Sport |
Atletik Marathon |
---|---|
Arrangør (er) | CIO |
Steder) | Rio de Janeiro |
Dateret | 21. august 2016 |
Deltagere | 155 |
Titelindehaver | Stephen kiprotich |
---|---|
Vinder | Eliud Kipchoge |
Sekund | Feyisa lilesa |
Tredje | Galen Rupp |
De mænds maraton , den sporet og felt begivenhed af de Sommer-OL 2016 , finder sted på21. august 2016i gaderne i Rio de Janeiro i Brasilien med start og mål ved Marquês-de-Sapucaí sambodrome .
Arrangementet blev vundet af den kenyanske atlet Eliud Kipchoge på 2 h 8 min 44 s . Den etiopiske Feyisa Lilesa og den amerikanske Galen Rupp tager henholdsvis anden og tredjeplads og modtager sølv- og bronzemedaljerne.
Alle tider svarer til UTC-3
Dateret | Tidsplan | Håndtere |
---|---|---|
Søndag 21. august 2016 | 9:30 | Endelig |
Før denne konkurrence var posterne i denne disciplin som følger:
Verdensrekord | 2 timer 02:57 | Dennis Kimetto | Kenya | 28. september 2014 | Berlin |
Olympisk rekord | 2 timer 06 min. 32 s | Samuel Wanjiru | Kenya | 24. august 2008 | Beijing |
Medaljeceremonien, som traditionen tilsiger, finder sted under afslutningsceremonien .
Guld | Sølv | Bronze |
Eliud Kipchoge | Feyisa lilesa | Galen Rupp |
Rang | Atlet | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
Eliud Kipchoge | Kenya | 2 timer 08 min. 44 s | ||
Feyisa lilesa | Etiopien | 2 timer 09 min. 54 s | ||
Galen Rupp | Forenede Stater | 2 timer 10 minutter 05 s | PB | |
4 | Ghirmay Ghebreslassie | Eritrea | 2 timer 11 min. 04 s | |
5 | Alphonce simbu | Tanzania | 2 timer 11 min. 15 s | |
6 | Jared afdeling | Forenede Stater | 2 timer 11 min. 30 s | PB |
7 | Tadesse Abraham | Schweizisk | 2 timer 11 min. 42 s | |
8 | Solomon Mutai | Uganda | 2 timer 11 min. 49 s | SB |
9 | Callum hawkins | Storbritannien | 2 timer 11 min. 52 s | |
10 | Eric Gillis | Canada | 2 timer 12 minutter 29 sekunder | |
11 | Abdi Nageeye | Holland | 2 timer 13 minutter 01 s | |
12 | Mumin Gala | Djibouti | 2 timer 13 minutter 04 s | PB |
13 | Lemi Berhanu | Etiopien | 2 timer 13 minutter 29 sekunder | |
14 | Stephen kiprotich | Uganda | 2 timer 13 minutter 32 sekunder | |
15 | Paulo Roberto Paula | Brasilien | 2 timer 13 minutter 56 sekunder | SB |
16 | Satoru Sasaki | Japan | 2 timer 13 minutter 57 sekunder | |
17 | Kaan Kigen Özbilen | Kalkun | 2 timer 14 minutter 11 s | |
18 | Bayron Piedra | Ecuador | 2 timer 14 min. 12 s | PB |
19 | Sondre Nordstad Moen | Norge | 2 timer 14 minutter 17 sekunder | |
20 | Oleksandr Sitkovskyy | Ukraine | 2 timer 14 min. 24 s | |
21 | Amanuel Mesel | Eritrea | 2 timer 14 minutter 37 sekunder | |
22 | Koen Naert | Belgien | 2 timer 14 minutter 53 sekunder | |
23 | Reid coolsaet | Canada | 2 timer 14 minutter 58 s | |
24 | Lusapho april | Sydafrika | 2 timer 15 minutter 24 sekunder | |
25 | Thanackal Gopi | Indien | 2 timer 15 minutter 25 sekunder | PB |
26 | Kheta ram | Indien | 2 timer 15 minutter 26 sekunder | PB |
27 | Pak Chol | Nordkorea | 2 timer 15 minutter 27 sekunder | |
28 | Evans Kiplagat Barkowet | Aserbajdsjan | 2 timer 15 minutter 31 s | |
29 | Dong guojian | Kina | 2 timer 15 minutter 32 sekunder | |
30 | Ihor Olefirenko | Ukraine | 2 timer 15 minutter 36 sekunder | |
31 | Liam adams | Australien | 2 timer 16 minutter 12 sekunder | |
32 | Paul Pollock | Irland | 2 h 16 min 24 s | |
33 | Mebrahtom Keflezighi | Forenede Stater | 2 timer 16 minutter 46 s | |
34 | Anuradha Indrajith Cooray | Sri Lanka | 2 timer 17:06 | |
35 | Abdi Hakin Ulad | Danmark | 2 timer 17:06 | |
36 | Suehiro Ishikawa | Japan | 2 timer 17:08 | |
37 | Marius Ionescu | Rumænien | 2 timer 17 minutter 27 sekunder | |
38 | Ruggero Pertile | Italien | 2 timer 17 minutter 30 sekunder | |
39 | Artur Kozlowski | Polen | 2 timer 17 minutter 34 sekunder | |
40 | Nicolas cuestas | Uruguay | 2 timer 17 minutter 44 sekunder | |
41 | Undskyld Ndhlovu | Zimbabwe | 2 timer 17 minutter 48 sekunder | |
42 | Víctor Aravena | Chile | 2 timer 17 minutter 49 sekunder | |
43 | Saidi Juma Makula | Tanzania | 2 timer 17 minutter 49 sekunder | |
44 | Florent Caelen | Belgien | 2 timer 17 minutter 59 sekunder | |
45 | Raul machacuay | Peru | 2 t. 18 min. 00 s | |
46 | Richer Perez | Cuba | 2 timer 18 min 05 s | |
47 | Michael shelley | Australien | 2 timer 18:06 | |
48 | Ihor Russ | Ukraine | 2 timer 18 minutter 19 | |
49 | Carles Castillejo | Spanien | 2 timer 18 min. 34 s | |
50 | Ernesto Andres Zamora | Uruguay | 2 timer 18 min. 36 s | PB |
51 | Ercan Muslu | Kalkun | 2 timer 18 min. 40 s | |
52 | Christian Pacheco | Peru | 2 timer 18 minutter 41 sekunder | |
53 | Mariano Mastromarino | Argentina | 2 timer 18 minutter 44 sekunder | |
54 | Daniel Vargas | Mexico | 2 timer 18 minutter 51 sekunder | |
55 | Philipp pflieger | Tyskland | 2 t. 18 min. 56 s | |
56 | Willem Van Schuerbeeck | Belgien | 2 t. 18 min. 56 s | SB |
57 | Stefano La Rosa | Italien | 2 timer 18 minutter 57 sekunder | |
58 | Cuthbert Nyasango | Zimbabwe | 2 timer 18 minutter 58 sekunder | |
59 | Marilson dos Santos | Brasilien | 2 timer 19 min. 09 s | |
60 | Tewelde Estifanos | Eritrea | 2 timer 19 min. 12 s | |
61 | Romersk fosti | Estland | 2 timer 19 minutter 26 sekunder | |
62 | Atef Saad | Tunesien | 2 timer 19 min. 50 s | |
63 | Tiidrek Nurme | Estland | 2 timer 20 minutter 01 s | |
64 | Kevin seaward | Irland | 2 timer 20 minutter 06 s | |
65 | Jesús Spanien | Spanien | 2 timer 20 minutter 08 s | |
66 | Raúl Pacheco | Peru | 2 timer 20 minutter 13 s | |
67 | Juan Carlos Trujillo | Guatemala | 2 h 20 min 24 s | |
68 | Abdelmajid El Hissouf | Marokko | 2 timer 20 minutter 29 sekunder | |
69 | Stsiapan Rahautsou | Hviderusland | 2 timer 20 minutter 34 sekunder | |
70 | Mynhardt Mbeumuna Kawanivi | Namibia | 2 timer 20 minutter 45 sekunder | SB |
71 | Julian Flugel | Tyskland | 2 timer 20 minutter 47 sekunder | |
72 | Daviti Kharazishvili | Georgien | 2 timer 20 minutter 47 sekunder | |
73 | Rachid Kisri | Marokko | 2 timer 21 minutter 00 sekunder | |
74 | Marhu Teferi | Israel | 2 timer 21:06 | |
75 | Remigijus Kančys | Litauen | 2 timer 21 minutter 10 sekunder | |
76 | Christian Kreienbuhl | Schweizisk | 2 timer 21 minutter 13 s | |
77 | Mohamed hrezi | Libyen | 2 timer 21 minutter 17 sekunder | |
78 | Solonei da Silva | Brasilien | 2 timer 22 minutter 05 s | |
79 | Andres Ruiz | Colombia | 2 timer 22 minutter 09 s | |
80 | Jackson kiprop | Uganda | 2 timer 22 minutter 09 s | |
81 | Scott Westcott | Australien | 2 timer 22 minutter 19 | |
82 | Guor Marian | Sydsudan | 2 timer 22 minutter 45 sekunder | SB |
83 | Uladzislau Pramau | Hviderusland | 2 timer 22 minutter 48 sekunder | |
84 | Nitendra Singh Rawat | Indien | 2 timer 22 minutter 52 sekunder | |
85 | Miguel Ángel Almachi | Ecuador | 2 timer 23 minutter 00 s | |
86 | Ilya Tiapkin | Kirgisistan | 2 timer 23 minutter 19 | |
87 | Gabor Jozsa | Ungarn | 2 timer 23 minutter 22 sekunder | |
88 | Gerald Giraldo | Colombia | 2 timer 23 minutter og 48 sekunder | |
89 | Luis Ariel Molina | Argentina | 2 timer 23 minutter 55 sekunder | |
90 | Yonas Kinde | Flygtninge atleter | 2 timer 24:08 | |
91 | Duo Bujie | Kina | 2 timer 24 minutter 22 sekunder | |
92 | Bat-Ochiryn Ser-Od | Mongoliet | 2 timer 24 minutter 26 sekunder | |
93 | Jordan chipangama | Zambia | 2 timer 24 minutter 58 sekunder | |
94 | Hisanori Kitajima | Japan | 2 timer 25 minutter 11 sekunder | |
95 | Lebenya Nikoka | Lesotho | 2 timer 25 minutter 13 sekunder | |
96 | Zhu Renxue | Kina | 2 timer 25 minutter 31 sekunder | |
97 | Sibusiso Nzima | Sydafrika | 2 timer 25 minutter 33 sekunder | |
98 | Daniel Estrada | Chile | 2 timer 25 minutter 33 sekunder | |
99 | Ambrose Uwiragiye | Rwanda | 2 timer 25 minutter 57 sekunder | |
100 | Ho Chin-Ping | Kinesisk Taipei | 2 timer 26 minutter 00 sekunder | |
101 | Mihail Krassilov | Kasakhstan | 2 timer 26 minutter 11 | |
102 | David Carver | Maurice | 2 timer 26 minutter og 16 sekunder | |
103 | Mick clohisey | Irland | 2 timer 26 minutter 34 sekunder | |
104 | Hakim Sadi | Algeriet | 2 timer 26 minutter 47 sekunder | |
105 | Roman Prodius | Moldova | 2 timer 27:01 | |
106 | Luis Alberto Orta | Venezuela | 2 timer 27:05 | |
107 | Gantulga Dambadarjaa | Mongoliet | 2 timer 27 minutter 42 sekunder | |
108 | Enzo Yanez | Chile | 2 timer 27 minutter 47 sekunder | |
109 | Gaspar csere | Ungarn | 2 t 28 min 03 s | |
110 | Martin Esteban Cuestas | Uruguay | 2 timer 28 minutter 10 sekunder | |
111 | Valdas Dopolskas | Litauen | 2 timer 28 minutter 21 sekunder | |
112 | Fabiano Joseph Naasi | Tanzania | 2 timer 28 minutter 31 s | |
113 | Kamongwa Salukombo Makorobondo | Den Demokratiske Republik Congo | 2 timer 28 minutter 54 sekunder | |
114 | Derek hawkins | Storbritannien | 2 timer 29 minutter 24 sekunder | |
115 | Pierre-Célestin Nihorimbere | Burundi | 2 timer 29 minutter 38 sekunder | |
116 | Hristoforos Merousis | Grækenland | 2 timer 29 minutter 39 sekunder | |
117 | Anton Kosmac | Slovenien | 2 timer 29 minutter 48 sekunder | |
118 | José Amado García | Guatemala | 2 h 30 min 11 s | |
119 | Andjelko Risticevic | Serbien | 2 timer 30 minutter 17 sekunder | |
120 | Ricardo ramos | Mexico | 2 h 30 min 20 s | |
121 | Tesama Moogas | Israel | 2 h 30 min 30 s | |
122 | Ageze Guadie | Israel | 2 timer 30 minutter 45 sekunder | |
123 | Rui Pedro Silva | Portugal | 2 timer 30 minutter 52 sekunder | |
124 | Segundo Jami | Ecuador | 2 timer 31:07 | |
125 | Diego Colorado | Colombia | 2 timer 31 minutter og 20 sekunder | |
126 | Bekir Karayel | Kalkun | 2 timer 31 minutter 27 sekunder | |
127 | Nicolae-Alexandru Soare | Rumænien | 2 timer 31 minutter 53 sekunder | |
128 | Yared Shegumo | Polen | 2 timer 31 minutter 54 sekunder | |
129 | Mohammad Jafar Moradi | Iran | 2 timer 31 minutter 58 sekunder | |
130 | Byambajav Tseveenravdan | Mongoliet | 2 timer 36 minutter 14 s | |
131 | Søn Myeongjun | Sydkorea | 2 timer 36 minutter 21 sekunder | |
132 | Michael kalomiris | Grækenland | 2 timer 37 minutter 03 s | |
133 | Boonthung Srisung | Thailand | 2 timer 37 minutter 46 sekunder | |
134 | Ricardo Ribas | Portugal | 2 timer 38 minutter 29 sekunder | |
135 | Jorge Castelblanco | Panama | 2 timer 39 minutter 25 sekunder | |
136 | Derlis Ayala | Paraguay | 2 timer 39 minutter 40 s | |
137 | Federico bruno | Argentina | 2 timer 40 minutter 05 s | |
138 | Shim jung-sub | Sydkorea | 2 timer 42 minutter 42 sekunder | |
139 | Kuniaki Takizaki | Cambodja | 2 timer 45 minutter 55 sekunder | |
140 | Methkal Abu Drais | Jordan | 2 timer 46 minutter 18 sekunder | |
- | Wesley korir | Kenya | DNF | |
- | Stanley Kipleting Biwott | Kenya | DNF | |
- | Isaac korir | Bahrain | DNF | |
- | Tsepo Mathibelle | Lesotho | DNF | |
- | Wissem Hosni | Tunesien | DNF | |
- | Henryk szost | Polen | DNF | |
- | Lungile Gongqa | Sydafrika | DNF | |
- | El Hadi Laameche | Algeriet | DNF | |
- | Alemu Bekele | Bahrain | DNF | |
- | Abraham Niyonkuru | Burundi | DNF | |
- | Wirimai Juwawo | Zimbabwe | DNF | |
- | Tesfaye Abera | Etiopien | DNF | |
- | Tsegai Tewelde | Storbritannien | DNF | |
- | Daniele Meucci | Italien | DNF | |
- | Andrey Petrov | Usbekistan | DNF |
AR- registrering Continental ( arealrekord ) • CR Record mesterskaber ( mesterskabsrekord ) • DNF sluttede ikke ( sluttede ikke ) • DNS startede ikke ( startede ikke ) • DQ DQ ( diskvalifikation ) • MR- møderekord ( mød rekord ) • NR national rekord ( rekord nationale ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personligt bedst ) • SB bedste personlige præstation af sæsonen ( sæsonens bedste ) • WL Højeste verden præstationer år ( verdens førende ) • WJR rekord verden Junior ( verdensrekord ) • WR- verdensrekord ( verdensrekord )