Sport | Ridning |
---|---|
Arrangør (er) | FEI |
Udgaver | 4 th |
Steder) |
Chapín Stadium , Jerez de la Frontera Spanien |
Dateret | 10. september 2002 til 22. september 2002 |
Nationer | 48 |
Navigation
De 2002 World Equestrian Games blev afholdt i Spanien i Jerez de la Frontera . Denne udgave markerer udseendet af reining som den syvende disciplin i disse spil.
Femogfyrre medaljer blev uddelt under denne udgave af hestespillene.
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 4 | 2 | 3 | 9 |
2 | Frankrig | 4 | 2 | 1 | 7 |
3 | Forenede Stater | 3 | 3 | 2 | 8 |
4 | Holland | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Irland | 1 | 0 | 0 | 1 |
Forenede Arabiske Emirater | 1 | 0 | 0 | 1 | |
7 | Italien | 0 | 2 | 1 | 3 |
8 | Sverige | 0 | 1 | 2 | 3 |
9 | Canada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Spanien | 0 | 1 | 1 | 2 | |
UK | 0 | 1 | 1 | 2 | |
12 | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
Schweizisk | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Australien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belgien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Finland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Ranking | Leder | Land | Dressurpoint | Marathonpoint | Håndtering af punkter | Samlede point |
---|---|---|---|---|---|---|
Ijsbrand tidsel | Holland | 34.08 | 100,22 | 0,00 | 134.3 | |
Christoph Sandmann | Tyskland | 41,6 | 93,97 | 0,5 | 136,07 | |
Tomas Eriksson | Sverige | 43.04 | 92,63 | 5.00 | 140,67 |
Ranking | Ledere | Land | Samlede point |
---|---|---|---|
Ijsbrand tidsel Mark Weusthof Tom Monhemius |
Holland | 275,00 | |
Tucker Johnson Chester Weber James Fairclough |
Forenede Stater | 286,50 | |
Christoph Sandmann Rainer Duen Michael Freund |
Tyskland | 178.30 |
Ranking | Rytter | Hest | Land | Dressurpoint | Steeple-Chase Points | Krydspunkter | Hindringspoint | Samlede point |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jean Teulere | Hoppet på hoppen | Frankrig | 34.20 | 0,00 | 7.60 | 4.00 | 45,80 | |
Jeanette Brakewell | Over til dig | UK | 45.20 | 0,00 | 2,80 | 4.00 | 52.00 | |
Piia Pantsu | Ypäjā Karuso | Finland | 35.00 | 0,00 | 9.60 | 8.00 | 52,60 |
Ranking | Ryttere | Heste | Land | Samlede point |
---|---|---|---|---|
John Williams Kimberly Vinoski David O'Connor Amy Tryon |
Carrick Winsome Adante Giltedge Poggio II |
Forenede Stater | 175,40 | |
Cédric Lyard Jean Teulère Jean-Luc Force Didier Courrèges |
Fin Merveille Espoir de la Mare Crocus Jacob Free Style ENE HN |
Frankrig | 192,40 | |
Jeanette Brakewell Pippa Funnell William Fox-Pitt Leslie Law |
Over To You Supreme Rock Tamarillo Shear H20 |
UK | 199,00 |
Ranking | Rytter | Hest | Land | Sidste note |
---|---|---|---|---|
Nadine capellmann | Farbenfroh | Tyskland | 237,51 | |
Beatriz Ferrer-Salat | Beauvalais | Spanien | 234,38 | |
Ulla salzgeber | Rusten 47 | Tyskland | 233,54 |
Ranking | Ryttere | Heste | Land | Samlet score |
---|---|---|---|---|
Nadine Capellmann Ulla Salzgeber Klaus Husenbeth Ann-Kathrin Linsenhoff |
Farbenfroh Rusty 47 Piccolino Renoir-Unicef |
Tyskland | 5642 | |
Deborah McDonald Lisa Wilcox Susan blinker Guenter Seidel |
Brentina Relevant Flim Flam Nikolaus 7 |
Forenede Stater | 5527 | |
Beatriz Ferrer-Salat Rafael Soto Andrade Juan Antonio Jimenz Cobo Ignacio Rambla Algarin |
Beauvalais Invasor Guizo Granadero |
Spanien | 5403 |
Ranking | Rytter | Hest | Land | Tid | Gennemsnitshastighed |
---|---|---|---|---|---|
Ahmed bin Mohd al Maktoum | Bowman | Forenede Arabiske Emirater | 9:19:29 | 17,19 km / t | |
Antonio Rosi | Alex Raggio di Sole | Italien | 9:35:23 | 16,72 km / t | |
Solrig dæmning | Fifi du Bagnas | Frankrig | 9 t 38 min 47 s | 16,62 km / t |
Ranking | Ryttere | Heste | Land | Samlet tid |
---|---|---|---|---|
Emmanuelle Bellefroid Jean-Philippe Frances Sunny Demedy Maya Killa Perringerard |
Antinea de Nau Djellab * HN Fifi fra Bagnas Varoussa |
Frankrig | 30 timer 37 minutter 01 s | |
Roberto Busi Antonio Rosi Fausto Fiorucci Mario Cutolo |
Al Jasir Alex Raggio di Sole Faris Jabar Zyad el Asil |
Italien | 31 t 05 min 52 s | |
Kristie McGaffin Penelope Toft Margaret Wade Susan Crockett |
Castelbar Macleod Bremervale Justice Castelbar-traktaten Jonah |
Australien | 32 timer 57 minutter 47 sekunder |
Ranking | Rytter | Hest | Land | Samlede point |
---|---|---|---|---|
Tom McCutcheon | Gunners Special Nite | Forenede Stater | 228,00 | |
Craig schmersal | Mister Montana Nic | Forenede Stater | 223,00 | |
Duane Latimer | Dun Playin Tag | Canada | 222,50 |
Ranking | Ryttere | Heste | Land | Samlede point |
---|---|---|---|---|
Shawn Flarida Tom McCutcheon Craig Schmersal Scott McCutcheon |
San Jo Freckless Conquistador Whiz Tidal Wave Jack Inwhizable |
Forenede Stater | 657,5 points | |
François Gauthier Jason Grimshaw Shawna Sapergia Patrice St-Onge |
Ghost Buster Baby Listo Pollito Lena Pretty Much Eagle Slip mig endnu et kys |
Canada | 650,0 points | |
Dario Carmignani Adriano Meacci Nic Cordioli Marco Manzi |
Frozen Sailor Jodi Tamara RS Little Red Jaba Spanish Snapper |
Italien | 646.0 points |
Ranking | Rytter | Land | Fein Cera | Mulberry Dollar | Liscalgot | Utfors Mynta | Samlede point |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dermott lennon | Irland | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
Eric Navet | Frankrig | ? | 0 | ? | ? | 8 | |
Peter Wylde | Forenede Stater | ? | ? | ? | ? | 12 | |
4 th | Helena Lundbäck | Sverige | ? | ? | ? | ? | 21 |
Den roterende finale samler de 4 bedste ryttere og heste i konkurrencen. Hver rytter kører de fire heste efter hinanden på en bane. I tilfælde af uafgjort i antallet af point organiseres et spring med et stopur for at bestemme vinderen.
Ranking | Ryttere | Heste | Land | Samlede point |
---|---|---|---|---|
Éric Levallois Eric Navet Gilles Bertrán af Balanda Reynald Angot |
Diamant de Semilly Ecolit Dollar du Mûrier Crocus Graverie Tialoc M |
Frankrig | 13.22 | |
Malin Baryard Helena Lundbäck Royne Zetterman Peter Eriksson |
H&M Butterly Flip Utfors Mynta Richmont Park VDL Cardento 933 |
Sverige | 21.02 | |
Jos Lansink Peter Postelmans Stanny Van Paesschen Philippe Lejeune |
AK Caridor Z Oleander O de Pomme Nabob de Rêve |
Belgien | 22,68 |
Ranking | Voltigeur | Længde | Hest | Land | Sidste note |
---|---|---|---|---|---|
Matthias lang | Marina Dupon Joosten | Jester Breceen * HN | Frankrig | 8,973 | |
Gero Meyer | Kirsten graf | Kolumbus | Tyskland | 8,771 | |
Devon maitozo | Petra reichelt | Abu Dhabi 2 | Forenede Stater | 8.612 |
Ranking | Voltigeuse | Længde | Hest | Land | Sidste note |
---|---|---|---|---|---|
Nadia Zülow | Agnes Werhahm | Rubins univers | Tyskland | 8.835 | |
Rikke laumann | Johnny Fiskbæk | Milano | Danmark | 8.555 | |
Ines Jückstock | Ruth Jückstock | Dallmers Lille fod | Tyskland | 8.450 |
Ranking | Længde | Hest | Land | Sidste note |
---|---|---|---|---|
Hanne Strübel | Vandrer | Tyskland | 8.199 | |
Annemarie Gebs jun | Store | Schweizisk | 8,042 | |
Johnny Fiskbæk | Galestro | Sverige | 7.821 |