Tekst kan ændre sig efterhånden som begivenheden skrider frem, er muligvis ikke opdateret og mangler muligvis perspektiv.
Tøv ikke med at deltage ved at angive dine kilder .
Denne side blev senest redigeret den 28. juli 2021 kl. 05:57.
Sport | Roning |
---|---|
Arrangør (er) | CIO |
Redigering | 28. th |
Steder) | Tokyo |
Dateret | fra 24. juli 2021 til 28. juli 2021 |
Websted (er) | Sea Forest Waterway (en) |
Vinder | Australien |
---|---|
Anden | Holland |
Tredje | Irland |
Navigation
Kvindernes begivenhed for de fire uden styrmand til OL i sommer 2020 i Tokyo afholdt ved Sea Forest Waterway (i) 24 til28. juli 2021.
Tidsplanerne er i Tokyo-tid ( UTC + 09: 00 ).
Dateret | Tid | Tårn |
---|---|---|
Lørdag den 24. juli 2021 | 11:20 | Serie |
Søndag 25. juli 2021 | 13:00 | Udkast |
Onsdag den 28. juli 2021 | 8:30 | Final B Final A |
De første to både i hver serie er kvalificeret til A-finalen, de andre går til repechage.
Serie 1Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 |
Ellen Hogerwerf Karolien Florijn Ymkje Clevering Veronique Meester |
Holland | 6:33:47 | QA |
2 | 3 |
Xinyu Lin Fei Wang Miaomiao Qin Shiyu Lu |
Kina | 6:38:54 | R |
3 | 1 |
Jennifer Martins Kristina Walker Nicole Hare Stephanie Grauer |
Canada | 6:40:07 | R |
4 | 2 |
Rowan McKellar Kristina Walker Karen Bennett Rebecca Shorten |
Storbritannien | 6:41:02 | R |
5 | 5 |
Maria Wierzbowska Olga Michalkiewicz Monika Chabel Joanna Dittmann |
Polen | 6:48:33 | R |
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 |
Lucy Stephan Rosemary Popa Jessica Morrison Annabelle McIntyre |
Australien | 6:28:76 | QA |
2 | 2 |
Aifric Kogh Eimear Lambe Fiona Murtagh Emily Hegarty |
Irland | 6:28:99 | QA |
3 | 3 |
Madalina Heghes Elena Logofatu Cristina Popescu Roxana Anghel |
Rumænien | 6:40:02 | R |
4 | 5 |
Madeleine Wanamaker Claire Collins Kendall Chase Grace Luczak |
Forenede Stater | 6:43:80 | R |
5 | 4 |
Trine Dahl Pedersen Christina Johansen Frida Sanggaard Nielsen Ida Geortz Jacobsen |
Danmark | 6:50:15 | R |
De to første både i hver repechageserie kvalificerer sig til A -finalen, de andre går til B -finalen.
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 |
Rowan McKellar Kristina Walker Karen Bennett Rebecca Shorten |
Storbritannien | 6:46:20 | QA |
2 | 1 |
Maria Wierzbowska Olga Michalkiewicz Monika Chabel Joanna Dittmann |
Polen | 6:46:57 | QA |
3 | 4 |
Madalina Heghes Elena Logofatu Cristina Popescu Roxana Anghel |
Rumænien | 6:47:38 | QB |
4 | 3 |
Jennifer Martins Kristina Walker Nicole Hare Stephanie Grauer |
Canada | 6:51:71 | QB |
5 | 5 |
Madeleine Wanamaker Claire Collins Kendall Chase Grace Luczak |
Forenede Stater | 6:53:26 | QB |
6 | 6 |
Trine Dahl Pedersen Christina Johansen Frida Sanggaard Nielsen Ida Geortz Jacobsen |
Danmark | 7:01:17 | QB |
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|
3 |
Lucy Stephan Rosemary Popa Jessica Morrison Annabelle McIntyre |
Australien | 6 min 15 s 37 | OB | |
4 |
Ellen Hogerwerf Karolien Florijn Ymkje Clevering Veronique Meester |
Holland | 6 min 15 s 71 | ||
2 |
Aifric Kogh Eimear Lambe Fiona Murtagh Emily Hegarty |
Irland | 6 min 20 s 46 | ||
4 | 1 |
Rowan McKellar Kristina Walker Karen Bennett Rebecca Shorten |
Storbritannien | 6 min 21 s 52 | |
5 | 5 |
Xinyu Lin Fei Wang Miaomiao Qin Shiyu Lu |
Kina | 6 min 25 s 13 | |
6 | 6 |
Maria Wierzbowska Olga Michalkiewicz Monika Chabel Joanna Dittmann |
Polen | 6 min 29 s 95 |
Rang | Korridor | Roer | Land | Tid |
---|---|---|---|---|
1 | 1 |
Madeleine Wanamaker Claire Collins Kendall Chase Grace Luczak |
Forenede Stater | 6 min. 33 s 65 |
2 | 4 |
Trine Dahl Pedersen Christina Johansen Frida Sanggaard Nielsen Ida Geortz Jacobsen |
Danmark | 6 min 34 s 72 |
3 | 2 |
Madalina Heghes Elena Logofatu Cristina Popescu Roxana Anghel |
Rumænien | 6 min 35 s 12 |
4 | 3 |
Jennifer Martins Kristina Walker Nicole Hare Stephanie Grauer |
Canada | 6 min 35 s 13 |