Den industri panel og handel ( engelsk : Industrial and Commercial Panel , Irland : En Rolla Tionscail Agus Tráchtála ) er en af fem paneler fagfolk , der anvendes til at vælge medlemmer af Seanad Éireann , den overhuset ( Oireachtas ) fra Irland . Disse fem paneler vælger 43 af de 60 medlemmer af Seanad Éireann . Administrationspanelet består af ni senatorer, herunder mindst tre blandt kandidaterne til medlemmerne af Oireachtas og mindst tre blandt kandidaterne fra de nominerende organer.
Senatorer for industri- og handelspanelet | |||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Væk
| |||||||||||||||||||
Seanad | Valg | Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
Senator (parti) |
|||||||||
2. nd | 1938 |
Daniel Corkery ( FF ) |
James Crosbie ( FG ) |
James G. Douglas ( Ind ) |
Michael Hearne ( FF ) |
Cornelius Kennedy ( FG ) |
John MacLoughlin ( FG ) |
Linda Kearns MacWhinney ( FF ) |
David Madden ( FG ) |
Brian O'Rourke ( FG ) |
|||||||||
3. rd | 1938 |
Martin Conlon ( FG ) |
Seán Goulding ( FF ) |
Joseph Brennan ( Ind ) |
Peter Trainor Kelly ( Ind ) |
Seán MacEllin ( FF ) |
|||||||||||||
4 th | 1943 |
James Crosbie ( FG ) |
John Maguire ( Ind ) |
Frank O'Beirne ( FF ) |
Frank J. Hugh O'Donnell ( Ind ) |
||||||||||||||
5. th | 1944 |
James G. Douglas ( Ind ) |
Thomas Condon ( FF ) |
Tadhg Crowley ( FF ) |
Luke Duffy ( LaB ) |
Seán MacEllin ( FF ) |
|||||||||||||
1945 |
Frederick Summerfield ( Ind ) |
||||||||||||||||||
6 th | 1948 |
Andrew Clarkin ( FF ) |
Henry Morgan Dockrell ( FG ) |
Joseph Brennan ( Ind ) |
Denis Burke ( FG ) |
Peter Lynch ( Ind ) |
TV Honan ( FF ) |
||||||||||||
1950 |
Mary Davidson ( LaB ) |
(ledigt sæde) | |||||||||||||||||
7 th | 1951 |
Jane Dowdall ( FF ) |
James G. Douglas ( Ind ) |
Seán Hartney ( FF ) |
Edward McGuire ( Ind ) |
Frank J. Hugh O'Donnell ( Ind ) |
|||||||||||||
8 th | 1954 |
John Lynch ( FG ) |
Mary Davidson ( LaB ) |
Matthew Smith ( FF ) |
|||||||||||||||
1956 |
Seamus Bohan ( Ind ) |
James O'Keeffe ( FG ) |
|||||||||||||||||
9 th | 1957 |
Tadhg Crowley ( FF ) |
Joseph Roddy ( FG ) |
Brian Lenihan Snr ( FF ) |
|||||||||||||||
10 th | 1961 |
Gerald Boland ( FF ) |
Thomas Flanagan ( Ind ) |
Patrick Lindsay ( FG ) |
Bernard McGlinchey ( FF ) |
Joseph Quigley ( FG ) |
Daniel Moloney ( FF ) |
Eoin Ryan Snr ( FF ) |
|||||||||||
1963 |
John Costelloe ( FF ) |
||||||||||||||||||
11 th | 1965 |
Dermot Honan ( FF ) |
John Conlan ( FG ) |
Garret FitzGerald ( FG ) |
Denis J. O'Sullivan ( FG ) |
John J. Brennan ( FF ) |
|||||||||||||
12 th | 1969 |
Ted Russell ( Ind ) |
James Dooge ( FG ) |
Eileen Desmond ( LaB ) |
Denis Farrelly ( FG ) |
Alexis FitzGerald Snr ( FG ) |
Ruairí Brugha ( FF ) |
||||||||||||
13. th | 1973 |
Fad Browne ( FF ) |
Michael Moynihan ( LaB ) |
Brian Lenihan Snr ( FF ) |
John J. Brennan ( FF ) |
||||||||||||||
1975 |
Jack Daly ( FG ) |
||||||||||||||||||
14 th | 1977 |
Liam Hyland ( FF ) |
Desmond Governey ( FG ) |
Michael Howard ( FG ) |
Mick Lanigan ( FF ) |
Patrick Reynolds ( FG ) |
Ruairí Brugha ( FF ) |
||||||||||||
15 th | nitten og firs |
Barry Cogan ( FF ) |
Deirdre Bolger ( FG ) |
Ruairi Quinn ( LaB ) |
Alexis FitzGerald Jnr ( FG ) |
Seán Fallon ( FF ) |
|||||||||||||
16 th | 1982 |
Jack Daly ( FG ) |
Timmy Conway ( LaB ) |
Willie Farrell ( FF ) |
|||||||||||||||
17 th | 1983 |
Jack Fitzsimons ( FF ) |
Alexis FitzGerald Jnr ( FG ) |
||||||||||||||||
18. th | 1987 |
Phil Hogan ( FG ) |
Brian O'Shea ( LaB ) |
Gerry Reynolds ( FG ) |
Willie Farrell ( FF ) |
Eddie Bohan ( FF ) |
|||||||||||||
1988 |
Tony Bromell ( FF ) |
||||||||||||||||||
19 th | 1989 |
Richard Conroy ( FF ) |
Liam T. Cosgrave ( FG ) |
Michael Howard ( FG ) |
John Ryan ( LaB ) |
Denis Foley ( FF ) |
Myles Staunton ( FG ) |
||||||||||||
20 th | 1993 |
Cathy Honan ( PD ) |
Ann Gallagher ( LaB ) |
Mick Lanigan ( FF ) |
Gerry Reynolds ( FG ) |
||||||||||||||
1996 |
Sam McAughtry ( Ind ) |
||||||||||||||||||
21. th | 1997 |
Margaret Cox ( FF ) |
Ernie Caffrey ( FG ) |
Pat Gallagher ( LaB ) |
Paul Coghlan ( FG ) |
Denis O'Donovan ( FF ) |
|||||||||||||
2000 |
Jim Glennon ( FF ) |
||||||||||||||||||
22 nd | 2002 |
James Bannon ( FG ) |
Mary White ( FF ) |
Derek McDowell ( LaB ) |
Marc MacSharry ( FF ) |
Kieran Phelan ( FF ) |
Sheila Terry ( FG ) |
||||||||||||
23. rd | 2007 |
Larry Butler ( FF ) |
Paudie Coffey ( FG ) |
Dominic Hannigan ( LaB ) |
Denis O'Donovan ( FF ) |
Joe O'Reilly ( FG ) |
|||||||||||||
24 th | 2011 |
Colm Burke ( FG ) |
Imelda Henry ( FG ) |
Jimmy Harte ( LaB ) |
Averil Power ( FF ) |
Kathryn Reilly ( SF ) |
Catherine Noone ( FG ) |
||||||||||||
2015 |
Máiría Cahill ( LaB ) |
||||||||||||||||||
25 th | 2016 |
Frances Black ( Ind ) |
Catherine Ardagh ( FF ) |
Aodhán Ó Ríordáin ( LaB ) |
Aidan Davitt ( FF ) |
Gerry Horkan ( FF ) |
Pádraig Mac Lochlainn ( SF ) |
Bemærk: Kolonnerne i denne tabel bruges kun til præsentationsformål. Der skal ikke lægges nogen vægt på rækkefølgen af kolonnerne.