Den tilstand af Minnesota har otte repræsentanter i Repræsentanternes Hus .
Distrikt | Efternavn | Start af periode | Venstre | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Jim Hagedorn | 3. januar 2019 | Republikansk | ||
2 | Angie Craig | 3. januar 2019 | Demokrat | ||
3 | Dean phillips | 3. januar 2019 | Demokrat | ||
4 | Betty mccollum |
3. januar 2001 ( 20 år, 5 måneder og 21 dage ) |
Demokrat | ||
5 | Ilhan Omar |
3. januar 2007 ( 14 år, 5 måneder og 21 dage ) |
Demokrat | ||
6 | Tom emmer |
3. januar 2015 ( 6 år, 5 måneder og 21 dage ) |
Republikansk | ||
7 | Michelle fischbach |
3. januar 2021 ( 5 måneder og 21 dage ) |
Demokrat | ||
8 | Pete stauber | 3. januar 2019 | Republikansk |
Kongres | Delegeret |
---|---|
31 e (1849-1851) |
Henry Hastings Sibley ( D ) |
32 nd (1851-1853) | |
33 rd (1853-1855) |
Henry Mower Rice (in) ( D ) |
34 th (1855-1857) | |
35 th (1857-1859) |
William W. Kingsbury (da) ( D ) |
Kongres | 1 st sæde | 2 e sæde | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
35 th (1857-1859) |
James M. Cavanaugh ( D ) | William Wallace Phelps (en) ( D ) | ||||
36 th (1859-1861) |
William Windom ( R ) | Cyrus Aldrich (en) ( R ) | ||||
37 th (1861-1863) | ||||||
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | ||||
38 th (1863-1865) |
William Windom ( R ) | Ignatius L. Donnelly ( R ) | ||||
39 th (1865-1867) | ||||||
40 th (1867-1869) | ||||||
41 e (1869-1871) |
Morton S. Wilkinson (en) ( R ) | Eugene McLanahan Wilson (en) ( D ) | ||||
42 nd (1871-1873) |
Mark H. Dunnell ( R ) | John T. Averill (da) ( R ) | 3 th distrikt | |||
43 rd (1873-1875) |
Horace B. Strai (en) ( R ) | John T. Averill (da) ( R ) | ||||
44 e (1875-1877) |
William S. King (in) ( R ) | |||||
45 th (1877-1879) |
Jacob H. Stewart (i) ( R ) | |||||
46 th (1879-1881) |
Henry Poehler (en) ( D ) | William D. Washburn (i) ( R ) | ||||
47 th (1881-1883) |
Horace B. Strai (en) ( R ) | 4 th District | 5 th District | |||
48 th (1883-1885) |
Milo White (in) ( R ) | James Wakefield (in) ( R ) | Horace B. Strædet (da) ( R ) | William D. Washburn (i) ( R ) | Knute Nelson (en) ( R ) | |
49 th (1885-1887) |
John Gilfillan (en) ( R ) | |||||
50 th (1887-1889) |
Thomas Wilson ( D ) | John Lind (i) ( R ) | John L. MacDonald (da) ( D ) | Edmund Rice (in) ( D ) | ||
51 e (1889-1891) |
Mark H. Dunnell ( R ) | Darwin Hall (en) ( R ) | Samuel Snider (en) ( R ) | Solomon Comstock (en) ( R ) | ||
52 nd (1891-1893) |
William H. Harries (en) ( D ) | Osee M. Hall (en) ( D ) | James Castle (in) ( D ) | Kittel Halvorson (en) ( P ) | 6 th District | 7 th District |
53 rd (1893-1895) |
James Albertus Tawney (en) ( R ) | James McCleary (in) ( R ) | Andrew Kiefer (in) ( R ) | Loren Fletcher (en) ( R ) | Melvin Baldwin (i) ( D ) | Haldor Boen (en) ( P ) |
54 e (1895-1897) |
Joel Heatwole (en) ( R ) | Charles A. Towne (i) ( R ) | Frank Eddy (en) ( R ) | |||
55 th (1897-1899) |
Frederick Stevens ( R ) | Robert P. Morris (en) ( R ) | ||||
56 th (1899-1901) | ||||||
57 th (1901-1903) |
Efter folketællingen i 1900 vandt Minnesota to repræsentative pladser. Et tiende sæde blev tilføjet i 1910 . Efter folketællingen fra 1930 blev de ni repræsentanter for Minnesota valgt i hele landet i 1932, før en genoprettelse af valgkredse i 1934.
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
58 th (1903-1905) |
James Albertus Tawney (en) ( R ) | James McCleary (in) ( R ) | Charles Russell Davis (en) ( R ) | Frederick Stevens ( R ) | John Lind (i) ( D ) | Clarence Buckman (en) ( R ) | Andrew Volstead (en) ( R ) | James Adam Bede (in) ( R ) | Halvor Steenerson (en) ( R ) |
59 e (1905-1907) |
Loren Fletcher (en) ( R ) | ||||||||
60 th (1907-1909) |
Winfield Scott Hammond (en) ( D ) | Frank Nye (en) ( R ) | Charles August Lindbergh ( R ) | ||||||
61 e (1909-1911) |
Clarence B. Miller (en) ( R ) | ||||||||
62 nd (1911-1913) |
Sydney Anderson (en) ( R ) |
10 th distrikt (at-store til 63 th ) |
|||||||
63 e (1913-1915) |
George Ross Smith (in) ( R ) | James Manahan (in) ( R ) | |||||||
64 th (1915-1917) |
Franklin Ellsworth (en) ( R ) | Carl Van Dyke (en) ( D ) | Thomas D. Schall (en) ( R ) | ||||||
65 th (1917-1919) |
Ernest Lundeen (en) ( R ) | Harold Knutson (en) ( R ) | |||||||
66 th (1919-1921) |
Oscar Keller (in) ( R ) | Walter Newton (en) ( R ) | William Leighton Carss (en) ( FL ) | ||||||
67 th (1921-1923) |
Frank Clague (en) ( R ) | Oscar Larson (en) ( R ) | |||||||
68 th (1923-1925) |
Ole J. Kvale (en) ( FL ) | Knud Wefald (en) ( FL ) | |||||||
69 e (1925-1927) |
Allen J. Furlow (in) ( R ) | August H. Andresen (en) ( R ) | William Leighton Carss (en) ( FL ) | Godfrey G. Goodwin (en) ( R ) | |||||
70 th (1927-1929) |
Melvin Maas (en) ( R ) | Conrad Selvig (en) ( R ) | |||||||
71 e (1929-1931) |
Victor Christgau (en) ( R ) | William I. Nolan (en) ( R ) | Paul John Kvale (en) ( FL ) | William Pittenger (en) ( R ) | |||||
72 e (1931-1933) | |||||||||
Kongres | 1 st sæde | 2 e sæde | 3 e sæde | 4 e sæde | 5 e sæde | 6 e sæde | 7 e sæde | 8 e sæde | 9 e sæde |
73 rd (1933-1935) |
Henry M. Arens (en) ( FL ) | Einar Hoidale (en) ( D ) | Ernest Lundeen (en) ( FL ) | Ray P. Chase (in) ( R ) | Theodore Christianson (en) ( R ) | Harold Knutson (en) ( R ) | Paul John Kvale (en) ( FL ) | Magnus Johnson (en) ( FL ) | Francis Shoemaker (en) ( FL ) |
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District | 9 th District |
74 th (1935-1937) |
August H. Andresen (en) ( R ) | Elmer Ryan (en) ( D ) | Ernest Lundeen (en) ( FL ) | Melvin Maas (en) ( R ) | Theodore Christianson (en) | Harold Knutson (en) ( R ) | Paul John Kvale (en) ( FL ) | William Pittenger (en) | Rich T. Buckler (en) ( FL ) |
75 th (1937-1939) |
Henry Teigan (en) ( FL ) | Dewey Johnson (en) ( FL ) | John Bernard (FL) (en) ( FL ) | ||||||
76 th (1939-1941) |
John G. Alexander (in) ( R ) | Oscar Youngdahl (en) ( R ) | H. Carl Andersen (en) ( R ) | William Pittenger (en) ( R ) | |||||
77 th (1941-1943) |
Joseph P. O'Hara (da) ( R ) | Richard Pillsbury Gale (en) ( R ) | |||||||
78 th (1943-1945) |
Walter Judd (en) ( R ) | Harold Hagen (en) ( FL ) | |||||||
79 th (1945-1947) |
William Gallagher (en) ( D ) | Frank Starkey (en) ( D ) | Harold Hagen (en) ( R ) | ||||||
80 th (1947-1949) |
George MacKinnon (in) ( R ) | Edward Devitt (en) ( R ) | John Blatnik (en) ( D ) | ||||||
81 e (1949-1951) |
Roy Wier (en) ( D ) | Eugene McCarthy ( D ) | Fred Marshall (in) ( D ) | ||||||
82 nd (1951-1953) | |||||||||
83 e (1953-1955) | |||||||||
84 e (1955-1957) |
Coya Knutson (in) ( D ) | ||||||||
85 th (1957-1958) | |||||||||
85 th (1958-1959) |
Al Quie ( R ) | ||||||||
86 th (1959-1961) |
Ancher Nelsen (en) ( R ) | Joseph Karth (en) ( D ) | Odin Langen (en) ( R ) | ||||||
87 th (1961-1963) |
Clark MacGregor (da) ( R ) |
Siden USAs folketælling i 1960 har Minnesota valgt otte repræsentanter til kongressen.
Kongres | 1 st distriktet | 2 th distrikt | 3 th distrikt | 4 th District | 5 th District | 6 th District | 7 th District | 8 th District |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
88 th (1963-1965) |
Al Quie ( R ) | Ancher Nelsen (en) ( R ) | Clark MacGregor (da) ( R ) | Joseph Karth (en) ( DFL ) | Donald M. Fraser (en) ( DFL ) | Alec Olson (en) ( DFL ) | Odin Langen (en) ( R ) | John Blatnik (en) ( DFL ) |
89 th (1965-1967) | ||||||||
90 th (1967-1969) |
John Zwach (en) ( R ) | |||||||
91 e (1969-1971) | ||||||||
92 e (1971-1973) |
Bill Frenzel (en) ( R ) | Robert Bergland ( DFL ) | ||||||
93 e (1973-1975) | ||||||||
94 th (1975-1977) |
Tom Hagedorn ( R ) | Rick Nolan ( DFL ) | James Oberstar ( DFL ) | |||||
95 th (1977-1979) |
Bruce Vento (en) ( DFL ) | Arlan Stangeland (en) ( R ) | ||||||
96 th (1979-1981) |
Arlen Erdahl (en) ( R ) | Martin Olav Sabo (en) ( DFL ) | ||||||
97 th (1981-1983) |
Vin Weber (en) ( R ) | |||||||
98 th (1983-1985) |
Tim Penny (en) ( DFL ) | Vin Weber (en) ( R ) | Gerry Sikorski ( DFL ) | |||||
99 th (1985-1987) | ||||||||
100 th (1987-1989) | ||||||||
101 e (1989-1991) | ||||||||
102 th (1991-1993) |
Jim Ramstad (en) ( R ) | Collin Peterson ( DFL ) | ||||||
103 rd (1993-1995) |
David Minge (in) ( DFL ) | Rod Grams ( R ) | ||||||
104 th (1995-1997) |
Gil Gutknecht (en) ( R ) | Bill Luther (en) ( DFL ) | ||||||
105 th (1997-1999) | ||||||||
106 th (1999-2001) | ||||||||
107 th (2001-2003) |
Mark Kennedy (in) ( R ) | Betty McCollum ( DFL ) | ||||||
108 th (2003-2005) |
John Kline ( R ) | Mark Kennedy (in) ( R ) | ||||||
109 th (2005-2007) | ||||||||
110 th (2007-2009) |
Tim Walz ( DFL ) | Keith Ellison ( DFL ) | Michele Bachmann ( R ) | |||||
111 th (2009-2011) |
Erik Paulsen ( R ) | |||||||
112 e (2011-2013) |
Chip Cravaack ( R ) | |||||||
113 th (2013-2015) |
Rick Nolan ( DFL ) | |||||||
114 th (2015-2017) |
Tom Emmer ( R ) | |||||||
115 th (2017-2019) |
Jason Lewis ( R ) | |||||||
116 th (2019-2021) |
Jim Hagedorn ( R ) | Angie Craig ( DFL ) | Dean Phillips ( DFL ) | Ilhan Omar ( DFL ) | Pete Stauber ( R ) |