Luchon tv-skabelsesfestival
Den festival af tv-kreationer af Luchon er en tv-festival oprettet i 1999 , at belønne tv-produktioner af franske fiktioner . Det finder sted hvert år i februar i Bagnères-de-Luchon og belønner enhedsfiktioner, serier, mini-serier, dokumentarfilm, korte programmer, digitale serier, webserier og webdokumentarer.
Historisk
Denne festival med tv-film , der blev oprettet i 1999 , fremmer produktioner audiovisuelle af fiktion fransk.
Præmier tildelt
- Gyldne Pyrenæer
- Bedste skuespillerpris
- Bedste skuespillerpris
- Bedste mandlige håb-pris
- Bedste kvindelige håbpris
- Bedste instruktørpris
- Bedste manuskriptpris
- Bedste Original Music Award
- Bedste fotografipris
- Bedste pris for transmedia-arbejde
- Bedste webfiction-pris
- Præmie for den bedste enhed eller mini-serie
- Bedste seriepris
- Bedste spanske fiktionspris
- Bedste pilotpris
Udgaver
1999
Formanden for 1 st udgave af festivalen er Didier Kaminka .
2000'erne
2000
Formanden for 2 nd udgave af festivalen er Edouard Molinaro . Juryen består af Adeline Blondieau ...
2001
Formanden for 3 th udgave af festivalen er Pierre Grimblat .
2002
Juryen for 4 th udgave ledes af Claude Miller og består af Virginie Lemoine , Valérie Mairesse , Isabel Otero , Lisa Martino , Bruno Wolkowitch , Christian Rauth , Cyril Morin og Jean-François Lepetit .
2003
Den 5 th edition jury ledes af Josée Dayan og består af Evelyne Bouix , Firenze Darel , Catherine Jacob , Valérie Kaprisky , Pascal Légitimus , Claire NEBOUT , Marianne James , Dominique Besnehard , Christian Charret , Lorraine Lévy og Laurent Petitgirard .
2004
Juryen for 6 th udgave ledes af Francis Huster og består af Marie-Christine Barrault , Marine Delterme , Roland Giraud , Ludmila Mikaël , Aladin Reibel , Delphine Rich , Jacques Spiesser og Angélique Nachon .
2005
Juryen af 7 th edition ledes af Vincent Perez og består af Shirley Bousquet , Cyrielle Clair , Mouss Diouf , Marie Fugain , Joëlle Goron , Bruno Madinier , Laure Marsac , Firmine Richard og Daniel Russo .
2006
Juryen af 8 th edition ledes af Tchéky Karyo og består af Alexandre Astier (skuespiller, forfatter, instruktør), Anne Caillon (skuespiller), Pascal Fontanille (forfatter), Jacques Malaterre (direktør), François Marthouret (skuespiller) Firenze Pernel (Skuespillerinde), Antoine Perset (producent) og Lissa Pillu (producent).
2007
Juryen af 9 th udgave ledes af Véronique Genest og består af Laurence Bachman ( producer ), Yannis Baraban ( skuespiller ), Jean Benguigui (skuespiller), Michèle Bernier (skuespiller), Renaud Bertrand (direktør), Jean-Pierre Dusseaux ( producent ), Bernard Grimaldi (komponist), Laurence Katrian (instruktør), Catherine Ramberg ( manuskriptforfatter ), Carole Richert (skuespillerinde) og Boris Terral (skuespiller).
2008
Den 10 th udgave jury ledes af Pierre Mondy og består af Yvon Tilbage (skuespiller), Luc Beraud (instruktør og manuskriptforfatter), Dominique Besnehard (producer og skuespiller), Anne Landois (manuskriptforfatter), Charline De Lépine (producer), Daniela Lumbroso (præsentator, producent og manuskriptforfatter), Alex Jaffray (komponist), Anne Richard (skuespillerinde), Frankrig Zobda (skuespillerinde).
2009
Juryen af 11 th udgave ledes af Claude Lelouch og består af Mireille Darc , Pascal Légitimus , Jean-Pierre Guérin , Jennifer Lauret , Marc Rivière , Bruno Wolkowitch
En hyldest blev betalt til Roger Hanin, der bekræftede, at han ophørte med filmaktivitet (for at vende sig til skrivning); hans sidste optræden vil være en optræden i en Navarro med teamet fra La Brigade Navarro . Vi bemærkede derfor tilstedeværelsen af Viktor Lazlo (kommissær, afløser Navarro) og Filip Nikolic (inspektør).
Blandt de tolv tv-film, der var i konkurrence (franske og spanske værker), værdsatte offentligheden de to episoder af Clara , der trak livet af Madame Servan-Schreiber (periode 1910/1946) tilbage, episoder, der udsendes i september 2009. Endelig bemærk ankomsten des Chevaliers du fiel , en humoristisk duo fra Toulouse (ude af konkurrence).
År 2010
2010
Festivalen for tv-kreationer fandt sted fra 3. til 7. februar 2010. Uden at glemme "rampelyset" mod spanske film, lad os nævne opførelsen af Michel Galabru i teatret à l'Italienne du casino (med filmen À deux er det lettere ) og tilstedeværelsen af skuespillerne i PJ- serien (inklusive Bruno Wolkowitch ).
Juryen af 12 th udgave ledes af Claude Chabrol og består af Smain , Liane Foly , Françoise Menidrey , Carole Richert , Alain Tasma og Bertrand Burgalat .
Mange tv-film var i konkurrence, herunder Famille decomposée af Claude d'Anna med Ginette Garcin , Chateaubriand med Armelle Deutsch , La Marquise des ombres af Édouard Niermans med Anne Parillaud , serien Marion Mazzano og Les Invincibles , thrilleren Obsession (s) med Samuel Le Bihan og Émilie Dequenne , Le Roi, l'Écureuil et la Couleuvre af Laurent Heynemann med Lorànt Deutsch eller Les Lies af Fabrice Cazeneuve med Marilyne Canto .
2011
Festivalen af tv-kreationer fandt sted den 9.-13 februar 2011 for sin 13 th udgave. Mange tv-film var i konkurrence, hovedsageligt udsendt på France 2 og France 3.
Juryen af 13 th udgave ledes af Zabou Breitman og består af Joëlle Goron , Catherine Jacob (skuespiller), Philip Kelly , Mathias Gokalp , Gilles Galud og Denys Granier-Deferre .
2012
Juryen af 14 th udgave ledes af Arielle Dombasle .
2013
Juryen af 15 th udgave ledes af Macha Meril .
2014
Festivalen for tv-skabelser fandt sted fra 12. til 16. februar 2014.
Juryen af 16 th udgave ledes af Patrick Poivre d'Arvor og består af Alix Poisson (skuespiller), Fanny Cottençon (skuespiller), Johannes Døberen Leclere (Producer), Laura Favali (skuespiller), Marc Angelo (direktør), Marie Kremer (skuespillerinde), Nicolas Jorelle (komponist), Gérard Carré (manuskriptforfatter).
2015
Festivalen for tv-skabelser fandt sted fra 4. til 8. februar 2015.
Juryen af 17 th udgave ledes af Pascal Thomas og består af Catherine Arditi (skuespiller), Dan Franck (forfatter), David Kodsi (producer) Eric Laugerias (skuespiller), Sofia Essaïdi (skuespiller og sanger), Sophie Le Tellier ( skuespillerinde), Stéphane Zidi (komponist), Thierry Binisti (direktør)
2016
Juryen af 18 th udgave ledes af Clementine Célarié og består af Anne Loiret (skuespiller), Camelia Jordana (sanger og skuespiller), Claire Keim (skuespiller), Eric Demarsan (komponist), Frédéric Diefenthal (skuespiller), Jacques Fansten ( instruktør, manuskriptforfatter, producent), Jean Nainchrik (producent), Vincent Poymiro (manuskriptforfatter).
- Golden Pyrenees for bedste unitary fiction eller mini-serie: Les pieds dans le carpet af Nader Takmil Homayoun (Arte)
- Pyrénées d'Or for bedste serie: Anklaget af Laurent Vivier (Frankrig 2)
- Bedste skuespillerpris: Golab Adineh i The Feet in the Carpet
- Bedste skuespillerpris: Denis Podalydès i Le Passe-muraille af Dante Desarthe (Arte)
- Bedste kvindelige lovende pris: Éva Lallier i Jean-Marc Brondolo's
Choice of Cheyenne
- Bedste mandlige nybegynderpris : Théo Cholbi i Cheyennes valg
- Bedste instruktørpris: Nader Takmil Homayoun for Feet in the Carpet
- Særlig omtale: Jean-Marc Brondolo i Cheyennes valg (Frankrig 3)
- Bedste manuskriptpris: Philippe Blasband og Nader Takmil Homayoun for The Feet in the Carpet
- Pris for den bedste originale musik: Christophe Julien for Les pieds dans le carpet
- Bedste filmpris: Dominique Colin i Le passe-muraille
- Pyrénées d'Or for bedste dokumentar af dokumentarfilmen jury: Med blodet af mænd med Raphaël Girardot og Vincent Gaullier (Arte)
- Innovationspris: Wei or Die af Simon Bouisson (Cinétévé France Télévision Nouvelles Écritures)
- Publikumspris for bedste dokumentar: T4, en læge under nazisme af Catherine Berstein (Frankrig 3)
- Publikumspris for den bedste serie, mini-serie eller samling: La loi d'Alexandre “Portrættet af sin mor” af Philippe Vénault (Frankrig 3)
- Publikumspris for bedste enhedsfiktion: Elles ... Les filles du Plessis af Bénédicte Delmas (Frankrig 3)
- Præmie for den bedste komedie-webserie: Reboot af Davy Mourier (Frankrig 4)
- Bedste dramaserie i webserien: Osmosis-serien, vær ikke bange for at elske af William, Luis og Gabriel Chiche (Arte)
- Bedste spanske fiktionspris: Vis-à-vis Jesús Colmenar, Jesús Rodrigo og Sandra Gallego (Antena 3)
- Isabelle Nataf Kritikerpris : Skjulte kys af Didier Bivel (Frankrig 2)
- Præmie for gymnasieelever - bedste komedie-webserie: Kestuf ' af François Dufour og Jeff Le Bars (Arte)
2017
Festival of Television Creations fandt sted fra 1. til 5. februar 2017.
Juryen af 19 th udgave ledes af Olivier Marchal og består af Julie Debazac (skuespiller), Benedicte Delmas (skuespiller), Hamid Hliqua (forfatter), Jean Labib (producer og instruktør), Lucie Lucas (skuespiller), Michaël Youn ( skuespiller), Cristiana Reali (skuespillerinde), Nathaniel Mechaly (komponist).
2018
2018-udgaven fandt sted fra 7 på 11. februar 2018. Den professionelle fiktionsjury tildelte følgende priser:
2019
2019-udgaven fandt sted fra 6 på 10. februar 2019. Den professionelle fiktionsjury tildelte følgende priser:
- Golden Pyrenees for bedste enhedsfiktion: Illegitime af Renaud Bertrand (Frankrig 2)
- Pyrénées d'or for bedste serie: Candice Renoir (Frankrig 2)
- Golden Pyrenees Award for Bedste Miniserie: Inde (Frankrig 2)
- Golden Pyrenees for bedste korte tv-program:
- Bedste skuespillerpris: Alix Poisson i The Child I Won't Wait For
- Bedste mandlige fortolkningspris: Thierry Neuvic i Illégitime
- Præmie for den bedste kvindelige håb: Nacima Bekhtaoui i Nat ur (Frankrig 3)
- Bedste mandlige nybegynderpris : Jules Houplain i Fra en verden til en anden (Frankrig 2)
- Bedste instruktørpris: Nicolas Saada for Thanksgiving (Arte)
- Bedste manuskriptpris: Maxime Caperan og Thomas Finkielkraut for Illégitime
- Bedste Original Music Award: Grégoire Hetzel pour Thanksgiving (Arte)
- Bedste filmpris: Christophe Nuyens og Brecht Goyvaerts for Zone Blanche (Frankrig 2)
- Specialpris: Guy Marchand
- Audience Award for Unitary Fiction: From One World to Another (France 2)
- Publikumspris for serien: Perfect Crimes (Frankrig 3)
- Publikumspris for miniserie: Inside (France 2)
- Publikumspris for Digital Fiction Series: Escape
- Publikumspris for webserien: Jean 2 Mahj-serien , instrueret af Michel Nogara (Shaolin Shadow - YouTube)
- Digital Documentary Series Prize: Gender Derby instrueret af Camille Ducellier
- Pris for digital fiktionsserie: Homoskop instrueret af Margot Bernard
- Webseriepris : F ++ K instrueret af Simon Dubreucq
- Innovativ formatpris (interaktiv dokumentar, virtual / augmented reality, 360 ° video ...): Vestige , instrueret af Aaron Bradbury
- Præmie for nye videotalenter (Influencers, Youtubers osv.): Axolot af Patrick Baud
År 2020
2020
2020-udgaven fandt sted fra 5 på 10. februar 2020. Den professionelle fiktionsjury tildelte følgende priser:
- Golden Pyrenees for bedste enhedsfiktion: Bad Mother af Adeline Darraux (Frankrig 3)
- Pyrénées d'or for den bedste serie: Amour fou af Mathias Gokalp tilpasset romanen Tout pour plaire af Ingrid Desjours (Arte)
- Golden Pyrenees for Best Documentary: Unbreakable af Ketty Rios Palma (France 2)
- Gyldne Pyrenæer i webserierne: Human genre af Amaury Deque
- Bedste skuespillerpris: Clotilde Hesme i Amour fou (Arte)
- Pris for bedste mandlige fortolkning: Yannick Choirat i Un homme abîmé (Frankrig 2)
- Pris for det bedste kvindelige håb: Jessyrielle Massengo i Bad Mother (Frankrig 3)
- Præmie for bedste mandlige håb: Maxence Danet-Fauvel og Félix Lefebvre i Le Diable au cœur (Frankrig 2)
- Pris for bedste instruktør: Philippe Triboit for Un homme abîmé (Frankrig 2)
- Bedste manuskriptpris: Ingrid Desjours, Florent Meyer og Mathias Gokalp for Amour fou (Arte)
- Pris for den bedste originale musik: Nicolas Jorelle for På den anden side (Frankrig 2)
- Webdokumentarpris : Inch'allah måske af Sophie Vernet (France TV Slash)
- Den oprindelige pris for emnet: The Damned: arbejdere på slagterier af Anne-Sophie Reinhardt (France Télévisions)
- Pris for produktionsredigering: Gymnasieelever, forrædere og nazister , af David André (France TV) og Le cavalier mongol af Hamid Sardar (Arte)
- Audience Award for Unitary Fiction: A Damaged Man af Philippe Triboit (Frankrig 2)
- Audience Award for Documentary: The Mongol Rider af Hamid Sardar (Arte)
- Publikumspris for den digitale fiktionsserie: République, den interaktive film af Simon Bouisson (France Télévisions)
- Webseries Audience Award: TAC Absurd Behavioral Disorders af Nicolas Capus
- Seriens yndlingspræmie: Han har allerede dine øjne af Lucien Jean-Baptiste (Frankrig 2)
- Enhedsfiktionens favorit: At lære at elske dig selv af Stéphanie Pillonca (M6)
- Webseries college studerepris: Mitch og Michel af Nicolas Elie
- Offentlig pris for det spanske valg: La caza - Monteperdido af Alavaro Ron
2021
2021-udgaven fandt sted fra 10 på 14. marts 2021. På grund af Covid-19-pandemien finder festivalen sted det år online (formidling af værker og debatter). Den professionelle fiktionjury (med Aïssa Maïga som formand , og som også Charles Berling og François Berléand sidder på ) tildelte følgende priser:
- Golden Pyrenees for bedste enhedsfiktion: Comme des Reines af Marion Vernoux (Frankrig 2)
- Golden Pyrenees til den bedste serie:
- Pyrénées d'Or for bedste dokumentar: Ikke at glemme af Nicolas Ducrot
- Gyldne Pyrenæer på webserien: Modstand
- Bedste skuespillerpris: Andréa Furet i Il est elle af Clément Michel ( TF1 )
- Bedste mandlige fortolkningspris: Idir Azougli i Comme des Reines (Frankrig 2)
- Præmie for det bedste kvindelige håb: Sarah Isabelle , Nina Louise og Bintou Ba i Comme des Reines (Frankrig 2)
- Bedste mandlige nybegynderpris:
- Pris for bedste instruktør:
- Bedste manuskriptpris: Catherine Ramberg og Thomas Boullé for Il est elle af Clément Michel ( TF1 )
- Bedste original musikpris: Ronan Maillard for Les Héritières af Nolwenn Lemesle (Arte)
- Web dokumentar pris:
- Fagets originalitetspris:
- Produktionspris:
- Publikumspris for bedste serie: The Crime Art (Frankrig 2)
- Publikumspris for dokumentar:
- Publikumspris for den digitale fiktionsserie:
- Webseries Audience Award:
- Serie favoritpris:
- Enhed fiktion favorit:
- Prisen på webserierne:
- Publikumspris for det spanske valg: Inès del alma mia
- Prisjurypris: Comme des Reines (Frankrig 2)
Noter og referencer
-
Véronique Haudebourg, " Le complete du festival de Luchon " , på www.france3.fr ,15. februar 2014(adgang 16. februar 2014 )
-
" The Luchon festival suit " , på festivaldeluchon.tv ,8. februar 2015(adgang til 8. februar 2015 )
-
Filmen The Curious Beast med Laura Smet belønnet i Luchon på ladepeche.fr , konsulteret den 5. februar 2017
-
" Luchon 2018 Festival of Televisual Creations Awards " , på den officielle hjemmeside for Luchon Festival of Televisual Creations (konsulteret den 11. februar 2018 ) .
-
Luchon Festival 2019: Illégitime, Candice Renoir og Inside belønnet , på allocine.fr , adgang til 10. februar 2019
-
Clap of end og prisliste ved festivalen i Luchon på Francetvinfo.fr , konsulteret den 11. februar 2019
-
Luchon Festival: "Bad mother" (Frankrig 3) og "Amour Fou" (Arte) tildelt på leparisien.fr , konsulteret den 10. februar 2020
-
Constance Jamet, " I Luchon, en digital festival så tæt som muligt på virkeligheden ", Le Figaro , indsæt " Le Figaro et vous " , 6-7 marts 2021, s. 37 ( læs online ).
-
Luchon Festival 2021 vindere , på francebleu.fr , hørt den 15. marts 2021
Se også
Relateret artikel
eksterne links