---|---|---|
Lørdag 24. juli 2021 | 11:40 | Serie |
Onsdag den 28. juli 2021 | 12.50 | Udkast |
Fredag 30. juli 2021 | 10:25 | Final B Final A |
Den første båd i hver serie kvalificerer sig til A-finalen, de andre går til repechage.
Serie 1Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 |
Ella Greenslade Emma Dyke Lucy Spoors Kelsey Bevan Grace Prendergast Kerri Gowler Beth Ross Jackie Gowler Caleb Shepherd |
New Zealand | 6:07:65 | QA |
2 | 1 |
Lisa Roman Kasia Gruchalla-Wesierski Christine Roper Andrea Proske Susanne Grainger Madison Mailey Sydney Payne Avalon Wasteneys Kristen Kit |
Canada | 6:07:97 | R |
3 | 2 |
Zifeng Wang Yuwei Wang Fei Xu Tian Miao Min Zhang Rui Ju Jingjing Li Linlin Guo Dechang Zhang |
Kina | 6:10:77 | R |
4 | 4 |
Fiona Gammond Chloe Brew Emily Ford Beccy Muzerie Caragh McMurtry Katherine Douglas Rebecca Edwards Sara Parfett Matilda Horn |
Storbritannien | 6:26:76 | R |
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 |
Jessica Thoennes Charlotte Buck Gia Doonan Brooke Mooney Olivia Coffey Regina Salmons Meghan Musnicki Kristine O'Brien Katelin Guregian |
Forenede Stater | 6:08:69 | QA |
2 | 1 |
Magdalena Rusu Viviana Bejinariu Georgiana Dedu Maria Tivodraiu Ioana Vrinceanu Amalia Beres Madalina Beres Denisa Tilvescu Daniela Druncea |
Rumænien | 6:09:95 | R |
3 | 2 |
Genevieve Horton Olympia Aldersey Bronwyn Cox Giorgia Patten Sarah Hawe Georgina Rowe Katrina Werry Molly Goodman James Rook |
Australien | 6:18:95 | R |
De første fire både kvalificerer sig til A-finalen, den sidste elimineres.
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | ????? | QA | |||
2 | ????? | QA | |||
3 | ????? | QA | |||
4 | ????? | QA | |||
5 | ????? |
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | |||||
2 | |||||
3 | |||||
4 | |||||
5 | |||||
6 |