Følgende tabel viser netværket i sektion F i Special Operations Executive (SOE) i Frankrig under Anden Verdenskrig .
Tabellen nedenfor er ikke udtømmende.
Det er blevet sædvanligt at udpege visse netværk af P eller ved samlinger som M- P eller P- M , hvor "P" betegner netværkslederens leder, idet der ofte tilføjes omtale BUCKMASTER af navnet fra Leder af sektion F i London. Eksempler: MASON -Porthos; Sylvestre- Bonde ; Oscar- PARSON (BUCKMASTER). For at undgå forvirring, efter de netværk kodenavne er altid skrevet med store bogstaver og fed, og der forud for det navn, P hvorunder de ofte bedre kendt i Frankrig, i henhold til formlen P - M .
Tabellen viser ikke kun de netværk i sektion F, der har været aktive, men også dem, der er dødfødte, samt de missioner og razziaer, der skal tilskrives dette afsnit. Præsentationen er lavet i tre kolonner:
NETVÆRKSNAVNE | NETVÆRKSINFORMATION (Agenters rolle), agenternes identitet: navn, "nom de guerre" indsatsområder, organisationens centrum, aktivitetsperioder, FR-certificering osv. | Kilder |
---|---|---|
Calvert- ACOLYTE (fr .: ACOLYTE) |
(C): Robert Lyon "Adrien", pseudo Gilbert Calvert,
( 2 d ): Jean Henri Coleman "Victor"
(R): Robert Martin "Ibis" (rigtigt navn: Albert Grinberg)
|
Rubin: 23/95 Kasse: ark 57 Fod: linje 48/92 SHD: 2/50 |
Bob- ACROBAT (fr .: ACROBATE) |
(C): John Starr "Bob" og derefter Jean Simon
(Co): Diana Rowden "Paulette"
(R): John Young "Gabriel"
Medlemmer: André Maugenet “Benoît”, André van der Straton “André”, Harry Rée “César”
|
Rubin: 22/95 Boks. : citeret ark 23 (STOCKBROKER) Fod: linje 27/92 |
Aristide- AKTOR (fr .: AKTOR) |
(C + R): Roger Landes "Aristide"
( 2 d ): Pierre Chevalier “Luc” derefter Louis Campet “Lancelot”
(I): Pierre Meunier “Édouard”
(S): John Manolitsakis "Cyriel"
|
Rubin: 12/95 Boks. : ark 19 Fod: linje 62/92 SHD: 16/50 (DENIS og ARISTIDE) |
( ADOLPHE ) |
(C): Pierre Culioli "Adolphe"
(A): Yvonne Rudellat "Suzanne"
Modstandskæmpere: Roger Couffrant (Romorantin); Albert de Meur (Chambord); André Gatignon (Saint-Aignan-sur-Cher);
Julien Nadau (ulemper); grev og grevinde af Bernard; Hr. Buhler (Blois);
Marcel Thénot (Pontlevay); Georges Fermé (Montrichard); André Cheny (Mondoubleau).
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : citeret ark 2 Fodbold: ikke nævnt SHD: 3/50 |
Bertrand- ARCHDEACON (fr .: ARCHIDIACRE) |
(C): Frank Pickersgill "Bertrand"
(R): John Macalister "Valentin"
Medlem: François Michel "Jacques"
|
Rubin: 21/95 Boks. : citeret ark 2 Fod: 47/92 |
Lise- KUNSTNER (fr .: KUNSTNER) |
(C): Lise de Baissac “Odile”
|
Rubin: 59/95 Boks. : fremkaldt ark 18 Fodbold: ikke nævnt SHD: 12/50 (KUNSTNER) |
ASYMPTOTE | Nævnt her for ordens skyld. ASYMPTOTE er ikke et F-sektionsnetværk, men en RF-sektionsmission. Forest Yeo-Thomas "Shelley" | |
ADVOKAT (fr .: AVOUÉ) |
(C): John Goldsmith "Valentin"
Medlem: Guillaume Lecointre "Guillaume"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 55 Fod: linje 30/92 |
Michel- AUBRETIA (fr .: AUBRIÉTIE) |
Brian rafferty
|
Rubin: 68/95 Boks. : citeret i ark 6 Fodbold: ikke nævnt |
Alfred- REVISOR (fr .: REVISOR) |
(C): Raymond Aubin "Alfred" (senere Aulois)
(R): Louis Antoine Nonni "Nicolas"
|
Rubin: 6/95 Boks. : citeret ark 47 (SCHOLAR) Fod: linje 89/92 |
Jean- FORFATTER (fr .: SKRIVER) |
(C) + (R): Harry Peulevé "Jean"
(A): Jacques Poirier "Nestor"
(R): Louis Bertheau "Pelican"
Medlemmer i Brive: Roland Malraux , Maurice Arnouilh, Charles Delsanti, Lamorie.
Medlemmer i Dordogne: Paul og Georgette Lachaud.
|
Rubin: 51/95 Boks. : ark 39 Fod: linje 50/92 |
Gaston-Lucas- AUTOGIRO (fr .: AUTOGIRE) |
(C): Pierre de Vomécourt "Lucas", "Étienne", "Sylvain"
( 2 d ): Roger Cottin "Albert"
(R): Georges Bégué "Georges I" og derefter André Bloch "Georges IX"
Medlemmer: Christopher Burney "Charles", Noël Burdeyron "Gaston"
George Abbott "Paul", Ernest Bernard "Xavier", Donald Dunton "Denis", Jack Finken "Jean",
Louis Lefrou de la Colonge "Bernard", grev Jean du Puy "Camille",
Gustave Redding "Georges 30", Raymond Roche "François"
|
Rubin: 39/95 Boks. : ark 1 Fod: linje 1/92 SHD: 30/50 (LUCAS) |
Norbert- BARGEE (fr .: BATELIER) | (C) + (R) Adolphe Rabinovitch (“Arnaud” eller “Norbert”?) | Rubin: 75/95 Boks. : fremkaldt ark 17 Fod: linje 65/92 |
Ludovic- BEGGAR (fr .: MENDIANT) |
(C): Maurice Basset "Ludovic"
Medlemmer: Raphaël Beugnon "Hugo", Maurice Martin "Adam"
|
Rubin: 62/95 Boks. : citeret ark 13 Fod: linje 73/92 |
Henri- BIRCH |
Jean Menesson "Henri", alias Menzies
|
Rubin: 44/95 Boks. : ark? Fod: linje? / 92 |
BOOKMAKER- mission |
(1) Norman Hinton(2) (C): John Lodwick "Arsène", (A): Oscar Heimann "Anton",
|
Fod: linje 35/92 |
Athos-Renaud- MURTELAGER (fr .: MASON) |
(C): Frankrig Antelme “Renaud” Tredje mission (Februar 1944): (C): Frankrig Antelme "Maurice"(Co): Madeleine Damerment "Solange" (R): Lionel Lee "Thibaud"
|
Rubin: 16/95 Boks. : ark 3 Fod: linje 32/92 SHD: 13/50 (ATHOS) |
Max - BUTLER (fr .: MAÎTRE D'HÔTEL) |
(C): Jean Bouguennec "Max",
(R): Marcel Rousset "Léopold"
Medlem: Gabriel Chartrand "Dieudonné"
|
Rubin: 65/95 Boks. : ark 37 Fod: linje 26/92 SHD: 34/50 (MAX) |
MENU (Fransk ord) |
(C): André Girard “Map”
( 2 d ): Henri Frager "Louba"
Medlemmer: Pierre de Bénouville , André Gillois , oberst Jean-Émile Vautrin, André Marsac "End"
|
Fod: linje 8/92 |
Allyre- CARVER (fr .: CUTTER) |
(C): Charles Corbin "Allyre"
(R): Allyre Sirois "Gustave"
|
Rubin: 7/95 Boks. : ark 54 Fod: linje 75/92 SHD: 6/50 ALLYRE |
Émile- CHANCELLOR (fr .: FORMANDLER) |
(C): George Millar "Émile"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 23B Fod: linje 84/92 |
Sébastien- Kastanje (fr .: CHESTNUT) |
(C): William Grover-Williams "Sébastien"
(R): Roland Dowlen "Achille"
Medlemmer: Robert Benoist , Jean-Pierre Wimille
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 5 Fod: linje 14/92 SHD: 46/50 (SÉBASTIEN og LIONEL) |
BIOGRAF eller CINEMA-PHONO | se PHONO | |
Lionel- præst (fr .: EKLESIASTISK) |
(C): Robert Benoist "Lionel"
(R) + (Co): Denise Bloch "Ambroise"
(I): Louis Blondet "Valérian"
|
Rubin: 58/95 Boks. : ark 5A Fod: linje 54/92 SHD: 46/50 (SÉBASTIEN og LIONEL) |
CORSICAN Mission |
Clément Jumeau "Robert", Jack Hayes "Victor", Jean Le Harivel "Georges 25", Daniel Turberville "Daniel"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : citeret ark 0 Fod: linje 9/92 |
Rodrigue- DELEGER (fr .: DELEGER) |
(C): Julien Detal "Rodrigue",
Medlem: Philippe Duclos "Christian"
|
Rubin: 85/95 Boks. : jf. ark 37 (BUTLER) Fodbold: ikke nævnt |
Mathieu / Rodolphe- DETEKTIV (fr .: DETECTIVE) |
(1) (C): Henri Sevenet
(2) (C): Henri Sevenet "Rodolphe" (Co): Blanche Charlet "Christiane" og derefter Denise Bloch "Ambroise" (R): Brian Stonehouse "Célestin" Medlem: Dominique Mendelsohn "Benjamin"
(3) (C): Henri Sevenet "Mathieu" og derefter Harry Marcel Despaigne "Richard" (R): Harry Marcel Despaigne "Richard"
|
Rubin: 64/95 Boks. : ark 10 Fod: linje 16/92 SHD: 33/50 (MATHIEU) |
Rigobert - DIETICIAN (fr .: DIETTICIAN) |
Jean-Louis de Ganay "Rigobert",
Roger Veillard "Vulcain"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ikke nævnt Fod: linje 81/92 |
Nestor- DIGGER (fr .: TERRASSIER) |
(C): Jacques Poirier "Nestor",
(A) + (I): Peter Lake "Basil",
(R): Ralph Beauclerk "Casimir",
Medlemmer: Émile Marc Gerschel “Gilbert” og “Marc”, André Malraux
|
Rubin: 72/95 Boks. : ark 40 Fod: linje 50/92 SHD: 35/50 (NESTOR) |
Abélard- DIPLOMAT (fr .: DIPLOMAT) |
(C): Maurice Dupont ("Yvan" så?) "Abélard"
(A): Jacques Taschereau “Thomas”
(R): André Watt "Geoffrey",
(R): Richard Le Riche "Richard",
(I): Gustave Duclos “Charles” (og “Denis”?),
(I): Paul Émile Thibeault “Gervais”,
Medlem: James LaRosée “Estèphe”?
|
Rubin: 1/95 Boks. : ark 14 Fod: linje 53/92 SHD: 1/50 |
Mesnard- DIREKTØR (fr .: DIREKTØR) |
Jean Meunier "Édouard"
|
Rubin: 67/95 Boks. : citeret ark 47 Fodbold: ikke nævnt |
Tiburce- DITCHER (fr .: TERRASSIER) |
(C): Albert Browne-Bartroli "Tiburce",
( 2 d ): Jean Renaud
(R): Capt. Henri Borosh "Marius"; derefter Robert Martin “Iris” (Albert Grinberg); derefter Joseph Litalien "Jacquot",
(I): Guy d'Artois "Dieudonné"
(I): Jean-Paul Archambault “Chico”,
Medlem: W. George Hicks "Thomas",
|
Rubin: 93/95 Boks. : ark 49 Fod: linje 51/92 SHD: 50/50 (TIBURCE) |
Jean-Marie Action / Jean-Marie- DONKEYMAN (fr .: ÂNIER) |
(C): Henri Frager "Jean-Marie" ("Paul"?)
(Co): Vera Leigh "Simone", derefter Marguerite Knight "Nicole"
Medlemmer: Francis Cammaerts (?), Henri Bouchard “Noël”,
Fergus Chalmers Wright "Chalk", Ted Coppin "Olivier", André Dubois "Hercule"
Marguerite Knight "Nicole", Richard Lansdell "Oscar"
|
Rubin: 52/95 Boks. : ark 17 Fod: linje 19/92 SHD: 27/50 (JEAN-MARIE) |
DRESSMAKER mission (fr .: COUTURIER) |
George Larcher , Paul Tessier , Lieut. Dr. Albert Eskenazi, William Cunningham "Paul"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 60B Fod: linje 49/92 |
Mission FAÇADE |
(C): Jacques Vaillant de Guélis "Théodore"
Robert Leroy "Louis", Gerry Morel "Paulot", Gilbert Turck "Christophe"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark? Fod: linje 3/92 |
Sylvestre- Bonde (fr .: FERMIER) |
(C): Michael Trotobas “Sylvestre”, derefter Pierre Séailles “Pierrot”
(A): Pierre Séailles “Pierrot” (indtil Trotobas død).
(R): Arthur Staggs "Guy"
Medlem: François William Michael Reeve "Olivier"
|
Rubin: 89/95 Boks. : ark 21 Fod: linje 34/92 SHD: 47/50 (SYLVESTRE) |
Claude- Farrier (fr .: MARÉCHAL-FERRANT) |
(C): Henri Déricourt "Gilbert" og derefter "Claude"
(A): Rémy Clément "Marc"
(Co): Julienne Aisner "Claire"
(R): André Watt "Geoffroi"
Medlemmer: Charles Fatosme , Maurice Dumesnil ,
|
Rubin: 27/95 Boks. : ark 17A Fod: linje 36/92 SHD: 20/50 (GILBERT) |
Barthélémy- FIREMAN (en fr .: FIREMAN) |
(C): Percy Mayer "Barthélémy",
( 2 d ): Edmund Mayer “Maurice”,
(R): Patricia O'Sullivan "Micheline"
Medlem: Aylmer Cameron "Cléon", Alexander Campbell "Clément",
William J. Morgan "Miguel"
|
Rubin: 17/95 Boks. : ark 38 Fod: linje 69/92 |
Maxime- FODMAND (fr .: FOOT VALET) |
(C): George Hiller "Maxime", derefter Cyril Watney "Eustache"
(R): Cyril Watney "Eustache"
Medlem: Thomas Blackwell “Bénédict (e?)”, Albert Cohen “Camille”, William Daniels “Dick”
Richard Pinder "Willy", Guy Songy "Sostène",
|
Rubin: 66/95 Boks. : ark 26 Fod: linje 56/92 |
Hubert- FREELANCE (fr .: Uafhængig) |
(C): John Hind Farmer "Hubert"
(Co): Nancy Wake "Hélène"
(R): Denis Rake "Justin", Roger Faucher "François"
Medlemmer: John Allsop "Alonce", Reeve Schley "Samson", André Bloch "Boétie" (?), René Dusacq "Anselme"
Supportteam (30 / 31.08.44): Major Edwin Lord “Léonce” (US Army), kaptajn. Pierre Meunier "Moralist" (Kan.),
lieut. Michel Georges Bloch (amerikansk hær), lieut. William Macomber "Médéric" (US Marines),
lieut. Randall M. Dubois "Charles" (US Army), Lieut. Raoul Richard Duval "Dorsay" (eller DWELLER).
BENJOIN sammenkoblet mission: se næste afsnit
|
Rubin: 49/95 Boks. : ark 30B Fod: linje 78/92 |
Faust- buntmager (fr .: FOURREUR) | (C): Edgar Lee Fraser "Faust" (R): Joseph Albert Howard Colette "Carlos" | Rubin: 35/95 Boks. : fremkaldt ark 22 (SALGSMAND) Fodbold: ikke nævnt |
Firmin- GARDENER (fr .: GARDENER) |
(C): Robert Boiteux "Firmin"
(A): Benjamin Aptaker "Alaric"
(R): Gaston Cohen "Horace"
Medlemmer: Maurice Portales, Maurice Mouchet “Bernard”.
|
Rubin: 36/95 Boks. : ark 51 Fod: linje 7/92 SHD: 19/50 (FIRMIN) |
André- GLOVER (fr .: GANTIER) |
(C): René Guiraud "André", derefter Dominique Mendelsohn "Benjamin"
(R): Louis Hyde “Frédéric”,
Medlemmer :
Jacques Boissière "Boccace", Curtenius Gillette "Giuseppe",
Darwin Kitch "Carel"
|
Rubin: 9/95 Boks. : ark 29 Fod: linje 85/92 SHD: 8/50 ANDRÉ |
Louis- GONDOLIER (fr .: idem) |
(C): Paul Sarrette "Louis", derefter Kenneth Mackenzie
(R): Kenneth Mackenzie "Baptiste",
Medlemmer: Hugh Sillito "Sylvien", kaptajn. Alfred Hunter-Hue "Hendrik"
|
Rubin: 60/95 Boks. : ark 15 Fod: linje 55/92 |
Arthur- GREENHEART |
Alfred Newton "Artus"
Henry Newton "Augustus"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : fremkaldt ark 10 (DETEKTIV) Fod: linje 20/92 |
Albin- HOVEDMESTER (fr .: SKOLEDIREKTØR) |
(C): Sydney Hudson "Albin"
(Co): Sonya Butt "Hvid"
(R): George Jones "Isidore",
(I): Eugène Bec “Hugues”,
Medlem: Raymond Glaesner "Alcide",
Brian Rafferty "Dominique"
|
Rubin: 4/95 Boks. : ark 6 Fod: linje 29/92 SHD: 4/50 (ALBIN) |
Marie- HECKLER (fr .: DISRUPTOR) |
(C): Virginia Hall "Marie"
|
Rubin: 31/95 Boks. : ark? Fod: linje 4/92 |
HELMSMAN- mission (fr .: TIMONIER) | (C): Jack Hayes "Victor" (og "Eric"?) | Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 36 Fod: linje 91/92 |
Robert- HERMIT (fr .: ERMITE) |
(C): Roger Henquet "Robert"
( 2 d ): Henri Fucs "Abel"
(R): Herbert Brücker "Sacha"
|
Rubin: 83/95 Boks. : ark 8A Fod: linje 82/92 |
Fernand- HILLBILLY (fr .: PÉQUENAUD) |
(C): Alfred Hubart "Fernand" (rigtigt navn: André Hunter-Hue)
|
Rubin: 50/95 Boks. : ark 35 Fod: linje 87/92 |
Étienne Leblanc- HISTORIER (fr .: HISTORIEN) |
(C): George Wilkinson “Étienne”, derefter Pierre Charié
( 2 d ): Pierre Charié , alias Étienne Leblanc
(R): Lilian Rolfe "Nadine"
(I): André Studler "Sylvain"
Medlemmer: Nicholas Allington "Agrippa"
|
Rubin: 33/95 Boks. : ark 7 Fod: linje 72/92 SHD: 17/50 (ÉTIENNE LEBLANC) |
HOUSEKEEPER mission (fr .: STEWARD) |
George Connerade "Jacquot"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ikke nævnt Fod: linje? / 92 |
Charlot- OPFINDEREN (fr .: OPFINDER) |
(1)
(2)
|
Rubin: 26/95 Boks. : ark? Fod: linje 28/92 |
Célestin- JAPONICA (fr .: COGNASSIER DU JAPON) |
Brian Stonehouse "Célestin"
|
Rubin: 24/95 Boks. : ark 10? Fodbold: ikke nævnt |
Roger- JOCKEY (fr .: idem) |
(C): Francis Cammaerts "Roger"
(Co): Cecily Lefort "Alice" og derefter Krystyna Skarbek "Pauline"
(R): Auguste Floiras "Albert"
(R anden): Christopher Janyk "Georges" derefter Antoine Sereni "Casimir"
(I): Pierre Raynaud “Alain”
(I): Pierre Maurice Martinot “Ulysse”
Medlemmer: J. Latour (landingsoperationer), Pierre Agapov "Raymond",
Modtagne opgaver: se næste afsnit.
|
Rubin: 86/95 Boks. : ark 44 Fod: linje 39/92 SHD: 44/50 (ROGER) |
Robin- JUGGLER (fr .: JUGGLER) |
(C): Jean Worms "Robin"
(A): Jacques Weil "Jacques"
(Co): Sonia Olschanezky "Tania"
(R): Gaston Cohen "Justin"
|
Rubin: 84/95 Boks. : ark 52 Fod: linje 25/92 SHD: 43/50 (ROBIN) |
Baudouin- ARBEJDER (fr .: ARBEJDER) |
(C): Marcel Leccia “Baudouin”
(Co): Odette Wilen "Sophie"
(A): Élisée Allard “Henrique”,
(R): Pierre Geelen “Pierre”.
|
Rubin: 18/95 Boks. : ark 59 Fod: linje 76/92 |
Cosmo lakaj (fr .: LAQUAIS) |
(C): Jules Lesage "Cosmo"
(R): Alcide Beauregard “Cyrano”,
|
Rubin: 29/95 Boks. : ark 56A Fod: linje 57/92 |
Leon- LICENSEE (fr .: FORHANDLER) |
(C): Louis Dupré "Léon",
(A): Kaptajn Victor Calvat (Dubois)
Medlem: Julien de Fourneaux "Daniel" (mejeri)
|
Rubin: 57/95 Boks. : ark 16 Fod: linje 90/92 |
Hercules- LIGHTERMAN (fr .: BATELIER) | (C) André Dubois "Hercules" | Rubin: 45/95 Boks. : ikke nævnt Fodbold: ikke nævnt SHD: 24/50 (HERCULES) |
Colin- LIONTAMER (fr .: TAMPER OF LIONS) |
(C): Maurice Lepage “Colin”,
(R): David Finlayson "Guillaume",
Medlem: Edmond Lesout “Tristan”.
|
Rubin: 28/95 Boks. : ark? Fod: linje 64/92 |
Xavier- MARKSMAN (fr.: SNAPSHOT) | (C): Richard Heslop "Xavier" (Co): Elizabeth Devereaux-Rochester "Élisabeth", (R): Denis Johnson “Gaël”, Marcel Veilleux “Yvello” (læge) Dr. Geoffrey Parker "Parsifal", Medlemmer: Gordon Nornable "Bayard", Jean-Pierre Rosenthal "Cantinier", | Rubin: 95/95 Boks. : ark 46 Fod: linje 18/92 |
Porthos- MASON (fr .: MASON) |
(C): Jean-Marie Régnier “Porthos”
(R): Marcel Jaurant-Singer “Flavian”, derefter Martial Durand.
|
Rubin: 80/95 Boks. : ark 50 Fod: linje 67/92 SHD: 40/50 (PORTHOS) |
Guérin- MINISTER (fr .: PRIEST) |
(C): Pierre Mulsant "Paul"
(Co): Yvonne Fontaine "Mimi"
(R): John Barrett "Stéphane"
Medlemmer: Raoul Cooreman, Albert Malapert; Jean-Louis de Ganay "Rigobert"
|
Rubin: 41/95 Boks. : ark 13 Fod: linje 66/92 SHD: 21/50 (GUERIN) |
MISTRAL (Fr.:) | Rubin: 70/95 Boks. : ikke nævnt Fodbold: ikke nævnt | |
Bernard- MONK (fr .: MONK) |
(C): Charles Skepper "Bernard"
(A): Jack Sinclair "Adalbert"
(Co): Éliane Plewman "Gaby"
(R): Arthur Steele "Laurent"
|
Rubin: 20/95 Boks. : ark 45 Fod: linje 46/92 SHD: 14/50 (BERNARD) |
Gaspard- MONKEYPUZZLE (fr.: ARAUCARIA; litt. : MONKEY DESPAIR) |
(C): Raymond Flower "Gaspar"
(R): Marcel Clech "Bastien"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark? Fod: linje 21/92 |
Fyr (eller fortæl) - MUSIKER (fr .: MUSIKER) | (C): Gustave Biéler "Guy" (R): Yolande Beekman “Mariette” Medlemmer: Paul Tessier "Théodore", George McBain "Cecil" | Rubin: 90/95 Boks. : ark 20 Fod: linje 33/92 SHD: 48/50 (FORTEL) |
Angel- NYHEDSAGENT (fr .: Avishandler) |
(C): Joseph Marchand "Ange",
(R) Lieut. André Martin "Bare"
Medlemmer: Lieut. Clément Boirayon "Antoine", Émile Boirayon, Adolphe Raimond (Ado), Christian Regin "Tweeds"
|
Rubin: 10/95 Boks. : ark 53 Fod: linje 52/92 SHD: 9/50 ENGEL |
Homer- ORATOR (fr .: HØJTTALER) |
(C): Jacques Ledoux “Homère”
|
Rubin: 48/95 Boks. : citeret ark 3 Fod: linje 59/92 |
Oscar- PARSON (fr .: PASTEUR) |
(C): François Vallée "Oscar"
(A): Henri Gaillot "Ignace"
(R): Georges Clément "Edmond"
Franske modstandskæmpere:
Bernard Dubois, sektor: Châteaubriant og op til Loire
Pierre Morel , sektor: Saint-Aubin-du-Cormier , Guer , Hédé , Dinard ,
Jean Richard , sektor: Martigné-Ferchaud
Robert Tiercery "Fred", sektor: Vitré
Jacques Dordain, sektor: sydvest for Rennes
René Bichelot , militær instruktion og modtagelse af faldskærme
Bourdet, forbindelsesled.
Louis og Lucien Plessis, sektor: Fercé
|
Rubin: 77/95 Boks. : ark 32 Fod: linje 44/92 SHD: 38/50 (OSCAR) |
Philippe- PEDAGOG (fr .: PEDAGOGUE) |
(C): David Pearson "Philippe"
(R): Arthur Vivien Breen "Bruno"
|
Rubin: 79/95 Boks. : ark 24 Fod: linje 92/92 |
Nick- Pedlar (fr .: COLPORTEUR) |
(C): Nicolas Bodington "Jean", "Paul"
( 2 d ): Percy Harratt "Peter"
(R): Herbert Roe “Maurice” og Alfred Sowden “? "
(Sab.): Robert Cormier "Bob",
Juli-August 1944
|
Rubin: 73/95 Boks. : ark 34 Fod: linje 11/92 |
Jerome- TILLAD (da: PERMIS) |
(C): Gérard Dedieu "Jérôme"
(R): Ginette Jullian “Adèle”,
Medlemmer: Charles Shearn "Septime", Robert George Bruhl "Barnabée"
|
Rubin: 53/95 Boks. : ark 8 Fod: linje 86/92 |
Belliard- PHONO eller CINEMA-PHONO |
(C): Henri Garry ("Phono"?)
(R): Noor Inayat Khan “Madeleine”
(I): François Deniset "Jean" (arresteret den 7.02.44 inden han handlede)
|
Rubin: 19/95 Boks. : citeret ark 2 Fod: linje 37/92 |
Prosper- LÆGER (fr .: LÆGE) |
(C): Francis Suttill “Prosper”
( 2 d ): James Amps "Tomas" derefter Armel Guerne "Gaspard"
(Co): Andrée Borrel "Denise", Yvonne Rudellat "Jacqueline"
(R): Gilbert Norman "Archambault" og Jack Agazarian "Marcel"
Medlemmer: Jacques Bureau (radiotekniker), Françoise Agazarian “Marguerite”
Georges skat
|
Rubin: 81/95 Boks. : ark 2 Fod: linje 23/92 SHD: 41/50 (PROSPER) |
Alphonse- PIMENTO (fr .: PIMENT) |
(C): Tony Brooks "Alphonse",
(R): Marcus Bloom “Urbain”, derefter Roger Caza “Emmanuel”
|
Rubin: 8/95 Boks. : ark 28 Fod: linje 22/92 SHD: 7/50 ALPHONSE |
Paul (?) - PLAN (fr .: PLATANE) |
(C): Henri Paul Le Chêne "Victor"
(Co): Marie-Thérèse Le Chêne "Adèle"
(R): Pierre Louis Le Chêne
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : citeret ark 48 (SPRUCE) Fod: linje 13/92 |
Jules- PRIEST (fr .: PRIEST) |
(C): Alphonse Defendini "Jules",
(R): Roméo Sabourin "Léonard"
|
Rubin: 54/95 Boks. : citeret ark 17 Fod: linje 61/92 |
Alexandre- PRIVET (fr .: TROËNE) |
(C): Edward Wilkinson "Alexander"
( 2 d ): Richard Heslop "Fabien"
(R): Denis Rake "Justin"
|
Rubin: 5/95 Boks. : ikke nævnt Fod: linje 17/92 SHD: 5/50 (ALEXANDRE) |
PROFESSOR (fr .: PROFESSOR) | Nicolas bodington (1. augustSeptember 1942 (2. juli-August 1943 | Ruby: ikke nævnt Boks. : ark Fod: linje 11/92 |
Trives |
|
|
Eugene- PRUNUS (fr .: idem) |
(C): Maurice Pertschuk "Eugène"
(R): Marcus Bloom “Urban”
Medlemmer: Charles Joseph Duchalard "Denis" (operatør Rebecca), Philippe de Gunzbourg "Philibert",
|
Rubin: 34/95 Boks. : ark 41 Fod: linje 12/92 SHD: 18/50 (EUGENE) |
Ernest- PUBLICAN (fr .: PATRON DE BISTROT) |
(C): Marcel Fox "Ernest"
( 2 d ): Maurice Braun
|
Rubin: 32/95 Boks. : ark? Fod: linje 40/92 SHD: 42/50 (PUBLICAN) |
Adolphe- RACKETEER (fr .: RACKETTEUR) |
(C): Maurice Rouneau "Adolphe", alias Martin Rendier,
Medlem: Pierre Roger Duffoir "Amédée"
|
Rubin: 2/95 Boks. : ark 58 Fod: linje 77/92 |
RAPPORT |
(C): Clement Jumeau
Louis Pippin Lee Graham "Félix"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark? Fod: linje? / 92 |
Julien- ROVER (fr .: VAGABOND) |
(C): Charles Rechenmann "Julien"
(R): Allyre Sirois "Gustave"
Medlem: James Mayer "Frank"
|
Rubin: 55/95 Boks. : ark? Fod: linje 70/92 |
Pascal- Sacristan (fr .: SACRISTAIN) |
(1) Le Mans-regionen ( Sarthe ) (C): Ernest Floege "Alfred" (Paul) (R): André Dubois “Hercule” og derefter André Bouchardon “Narcisse” (Michel)
(2) Montbéliard Doubs-regionen (C): Ernest Floege "Pascal" (Paul) (R): André Bouchardon “Narcisse” (Michel)
|
Rubin: 78/95 Boks. : ark 31 Fod: linje 45/92 SHD: 39/50 (PASCAL) |
Diane- SAINT | Virginia Hall "Diane" ( 2 nd mission, 1944) Henri Laussucq "Aramis" | Rubin: / 95 Boks. : ark Fod: linje 4/92 |
Clement-Hamlet- SALESMAN (fr .: SÆLGER) |
(1) Oktober 1941, Antibes .
(3) Rouen
(4) Limousin (C): Philippe Liewer “Hamlet” (Co): Violette Szabo "Louise" (R): Jean-Claude Guiet "Virgile" (I): Bob Maloubier "Clothaire"
|
Rubin: 42/95 Boks. : ark 22 Fod: linje 41/92 SHD: 22/50 (HAMLET) |
Arsène- SATIRIST (fr .: SATIRIST) |
SATIRIST 1
SATIRIST 2
|
Rubin: 14/95 Boks. : ark 33 Fod: linje 15/92 |
Lucien- SCHOLAR (fr.: ÉRUDIT) |
(C): Gonzague de Saint-Geniès "Lucien"
(R): Yvonne Baseden "Odette"
Medlemmer: Raymond Aubin "Alfred", René Bichelot "Alvar", Louis Nonni "Nicolas"
|
Rubin: 61/95 Boks. : ark 47 Fod: linje 71/92 SHD: 31/50 (LUCIEN og MESNARD) |
David / Denis - SCIENTIST (fr .: SAVANT) |
(1) Aquitaine, fraAugust 1942 på August 1943 (C): Claude de Baissac "David", (Co): Lise de Baissac "Odile", ansvarlig for forbindelsen med Prosper - LÆGEMIDDEL (Co): Mary Herbert "Claudine" (R): Harry Peulevé "Jean" (skadet), derefter Roger Landes "Aristide", Marcel Defense "Dédé", derefter Phyllis Ada Latour "Geneviève" (I): Charles Hayes "Yves" Medlem: Paul Pardi "Philibert"
(2) Bretagne, fra Februar 1944 ved befrielsen (C): Claude de Baissac "Denis"(Co): Lise de Baissac "Marguerite", Phyllis Latour "Geneviève" |
Rubin: 30/95 Boks. : ark 18 Fod: linje 24/92 SHD: 16/50 (DENIS og ARISTIDE) |
Raids SCULLION (fr .: AIDE-COISINIER) |
Raid SCULLION 1
(C) Hugh Dormer "Paul"
Medlemmer: George Demand "Edmonde", Jack Hayes "Victor",
William Knight, George Larcher "Albert", Eugène Levene "Boniface".
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 11 Fod: linje 43/92 |
Samuel- Shipwright (fr.: SHIPBUILDER) |
(C): Amédée Maingard "Samuel",
Medlemmer: Henri Cornioley "Henri", Dr. David Dane "Dodo", Jacques Hirsch "Arthur"
Pierre Hirsch "Popaul", Ivan Woolf "Jean-Paul"
|
Rubin: 87/95 Boks. : ark 30A Fod: linje 79/92 SHD: 45/50 (SAMUEL) |
Hippolyte- SØLVERSMED (fr .: ORFÈVRE) |
(C): Henri Borosh "Marius"
(Co): Madeleine Lavigne "Isabelle"
Medlemmer: Joe Benoît "Boris",
|
Rubin: 47/95 Boks. : ark 56 Fod: linje 83/92 SHD: 26/50 (HIPPOLYTE) |
Raoul- SPINDLE (fr .: SPINDLE) |
(C): Peter Churchill "Michel" og derefter "Raoul"
(Co): Odette Sansom "Lise"
(R): Isidore Newman "Julien" derefter Adolphe Rabinovitch "Arnaud"
Medlemmer: Victor Hazan "Gervais", Marie-Lou Blanc "Suzanne",
Baron de Malval "Antoine", André Girard (CARTE-netværk)
|
Rubin: 82/95 Boks. : citeret ark 17 (DONKEYMAN) Fod: linje 10/92 |
Armand- SPIRITUALIST (fr .: SPIRITE) |
(C): René Dumont-Guillemet "Armand"
(R): Henri Diacono "Blaise"
|
Rubin: 13/95 Boks. : ark 4 Fod: linje 58/92 SHD: 11/50 (ARMAND) |
Alain / Nicolas- SPRUCE (fr .: SPRUCE) |
(C): Georges Duboudin "Alain" og derefter Robert Boiteux "Nicolas"
(A): Marcel Fox "Georges"
(R): Edward Zeff "Georges 53"
(I): Alan Jickell "Gustave", Bob Sheppard "Patrice",
Medlemmer: John Hamilton “François” (TOBACCONIST-mission), Joseph Marchand “Ange”, Clément Boirayon “Antoine”
Pierre Louis Le Chêne "Grégoire", Jean Menesson "Henri"
Citeret af Sheppard: Marcel Claeys, Georges Pezant, Alain Mingat, Roger Berthier, Henri Bonnardel, Louis Pradel
|
Rubin: 74/95 Boks. : ark 48 Fod: linje 7/92 SHD: 36/50 (NICOLAS) |
Hector- STATIONER (fr .: PAPETIER) |
(C): Maurice Southgate "Hector"
(2.): Amédée Maingard "Samuel"
(Co): Jacqueline Nearne "Jacqueline" og Pearl Witherington "Marie"
(R): Amédée Maingard "Samuel", René Mathieu "Aimé",
(Eksperter Lysander): Pierre Mattéi “Gaétan”, Alexandre Schwatschko “Olive”
Medlemmer: Georges Audouard "Martial",
|
Rubin: 43/95 Boks. : ark 30 Fod: linje 38/92 SHD: 23/50 (HEKTOR) |
Frédéric- STEADY (fr .: SOLID) | Rubin: 38/95 Boks. : ikke nævnt Fod: linje? / 92 | |
Caesar- børsmægler (fr .: UDVEKSLINGSAGENT) |
(C): Harry Rée "Caesar"
( 2 d ): Jean Simon "Claude"
(Co): Diana Rowden "Paulette"
(R): John Young "Gabriel"
(I): Éric Cauchi "Pedro"
Medlemmer: Joseph Maetz "Milou", Paul Ullman "Alceste"
|
Rubin: 25/95 Boks. : ark 23 Fod: linje 42/92 SHD: 15/50 (CAESAR) |
Astre- SURVEYOR (fr .: EXPERT eller ARPENTEUR) |
(C): Roland Alexandre "Astre"
(R): Robert Byerly “Gontrand”,
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark Fod: linje 60/92 |
TILLEUL mission |
(C): Jacques Vaillant de Guélis "Manometer"
Kommandør Thomas "Minimum"
Major Ian Mackenzie "termometer", kirurg i Royal Army Medical Corps
Edward Bisset "Tilstødende", ekspert i våben og sprængstoffer
André Simon "Diastique", ekspert i udvælgelse af faldskærmsudspring og receptioner
Sergent James Edgar "Cretan", radiooperatør
Sailor-radio Lannou "Toscan", radiooperatør
|
Rubin: 94/95 Boks. : ark 43 Fod: linje 3/92 |
Gerard- TINKER (fr .: RÉTAMEUR) |
(1) (C): Benjamin Cowburn "Benoît",(2) (C): Benjamin Cowburn "Germain", (R): Denis Rake “Justin”?
(3) (C): Benjamin Cowburn "Valérien", (R): John Barrett "Honoré"
(4) (C): Benjamin Cowburn "Gérard"
|
Rubin: 40/95 Boks. : ark 12 Fod: linje 5/92 |
François- TOBAKKONIST (fr .: DEBITANT AF TOBAK) | John Trevor Hamilton | Rubin: 37/95 Boks. : citeret ark 48 Fod: linje? / 92 |
TOPLINK Mission [italiensk] | John Hamilton "Crosse", Simon Kalifa "Paradiser", Patrick O'Regan "Chape" | Ruby: ikke nævnt Boks. : ark? Fod: linje? / 92 |
Thomas- ALLE (fr .: DISPATCHER) | Rubin: 92/95 Boks. : citeret ark 14 Fod: linje? / 92 | |
Teodule- SKATTER (fr .: TREASURER) |
(C): Alain Jean René Maze-Sencier, greve af Brouville "Théodule"
(R): Edwin Poitras "Paul"
Medlem: Georges André "José",
|
Rubin: 91/95 Boks. : ark 23A Fod: linje 74/92 SHD: 49/50 (THEODULE) |
TUTOR- mission (fr .: PRECEPTOR) |
Adolph Feingold "Paul"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : i ark 60A Fod: linje 68/92 |
UKULELE | George Langelaan "Langdon" | |
oliven Urchin (fr .: GARNEMENT) |
(C): Francis Basin "Olive"
(R): Isidore Newman "Julien"
|
Rubin: 76/95 (BAY?) Boks. : ark? Fod: linje 6/92 SHD: 37/50 (OLIVE) |
Antoine- VENTRILOQUIST (fr .: VENTRILOQUE) |
(1) fra 10. maj 1941, sydzone
(C): Philippe de Vomécourt “Gauthier”
(Co): Blanche Charlet "Christiane" (?)
(R): Brian Stonehouse
|
Rubin: 11/95 Boks. : ark 9 Fod: linje 2/92 SHD: 10/50 (ANTOINE) |
Ren- VERGER (fr .: BEDEAU) |
(C): Jean Renaud-Dandicolle "René"
(R): Maurice Larcher "Vladimir"
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark Fod: linje? / 92 |
VIC | Nævnt her for ordens skyld. VIC er ikke et sektion F-netværk, men en flugtvej fra sektion DF Victor Gerson "René" | |
Hilaire- Wheelwright (en fr .: CHARRON) |
(C): George Starr "Hilaire"
(Co): Anne-Marie Walters "Colette" (indtil slutningenJuli 1944) derefter Marguerite Merchez "Marie" Marcelle Vincelot og Pierrette Vincelot alias Fernande
(R): Yvonne Cormeau “Annette”
(R): Denis Parsons "Pierrot"
(I): Claude Arnault “Néron”
Medlem: Philippe de Gunzbourg "Philibert"
Base: Castelnau-sur-l'Auvignon (indtil21. juni 1944)
Område omfattet: Hautes-Pyrénées , Landes -est, Gironde -est, Gers , Lot-et-Garonne , Dordogne -sud
08.11.42 - 25.09.44
|
Rubin: 46/95 Boks. : ark 42 Fod: linje 31/92 SHD: 25/50 (HILAIRE) |
Hirse- WIZARD (fr .: MAGICIAN) |
(C): William Savy "Alcide"
(R1): Eileen Nearne "Rose"
(R2): Gérard Maury "Arnaud"
|
Rubin: 69/95 Boks. : citeret ark 3 Fod: linje 63/92 SHD: 28/50 (JEAN MILLET) |
Justin- WOODCUTTER (fr .: LUMBERMAN) |
(C): Albert Woerther "Justin"
(A): Alphonse Sybille "Sanche"
(R): Armand Bouvier “taktfuld”
|
Rubin: 56/95 Boks. : ark 25 Fod: linje 88/92 SHD: 29/50 (JUSTIN) |
Marie- WRESTLER (fr .: WRESTLER) |
(C): Pearl Witherington "Pauline"
(A): Henri Cornioley "Jean"
Medlem: Adrien Berge "Tutur"
|
Rubin: 63/95 Boks. : ark 27 Fod: linje 80/92 SHD: 32/50 (MARIE) |
Den kombinerede mission, der handlede parallelt med FREELANCE-netværket, er:
MISSIONENS NAVN | MISSIONENS PLACERING | MISSIONSOPLYSNINGER Officers identitet | Kilder |
---|---|---|---|
BENJOIN (RF-sektion af SOE) | Massif Central | Major Frederick Henry Cardozo "Vector" Capt. Chouan "Median" Løjtnant Lebaigue "Spirale" (R): S / Lt. "Somalisk" trold Faldskærmsudspring: Plongeon felt, 6 /7. maj | Boks. : ark 30C |
De kombinerede missioner modtaget af JOCKEY-netværket er:
MISSIONERNE | STATIONER FOR MISSIONER | INFORMATION OM MISSIONERNE Agenternes identitet: navn, "nom de guerre" | KILDER | |
---|---|---|---|---|
EUCALYPTUS |
Drome ( maquis af Vercors ) 28 /29. juni 1944 |
(C) Desmond Longe "brydning" (?) John V. Houseman "Reflection", (?) Adrian Conus "bind", (R1) André Édouard Pecquet "Paray" (R2) Jean de la Croix "Delpech", [eller Yves Croix "Penguin"] (R3) Pierre Gaillard "Touareg" | Ruby: ikke nævnt Boks. : citeret ark 44 Fodbold: ikke nævnt Ashdown | |
Alpes-Maritimes Var | Robert J. Rull Fernandez "Rudolf" Xan Fielding "Cathedral" Howard Gunn "Bambos" John A. de Kerdral-Halsey "talerstol" Christian Sorensen "Chasuble" | Boks. : ark 44 | ||
? | Høje bjerge 6/7 august 1944 Sæbe | (FR) Cdt Jacques Pelletier "Confessional" (BR-SOE) Maj Robert WB Purvis, "Manipulate" (BR-SOE) Capt John Roper "Altarpiece" (US-OSS) Mario Volpe “Rossini”, radiooperatør Michel Le Huche "Lablot" en anden (ukendt), forbindelse med italienerne. |
Boks. : ark 44 til Purvis og Roper. |
|
Vaucluse , Basses-Alpes , Bouches-du-Rhône | Robert Charles Boucart "Hors-Bord", René Hébert "Corvette", Paul Émile Labelle “Nartex”, Gonzaga de Mangoux "Amict", Moraud "Bécassine" | Boks. : ark 44 | ||
Italienske grænse | Major James Alexander Stewart Hamilton Capt. PWRH O'Regan | Boks. : ark 44 | ||
UNION III | Jean Fournier "Struds", Donald Green "progression", Bentley Hunter "Dalmatic" | Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 44 Fodbold: ikke nævnt |
MISSIONENS NAVN | MISSIONENS PLACERING | MISSIONSOPLYSNINGER Officers identitet | Kilder |
---|---|---|---|
BERGAMOT | Grave |
Første hold Andet hold
|
Boks. : ark 43A |
TILLEUL | Corrèze |
(C): Major Jacques Vaillant de Guélis "Manometer",
(C): Kommandør Thomas "Minimum"
(læge) Major Ian Mackenzie "Termometer"
(grunde og receptioner) F / Lieut. André Louis Ernest H. Simon "Diastique"
(våben- og sprængstofekspert) Kaptajn Edward George Alfred Bisset "Tilstødende"
(R): Sergent James Edgar "Cretan"
(R): Sailor-radio Lannou "Toscan"
|
Boks. : ark 43 |
MISSIONENS NAVN | MISSIONENS PLACERING | MISSIONSOPLYSNINGER Officers identitet | Kilder |
---|---|---|---|
SKÆREHALS |
Lieut. Wendell Hastings "Humbert"
Lieut. Albert Benstead "Barberousse",
Pilotofficer André Constantin Choremi “Croesus”,
|
Ruby: ikke nævnt Boks. : ark 60 Fodbold: ikke nævnt |
Kortet nedenfor repræsenterer de vigtigste netværk i sektion F i SOE i måneden Juni 1943, baseret på kortet udgivet af Rita Kramer
Bemærk: i Juni 1943, AUTOGIRO-netværket, havde ikke været aktiv i over et år og fungerede i nærheden af Paris.
( se på: Billede: SOE (F) Networks in France June 1943.jpg )