Rute 105 | ||||||||
Trans-Canada Highway | ||||||||
Information | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Administreret af Nova Scotia Department of Transportation and Infrastructure Renewal | ||||||||
Længde | 142 kilometer (88,2 mi) | |||||||
Retning | nord syd | |||||||
I brug | 1970 - | |||||||
Beliggenhed | ||||||||
Amter | Inverness , Victoria , Cape Breton | |||||||
Byer | Baddeck , Nord Sydney | |||||||
Kryds | ||||||||
Sydenden | R-104 , R-4 , R-19 ved Port Hastings | |||||||
Kryds |
R-162 til Bras d'Or R-125 til Nord Sydney |
|||||||
Nordøstlige ende | Færge til Newfoundland og Labrador i North Sydney | |||||||
Netværk | ||||||||
Trans Canada Highway | ||||||||
| ||||||||
Nova Scotia-veje | ||||||||
| ||||||||
Den Highway 105 er en vej af Nova Scotia , bliver også en del af Trans Canada Highway . Med en længde på 142 km forbinder det Port Hastings / Port Hawkesbury til Sydney ( North Sydney mere præcist).
Fra Port Hastings krydser 105 Central Cape Breton Valley i nord / nordøstlig retning. Det følger derefter nordkysten af Whycocomagh Bay og Great Bras d'Or Lake , der passerer gennem byerne Whycocomagh , Nyanza og Baddeck . Desuden passerer den lige nord for Baddeck . Det krydser derefter Aulds Cove på Seal Island Bridge for at gå til Boularderie Island. Fra dette punkt kører den østpå til North Sydney efter at have krydset rute 125 mod Sydney . Det slutter ved færgen til Newfoundland og Labrador ( Channel-Port-aux-Basques ).
105 er et af de 2 alternativer for at komme til Sydney fra det centrale Nova Scotia , det andet er at følge rute 104 og rute 4 fra Port Hawkesbury .
Derudover har rute 105 kun 2 udvekslinger, hvoraf den ene er med rute 125, den anden er i Baddeck .
105 var tidligere nummereret til rute 5. De 5 fulgte den samme rute som den nuværende rute 105, og vejene rute 205 og rute 305 . Nummer 105 blev introduceret i 1970.
Rute 105 | ||||
By | km | # | Destinationer | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
Port Hastings | 0 | 1 | R-104 / R-4 / R-19 - Port Hawkesbury , Chéticamp , Antigonish , Halifax , Moncton | Start |
Kingsville | 17 | 2 | Riverside rd - Kingsville , Riverside , Cleveland | |
Melford | 29 | 3 | Northside River Denys rd - River Denys , Malagawatch | |
Jernminer | 41 | 4 | Orangedale rd - Jernminer , Waburn | |
Whycocomagh | 46 | 5 | R-395 nord - Churchview , Scotsville | |
Lille indsnævrer | 57 | 6 | R-223 Øst - Iona , Shunacadie | |
Nyanza | 72 | 7 | CT ( Cabot Trail ) nord - Chéticamp , Cape Breton Peninsula | |
Baddeck | 80 | 8 | R-205 øst (Cheducto St) - Baddeck | |
82 | 9 | Margaree rd - Baddeck , Forks Baddeck | ||
MacAulays Hill | 90 | 10 | R-205 West - Baddeck Bay , Baddeck | |
Sydhimmel | 98 | 11 | CT (Cabot Trail) syd - Chéticamp , Cape Breton Peninsula | |
Englishtown | 102 | 12 | R-312 nord - Englishtown , River Bennet | |
Seal Island bro over Great Bras d'Or | ||||
Big Bank | 113 | 13 | Kempt Head rd - Stor bank , Boularderie | |
Boularderie East | 115 | 14 | Old Route 5 - Big Bras d'Or | |
New Dominion | 120 | 15 | St James rd - Big Bras d'Or , Black Brook | |
Millville Boularderie | 127 | 16 | King Grove rd - Mill Pond | |
Mill Creek | 130 | 17 | R-162 nord - Punkt Aconi | |
Bras d'Or | 132 | 18 | R-305 nord / Church rd - Sydney Mines , Georges River | |
Firenze | 135 | 19 | Park rd - Firenze | |
Gannon vej | 137 | 20 | R-125 Syd - Sydney , Glace Bay | Udveksling, fordi 125 er en motorvej |
Nord Sydney | 141 | 21 | R-305 (Queen St) - Sydney Mines , North Sydney , Sydney River | Sidste afkørsel fra motorvejen / delvis udveksling |
Nord Sydney | 142 |
Færge til Newfoundland og Labrador til Route 1 East ( Trans-Canada Highway ) - Channel-Port-aux-Basques , Corner Brook , Grand Falls-Windsor , Gander , Clarenville , Saint John's (905 km fra Channel-Port-aux- Basques ) |
Ende; færge | |
Fed (kolonne nr.): Veksler // lyserød: ufuldstændig output |
Trans-Canada Highway | ||
---|---|---|
Tidligere |
Motorvej 105 |
følge |
Motorvej 104 |
Rute 1 |