Pattaya Tennis Turnering (WTA 2000) | ||||||||
Redigering | Volvo Women's Open | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dateret | Fra 13 til19. november 2000 | |||||||
Beliggenhed | Pattaya | |||||||
Kategori | Niveau IVb | |||||||
Areal | Hård ( ekst. ) | |||||||
Begavelse | $ 110.000 | |||||||
Enkel | 5 runder (32 spillere) Anne Kremer |
|||||||
Dobbelt | 4 omgange (16 hold) Yayuk Basuki Caroline Vis |
|||||||
Pattaya tennisturnering | ||||||||
| ||||||||
Den Pattaya tennisturnering er en turnering tennis professionel kvinde. 2000- udgaven , klassificeret i kategori Tier IVb , finder sted fra 13 til19. november 2000.
Anne Kremer vinder damesinglen. I den sidste, hun besejrede Tatiana Panova , at vinde ved denne lejlighed 2 th titlen på hans karriere på WTA Tour .
Dobbeltbegivenheden får Yayuk Basuki og Caroline Vis til at vinde .
N o | Legende | Resultat | Ultimate modstander |
---|---|---|---|
1 | Silvija Talaja | 1 st round | Silvia farina |
2 | Tamarine Tanasugarn | 1/4 finale | Nadezhda Ostrovskaya |
3 | Anne Kremer | Sejr | Tatiana Panova (4) |
4 | Tatiana Panova | Endelig | Anne Kremer (3) |
5 | Åsa Svensson | 1 st round | Cho Yoon-jeong ( Q ) |
6 | Anastasia Myskina | 1 st round | Nadezhda Ostrovskaya |
7 | Sylvia Plischke | 1 st round | Henrieta Nagyová |
8 | Joannette kruger | 1/4 finale | Anne Kremer (3) |
N o | Legende | Resultat | Ultimate modstander |
---|---|---|---|
1 | Cho Yoon-jeong | 2 th runde | Vanessa webb |
2 | Katarina Srebotnik | 2 th runde | Joannette Kruger (8) |
3 | Maria Emilia Salerni | 1 st round | Jelena Kostanić ( Q ) |
4 | Jelena Kostanić | 2 th runde | Anne Kremer (3) |
N o | Legende | Resultat | Ultimate modstander |
---|---|---|---|
1 | Benjamas Sangaram | 1 st round | Joannette Kruger (8) |
2 | Iva Majoli | 2 th runde | Tamarine Tanasugarn (2) |
N o | Legende | Resultat | Ultimate modstander |
---|---|---|---|
1 | Iroda Tulyaganova | 1 st round | Iva Majoli ( WC ) |
N o | Hold | Resultat | Ultimative modstandere |
---|---|---|---|
1 |
Tina Križan Katarina Srebotnik |
Endelig |
Yayuk Basuki Caroline Vis |
2 |
Åsa Svensson Silvia Farina |
1/2 finale |
Yayuk Basuki Caroline Vis |
3 |
Rika Hiraki Yuka Yoshida |
1/4 finale |
Yayuk Basuki Caroline Vis |
4 |
Li Na Li Ting |
1 st round |
Evgenia Kulikovskaya Anastasia Myskina |
N o | Hold | Resultat | Ultimative modstandere |
---|---|---|---|
1 |
Amanda Augustus Amy Jensen |
1 st round |
Tina Križan Katarina Srebotnik (1) |
N o | Hold | Resultat | Ultimative modstandere |
---|---|---|---|
1 |
Iva Majoli Benjamas Sangaram |
1 st round |
Rika Hiraki Yuka Yoshida (3) |