Fulde navn | Sport-Club Frankfurt 1880 eV |
---|---|
Fundament | 1880 |
Stadion | Sportanlage an der Feldgerichtstrasse |
Sæde |
Frankfurt Tyskland |
Nuværende mesterskab | Rugby Bundesliga |
Træner |
Ullrich Byszio Anthony Alatini |
Internet side | www.sc1800.de |
national | Tysk mesterskab (3) |
---|
Trøjer
Hjem
|
Nyheder
For den aktuelle sæson, se:Sidst opdateret: 13. januar 2021.
Den SC 1880 Frankfurt er en tysk sportsklub , som har en del af lacrosse , tennis , hockey , en sektion af rugby union spiller i 2020-2021 i den tyske Rugby Union mesterskab , den højeste nationale niveau tysk rugby. Det blev født efter fusionen mellem Germania og Franconia Frankfurt i 1880 og er baseret i Frankfurt am Main .
Foreningen har eksisteret siden 1914 under navnet Sport-Club Frankfurt 1880, og rugby indtager stadig en central del af klubben.
Efternavn | Stolpe | Fødselsdato | Sport nationalitet | Valg ( PM ) |
Tidligere klub | År for tilslutning til klubben |
---|---|---|---|---|---|---|
Chris Howells | Søjle | England | - | - | - | |
Ralph klinghammer | Søjle | 15. august 1980 | Tyskland | - | - | - |
Josh Keys | Søjle | 22. oktober 1985 | New Zealand | - | - | - |
Victor gallego | Søjle | Venezuela | - | - | - | |
Jeffrey Kalemani | Søjle | New Zealand | - | - | - | |
Patrick groudin | Søjle | 22. oktober 1975 | Frankrig | - | - | - |
Andrew Fillmore | Hooker | 6. marts 1992 | Tyskland | - | - | - |
Eugene Smith | Hooker | New Zealand | - | - | - | |
Rolf wacha | Anden række | 23. juni 1981 | Tyskland | - | - | - |
Daniel Preussner | Anden række | 9. august 1986 | Tyskland | - | - | - |
Julian Hoss | Anden række | 4. april 1984 | Tyskland | - | - | - |
Jannis Läpple | Anden række | 22. januar 1989 | Tyskland | - | - | - |
Torsten Seuberth | Anden række | 11. december 1974 | Tyskland | - | - | - |
Casey Gibson | Anden række | New Zealand | - | - | - | |
Viliami Raea | Anden række | Tonga | - | - | - | |
Niklas von Reischach | Tredje række | 18. februar 1989 | Tyskland | - | - | - |
Andrew Porter | Tredje række | 11. september 1984 | New Zealand | - | - | - |
Sascha Fraser | Tredje række | 25. januar 1988 | Tyskland | - | - | - |
Andrew Shaw | Tredje række | Sydafrika | - | - | - | |
Benjamin Krimer | Tredje række | 20. oktober 1990 | Tyskland | - | - | - |
Alexander Hauck | Tredje række | 18. april 1988 | Sydafrika | - | - | - |
Dennis feidelberg | Skrum halvdelen | 10. november 1986 | Tyskland | - | - | - |
Tchad sheperd | Skrum halvdelen | 20. september 1980 | New Zealand | - | - | - |
Jason campbell | Halv åbning | 3. august 1982 | New Zealand | - | - | - |
Anton Ewald | Halv åbning | 26. juni 1987 | Tyskland | - | - | - |
Graham Smith | Halv åbning | New Zealand | - | - | - | |
Lukas Deichmann | Halv åbning | 13. februar 1993 | Tyskland | - | - | - |
Tim James Manawatu | Halv åbning | 13. februar 1993 | New Zealand | - | - | - |
Sam Leung-Wai | Centrum | New Zealand | - | - | - | |
Wayne hughson | Centrum | New Zealand | - | - | - | |
Nicholas hutton | Centrum | New Zealand | - | - | - | |
Mark Sztyndera | Kant | 28. februar 1986 | Tyskland | - | - | - |
Alexander Berwing | Kant | 16. juli 1986 | Tyskland | - | - | - |
Erik Podzuweit | Kant | Tyskland | - | - | - | |
Jakob Schäfer | Kant | Tyskland | - | - | - | |
Gerit Kleiber | Kant | 3. september 1991 | Tyskland | - | - | - |
Michale selig | Kant | Tyskland | - | - | - | |
Kieran Manawatu | Tilbage | 28. juli 1986 | New Zealand | - | - | - |