Sport | Bilkonkurrence |
---|---|
Redigering | 30 th |
Steder) |
Francorchamps Walloon Region Belgien |
Dateret | 9. maj 2010 |
Websted (er) | Spa-Francorchamps kredsløb |
Officiel hjemmeside | www.fiawec.com/wec-6-hours-of-spa-francorchamps.html |
Titelindehaver | Team Peugeot Total |
---|---|
Vinder | Team Peugeot Total |
Sekund | Team Peugeot Total |
Tredje | Audi Sport Team Joest |
Mere med titlen |
- Driver : Jacky Ickx - Stald: Team Peugeot Total - Producent : Porsche |
De 1000 kilometer fra Spa i 2010 er den 30 th udgave af begivenheden og stedet9. maj 2010. Sejren blev vundet af Peugeot n o 3 drevet af Pedro Lamy , Sébastien Bourdais og Simon Pagenaud .
De 1000 kilometer Spa 2010 finder sted på Circuit de Spa-Francorchamps i Belgien , med tilnavnet Le toboggan des Ardennes, på grund af dets stejle fald og tilstedeværelsen af mange hurtige kurver. Nogle af dens bøjninger er berømte, såsom Eau Rouge , Pouhon eller Blanchimont. Det er også kendetegnet ved lange fulde belastninger på grund af det faktum, at ruten er mere end 7 km . Dette kredsløb er berømt, fordi det er vært for Formel 1 og er dybt rodfæstet i motorsport.
Her er den officielle klassifikation i slutningen af kvalifikationerne. Den første i hver kategori er angivet med en gul baggrund.
Position | Kategori | Hold | Pilot | Tid | Trådhylde |
---|---|---|---|---|---|
1 | LMP1 | Nr. 3 Team Peugeot Total | Sebastien bourdais | 1:57 884 | 1 |
2 | LMP1 | Nr. 9 Audi Sport Nordamerika | Timo bernhard | 1:58:51 | 2 |
3 | LMP1 | Nr. 2 Team Peugeot Total | Stephane Sarrazin | 1:59 421 | 3 |
4 | LMP1 | Nr. 4 Team Oreca Matmut | Nicolas lapierre | 1:59 623 | 4 |
5 | LMP1 | Nr. 8 Audi Sport Team Joest | André Lotterer | 1:59 707 | 5 |
6 | LMP1 | Nr. 7 Audi Sport Team Joest | Tom kristensen | 1:59 795 | 6 |
7 | LMP1 | Nr. 1 Team Peugeot Total | Alexander wurz | 1:59 989 | 7 |
8 | LMP1 | Nr. 008 Signatur-Plus | Franck Mailleux | 2:02:41 | 8 |
9 | LMP1 | Nr. 12 oprørsløb | Nicolas prost | 2:02 845 | 9 |
10 | LMP2 | 42 Strakka Racing | Danny watt | 2:03 135 | 10 |
11 | LMP1 | Nr. 13 Rebellion Racing | Jean-Christophe Boullion | 2:03:03 | 11 |
12 | LMP2 | Nr. 25 RML | Thomas erdos | 2:05 681 | 12 |
13 | LMP2 | Nr. 24 OAK Racing | Matthieu lahaye | 2:07 159 | 13 |
14 | LMP2 | Nr. 40 Quifel ASM Team | Olivier Pla | 2:07:34 | 14 |
15 | LMP2 | 29 Racing Box | Filippo Francioni | 2:08:30 | 15 |
16 | LMP2 | Nr. 30 racerkasse | Giacomo Piccini | 2:08:39 | 16 |
17 | LMP2 | 35 OAK Racing | Guillaume Moreau | 2:09:04 | 17 |
18 | LMP2 | 39 KSM | Jonathan Kennard (en) | 2:09 795 | 18 |
19 | FLM | Nr. 48 Håber Polevision Racing | Nico Verdonck (en) | 2:13:74 | 19 |
20 | LMP2 | Nr. 27 Race Performance | Ralph meichtry | 2:13:09 | 20 |
21 | FLM | 45 Boutsen Energy Racing | Nicolas de Crem | 2:14:27 | 21 |
22 | FLM | 49 Applewood Seven | David Zollinger | 2:14:28 | 22 |
23 | FLM | Nr. 47 Håber Polevision Racing | Wolfgang kaufmann | 2:15 611 | 23 |
24 | LMP2 | Nr. 36 Pegasus Racing | Julien schell | 2:06 832 | 24 |
25 | GT1 | 70 Marc VDS Racing Team | Bas Leinders | 2:17:16 | 25 |
26 | FLM | Nr. 43 DAMMER | Gary Chalandon | 2:17:34 | 25 |
27 | GT1 | Nr. 60 Matech-konkurrence | Thomas Mutsch (en) | 2:18:07 | 27 |
28 | GT1 | Nr. 72 Luc Alphand Aventures | Julien jousse | 2:19:37 | 28 |
29 | GT1 | Nr. 52 Young Driver AMR | Christoffer Nygaard | 2:19:59 | 29 |
30 | GT2 | Nr. 96 AF Korsika | Jaime Melo | 2:20:33 | 30 |
31 | GT2 | Nr. 77 Team Felbermayr-Proton | Marc Lieb | 2:20:41 | 31 |
32 | GT2 | 91 CRS Racing | Andrew Kirkaldy | 2 min 20 s 811 | 32 |
33 | GT2 | Nr. 94 AF Korsika | Matías Russo | 2 min 20 s 941 | 33 |
34 | GT2 | Nr. 90 CRS Racing | Pierre Kaffer | 2:21:09 | 34 |
35 | GT1 | Nr. 66 Atlas FX-Team fuld hastighed | Carlo van Dam | 2:21:10 | 35 |
36 | GT2 | Nr. 88 Team Felbermayr-Proton | Patrick længes | 2:21:03 | 36 |
37 | GT2 | Nr. 78 BMW Team Schnitzer | Dirk Werner | 2:21:25 | 37 |
38 | GT2 | Nr. 76 IMSA Performance Matmut | Patrick pilet | 2:21:32 | 38 |
39 | GT2 | Nr. 75 Prospeed-konkurrence | Marco Holzer | 2:21:40 | 39 |
40 | GT2 | Nr. 92 JMW Motorsport | Darren turner | 2:21:20 | 40 |
41 | GT1 | Nr. 61 Matech-konkurrence | Rahel frey | 2:21:42 | 41 |
42 | GT2 | 79 BMW Team Schnitzer | Dirk Müller | 2:21:50 | 42 |
43 | GT2 | Nr. 85 Spyker Squadron | Tom coronel | 2:21:56 | 43 |
44 | GT2 | Nr .95 AF Korsika | Giancarlo Fisichella | 2 min 21 s 750 | 44 |
45 | GT2 | 89 Hankook Team Farnbacher | Allan Simonsen | 2:21:75 | 45 |
46 | GT1 | Nr. 50 Larbre-konkurrence | Patrice Goueslard | 2:21:09 | 46 |
47 | FLM | 46 JMB Racing | Peter Kutemann (en) | 2:04:50 | 47 |
48 | GT2 | Nr. 98 Prospeed-konkurrence | Paul van Splunteren | 2:25:46 | 48 |
49 | GT2 | Nr. 93 JWA Racing | Niki lanik | 2 min 25 s 607 | 49 |
- | LMP2 | Nr. 41 Team Bruichladdich | Thor-Christian Ebbesvik | Ingen tid | 50 |
Her er den officielle klassifikation i slutningen af løbet.